طراحی رستوران

طراحی رستوران شامل ایده‌های بسیاری مانند طراحی رستوران مدرن و سنتی می باشد که این امر یعنی طراحی رستوران چه از نوع سنتی چه مدرن نه تنها به کشور ایران محدود نیست؛ بلکه در بسیاری از کشورهای دارای فرهنگ و تمدن غنی نظیر ترکیه، چین، ژاپن، هند و... اجرا می‌شود.

10 نکته مهم که به هنگام طراحی رستوران باید در نظر گرفته شود:

یک طرح گام به گام برای طراحی رستوران غیرممکن است. زیرا هر رستوران مفهوم و کاربرد خاص خود را دارد اما با دنبال کردن ده مطالب کلیدی زیر می توانید یک تجارت بزرگ برای ایجاد یک محیط جذاب برای طراحی رستوران خود انجام دهید.

1.رنگ

از مدت ها پیش ثابت شده است که رنگ تأثیر مهمی در مغز ما دارد. رنگ و ارتباط آن با مغز انسان یک موضوع جالب است. این یک جنبه بحث انگیز از بازاریابی است. رنگها یک احساس متفاوت را به مغز ما منتقل می کنند و بر بدن ما تأثیر می گذارند. به طور خلاصه، رنگ سبب نگرش روانشناختی به ما می شود. ما معمولا از این موضوع آگاه نیستیم.

در زمینه غذا و نوشیدنی، رنگ قرمز پادشاه است. به مک دونالد نگاه کنید. رنگ لوگو، دکوراسیون و لباس قرمز رنگ غالب در طراحی رستوران است. از لحاظ علمی اثبات شده است که قرمز اشتهای ما را برانگیخته می کند. از سوی دیگر، آبی، متابولیسم ما را کاهش می دهد. بدیهی است که رنگ انتخاب شده عامل مهمی برای طراحی رستوران است.

در حالی که شما ممکن است یک مفهوم مهم برای طراحی رستوران خود انتخاب کرده باشید اما رنگ مناسب برای تاثیر روانی آن در ذهن مشتریان را فراموش نکنید.

2 .دکور

مشتریان به رستوران برای مبلمان آن نمی آیند. در حالی که ظاهر و طعم خوب غذای مهم می باشد، مشتریان اهمیتی نمی دهند که آیا برای صندلی هایتان 900 دلار هزینه می کنید و یا آنها را 1500 دلار خریداری کرده اید. فقط مستحکم بودن و راحتی مبل ها و طرح آن ها در طراحی رستوران مهم است.

در حالی که شما مجاز به تزئین و طراحی رستوران خود هستید، باید به یاد داشته باشید، بیشتر سبک خود را متمایل به شیشه های مدرن و رنگ های سرد کنید. رنگ های گرم موجب کاهش گرسنگی مشتریان شما می شود.

3 .نورپردازی

نورپردازی فاکتور بسیار مهمی در طراحی رستوران است که بسیاری آن را درک می کنند و در یک مکان عمومی مانند یک رستوران، مهم تر می شود. نورپردازی مناسب می تواند زیبایی مبلمان را افزایش دهد، نقاط ضعف را بپوشاند و باعث بهبود تجربه مشتری شود.

روشنایی مناسب برای طراحی رستوران، اولین چیزی است که ممکن است مشتری را جذب کند. روشنایی جذاب می تواند عابران پیاده را با ظاهر گرم و جذاب رستورران جذب کند.

انتخاب مناسب نورپردازی نه تنها بر سبک مبلمان در طراحی رستوران تاثیر می گذارد، بلکه در ایجاد فضای خانه نیز بسیار مهم است. هرگز فراموش نکنید که موفقیت در طراحی رستوران به میزان زیادی به نورپردازی بستگی دارد.

4 .موسیقی

موسیقی تاثیر مهمی بر روی مهمانان در طراحی رستوران دارد. تعدادی از مطالعات نشان داده اند که موسیقی پس زمینه نه تنها کارکنان را خوشحال تر می کند، بلکه اشتهای مشتریان را تحریک می کند.


[##keyword=title##]


5.عطر

عطر در رستوران ها قدرت شگفت انگیزی دارد. حس بویایی ما توسط حافظه فرد مشخص می شود. عطر و بوی درست خاطرات مبهم تجارب گذشته را بازسازی می کند و می تواند اشتهای هرکسی را از بین ببرد یا افزایش دهد، بنابراین در طراحی رستوران این نکته را لحاظ کنید.

6 .سرویس بهداشتی

بسیاری از صاحبان رستوران را دیده ایم که هزاران دلار را به خرید محصولات با کیفیت بالا و تبلیغات انجام داده اند، اما هیچ توجهی در ساخت سرویس های بهداشتی نداشته اند.

هنگامی که مشتری متوجه می شود که صابون خالی است یا حوله کاغذی خالی است، شما در معرض از دست دادن یک مشتری دیگر هستید.

نگهداشتن سرویس بهداشتی با بوی دلپذیر یک ایده خوب برای طراحی رستوران است و مهم است که مطمئن شوید تمامی درب ها به درستی بسته می شوند.

7.طرح بندی

شما باید فضایی در طراحی رستوران خود ایجاد کنید که محصول یا خدماتی که قصد فروش آن ها را دارید در معرض دید مشتریان باشد.

این چیزی است که به اصطلاح "تجارت بصری" انجام می شود؛ از این فضا به درستی برای افزایش ارزش محصولات و خدمات برای به حداکثر رساندن سودآوری در طراحی رستوران استفاده کنید. مدیریت فضا نقش مهمی در تصمیم برای خرید و طراحی رستوران دارد.

