لیست مقالات

دکوراسیون

طراحی ویلای مدرن در ایران

در کشور ایران طراحی ویلای مدرن به شرایط مختلفی بستگی دارد و باید این شرایط طبق استاندارد های روز دنیا برای ویلا در نظر گرفته شود تا منجر به ساخت یک ویلای مدرن و کلاسیک شود.

معرفی جدیدترین طراحی ویلای کلاسیک

در ایران می توان از جدیدترین طراحی ویلای کلاسیک می توان الهام خاصی گرفت و در طراحی و رسم پلان ویلای خود از این طرح ها نهایت استفاده را ببریم. در این مقاله به معرفی این ساختمان ها می پردازیم.

همه چیز در مورد ویلا سازی و طراحی ویلا

ویلا سازی و طراحی ویلا از مقوله های بسیار مهمی می‌باشد که نیاز به تخصص و دانش کافی و لازم را دارد و باید در طراحی و اجرای ویلای 2019 تمامی سعی و تلاش خود را به کار برد تا بتوان آنچه از یک ویلای لوکس و راحت انتظار می‌رود تهیه و فراهم شود .

چند نکته برای طراحی رستوران

پیش از آنکه خدمات خود را ارزیابی کنید و به فکر محیا ساختن غذاهای روز باشید، بهتر است به طراحی رستوران خود فکر کنید. طراحی رستوران شما یکی از عناصر حائز اهمیت در کسب و کار شما محسوب می‌شود.

طراحی داخلی رستوران ایرانی

نحوه طراحی داخلی رستوران ایرانی برای افرادی که می‌خواهند یک رستوران مدرن برای پذیرایی از مهمان‌های بین المللی یا افراد خاص افتتاح کنند بسیار حایز اهمیت است؛ زیرا برای طراحی این رستوران‌ها بودجه زیادی باید مد نظر قرار دهید. سبک‌های طراحی مختلفی که برای رستوران‌های بین المللی وجود دارند در ادامه معرفی شده است.

بایدها و نبایدهای طراحی آرایشگاه زنانه

طراحی آرایشگاه زنانه یکی از حساس‌ترین امور دیزاین به شمار می‌رود. بهتر است تمام ایده‌های خود را روی کاغذ بیاورید و تک به تک آن‌ها را متناسب با محل سالن زیبایی و سلایق مشتری بررسی کنید. چه بسا بهتر باشد روی بعضی از ایده‌هایتان خط قرمز بکشید!

ویژگی های زیباترین دکوراسیون داخلی سالن زیبایی

زیباترین دکوراسیون داخلی سالن زیبایی شامل استفاده از انواع وسایل و تجهیزات با نمای ظاهری زیبا و متنوع می باشد به نحوی که پس از ارائه یک طراحی داخلی متفاوت می توان مکانی خاص را مشاهده کرد که کاربری مطلوبی دارد و در جلب نظر مشتریان نیز نقش مهمی ایفا می کند.

طراحی دکوراسیون داخلی رستوران

نکات مهمی در ارتباط با طراحی دکوراسیون داخلی رستوران وجود دارد که باعث منحصر به فرد شدن آن می شود از این رو بهتر است در این زمینه بهترین ایده های و سبک های مدرن در آن به کار گرفته شود.

ویژگی های دکوراسیون داخلی آرایشگاه زنانه کدامند

مهمترین اصل دکوراسیون داخلی آرایشگاه زنانه ظاهر زیبای آن است. برای مشتریان امروزی خیلی مهم است که آرایشگاهی که به آن مراجعه می کنند تا حد بسیار زیادی زیبا باشد. طراحی خوب حتی بیشتر از تبلیغات تاثیر دارد و باعث می شود همه درباره ی آرایشگاه شما حرف بزنند. به همین دلیل تصمیم دارم شما را با اصول طراحی دکوراسیون داخلی آرایشگاه زنانه آشنا کنم.

جدیدترین دکوراسیون‌های داخلی رستوران

در این مقاله به بررسی جدیدترین دکوراسیون‌های داخلی رستوران‌ها پرداخته‌ایم و هر آنچه را که لازم است در رابطه با جدیدترین دکوراسیون‌های داخلی رستوران‌های مشهور در سراسر جهان بدانید برای شما توضیح داده‌ایم. با ما همراه باشید چرا که این مقاله منبعی کامل در زمینه تاسیس رستوران‌هاست.

طراحی سالن زیبایی عروس

سالن زیبایی عروس معمولاً یک بخش جداگانه و تخصص در سالن های زیبایی است که مختص آرایش و پیرایش عروس است. این بخش با سلیقه و دقت فراوانی طراحی می شود و یک سری نکات باید در طراحی آن حتماً رعایت شود. معمولاً درآمد زایی از سالن زیبایی عروس به مراتب بیشتر از مشتریان معمولی است.

15 راز برای طراحی داخلی ایده آل ویلا بدون خرج زیاد (قسمت اول)

در این مطلب ما روش هایی را برای شما بیان می کنیم که با رعایت این نکات و کشیدن دست روی سر و روی خانه و ویلا تان به سرعت و به راحتی و حتی بدون پرداخت هزینه زیاد به یک طراحی داخلی ایده آل و زیبا دست پیدا کنید.

بایدها و نبایدهای طراحی ویلای مدرن در ایران

توجه به بایدها و نبایدهای طراحی ویلای مدرن در ایران می تواند بهبود زیادی را در ساخت این بنای مهم ایجاد کند پس به شما عزیزان توصیه می کنیم که مطالب و موارد مربوط به این مقاله را با دقت مطالعه بفرمایید.

طراحی داخلی ویلای کلاسیک

در این مقاله می خواهیم به انواع پلان ها در طراحی ویلای کلاسیک ایرانی بپردازیم که در بخش داخلی آن ها صورت گرفته. امیدواریم این ایده ها بتواند شما را تا حدی به طراحی ویلای مورد نظر خود نزدیک کند.

آشنایی با طراحی ویلا

بسیاری از افراد آگاهی لازم برای طراحی ویلا و ساخت آن را ندارند و به همین دلیل به خرید ویلاهای آماده روی می آورند.

تمام آنچه که در رابطه با طراحی و اجرای ویلا بدانید

طراحی و اجرای ویلا امروزه از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای آموزش طراحی و اجرای ویلا همراه ما باشید. طراحی و اجرای ویلا این روز ها طرفداران بسیاری را پیدا کرده است چرا که ظاهر و نمای ویلا ها به اندازه درون آنها اهمیت دارد.

معرفی اصول اولیه طراحی رستوران

رستوران‌دار علاوه بر هوش بازاریابی نیازمند ذکاوت در زمینه طراحی می‌باشد. بهتر است پیش از آنکه دست به اقدامی در زمینه ارائه منو و غذاهای لذیذ بزنیم، به طراحی رستوران بیاندیشیم.

طراحی داخلی رستوران ایرانی مدرن

اگر علاقه‌مند هستید که با عناصری که در طراحی داخلی رستوران ایرانی مدرن نقش پررنگی دارند بیشتر آشنا شوید، این مقاله را مطالعه کنید.

نمونه جدیدترین طراحی‌های آرایشگاه زنانه

پس از مختصر اکتشاف در دنیای طراحی آرایشگاه زنانه، تصمیم گرفتیم تا جدیدترین طراحی‌های آرایشگاه زنانه را به شما معرفی نمائیم.

اصول دکوراسیون داخلی سالن زیبایی

دکوراسیون داخلی سالن زیبایی یکی از مهم ترین و موثرترین عوامل در جلب نظر مشتریان می باشد که باید به بهترین شیوه ممکن مطابق با اصولی خاصی در نظر گرفته شود.

اصول دکوراسیون داخلی رستوران سنتی

اصول دکوراسیون داخلی رستوران سنتی یکی از ایده های جذاب برای معماران و طراحان در این زمینه است. در این مقاله سعی داریم در ارتباط با مهم ترین اصول طراحی مربوط به این مکان خاص صحبت کنیم پس با ما همراه باشید.

استایل دکوراسیون داخلی آرایشگاه زنانه ی 2019 چیست

استایل دکوراسیون داخلی آرایشگاه ها، در دنیای امروز که زیبایی در آن به یک چالش اساسی تبدیل شده است اهمیت ویژه ای پیدا کرده است. در آغاز سال 2019 هم طراحان جدیدترین طرح های خود را ارائه داده اند که من در این مقاله به محبوب ترین آن ها اشاره می کنم.

مهم ترین اصول طراحی ویلای مدرن

در این مقاله سعی می کنیم به مهم ترین اصول طراحی ویلای مدرن چه در خارج و چه در محیط داخلی آن بپردازیم تا افرادی که قصد ساختن این مکان را دارند با این اصول آشنایی پیدا کنند.

راهنمای اصول طراحی ویلای کلاسیک

چه مواردی ویلای کلاسیک را از ویلای معمولی جدا می کند؟ آیا اصول طراحی ویلای کلاسیک با ویلای معمولی متفاوت است؟ همگی این موارد سوالاتی است که در ذهن کارفرما ممکن است به وجود بیاید و ما می خواهیم پاسخ این سوالات را به درستی به شما عزیزان اعلام کنیم.

به کارگیری مناسب ترین طراحی ویلا

به کارگیری مناسب ترین طراحی ویلا همیشه در ساخت یک ویلا یکی از دغدغه های مهم کارفرمایان بوده است. استفاده از مناسب ترین طراحی ویلا، علاوه بر این که موجب زیباتر شدن یک ویلا می شود، در کاربرد بهتر یک ویلا نیز مناسب است.

هر آنچه لازم است درباره تیم حرفه‌ای طراحی ویلا بدانیم

در این مقاله اطلاعاتی درباره تیم حرفه‌ای طراحی ویلا در اختیارتان قرار داده و شما را با ویژگی‌های تیم حرفه‌ای طراحی ویلا آشنا کره و همچنین اطلاعاتی درباره ویلای لاکچری و ویلاهای مدرن 2019 در اختیارتان قرار خواهیم داد.

طراحی سالن زیبایی 2019

سالن زیبایی باید با جدیدترین مدل های روز طراحی شود تا بتواند علاوه بر داشتن کارایی بالا، زیبایی و نوین بودن را هم به مشتریان القا کند. سالن زیبایی خود را بر اساست طراحی های 2019 می توانید داشته باشید و از المان های مختلفی برای ایجاد آن کمک بگیرید.

چند ایده برای طراحی رستوران مدرن

در حال حاضر می‌توان جسورانه گفت رقابت بین رستوران‌ها شدید و شدیدتر شده است و هرکدام از آن‌ها دست به اقدامات عجیب و غریبی برای جلب نظر مشتری می‌زنند. آنچه در این میان مهم است، طراحی رستوران مدرن می‌باشد. رستوران علاوه بر ارائه غذاهای خوشمزه و طعم‌های کم نظیر باید دارای طراحی منحصر به فردی هم باشد.

جدیدترین طراحی‌های داخلی رستوران مدرن

در این مطلب سعی داریم شما را با جدیدترین طراحی های داخلی رستوران آشنا کرده و مهم ترین و کارآمد ترین ایده ها را برای جدیدترین طراحی های داخلی رستوران به شما معرفی کنیم چرا که این مسئله از اهمیت بسیاری برخوردار است.

طراحی داخلی رستوران ایرانی شیک

طراحی داخلی رستوران ایرانی شیک مانند دیگر طراحی‌ها از اصول بخصوصی پیروی می‌کند. در این مقاله نکاتی درباره طراحی داخلی این رستوران‌ها ارائه شده است. با ما همراه شده و با این نکات بیشتر آشنا شوید.

اصول طراحی آرایشگاه زنانه

آرایشگاه زنانه یکی از اماکن حائز اهمیت به خصوص برای بانوان است. بیشتر این سالن‌های زیبایی خلاف رعایت اصول طراحی آرایشگاه زنانه چیده شده‌اند. ما در این مقاله به معرفی اصول طراحی آرایشگاه زنانه و بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

14 ایده پرطرفدار در دنیا برای دکوراسیون داخلی ویلا (قسمت سوم)

در این بخش نیز ادامه روش هایی که از دید بیشتر کارشناسان دکوراسیون داخلی جذاب ترین و زیباترین در نوع خود در سال گذشته (2018 میلادی) بوده اند را برای شما شرح خواهیم داد. با استفاده از این تجربیات در کنار خلاقیت خود می توانید از ویلایی با دکوراسیونی شیک، مدرن و بروز لذت ببرید.

اصول دکوراسیون داخلی سالن زیبایی لاکچری

دکوراسیون داخلی سالن زیبایی لاکچری یکی از شیوه های طراحی داخلی با استفاده از تجهیزات لوکس و خاص می باشد که سبب متفاوت تر دیده شدن فضای موجود می شود. در این نوع طراحی علاوه بر انسجام در محیط داخلی می توان از فضای موجود نیز استفاده ای بهینه داشت.

اصول دکوراسیون داخلی رستوران ایرانی

در ارتباط با دکوراسیون داخلی رستوران ایرانی اصولی وجود دارد که آن را متمایز از رستوران های فرهنگی می کند به همین دلیل ما در این مقاله می خواهیم به این اصول بپردازیم و آن را برای شما عزیزان تشریح کنیم.

اصول دکوراسیون داخلی آرایشگاه زنانه چیست

اصول دکوراسیون داخلی آرایشگاه زنانه بسیار متفاوت از اصول طراحی برای مکان های دیگر است. وقتی طراحی دکوراسیون آرایشگاه شما زیبا نیست نمی توانید مشتریان خود را قانع کنید که می خواهید آنها را زیبا کنید. تلاش من در این مقاله این است که اصول مهم طراحی داخلی آرایشگاه زنانه را به شما معرفی کنم.

مدل طراحی ویلای مدرن گران قیمت

آیا می دانید که در مدل طراحی ویلای مدرن گرانقیمت چه پارامترهایی مدنظر قرار می گیرد؟ آیا با ویژگی های مربوط به این ساختمان ها آشنا هستید و چرا هزینه زیادی برای طراحی و ساخت آن می شود؟

نکات بهترین طراحی ویلای کلاسیک

یک طراح و معمار باید بداند که هر طرح و نقشه ای که در بخش داخلی ویلا پیاده سازی می کند بر افکار و عقاید ساکنین ویلا تاثیر گذار است

به کارگیری لوکس ترین طراحی ویلا

مشخص کردن این که لوکس ترین طراحی ویلا کدام است و چه گروهی می تواند لوکس ترین طراحی ویلا را انجام دهد، به هیچ وجه کار ساده ای نیست و به طور حتمی هم نمی شود آن را مشخص کرد. اما نکاتی وجود دارند که می توانند سازندگان ویلا را در پیدا کردن یک طرح لوکس برای ویلای خود کمک کنند.

طراحی و اجرای ویلای 2019

در این مقاله به طراحی و اجرای ویلای 2019 و نظر معماران در این رابطه پرداخته ایم. برای آنکه طراحی و اجرای ویلای 2019 را مطابق مد و ترند روز انجام دهید در این مقاله همراه ما باشید.

جدیدترین طراحی های سالن زیبایی

امروزه برای داشتن یک فضای زیبا دیگر محدود به نقشه اولیه ی ساختمان نیستیم. از زمانی که دیوارهای سبک و سقف های کاذب پا به عرصه ی وجود گذاشتند

تشریح طراحی چندین رستوران لوکس در سراسر جهان

رستوران لوکس رستورانی است که علاوه بر طراحی منوی خلاقانه و ارائه غذاهای خوش طعم دکوراسیونی زیبا و خاص به هم زده باشد. امروزه اگرچه تعداد رستوران‌های لوکس کم نیست اما بهتر است با دیدن برخی طراحی‌های نادر و چشمگیر از آن‌ها الهام گرفت.

همه چیز در خصوص طراحی داخلی رستوران مدرن

یکی از مهم‌ترین موارد استفاده مناسب از فضا و به کار بردن دیزاینی متناسب با سبک و نوع رستوران می‌باشد. طراحی داخلی رستوران باید به گونه‌ای باشد که نه کسل کننده و بسیار ساده باشد که هیچ جذابیتی برای مشتری نداشته و نه شلوغ و پیچیده باشد

ایده‌هایی جذاب برای طراحی داخلی رستوران ایرانی

طراحی داخلی رستوران ایرانی با کمک ایده‌های طراح می‌تواند به صورت کاملاً سنتی انجام شود یا این که برای زیبایی بیشتر محیط، ترکیبی از طراحی‌های مدرنیته و سنتی باشد.

9 تکنیک ساده و کاربردی برای زیباترین آرایشگاه زنانه

اگر از تلفیق دو رنگ متضاد سفید و مشکی در طراحی آرایشگاه زنانه استفاده کرده‌اید، سعی نکنید با رنگ‌های ناموزون طرح اصلی را خراب کنید.

14 ایده پرطرفدار در دنیا برای دکوراسیون داخلی ویلا (قسمت دوم)

در حال حاضر در صنعت ساختمان ایرانی، از سفال برای چیدن اغلب دیوار ها استفاده می شود

اصول دکوراسیون داخلی سالن زیبایی کوچک

برای دکوراسیون داخلی سالن زیبایی کوچک بهتر است در ابتدا یک تم خاص در نظر گرفته شود. انتخاب تم باید به گونه ای باشد که بتواند فضا را دلبازتر و بزرگ تر نشان دهد.

اصول دکوراسیون داخلی رستوران

اصول طراحی در فست فودها به نسبت رستوران های ایرانی متفاوت است به طوری که در فست فودها طراحی های سالن غذاخوری همیشه به صورت یکپارچه باشد و به گونه ای باشد فضاهای نامتوازن در آن کم تر دیده شود.

مدل زیباترین طراحی ویلای کلاسیک

طراحی داخلی ویلا و نکات مهم در این زمینه

به کارگیری بهترین طراحی ویلا

به کارگیری بهترین طراحی ویلا، همیشه مد نظر کسانی است که می خواهند برای خودشان یک ویلا دست و پا کنند. می شود گفت که به کارگیری بهترین طراحی ویلا همیشه برای سازندگان ویلا یکی از دغدغه های اصلی بوده است. شما برای این که بتوانید بهترین گروه طراحی ویلا را انتخاب کنید باید یک سری از اطلاعات در مورد طراحی ویلا را داشته باشید.

نگاهی اجمالی به مدرن‌ترین طراحی‌های آرایشگاه زنانه

14 ایده پرطرفدار در دنیا برای دکوراسیون داخلی ویلا (قسمت اول)

بهترین طراحی ویلای مدرن خاص

طراحی سالن زیبایی

مقایسه طراحی رستوران سنتی در ایران و سایر کشورها

طراحی داخلی رستوران مدرن و اصول اولیه آن

در این مقاله به طراحی داخلی رستوران مدرن برای شما عزیزان پرداخته‌ایم چرا که طراحی داخلی رستوران از اهمیت بسیاری در جذب مشتری برخوردار است. طراحی داخلی رستوران مدرن را بیاموزید و از مشاورین حرفه‌ای در این زمینه کمک بگیرید تا بهترین رستوران مدرن را در منطقه خود تأسیس کنید.

ایده‌هایی برای طراحی داخلی رستوران ایرانی

طراحی دکوراسیون داخلی سالن زیبایی خاص

مهم ترین اصول طراحی و دکوراسیون داخلی رستوران

7 ترفند مهم در طراحی دکوراسیون داخلی آرایشگاه زنانه

اصول اجرای دکوراسیون داخلی آرایشگاه زنانه چیست؟

اجرای دکوراسیون داخلی آرایشگاه زنانه رابطه ی بسیار نزدیکی با نوع مشتریان شما دارد. دقت کنید که آرایشگاه شما قرار است در چه منطقه ای تاسیس شود.

طراحی داخلی کلینیک زیبایی

طراحی داخلی در فضای کاریِ تمام مشاغل، می تواند به ازدیاد مراجعه کنندگان منجر شود. در کلینیک زیبایی، اگر این کار به وسیله دکوراتیو ماهر انجام شود، می تواند اعتماد مراجعه کنندگان را نیز به خود جلب کند. در این مطلب سعی نموده ایم نکاتی را در مورد طراحی داخلی این کلینیکها یادآور شویم.

طراحی دکوراسیون سالن زیبایی زنانه

سالن های زیبایی زنانه امروزه با بهترین امکانات در اختیار بانوان قرار دارد و با توجه به این که تعداد این سالن ها همواره در حال زیاد شدن است لذا یکی از مواردی که می تواند تعداد مراجعه کنندگان به سالن شما را بیشتر کند توجه به دکوراسیون سالن زیبایی زنانه است.

اجرای دکوراسیون سالن زیبایی زنانه

دکوراسیون سالن زیبایی زنانه یک سری نکات و اصول را در خود نهفته دارد و اجرای آن باید به افراد با مهارت بالا و تخصص در زمینه ی دکوراسیون واگذار شود. دکوراسیون سالن زیبایی در جلب مشتری تأثیر زیادی دارد و می توان با به کار گیری اجزای متناسب در کنار هم یک دکور زیبا ایجاد کرد.

دکوراسیون سالن زیبایی زنانه

دکوراسیون و جذابیت طراحی داخلی در آرایشگاه بیشتر از هر چیزی توجه مشتری را به خود جلب می‌کند. دکوراسیون آرایشگاه زنانه اهمیت زیادی دارد. در بسیاری از موارد موفقیت سالن زیبایی در جذب تعداد بالای مشتری مدیون جذابیت دکوراسیون داخلی آرایشگاه است تا خدمات آرایشگاه. این مطلب در مورد یک دکوراسیون خوب شما را راهنمایی می‌کند.

خصوصیات دکوراسیون تخصصی رستوران

ازآنجایی‌که رستوران‌ها مکانی است که باید باسلیقه مشتری هماهنگی داشته باشد، بهتر است در دکوراسیون آن بیشتر دقت عمل داشته باشید و از افراد باتجربه در اجرای دکوراسیون داخلی بهره ببرید. برخی از مواردی که توسط صاحب رستوران در دکوراسیون قابل‌اجراست در این مطالب آورده‌ایم تا با اجرای آن‌ها بتوانند جذب مشتری را بیشتر کنند.