8.ظرفیت صندلی

طراحی رستوران شما باید به گونه ای باشد که یک توازن بین تعداد مشتریان مراجعه کننده و تعداد صندلی ها ایجاد کند.

9.گرمایش و تهویه

تهویه و گرمایش در حالی که یکی از قطعات گران تجهیزات مورد نیاز هر رستوران است، یکی از مهمترین تجهیزات در طراحی رستوران است. یک رستوران برای جذب مشتری و نگه داشتن آنها باید شرایطی را فراهم آورد که آن ها در یک فضای راحت غذا بخورند.

آشپزخانه مقدار زیادی از دود و بو را آزاد می کند. مهم است که شما یک سیستم در طراحی رستوران خود ایجاد کنید که ضمانت تهویه مناسب محیط شما باشد. تهویه مطبوع و خوب برای طراحی رستوران بسیار مهم است.هرگز فراموش نکنید که تهویه مناسب و تهویه مطبوع در فروش شما بسیار تاثیر گذار است.

10.طراحی آشپزخانه

بزرگترین سرمایه گذاری در طراحی رستوران جدید طرح آشپزخانه است. طرح آشپزخانه در طراحی رستوران باید به گونه ای باشد که غذا آماده شود و به طور یکپارچه از آشپزخانه به اتاق غذاخوری جریان یابد. اگر طرح آشپزخانه ای در طراحی رستوران خود دارید که عملکردتان را کاهش می دهد، کسب و کارتان را از دست می دهید.

در پایان، این موارد فقط بعضی از مهمترین نکاتی است که در طراحی رستوران بایستی رعایت شود.

کافه ها و رستوران ها غالباً قلب یک هتل هستند و یک منطقه راحت را برای مهمانان فراهم می کنند تا در تمام مدت اقامت ، غذا ، شام و نوشیدنی خود را میل کنند.

طراحی رستوران به صورت مناسب می تواند فضای بی روح رستوران شما را به را به یکی از مکان های جذاب برای صرف ناهار، عصرانه، صبحانه و شام تبدیل کند و یک جریان جدید قابل توجه در درآمد ایجاد کند.

در زیر جزئیات متداول ترین انواع طراحی رستوران ها را ارائه می دهیم:

1. طراحی رستوران با سبک خاص و رسمی

اکثر مردم فقط برای موارد خاص ، مانند سالگرد ازدواج ، تولد یا عروسی فقط می توانند از رستوران های سطح بالا بازدید کنند. اکثر رستوران های خوب برای طراحی رستوران و غذاخوری به موارد زیر توجه می کنند:

• لباس رسمی و آداب و رسوم

• دکور سطح بالا در طراحی رستوران و یک فضای رسمی

• کارکنان عموماً بیشتر مراقب هستند و از قوانین خاص برای مصرف و سرو وعده های غذایی پیروی می کنند.

2. طراحی رستوران غیر رسمی

در این گونه طراحی رستوران، محیط رستوران ها بر اساس نام تجاری و مشتری در نظر گرفته شده متفاوت است ، اما بیشتر آنها کیفیت های زیر را دارند:

• منوهای ارزان قیمت

• میز سرویس

• آرامش

• دکور بی نظیر

3. طراحی رستوران معاصر

به تازگی ، طراحی رستوران معاصر پدیدار شده است. غذاهای مدرن با یک برند متفاوت و مدرن و مرسوم ، مد روز هستند. طراحی معاصر بسیاری از پروتکل های سازگار با محیط زیست را دنبال کرده و گزینه های غذایی بی نظیر و سالم را ارائه می دهند.


[##keyword=title##]


4. طراحی رستوران به سبک خانواده

برخی از رستوران های به سبک خانوادگی فقط دارای پلات های مشترک هستند. سایر رستوران ها گزینه غذای خانواده را به همراه گزینه غذاهای مجزا ارائه می دهند. در زیر ویژگی های متداول طراحی رستوران به سبک خانوادگی ذکر شده است:

غذا برای پخش در تخته های بزرگ سرو می شود.

میز سرویس در طراحی رستوران

6. طراحی رستوران فست فود

شما احتمالاً با محبوب ترین رستوران های فست فود مانند مک دونالد آشنا هستید. در زیر ویژگی هایی که توسط اکثر طراحی فست فود به اشتراک گذاشته شده است بیان می شود:

تمرکز در درجه اول روی سرویس سریع است و محیط رستوران نیز در طراحی رستوران به این سبک طراحی می شود.

طراحی رستوران را می توان به دو بخش طراحی داخلی و طراحی خارجی طبقه بندی کرد:

اهمیت طراحی داخلی در رستوران ها

طراحی داخلی رستوران باید بخش مهمی از استراتژی بازاریابی رستوران شما باشد زیرا نحوه ظاهر رستوران شما برای نام تجاری شما بسیار مهم خواهد بود. طراحی داخلی شما اولین چیزی است که مشتری شما هنگام عبور از درها متوجه آن می شود. این برداشت اول به شما نشان می دهد که چگونه آنها برند شما را درک می کنند ، چه میزان از خدمات را انتظار دارند ، چه زمانی را پیش بینی می کنند که دوباره به رستوران شما برگردند. بنابراین نمی توان اهمیت طراحی داخلی را نادیده گرفت. طراحی داخلی در رستورانها برای استراتژی برندسازی بسیار مهم است.

طراحی خارجی رستوران در نگاه اول باعث جذب مشتری می شود و از این جهت در طراحی رستوران حائز اهمیت است.