طراحی دکوراسیون تخصصی رستوران

آن چه در رستوران ها باید مد نظر قار گیرد، دکوراسیون تخصصی رستوران این اماکن است. عناصر به کار رفته در این فضا، رنگ ها، چیدمان و... به شدت می تاند قضاوت مشتری در مورد این رستوران را متاثیر کند.

اجرای دکوراسیون تخصصی رستوران مدرن

دکوراسیون تخصصی رستوران مدرن بر پایه ی عوامل مدرنیته اجرا می شود و در آن فضاها، لوازم، چیدمان و ... همگی به صورت شیک و جدید انتخاب می شوند. این رستوران ها برای ملاقات های رسمی مناسب تر است و می توان فضاهایی مانند کافی شاپ را برای تنوع بیشتر در قسمتی از آن دایر کرد.

طراحی دکوراسیون داخلی رستوران سنتی

رستوران های سنتی با زیبایی ها و جذابیت های خاصی که دارند توانسته اند جایگاه خوبی را در میان مردم به دست بیاورند. یکی از دلایل این موقیعت، سبک دکوراسیون داخلی رستوران سنتی است که منجر به خاص بودن این رستوران ها خواهد شد.

دکوراسیون داخلی ویلا

دکوراسیون داخلی ویلاها باید توسط افراد باتجربه اجرا شود. به دلیل وسعت در فضای داخلی و خارجی ویلاها، پروژه‌های متنوعی را می‌توان در آن‌ها اجرا نمود. نورپردازی در ویلا به سبک‌های جدید و ایجاد نظم و هماهنگی در عمق فضای حاکم، انرژی مثبتی ایجاد می‌نماید. کافی ست کار را به شخصی باتجربه و صاحب علم تحویل دهیم.

دكوراسيون داخلي ويلا و نحوه طراحي چشم نواز

ایده‌هایی برای طراحی داخلی ویلا

طراحی داخلی ویلاها معمولاً بنا به وسعت و چشم‌انداز آن‌ها و همچنین نقشه ویلا متفاوت است. هر نوع طراحی داخلی برای ویلای موردنظر دکوراتیو انجام می‌شود و نمی‌توان آن را برای ویلاهای دیگر نیز در نظر گرفت. در این مطالب، گزیده‌ای از دکوراسیون داخلی را جهت ویلاها با فضاهای مختلف آورده‌ایم تا از آن به‌عنوان ایده بهره‌گیری شود.

طراحی دکوراسیون داخلی ویلای مدرن

طراحی دکوراسیون داخلی ویلای مدرن بر مبنای سادگی و عدم پیچیدگی عناصر به کار رفته در فضای داخلی است که برای این منظور باید چندین نکته را مد نظر قرار داد تا این سادگی بتواند نمای شگفت انگیزی را ایجاد کرده و هارمونی بین آن ها حس آرامشی را به دنبال داشته باشد.

طراحی داخلی ویلا

طراحی داخلی ویلا، حرفه و هنري است كه به تازگي در دوران اخير بسياري از مردم بدان التفات دارند.

کابینت های آشپزخانه

یکی از مهمترین عناصر موجود در آشپزخانه کابینت ها هستند که باعث منظم شده وسایل و لوازم مربوط به...

مرکز فرهنگی حیدر علی اف

این مجموعه توسط زاها حدید معمار عراقی – بریتانیایی طراحی شده است ، استفاده از خطوط کرو و شیب دار و...

برج آزادی

برج آزادی در تمام دنیا نماد شهر تهران است ، طراح این برج به مسابقه گذاشته شد و در نتیجه آن طرح برگزیده کار دانش آموخته دانشگاه ...

تاج محل در آگرا

کی از عجایب هفتگانه دنیای جدید از باشکوه ترین و زیباترین بناهای یادبود که در

آجر

آجر یکی از قدیمی ترین متریال های مورد استفاده در صنعت ساختمان است...

برج میلاد

برج چند منظوره ای در تهران پایتخت کشور ایران باارتفاع 435 بلندترین برج ایران و...

شیشه های رنگی

از عناصر اصلی در طراحی دکوراسیون داخلی عناصرنور و رنگ است ...

موزه گوگنهایم

این ساختمان در سال 1997 توسط خوان کارلوس شاه سابق افتتاح شد .این موزه با سبک معماری مدرن ...

برج خلیفه یا برج دبی

برج با 163 طبقه قابل استفاده و ارتفاع 828 متر در حال حاضر بلندترین ساخته دست بشر و بلند ترین آسمان خراش...

اپرهاوس سیدنی

یکی از منحصر به فرد ترین ساخته های هنر معماری قرن بیستم اپرایی است که در شهر ساحلی سیدنی...

خانه های مکعبی ( روتردام هلند )

کاربری ساختمان های مکعبی مسکونی است ،ساخت این خانه ها دو سال به طول انجامیده از سال 1982 تا سال...

ساختمان رقصنده

(خانه رقصان) نام یک ساختمان معروف در شهر پراگ، پایتخت کشور جمهوری

اصول طراحی داخلی

دکوراسیون داخلی از جمله هنرهای دکوراتیو است که اهمیت زیادی ...

ایده هایی برای طراحی دکوراسیون داخلی منزل

برای طراحی دکوراسیون داخلی و یا تغییر دکوراسیون داخلی منزل ابتدا با کارشناس....

درباره اشتباهاتتان در دکوراسیون داخلی بدانید

برای داشتن دکوری زیبا و متنوع باید بتوانید کلیشه های ذهنتان را زیر پا بگذارید.البته زیر پا گذاشتن کلیشه های ذهن به این معنی نیست که هرگونه نا هماهنگی...

سبک معماری مراکشی درز طراحی دکوراسیون داخلی

سبک معماری مراکشی یکی از محبوب ترین سبک های دکوراسیون داخلی است . این سبک با درگاه هایی از قوس ها و آرک ها....

دیوار سبز و طراحی دکوراسیون داخلی

دیوار سبز یک دیوار زنده است ، دیواری که بخشی یا تمام آن را گیاهان در بر میگیرند دیوارهایی که با توجه

طراحی مسجد وحی توسط شرکت معماری ایکس

مسجد مدرن به نام "وحی " در مرکز شهر ابوظبی ،امارات قرار دارد که توسط شرکت معماری...

هتل یخی سوئد

اولین ، با شکوه ترین و مجلل ترین هتل ساخته شده از متریال برف در سبک خود

نقش طراحی پایدار در دکوراسیون خانه

معماری پایدار از طراحی پایدار الهام میگیرد و شروع ...

طراحی دکوراسیون داخلی ویلای کوهپایه ای

در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا باید به نکات مهم و اساسی

طراحی سقف کاذب در طراحی دکوراسیون داخلی

سقف های کشسان یا سقف های باریسول انقلابی در طرح سقف ها آسمان های مجازی تصویرهای متفاوت در ...

طراحی مبلمان اداری در دکوراسیون داخلی

دکوراسیون داخلی آشپزخانه

از آشپزخانه به عنوان قلب یک واحد مسکونی یاد میشود . فضایی که اول از همه بانوی خانواده بیشتر وقت خود را در آنجا میگذراند و ...

نقش گلدانها و شمعدان ها در طراحی دکوراسیون داخلی

نقش شومینه در طراحی دکوراسیون داخلی

یکی از مهمترین نقاط کانونی هر فضای مسکونی و ویلایی شومینه است ،شومینه ها در سبک های مختلف با متریال مختلف ساخته و

نورپردازی درطراحی دکوراسیون داخلی

از مهمترین عوامل در طراحی دکوراسیون داخلی نورپردازی است ،تصمیم مهم نحوه استفاده از کدام یک ازعوامل نورپردازی اعم از نورهای خطی ...

پله ها در دکوراسیون های داخلی

یکی از مهمترین راهای ارتباطی بین طبقات و اختلاف سطح ها در طراحی دکوراسیون داخلی پله ها هستند ، پله ها باید سازهایی راحت قابل دسترس و کاربردی در زمان اتفاقات باشند

تاثیر ورودی ها بر دکوراسیون داخلی

ساختمان ها با توجه به کاربری های متفاوتی از قبیل مسکونی ، اداری ، تجاری ، فرهنگی، ویلایی و ...

تاثیر پنجره ها در دکوراسیون داخلی

عوامل ارتباط دهنده فضای داخل با فضای خارج از خانه ،قرار گیری مکان پنجره ها یکی از مهمترین عناصر در طراحی دکوراسیون داخلی میباشد .

فرم در معماری

97/02/15

صنعت ساختمان

چگونه محصولات خود را در اینترنت معرفی کنیم؟ امروزه در اینترنت راه کار های گوناگونی از تبلیغات به وجود می آیند در این بین تبلیغات اینترنتی و تبلیغات آنلاین در بازاریابی و معرفی محصولات یکی از بهترین روشها برای جذب مشتریان جدید و هدفمند میباشد . اما هر نوع تبلیغ اینترنتی و آنلاین در روش های تبلیغاتی لزوما برای کمپین تبلیغاتی شما موثر نخواهد بود . قبل از هر چیز باید هدف و مخاطب خود را پیدا کنید . انتظار نداشته باشید مخاطبان برای دیدن تبلیغ تان قدمی بردارند. این شمایید که باید سمت او بروید. پس هر جا که فکر می کنید جمع زیادی از مخاطبان هدف تان آنجا هستند ، تبلیغات تان را هم به آنجا ببرید. به عنوان مثال اگر محصولاتتان مرتبط با مصالح ساختمانی است در سایت هایی تبلیغات کنید که مخاطبان آنها پیمانکاران و سازندگان ساختمانی می باشد. نیازمندیهای صنعت ساختمان به عنوان يک سایت تخصصی در زمینه اطلاع رسانی و تبلیغات مصالح ساختمانی در شبکه جهانی اینترنت مشغول به فعالیت می باشد . شما می توانید به عنوان یک کاربر در بخش های مختلف این سایت به صورت رایگان تبلیغات مصالح ساختمانی خود را ثبت نموده و به سرعت محصول خود را در اینترنت و نیز دیگر کاربران سایت معرفی کرده و توجه داشته باشید که کلیه کاربران و بازدید کننده گان سایت صنعت ساختمان فعالان در عرصه ساخت و ساز می باشند و مکانی قدرتمند برای فروش محصولات شما در این عرصه می باشد. از ویژگی های سایت نیازمندیهای صنعت ساختمان میتوان موارد زیل را نام برد: • تبلیغات مصالح ساختمانی • بانک اطلاعات تولیدکنندگان صنعت ساختمان • اطلاع رسانی از نمایشگاههای مربوط به صنعت ساختمان • آشنایی پیمانکاران ، انبوه سازان ، سازندگان با تکنولوژیها و ایده های نو در عرصه صنعت ساختمان • ایجاد پل ارتباطی بین تولید کنندگان و وارد کنندگان کالا و خدمات ساختمانی با فعالان عرصه ساخت و ساز از مهمترین بخشهای این مجموعه که میتوانید محصولاتتان را معرفی نمایید موارد ذیل میباشد که در سایت صنعت ساختمان توضیحاتی کامل جهت معرفی این محصولات در بخش های مختلف سایت به کاربران ارائه گردیده است . [(img)|1025048881931001B]
مصالح ساختمانی گاهی اوقات همان طور كه در مدت طولانی مصالح به دست می آیند مورد استفاده نیز قرار می گیرند در این حالت به شكل مورد نظر درآورده می شوند اما گاهی نیاز است كه با هم تركیب شوند و مصالح ساختمانی جدید ساخته شوند. یک نمونه از این نوع مصالح ساختمانی سیمان است كه حاصل تركیب آهك و خاك رس از طریق حرارت است یا گچ و آهك كه حاصل پختن سنگ گچ و سنگ آهک هستند. در سال های اخیر مواد و مصالح جدیدی با استفاده از تركیبات شیمیایی و به روش های صنعتی به وجود آمده است نظیر PVC و پلی اورتان مصالح طبیعی به مرورزمان جای خود را به این نوع مصالح می دهند. در بین نیز الیاف مصنوعی در قطعات پیش ساخته بتنی و یا گچی بكار برده می شود. درب و پنجره پنجره از زمان های بسیار دور جزو لاینفك خانه ها بوده است. پس از نسل ها استفاده از پنجره توسط بشر در شکل های مختلف و باتوجه به روحیه هنری متفاوت در افراد مختلف، استفاده از درب و پنجره به عنوان ابزاری كه باعث زیبایی و جذابیت خانه ها می شد رونق یافت. طی سالیان اخیر یکی از رایج ترین و پرآوازه ترین انواع پنجره یو پی وی سی بوده اند و در کمتر از یک دهه حضور فعال درایران گوی سبقت را از سایر انواع در و پنجره ربوده اند. آشكار است که این میزان از محبوبیت و تقاضای بازار به دلیل مزایای متعددی است که اين پنجره ها دارند. یکی از امکانات بسیار کارآمد پنجره های (upvc) قابلیت جایگزینی روی پنجره های قدیمی آهنی، آلومینیومی و چوبی است، به طوری که بدون نیاز به تخریب ، هیچ گونه اثری از آثار پنجره قدیمی نمي ماند و در عین حال به واسطه یک عملیات اجرایی مهندسی و اصولی، هماهنگی لازم با نمای ساختمان و سایر واحدهایی که نسبت به تعویض پنجره اقدام نكرده اند برقرار می شود. [(img)|1025049881931001B]
سنگ ساختمان سنگ ساختمان یکی از مهم ترین و کاربردی ترین مصالح ساختمانی محسوب می شود که استفاده از آن روزبه روز در حال افزایش است. سنگ های ساختمانی در قسمت های مختلف بنا کاربردهای مختلفی دارند. سقف و دیوار سقف شیبدار چیست ؟ سقف های شیبدار به دلیل وجود سطح شیبدار از وجود آب باران و برف بر روی سقف جلوگیری نموده و باعث عدم نفوذ آب و در نتیجه عدم به وجود آمدن نم در خانه می شود. سقف شیبدار را بیشتر در مناطق شمالی کشور و بعضاً در مناطق با بارندگی بالا مشاهده نموده اید. معمولا سقف های شیبدار علاوه بر خانه ها بر روی سوله های که دارای سقف پوشش دهی بزرگی نیز می باشند، نصب می شود. سقف های شیبدار به طورکلی به خاطر وجود سطح شیبدار از وجود آب باران و برف بر روی سقف جلوگیری نموده و باعث عدم نفوذ آب و درنتیجه عدم به وجود آمدن نم در خانه می شود. [(img)|1025040981931001B]
سقف عرشه فولادی چیست ؟ سقف عرشه فولادی ، سقفی است که از دو عنصر ورقه های فولادی گالوانیزه مواج (که هر موج به صورت ورقه ای شکل است).و با استفاده از آرماتوربندی و بتن ریزی روی ورقه های فولادی این نوع سقفها اجرا میگردند . در سقف های عرشه فولادی ، عرشه ها شامل گیره های نرو مادگی هستند که در یکدیگر چفت شده و ورقه ها بدون جوشکاری و فقط با استفاده از گل میخ ها به هم متصل میشوند پس از اتصال میلگرد ها بتن ریزی انجام می پذیرد. سقف کاذب چیست ؟ سقف کاذب از مصالح گچی ، چوبی ، فلزات ، پی وی سی ، شیشه ، آهن ، آلومینیوم ، کامپوزیت و غیره نصب می شود و نیزتاسیسات فنی و کانال کشی ها کاملا در زیر این مصالح پنهان گردیده و در نهایت ظاهری زیبا از سقف ارائه می دهد . کاشی و سرامیک همواره یکی از مهم ترین بخش های یک خانه با آشپزخانه زیبا می باشد. انتخاب کاشی و سرامیک آشپزخانه معمولاً باسلیقه ی خانم خانه که مدیریت آشپزخانه را در اختیاردارند همراه می باشد. کارخانجات تولیدکننده انواع کاشی و سرامیک امروزه حق انتخاب بیشتری رو به مشتریان خود اختصاص داده اند. به طوری که در هنگام خرید علاوه بر دیدن انواع طرح ها در رنگ های مختلف کاتالوگ محصولات نیز برای شما آماده می باشد. همچنین بعضاً به صورت اختصاصی نیز طرح خاصی تولید و مورد استفاده قرار می گیرد. [(img)|1025041981931001B]
سازه پیش ساخته خانه های پیش ساخته كه در انگليسي با اصطلاح Prefabricated home شناخته می شوند، به ساختمان هایي گفته می شود كه ساخت قطعات آن ها در خارج از محل موردنظر صورت می گیرد (معمولاً در اندازه های معيار كه به سهولت قابليت نصب دارند) و در محل نصب می شوند. برخي از خانه های پیش ساخته مدرن سبک های پست مدرنیسم و فيوچريسم را در طرح های خود مبنا قرار داده اند. بعلاوه اصطلاح خانه های پیش ساخته ممكن است كه به خانه های قابل حملی كه بر روي چرخ قرا داده شده اند اطلاق شود. ساخت قطعات لازم در كارخانه صورت می گیرد سپس حمل آن به محل صورت گرفته و نصب می شود ساخت سازه فلزي آن در كارخانه صورت گرفته و درمحل نصب می شود . ساخت آن ها بر روي چرخ صورت می گیرد و به سهولت قابليت حمل دارند. انواع سازه های پیش ساخته: ویلا و خانه پیش ساخته کانکس , کانتینر , کیوسک نگهبانی سازه LSF [(img)|1025042981931001B]
دکوراسیون داخلی امروزه یکی از مهم ترین مسائل درزمینهٔ [(a)|صنعت ساختمان|https://sanatesakhteman.ir] بحث دکوراسیون داخلی و تزئینات داخلی خانه می باشد. شرکت های زیادی همواره سعی بر ارائه جدیدترین متد ها در زیباسازی خانه ها دارند و اغلب دکوراسیون داخلی منازل به یکی از مهمترین بخش ها مبدل گردیده است. امروز با به کارگیری متدها و با استفاده از ابزار و وسایل بسیار حرفه ای شرکت های فعال در حوزه ی دکوراسیون داخلی علاوه بر امر زیبا سازی ساختمان ها اقدام به استفاده از تمامی فضای خانه بسیار حائز اهمیت بوده و همین مورد باعث شده است تا ساختمان های ساخته شده امروزی از حداقل فضا ساختمان حداکثر استفاده را ببرند. در زیباسازی خانه ها متدهای زیادی برای بخش های مختلف مورد نیاز بوده که از جمله این بخش ها می توان به موارد ذیل اشاره نمود. دکوراسیون آشپزخانه ( کابینت ، هود ، سینک ، گاز ) دکوراسیون پذیرایی( کفپوش ، دیوار پوش ، قرنیز ،مبلمان ، پرده ، نور پردازی ) دکوراسیون اتاق خواب ( سرویس خواب ، کمد دیواری ) دکوراسیون اداری ( پارتیشن اداری ، مبلمان اداری ) سرویس بهداشتی ( روشویی ، وان ، جکوزی [(img)|1025043981931001B]
نمای ساختمان نمای ساختمان به طور کلی به نمای بیرونی خانه که در معرض دید عموم قرار می گیرد اطلاق می شود. معمولاً نماهای ساختمان از مصالح و مواد خاصی ساخته می شوند. درگذشته نمای ساختمان با چوب، گل و خشت، سنگ بوده است و به طور معمول نما یا توسط انسان های طراحی می شده است و یا به صورت طبیعی همانند روستای کندوان واقع در آذربایجان غربی که درگذشته و هم اکنون نیز خانه های خود را در داخل سنگ ها و در دل کوه ها ساخته و طراحی می کردند هست. طراحی نمای ساختمان با میزان هوای محیط بیرون رابطه دارد و نمی توان در مناطق سرد از هرگونه مصالح ای برای به کارگیری نما استفاده نموده و حتماً ضمن جلوگیری از خروج گرمای درون خانه باید زیبایی خاص را به دکوراسیون خارجی منزل داده شود. امروزه با گسترش فناوری در حوزه صنعت ساختمان مصالح جدید پیش ساخته برای نصب بر روی نمای خارجی ساختمان تهیه شده است که نمونه های آن نمای کامپوزیت ، نمای ترمووود ، نمای Hpl ، نمای عایق پلی استایرن و فایبر سمنت برد می باشد. [(img)|1025044981931001B]
آسانسور به منظور انتقال افراد و اجسام به صورت عمودی از آسانسور استفاده می شود. امروزه از آسانسور در ساختمان های چندین طبقه استفاده می شود. از قابلیت های آسانسور می توان به جا به جایی در طبقات ساختمان و قابلیت انتقال بار و افراد اشاره نمود. [(img)|1025040091931001B]
بالابر بالابر نیز مانند آسانسور کار انتقال افراد و اجسام را بر انجام می دهد ، اما تفاوت آن با آسانسور در میزان بار که انتقال می دهند می باشد . بالابر از قدرت انتقال بار بالاتری نسبت به آسانسور برخورمی باشد و برای انتقال عمودی در بالابر از جک در زیر بالابر استفاده می شود. پله برقی پله برقی نیز یکی دیگر از وسایل انتقال افراد بین طبقات می باشد. به طور کلی پله برقی در ساختمان های مسکونی زیاد استفاده نمی شود و معمولاً در مکان های عمومی همچون مرکز خرید و مترو و بازار چه ها مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پله به چندین صورت بوده و از آئین نامه شرایط خاصی برخوردار می باشد. رعایت نکات ایمنی در پله برقی بسیار مهم است، زیرا که خبرهای بسیار از سقوط، و گیر کردن به پله ها، سرگیجه در هنگام استفاده در پله برقی شنیده می شود. پس از لحاظ ایمنی می توان به جرات گفت پله برقی یکی از وسایل پرخطر می باشد. و تاسیسات ساختمانی منبع : [(a)|صنعت ساختمان|https://sanatesakhteman.ir]

دکوراسیون داخلی اتاق کودک

همانطور که می دانید دکوراسیون در اتاق کودک دارای طیف وسیعی از نکات است که هر کدام به نوبه خود تاثیر گذاری شایانی در رسیدن به هدف زیبایی در این بعد دارد.در این مقاله به بیشتر این نکات اشاره می کنیم. • در دکوراسیون اتاق نوزاد و کودکتان برای بلند مدت برنامه ریزی کنید منظور از بیان این موضوع این است که رنگ اتاق را طوری در نظر بگیرید که برای سنین بالاتر کودکتان هم جای مانور باقی بماند.این موضوع که همه خانواده ها برای سیسمونی نوزادشان یک اتاق رویایی را تصور می کنند و دوست دارند همه چیز خاص باشد را نمی توان ندید گرفت اما حرف ما این است که این ذهنیت را با آینده نگری همراه کنید چرا که چند سال بعد که فرزندتان بزرگتر شد خواسته هایش از اتاقی که برایش در نظر گرفته اید فراتر از یک نوزاد است و اگر بدون در نظر گرفتن بالا رفتن سنش برایش برنامه ریزی کرده باشید به مشکل خواهید خورد.توصیه ما این است که سعی کنید از رنگهای ساده و کار آمد استفاده کنید تا در این مورد به مشکل نخورید.بخصوص اگر بودجه شما به اندازه ای نباشد که در هر رده سنی قادر به تعویض دکوراسیون داخلی اتاق کودکتان باشد در این مورد باید دقت بیشتری به خرج دهیدو شرکت [(a)|دارکوب|/] میتواند این مشکل رو برای شما حل کند. [(img)|1025042638731001B]
• برای انتخاب سرویس خواب عاقلانه تصمیم بگیرید برای سرویس خواب نوزاد معمولا چیزهایی که در نظر می گیرند شامل تخت، کمد و قفسه لباس است .علاوه بر این موارد باید یک یونیت یا جایی برای تعویض نوزاد و جایی برای انبار اسباب بازی هایش و یک کاناپه برای شیر دادن در سالهای اولیه و استفاده کودک در سالهای آتی هم در نظر بگیریم تا بعد از تولد و در سنین بالاتر به مشکل نخوریم.توصیه ما این است که با توجه به فضایی که در اختیار دارید و بودجه ای که می خواهید صرف کنید اولویتها را در نظر بگیرید.اولویت در مرحله اول با کمدی است دارای کشوهای زیاد برای جا دادن لباسها باشد و در وسط آن هم دکوری لحاظ شده باشد که بتوان از آن برای جا دادن وسایل تزیینی کودکتان استفاده کرد.علاوه بر آن می توان کمد را طوری طراحی کرد یک طرف وسط آن دکوری و طرف دیگر دارای آویز باشد برای لباس های مهمانی کودک.بعد از انتخاب کمد مناسب نوبت به انتخاب تخت می رسد، تختی را انتخاب کنید که در ناحیه زیر آن دارای کشو باشد که بتوانید از آنها هم استفاده کنید.اگر بودجه و فضا به شما اجازه می دهد تخت اتاق کودکتان را برای نوجوانی اش تهیه کنید و یک تخت کوچک جابجا شو هم تهیه کنید تا بتوانید در سالهای ابتداییکه نوزاد کنار شما می خوابد از آن استفاده کنید و در سنین بالاتر مشکل تعویض نداشته باشید. [(img)|1025041638731001B]
• اهمیت کشو ها و قفسه ها در دکوراسیون داخلی اتاق کودک در ابتدای امر که می خواهید اتاق فرزند دلبندتان را طراحی کنید شاید به نظرتان این موضوع خیلی حائز اهمیت نباشد ولی به مرور به اهمیت آن پی خواهید برد چرا که با بالا رفتن سن فرزندتان تمایلات و خواسته هایش از لحاظ لباس و وسایل مورد نیازش افزایش پیدا می کند و این شما هستید که نیاز به فضایی که اتاق را مرتب تر جلوه دهد را بیش از هر چیزی احساس خواهید کرد .پس بهتر است قبل از اینکه به این مرحله برسید در ابتدای امر هوشیارانه تصمیم بگیرید و هر جایی که امکانش هست قفسه و کشو لحاظ کنید. • از عکس های کودکتان غافل نشوید بعد از تولد کودکتان مطمئنا شما هم مانند دیگر والدین از لحظات کودکتان عکاسی خواهید کرد.این عکس ها را در اتاق کودک لحاظ کنید چرا که علاوه بر اینکه به اتاق جلوه خاصی می دهد باعث می شود حس اعتماد به نفس در او بالا رود .این ایده برای متحول کردن دکوراسیون داخلی اتاق کودکتان بسیار جذاب و زیبا خواهد بود. [(img)|1025048538731001B]
• نور و دکوراسیون اتاق کودک بحث نور در طراحی های داخلی امری است بسیار مهم که نمی شود از اهمیت آن غافل شد.این موضوع در دکوراسیون داخلی اتاق کودک هم در [(a)|گوگل|/] حائز اهمیت است.کودکان در اتاق هایی که نور کافی دارند آرامش بیشتری دارند .اینطور که تجربه نشان می دهد اکثر کودکان به نور ماه علاقه دارند.برای رفع این نیاز می توانید از لامپهایی که نور تولیدی آنها مشابه نور ماه است و یا رقص نور هایی که نوری مشابه نور ماه دارند استفاده کنید تا آرامش را به کودکتان هدیه دهید.البته این موضوع را بخصوص در سالهای ابتدایی فراموش نکنید که تخت کودک تا جایی که ممکن است نباید زیر نور لامپ قرار گیرد [(img)|1025049538731001B]

نباید ها در دکوراسیون داخلی

• از بزرگترین و مرسوم ترین اشتباهاتی که در دکوراسیون داخلی پیش می آید انتخاب کردن مبل هایی که با ابعاد و فضای نشیمن متناسب نیستند و آن راحتی که انتظارش را داریم ندارند و فقط رنگ و طرح زیبای آنها باعث شده آنها را انتخاب کنیم. • یکی دیگر از این نباید ها رعایت نکردن فاصله بین مبلمان و دیوارهاست.این موضوع بعد از مدتی باعث ایجاد شدن لکه روی دیوار می شود و عاوه بر این دید بدی نسبت به دکور شما می دهد و فضا را هر چند هم کوچک باشد کوچکتر جلوه می دهد. [(img)|1025042477731001B]
• در نصب تابلو ها باید ارتفاع مناسب در نظر گرفته شود و دقت شود که نه خیلی بالا و نه خیلی پایین باشد. بهترین ارتفاع برای نصب تابلو درست جلوی چشم است. • در اتاق نشیمن هر قدر هم بی نقص دکور سازی کزده باشیم و همه جوانب را رعایت کنیم اگر نور پردازی مناسبی را لحاظ نکنیم این هماهنگی زیبایی واقعی خود را نشان نمی دهد و زحماتمان بی نتیجه خواهد بود.پس نور پردازی مناسب و صحیح را فراموش نکنید. [(img)|1025043477731001B]
• از اشتباهات رایج در زمینه دکوراسیون داخلی انتخاب وسایل دکوری کوچک با تم های مختلف است.این کار باعث بهم ریختگی در دید و کوچک نشان دادن فضا می شود. • وقتی مبلمانمان را انتخاب می کنیم موضوع دیگری را که باید لحاظ کنیم این است که آنها برای مهمانان فضای مناسب را دارا باشند.برای این منظور می توانیم از مبلمان ال یا مبلمانی که علاوه بر نشیمن زیاد فضای کمتری اشغال می کنند را انتخاب کنیم. • انتخاب مبلمان نامرغوب یکی دیگر از اشتباهات رایج است.سعی کنسد از مبلی را بخرید که حداقل چهار یا پنج یال بتوانید از آن استفاده کنید تا فرسوده شدن زود هنگام آن باعث مشکل در چیدمان و دکوراسیون داخلی شما نشود. • پرده ها به خانه روح می بخشند و اشتباهی که درباره آنها رخ می دهد نصب آنها در ارتفاع نامناسب و ناهماهنگ با دکوراسیون داخلی می باشد که این خود دلیلی دیگر بر بهم ریختگی بصری و کوچک دیده شدن اتاق می شود. • دیگر اشتباهی که عموما امروزه دیده می شود انتخاب میز وسط طرحدار است که برای مبلمانهای بزرگ در نظر گرفته می شود و این موضوع هم دلیل دیگری برای کوچک دیده شدن منزل شماست. • اگر اتاق نشیمن طوری تعبیه شده که دارای دو قسمت تقریبا مجزا می باشد در انتخاب مبلمان راحتی برای قسمت نشیمن اشتباه نکنید و مبلمان پهن و بزرگ انتخاب نکنید. [(img)|1025044477731001B]
• از اشتباهات بزرگ در انتخاب جای مناسب برای تخت قرار دادن سر تخت جلوی پنجره است.چون این مسئله علاوه بر اینکه جلوی ورود نور به اتاق را می گیرد برای سلامتی هم خطر ساز است. • در دکوراسیون داخلی اینکه مبلمان بزرگ را کنار هم و تک نفره ها را هم کنار هم قرار دهیم اشتباه است.کاناپه ها باید روبروی هم و تک نفره ها هم همینطور.این بهترین حالت چیدمان است. • اینکه کاناپه و مبلمان را جلوی ورودی ها قرار دهیم یکی دیگر از اشتباهات بزرگ در دکوراسیون داخلی است. • اشتباه دیگر در دکوراسیون داخلی استفاده بیش از حد از وسایل و پارچه های طرح دار در فضا است. این مورد در کنار موارد ساده جلوه بهتری پیدا می کند. و بهتر از است که طرح اصلی را با طرح های درشت انتخاب کنیم و طرح های فرعی را راه راه و ساده و یا طرحهای کوچکتر را لحاظ کنیم. • اینکه یک قالیچه کوچک در وسط اتاق قرار دهیم اشتباه است چرا که عناصر تشکیل دهنده اتاق باید در ارتباط فیزیکی با هم باشند.مثلا قالیچه ای که برای اتاق در نظر گرفتیم باید حداقل در اندازه ای باشد که تا زیر مبل ادامه پیدا کند.این امر هم باعث زیباتر دیده شدن می شود و هم از لغزش فرش جلوگیری میکند. • هرگز بدون توجه به اینکه وسایل و اشیا موروثی تان را دوست دارید آنها را در دکوراسیون خانه تان لحاظ نکنید .تنها اینکه پدر بزرگ یا مادر بزرگتان شی را به شما هدیه داده است دلیل نیست برای اینکه حتما آنه باید در دکوراسیون شما جا داشته باشند. بیش از همه چیز علاقه شما مهم است و اینکه چه چیزی باعث آرامش شما در این فضا می شود. [(img)|1025045477731001B]
• یکی از بد شکل ترین موضوعاتی که در دکوراسیون بدون توجه به تناسب و تنها به دلیل تمیز ماندن مبل از آن استفاده می شود پیراهن مبل است.این ایده البته که برای تمیز و نو نگه داشتن مبلتان بسیار خوب است اما اگر پارچه به کار برده در آن مناسب نباشد تاثیرات بدی در دید دکوراسیون داخلی شما می گذارد و زحماتتان را تحت تاثیر قرار می دهد.

رازهای رسیدن به زیبایی بیشتر در دکوراسیون داخلی دارکوب

اگر شما هم به این نتیجه در چیدمان رسیده اید که دکورتان نیاز به تغییراتی دارد ولی ترکیب وسایل را نمی دانید یا این کار برایتان گیج کننده است با این مقاله همراه باشید. 1. استفاده کردن از مصالح براق برای کف اتاقها بخصوص اتاق های کوچک را فراموش نکنید چرا که باعث می شوند فضا بزرگتر به نظر بیاید. 2. اگر اتاقی را به عنوان اتاق مهمان در نظر گرفته اید و تختی را برای آنجا لحاظ کرده اید بهتر است آنرا از کوسن های متفاوت و رنگی بپوشانید چرا که این کار علاوه بر اینکه در مهمانی ها اتاق را دو منظوره می کند یعنی هم برای نشیمن از تخت به عنوان کاناپه و هم برای خواب استفاده می کنید خودتان هم می توانید در طول روز از آن برای مطالعه یا استراحت استفاده کنید. 3. در چیدمان مبل های پذیرایی حتما از دوجفت بالش استفاده کنید چرا که یک جفت بالش چشم را نمی گیرد و بینده با نگاه به آن احساس کمبود را در فضا را می کند.بالش های با رنگ متضاد زیبایی را د چندان می کند. 4. اگر در اتاق خوابتان فضا دارید از تخت های بزرگتر با تاج بلندتر استفاده کنید چرا که وسایل کوچکتر باعث می شوند اتاق کوچکتر به نظر بیاید. 5. اگر در بخشی از اتاق ها احساس نیاز به نور بیشتری کردید می توانید در درها اتاق ها از شیشه استفاده کنید. [(img)|1025040575731001B]
6. در آشپزخانه سعی کنید از قفسه استفاده کنید و یا در های کابینت ها را باز بگذارید و جذابیت آشپزخانه تان را با این کار بالاببرید. 7. کاغذ دیواری یکی از بهترین دیوار پوشها محسوب می شود.می توانید با کاغذ دیواری دب کمد ها را بپوشانید و این گونه است که اتاق خواب به عنوان اتاق کار هم قابل استفاده می شود. 8. در صورتی که در بخشی از اتاق فضای خالی دارید این فضا را باگلدان پر کنید و به استفاده از گیاهان زیبایی فضا را دو چندان کنید. 9. اگر در دکوراسیون داخلیتان زیبایی و دوام را باهم میخواهید از مبلمان چرمی استفاده کنید. 10. در اتاق غذاخوری منزلتان برای صندلی های فقط یک نوع از آنها را انتخاب نکنید برای ایجاد تنوع و زیبایی می توانید از صدل های یک نفره و چند نفره کنار هم استفاده کنید. [(img)|1025047775731001B]
11. کمدهایتان را دوست بدارید و سعی کنید در آنها چراغی بیاویزید برای ایجاد روشنایی و برای زیباکردن آنها ،رنگشان کنید ، رویشان کاغذ بزنید و ... 12. برای جلوه مثبت تر و زیباتر دادن به اتاقتان از مبل های بدون پایه استفاده کنید.تعدد پایه ها خودش دید بدی را ایجاد می کند. مبل های پایه دار در کنار مبل هایی که کفشان به زمین چسبیده باشد زیبایی بیشتری دارد. 13. رنگ سفید را هرگز فراموش نکنید و از آن زیاد استفاده کنید. این رنگ هیچ وقت خسته کننده نمی شود. 14. این سلیقه شماست که تصمیم میگیرد که در اتاق نشیمن مبل بزرگ در کنار چندین مبل کوچک وجود داشته باشد یا اینکه چند مبل کوچک برای فضایتان نیازتان را برآورده می سازد.هیچ اجباری در آن نیست و در کل بستگی به نیاز شما دارد. 15. از ترکیب سبک های مختلف نترسید.حتما نباید محیط شما یک سبک را دنبال کند. می توانید کلاسیک و مدرن را یکجا داشته باشید و از این ترکیب لذت ببرید. [(img)|1025048775731001B]
16. از آینه های بلند در شاه نشین برای بر گرداندن نور و بزرگتر نشان دادن اتاق کار استفاده کنید و در حمام هم استفاده از آنها باعث روشنی و نورگیری می شود. 17. مبلمانتان را طوری بچینید که میز و صندلی ها جلوی رفت و آمد را نگیرد چرا که این موضوع به مرور آرامش را سلب می کند. 18. فضای اتاق ها را بزرگ و باز نگذارید و کاناپه و مبلمانتان را وسط بچینید و همه چیز را به دیوار تکیه ندهید. 19. در مورد پرده ها برای تاقچه های داخل پنجره ها سعی کنید از پرده های کرکره ای جم شدنی مدر روز استفاده کنید و پارچه های سبک را در پرده های بلند در برابر کنید با وصل کردن آنها به هم و اجازه برای آمدن چین ملایمشان تا بخشی از کف اتاق به فضا جلوه بیشتری دهید. 20. در تزیینات میل پرده سلیقه به خرج دهید تا نمای زیباتری به اتاقتان دهید به این گونه که از بستهای زیبا استفاده کنید یا میل پرده های دارای تزییناتی که د ربازار موجود است را بخرید. 21. در نظر گرفت نور مناسب برای هر فضا را فراموش نکنید، برای مثال آشپزخانه و اتاق مطالعه نور زیاد نیاز دارد و اتاق خواب و اتاق غذا خور نیازمند نور کمتر است. 22. از لامپهای سقفی و رومیزی غافل نشوید چرا که نور مطبوع و ملایمی ایجاد می کنند. [(img)|1025042085731001B]

بازی رنگها با حال و هوای ما در دکوراسیون داخلی 2 دارکوب

بازی رنگها با حال و هوای ما در دکوراسیون داخلی 2 دارکوب بنفش و ارغوانی هایش بنفش هارمونی های تیره اش مثلا رنگ بادمجانی رنگی ارزشمند و گرانبهاست و تجمل و خلاقیت را تجلی می بخشد و باعث ایجاد عمق در طراحی دکوراسیون ما خواهد شد و در نمونه های روشن این رنگ مانند یاسی آرامش بخشی همراه است به طوری که اگر در اتاق خواب استفاده شود ماهیت رنگ آب را خواهد داشت بدون اینکه ما را از سد بودن و بی روحی بترساندو تحقیقات نشان داده است با استفاده از این رنگ میتوانیم وضعیت روحی و جسمی خود را بهبود بخشیم [(img)|1025046111731001B]
نارنجی و نارنگی هایش برای استفاده از رنگ نارنجی در دکوراسون داخلی مان باید این موضوع را لحاظ کنیم که این رنگ به دلیل ایجاد انگیزه و اشتیاق و هیجان گزینه مناسیب برای اتاق نشیمن و خواب نیست.بهترین مکانی که می شود این رنگ را در آن به کار برد سالن ورزشی است چرا که این رنگ کمک شایان توجهی به آزاد شدن انرژی شما خواهد کرد تا حدی که در فرهنگ باستان بر این باور بوده اند که رنگ نارنجی بیماری شش ها را بهبود می بخشد و انرژی را زیاد می کند. [(img)|1025047311731001B]
خنثی ها یک دکوراتیو بهترین رنگ ها برایش رنگ های خنثی محسوب می شوند چرا که در وهله اول بدون در نظر گرفتن مد انعطاف پذیر هستند و در آنها می توان برای زنده کردن دکوراسیون چیزی را به راحتی اضافه و یا بالعکس برای آرام کردن چیزی را کم کرد.در طراحی دکوراسیون داخلی [(a)|دارکوب|/] باید سعی کنیم کمترین میزان از رنگ سیاه و سفید را استفاده کنیم .بعضی از کارشناسان این عرصه ادعای این موضوع را دارند که برای ایجاد عمق در اتاقها نیازمند مقدار کمی از رنگ سیاه و سفید هستیم .و این مستلزم اعتماد به چرخه رنگ است. زرشکی و تحریک کنندگیش تحریک پذیری در رنگ زرشکی یکی از خصصیصه های این رنگ است به طوری که این رنگ در مستندات احساس خشم و خصومت در افراد ایجاد می کند.این رنگ اصلا مناسب اتاق اصلی نیست چرا که باعث بروز هیجانات می شود و اگر در اتاقی به رنگ زرشکی به مدت زیادی بنشینیم به احتمال زیاد شاهد به هم ریخته شدن صلح و آرامشی خواهیم بود که مدتها برای به دست آوردن آن تلاش کرده ایم. سرخابی و آرامشش در کاربرد رنگ سرخابی در دکوراسیون داخلی می توان از هارمونی این رنگ برای آرامش عضلات بدن و بر طرف کردن گرفتگی آنها و رفع خستگی نام برد. صورتی و تناسب اندام این رنگ در دکوراسیون داخلی در مواقعی استفاده می شود که فرد در درمانهای رژیمی باشد چرا که این رنگ باز دارنده است. سقف آسمان اتاق بخشی از اتاق که یک ششم از فضا را به خود اختصاص داده است اغلب موارد رنگی جز سفید به خود نمیگید چرا که در چند دهه اخیر نیز سفید به عنوان بهترین رنگ برای سقف اتاق ها در نظر گرفته شده است.این موضوع در [(a)|دکوراسیون داخلی|/] باب شده است که رنگ سفید و حتی رنگ های روشن این حس را ایجاد می کند که سقف بلند تر از حد معمول اندازه اش به چشم بیاید در صورتی که همین موضوع در سقف های تیره کاملا برعکس است و احساس مس کنیم سقف پایین تر است.این راهنمایی ها تنها یک الگو برای انتخاب شما هستند اما در نهایت این شما هستید که تصمیم نهایی را می گیرید زیرا انتخاب رنگ کاملا سلیقه ای است و چارچوب خاصی ندارد و در نهایت شما می خواهید در این محیط زندگی کنید پس باید رنگی را انتخاب کنید که با سلیقه و روحیات شما مطابقت دارد. [(img)|1025045311731001B]
رابطه رنگ و فرم در معماری داخلی بنا مقصود هکه کارهای هنری در آوردن و رسیدن به ماهیت معنوی اثر و رها کردن آنها از بعد مادیات می باشد.جهان امروز متاسفانه یا خوشبختانه به جهان گذشتگان شبیه نیست چرا که در جهان ما خلاقیت و نبوغ در وحله اول قرار می گیرد. ما بناهایی را ساخت و ساز می کنیم که در نهایت تبلور عملکرد ماست و رسیدن به هدف یعنی تحقق افکار درونی ما . باید بدانیم که رنگها هم مانند انسانها زنده اند و روح دارند و با ما سخن می گویند .از جاهای پنهانی جنگل و آبی ژرف دریاها و آسمانها، از زلالی باران و پاکی و درخشندگی سفید برف.درست است رنگ ها هم مانند ما سخن می گویند و کلمات را ادا می کنند و رنگهای انتخابی هر انسان بیانگر روح و درون آن انسان است و حقیقت وجودش را آشکار می سازد.اگر رنگه نباشند جهانی مرده خواهیم داشت چرا که این رنگها هستند که روح را در عالم هستی می دمند و آن را زنده می کنند و این موضوع را خاطر نشان می کند که زندگی زیباست. [(img)|1025048111731001B]

بازی رنگها با حال و هوای ما در دکوراسیون داخلی دارکوب

بازی رنگها با حال و هوای ما در دکوراسیون داخلی انتخاب رنگ در اتاقی که در آن هستید شخصیت شما را نمایان خواهد کرد.البته بیشتر ما برای انتخاب و چیدمان اتاقمان براساس رنگ وقت زیادی نمی گذاریم اما رنگ ها در اتاقمان هر روز ما و خلقیاتمان را تحت تاثیر خود قرار می دهند. [(img)|1025049720731001B]
رنگ ها بر اساس سن و جنسیت و قومیت و آب و هوای منطقه تاثیرات متفاوتی بر افراد می گذارند در عین حال بر خی از رنگ ها و تغیرات تناژشان تاثیر مشابه روی افراد با خصوصیات متفاوت دارد و دقت و به کار گیری فکر در انتخاب رنگ در دکوراسیون داخلی هم به هین سبب است.افراد ساکن یک خانه با توجه به سلیقه خود رنگی را انتخاب می کنند و آن را برای محیط مختص خود بر می گزینند و هنر در این است که از هارمونی رنگ استفاده شود و تیره روشن بودن رنگ های انتخابی لحاظ شود تا زیبایی محل مورد نظر دو چندان شود. [(img)|1025046420731001B]
دقت و ذکاوت در انتخاب رنگ در انتخاب رنگ باید این نکته را در نظر بگیریم که هر رنگی دارای یک بازتاب روانی بر افراد است و میتواند حالات درونی مثل آرامش و خشم و ... را تحت تاثیر قرار دهد.باید سعی کنیم از رنگ هایی استفاده کنیم که حس آرامش و امنیت را در ما و عزیزانمان ایجاد می کند و این موضوع را فراموش نکنیم که استفاده زیاد از یک رنگ امکان دارد باعث شود به نتیجه عکس برسیم. انتخاب رنگ برای رسیدن به حالت روحی مناسب برای گرفتن ایده در این انتخاب می توانیم از مجلات و کتابها و دنیای اینترنت کمک بگیریم .در مرحله اول انتخاب رنگ باید رنگ چیزهایی را در اولویت قرار دهیم که محدودیت دارند مانند فرش و پرده و مبل و کاشی و...، سپس به راحتی میتوانیم در اتاق ها مانور دهیم چرا که اکنون دستمان باز است .سعی کنید تنوع رنگ هایتان بیشتر از سه الی چهار مورد نشود چرا ازدیاد رنگ وقتی از حد معمول بگذردحس شلوغی و بهم ریختگی را القا می کند.رنگ کردن اتاق ها روش مقرون به صرفه است که با کمی دقت و پشتکار خودمان هم از پسش بر میاییم. [(img)|1025047420731001B]
در دسته بندی رنگ ها می توان سه دسته را لحاظ کرد : فعال، غیر فال، خنثی.رنگ هایی روشن را می توان برای فضاهای کوچک برای دریافت نور و گستردگی انتخاب کرد در حالی که رنگهای تیره با پیچیدگی و گرمایشان فضاهای بزرگ را صمیمی میکنند. قرمز و عاشقانه هایش این رنگ انرژی اتاق و می گویند ضربان قلب و فشار خون و سرعت تنفس افراد را بالا می برد و بر بالا بردن آدرنالین هم از همه رنگها بیشتر تاثیر می گذارد.بهترین انتخاب برای هیجانات اتاق خواب در شب است و در صورت نیاز به خواب و تاریکی نیز اگر با یک نور ملایم تلفیق شود نمایی با شکوه و رویایی به اتاق م دهد و در اتاق نشیمن و ناهار خوری هم میتوان از این رنگ برای ایجاد صمیمیت بین افراد استفاده کرد. زرد و لذت خورشید شادی در معاشرت و لذت دیدار خورشید در رنگ زرد موج میزند.زرد را به عنوان بهترین انتخاب برای آشپزخانه ، اتاق غذا خوری و حمام میتوان در نظر گرفت.در راههروها و جاهای تنگ خانه و جاهایی که ورودی در نظر گرفته شده میتوان رنگ زرد را برای ایجاد کستردگی و فضای باز تر انتخاب کرد.رنگ زرد در زمره رنگ های شاد قرار می گیرد ولی برای رنگ اصلی در دکوراسیون انتخاب مناسبی نیست.چرا که روانشناسان معتقدند زرد در مقیاسهای بزرگ ایجاد حالات خشم و نا امیدی میکند و احتمال عصبانت را افزایش می دهد. [(img)|1025045420731001B]
آبی همچون آسمان رنگ آبی آرامش بخش است و ایجاد حس صلح طلبی می کند چرا که گفته می شود رنگ آبی پایین آورنده فشار خون و تنفس و ضربان قلب است و این است دلیل انتخاب این رنگ برای اتاق خوابها و حمام. به همین دلیل است که توصیه می شود از رنگ آبی به تنهایی در رنگ دکوراسیون داخلی اصلی استفاده نشود چرا که ایجاد دلسردی و نومیدی می کند .این رنگ باید با کرم ترکیب شود که هم جلوه بیشتری پیدا کند و هم تاثیرات روانی منفی اش کاهش یابد.البته در اتاق های نشیمن ترکیب آبی تیره با روشن یا نیلگون نیز فضای آرامبخشی ایجاد خواهد کرد. سبز به زیبایی بهار رنگ سبز در طراحی [(a)|دکوراسیون داخلی|/] جزو آرام ترین رنگ ها برای چشم است. این رنگ را در هر جای خانه که استفاده کنیم آرام بخش و زیباست و تاثیرات مثبت خواهد داشت.گرمای رنگ سبز روح را نوازش می دهد و آسودگی را بعپه ارمغان میاورد.این رنگ اگر به عنوان رنگ اصلی انتخاب شود آرامش را به همراه دارد و استرس را کاهش می دهد و تاثیر مثبت روی اعصاب و باروری دارد. ادامه دارد...

نکات کلیدی دکوراسیون داخلی دارکوب

نکات کلیدی که می توانیم در دکوراسیون داخلی به کار گیریم ما انسانها به طور ذاتی در پی آرامش هستیم که این موضوع حداقل در محل زندگی هر فرد باید تحقق پیدا کند وگرنه توقعی برای دستیلبی به این مقوله در خارج از این محیط نه اینکه غیر ممکن باشد اما نابجاست.در منزل انسانها خستگی ها را می کاهند و انرژی هایی که در روز صرف کرده اند به خود بر می گردانند.دور همی های خانوادگی و گفتگو در کنار آنها باعث می شود انژی بگیریم و برای روزی جدید آماده شویم.لازمه ی این موضوع توجه به به نکات ظریفی است که نتیجه های بزرگی در پی خواهد داشت. در جهان امروز توجه به فضای مناسب برای منزل و محیط کاری و ساختن فضایی توام با آرامش و آسایش لازمه زندگی است.البته هنوز هم از میلگرد و رابیتس و بعد از آن کچ و سیمان استفاده میشود و در معماری بخصوص در کشور ما کاربردشان را نمی توان ندید گرفت اما شیوه طراحی داخلی بخصوص طراحی سقف تغییراتی چشم گیری داشته است. در طراحی های قدیمی معمولا طراحان از اشکال هندسی منظم و قرینه برای طح و دکور استفاده می کردند ودر الگوی طراحی آنها قرینه سازی حکم فرما بود ولی این اواخر شاهد خلق طرح هایی هستیم که قرینه سازی را کنار گذاشته اند و به عبارتی سبک کلاسیک را منسوخ کرده و سبک مدرن را جایگزین آن کرده اند. [(img)|1025042318631001B]
یکی از ارکان ساختار معماری در یک بنا ،اهمیت قائل شدن به فضای داخلی و نحوه تقسیم بندی در پلانهایی است که در طراحی آن لحاظ شده است.به طوریکه این طراحی باید به گونه ای باشد که دست را برای انعطاف و تغییر در چیدمان باز بگذارد و در پی آن مخاطب احساس رضایت و آرامش کامل را داشته باشد.استفاده از مصالح و جداکننده ها و رنگ های مناسب جزو بخش هایی هستند که در یک پلان باید به آنها دقت کرد به طوریکه در دقت در این موارد د گامهای اولیه حلال بسیاری از مشکلات در آینده بنا خواهد بود. [(img)|1025043468631001B]
پر رنگ ترین نقش را در کیفیت فضا در ساختمان معماری داخلی دارد.چگونگی چیدمان و تقسیم بندی کردن فضا و انتخاب رنگ مناسب و نور پردازی ،مبلمان متناسب با فضا و...از عوامل تاثیر گذار در زیبایی و کار آمد بودن فضای داخلی بنا هستند که باید در دکوراسیون داخلی به آنها توجه خاصی داشت، به طوریکه این موضوعات بیشترین تاثیر را در جهان امروز بر راندمان کارایی در فضاهای اداری و ایجاد آرامش در فضاهای خانگی دارد. در بحث روانشناسی معماری داخلی تاثیر بسزایی در ایجاد احساس امنیت و شور و هیجان و آرامش در محیطی که مخاطب در آن حضور دارد داراست به طوریکه می توان با یک سری راهکار این عوامل را در مخاطب کم و زیاد کرد.باید این موضوع را در نظر گرفت که انسانها با علایق و روحیات متفاوت نیازمند محیط زندگی خاصی متقارن با خصوصیات اخلاقیشان هستند که این هماهنگ سازی از وظایف یک طراح داخلی است. طراح داخلی باید توانایی این را داشته باشد که پروژه را برنامه ریزی کرده و به مرحله اجرا برساند و پیمانکار و کار فرما را در جهت پیشبرد پروژه به همکاری گیرد.برای رسیدن هرچه زودتر به هدف باید سلیقه خود و کار فرما را در یک راستا قرار دهد و بیشترین توجه را معطوف به سلیقه کار فرما کند.در ابتدای امر شاید این موضوع کمی آزار دهنده باشد چون طراح توقع دارد طرح خودش را پیاده کند.اما به مرور متوجه هماهنگ سازی بین طراحی اولیه و پردازش و زمانبندی دقیق با همکاری کارفرما خواهند شد. دید یک طراح باید این کونه باشد که هر فضایی از قبیل خانه ، محل کار و... قابلیت این را دارند که زیبا شوند و فقط این طراح است که با استفاده از ذوق و سلیقه قدم در راستای این زیبا سازی بر می دارد تا جایی که فضایی ایجاد شود که مطابق با ذوق و سلیقه مخاطب باشد و در طراح نیز احساس رضایت ایجاد کند.این موضوع باید بدون رویا بافی لحاظ شود و طرح را در دنیای واقعی پیگیری کند نه در رویا.ساخت خانه و دکور سازی آن در رویا کاری سهل و در واقعیت مشکل است اما دست نیافتنی نیست اگر طبق اصول و قوائد پیش رفته باشیم. [(img)|1025044318631001B ]

تاریخچه دکوراسیون داخلی

تاریخچه دکوراسیون داخلی طبق معنی که در لغت نامه آکسفورد یاد شده است تعریف دکوراسیون داخلی به نوعی می شود :یک هماهنگی از پیش طراحی شده برای نشان دادن رنگ ها ،وسایل و باقی شی های داخل یک اتاق یا یک واحد و یا یک ساختمان به طوری که هنر در آن لحاظ شده باشد. همانطور که می دانید دکوراسیون داخلی یک هنر است که مثل باقی هنرها سبک و روش های خاص خودش را دارد و بر اساس سلایق متفاوت هنرمندان این عرصه و نیاز بازار خودش در هر زمان تغییراتی در آن رخ می دهد.در بحث معماری داخلی متخصصان به دنبال خلق فضاهایی هستند که علاوه بر زیبایی و ماندگاری ذهنی کاربردی هم باشند.در واقع طراحان با در نظر گرفتن بحث فنی و تخصصی این رشته و تلفیق آن با زیبایی و ظرافت دست به طراحی فضایی می زنند که نیاز مخاطب را از نظر سلیقه و حس و حال خوب برآورده سازد. دکوراسیون داخلی به نوعی معماری و طراحی داخلی را به هم پیوند می دهد.به طوری که هم با متریال و اجزا سازنده موجود در ساختمان کار دارد که این کار معماری است و هم در گیر فضای داخلی است.در واقع معماری ارتباطات انسانی با جهان محیط اطراف را تحلیل و بررسی می کند.معماران داخلی مازاد بر اینکه باید دانش و اطلاعات کافی راجع به معماری داشته باشند باید اطلاعات کافی در زمینه وسعت بخشیدن و دریافت احساس از فضای مورد نظر را نیز داشته باشند طوری که احساس تعلق را در مخاطب ایجاد کنند و معماری را از دید سکنه بررسی کنند. قریب به یقین گذشته این هنر بر می گردد به این موضوع که انسانها از دیر باز به تزیین و زیبا سازی محل زندگیشان اهمیت می دادند به طوری که حتی این احتمال وجود دارد که نقاشی های حکاکی شده در غار ها که قدمت آن به دوره غار نشینی می رسد علاوه بر اینکه حاوی پیام باشد جنبه زیبایی نیز داشته است. [(img)|1025048908631001B ]
در اینکه رومی ها در زمینه طراحی استاد بودند شکی نیست به گونه ای که حتی در دنیای امروز هم در بسیاری از موارد طراحی بخصوص طراحی کلاسیک سرآمد هستند.علاقه زیاد رومی ها به وسایل زیبا و نوع طراحی جالب آنها که حاکی از ارجح بودن آسایش در طراحیشان است، چشم گیر است.آنها به نمایش ثروت و موقعیت اجتماعیشان و زندگی تجمل گرایانه علاقه زیادی داشتند.در خانه هایشان از نقاشی دیواری و مزاییک کردن کف استفاده می کردند که این خود باعث شگفتی در زمینه طراحی داخلی آن دوران بوده است.آنها تمام سعی خود را می کردند تا بیشترین آراستگی را در طراحی داخلی محل مورد نظرشان لحاظ کنند از مبلمان گرفته تا میز و صندلی و ... [(img)|1025042468631001B]
روش های تجمل گرایی در زندگی آنان موج می زد و در مهمانی ها و تزیین خانه هایشان کاملا سنگ تمام می گذاشتند. اما بعد از اینکه امپراطوری رم سقوط کرد و مسیحیت در بین آنها رواج پیدا کرد سبک دکوراسیون داخلی خانه ها از تجمل گرایی و تزیینات اشرافی به سبک سرد و صومعه مانند روی کرد و زیبایی و آزادی طراحی جای خود را به خانه های بدون هیچ گونه تزیین و دارای تخته های تیره داد.اگرچه بسیاری از هنرمندان زمان گوتیک تمام سعی خود را کردند تا برای بهبود این شرایط قدم مثبتی بردارند اما در عمل این سبک و شرایط تا زمان رنسانس پا برجا بود .تا وقتی که با شکوفایی مجدد آزادی در هنر زیبایی های گذشته به خانه ها برگشت و شیوه های دکور آرایی زیبا رونق گرفت بطوری که تعداد زیادی هنرمند در این زمینه بعد از رنسانس نام برده شده که این خود بر شکوفایی این هنر گواه است. در مقابل رومیان یونانیان در هنر دکوراسیون داخلی شهرت چندانی نداشتند و دلیل اصلی شهره بودن آنها در این زمینه چیزی نبود جز سبک معماری خارق العاده آنها که هم اکنون هم در آتن دیده می شود. در کشورهای شرقی نیز تمایل به تزیین و زیبایی در دکوراسیون داخلی را می توان در مبلمان و تزیینات در میان چینی ها و فرش های نقش و نگار دار بسیار زیبا در ایران ،تزئینات با صدف در ژاپن ، مجسمه و نقاشی با رنگ آمیزی های زیبای هندی ها ، همه و همه بیانگر علاقه و عشق این ملتها برای آرایش محل زندگیشان است .البته سبک دکوراسیون داخلی غرب و شرق بسیار متفاوت است و خود این تفاوت جذابیت امر را بالا برده است.

دکوراسیون داخلی پست مدرن

مختصری در باره ی تاریخچه دکوراسیون داخلی پست مدرن : دکوراسیون داخلی و معماری پست مدرن ناشی از هنر و طراحی روند جهانی است که به دنبال جنگ جهانی دوم، که در آن تمرکز به فرم و عملکرد داده شده بود، رونق گرفت.در 1950 ما شاهد سایه براق در طراحی مبلمان و استفاده از رنگ های جسورانه در این سبک دکوراسیون میباشیم.طراحی و دکوراسیون داخلی پست مدرن در مینیمالیسم و همه چیز سازمان بندی شده ریشه دارد، و بر موارد زیر تمرکز دارد: استفاده از خط های ساده مستقیم در مبلمان و معماری یکی از خصوصیات برجسته ی سبک پست مدرن اشکال ساده دکوراسیون مینیمال عملکرد بالا مجاورت و کنتراست عناصر طراحی نوآوری در مواد جدید مانند کروم، پی وی سی و پلاستیک راه را برای طراحی و تولید هر چه ساده تر مبلمان ، تعریف درست تر و ساده تری از دیزاین مدرن خواهد داشت. پیشرفت شگرف در طراحی مبلمان مدرن مستقیما تاثیر خودش را بر سبک دکوراسیون مدرن و پست مدرن گذاشته است. پالت رنگ در طراحی سبک دکوراسیون داخلی پست مدرن در درجه اول سرد و خنثی است و شامل رنگ سفید و کرم ها و سایه های تیره و قهوه ای غنی ، خاکستری مایل به قهوهای و بنفش. این توابع پالت رنگ خنثی برای بزرگتر احساس کردن فضا مورد استفاد قرار میگیرد.و همچنین استفاده یک پس زمینه جسورانه جهت استفاده از ایتم های تزئینی. مثلا رنگ سیاه اگر به عنوان زمینه استفاده شود میتوان یک پیش زمینه جهت طراحی سبک پست مدرن باشد. شایع ترین اجزای دکوراسیون داخلی پست مدرن عبارت است از : کروم فولاد ضد زنگ کاشی سرد کفپوش چوب جنگلی بتن شیشه

دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک

در دکوراسیون داخلی کلاسیک همه لوازم کاربری در فضا وجود خواهد داشت ، مبلمان ، فرش ، لوستر و ... نورپردازی در دکوراسیون داخلی کلاسیک ، برای روشن کردن اتاق در سبک کلاسیک لوستر کریستال اغلب استفاده می شود لامپ ها از سنگ های شفاف یا شیشه های گران قیمت تهیه شده است،لوستر ها در سبک کلاسیک معنی واقعی هنر را نشانگر هستند و معمولا از بهترین مواد اولیه تهیه می شوند.در دکوراسیون داخلی کلاسیک محل نصب لوستر های سبک کلاسیک دقیقا ودر مرکز سقف میباشد.چراغ ها به طور مساوی توزیع می شوند و در نهایت شکل کلی زیبایی به دکوراسیون داخلی کلاسیک شما میدهند. به علاوه برای دکور نورپردازی اتاق ها از شمعدان های برونز استفاده میشود. استفاده از شمع و شمعدان و همچنین افتادن سایه ای که شمع ایجاد میکند بر فضا حس دکوراسیون داخلی کلاسیک را القا میکند. پارچه های گران قیمت مانند : پارچه ابریشمی گل برجسته –ساتن و ابریشم این نوع از پارچه ها در دکوراسیون داخلی به سبک کلاسیک استفاده می شود.برای دکوراسیون پنجره ها از پرده هایی با بافت ابریشم سنگین و ودر کل پارچه های گران قیمت استفاده می شود. در مبلمان دکوراسیون داخلی کلاسیک از مبلمان استیل با روکش چرم و مبلمانی که حس و حال سلطنتی را القا میکند با رنگ های طلایی که متعلق به ثروتمندان میباشد.

درباره مهدی گلپایگانی

فعالیت شرکت دکوراسیون داخلی دارکوب در سال 1388 به سرپرستی مهدی گلپایگانی آغاز گردید . مهدی گلپایگانی معمار و طراح داخلی فارغ التحصیل دانشکده طراحی مبلمان و طراحی داخلی ایران میباشد که طی سال های فعالیت خود در مقام طراح و مدیریت پروژه های شرکت دارکوب رزومه قابل توجهی از خود به جا گذاشته است. طراحی اولین کشتی تفریحی ایران با 3 رستوران _ موزه_ سینما و امکانات تفریحی بسیار دیگر به نام کشتی تفریحی ایریو که هم اکنون در سایت کشتی سازی ندیم گستر خلیج فارس واقع در بندر عباس در حال ساخت میباشد و همچنین طراحی بیش از 40 ویلا در نقاط مختلف ایران طراحی رستوران های متعدد از جمله مهمترین و برجسته ترین آنها به طراحی رستوران بزرگ ارم واقع در تهران ، شهرک غرب اشاره نمود، و همین طور طراحی چند بانک – منازل مسکونی بسیار و طراحی داخلی برج اورکسس واقع در کشور گرجستان در شهر تفلیس همگی از نمونه طراحی ها و اجراهای ایشان میباشد. با توجه به رزومه طراحی و اجرایی مهدی گلپایگانی در باب طراح و سرپرست اجرا و همچنین تجربه ایشان در امور معماری همیشه مور تحسین کافرماهای خود بوده است. از نکاتی که باعث پیشرفت در امر طراحی و معماری ایشان میباشد بهره گرفتن از اطلاعات جامع ساختمانی در باب متریال های مختلف و جدید و کاربرد آنها و نحوه اجرا هر کدام که به کمک تیم تخصصی حاضر در شرکت که به ایشان کمک میکنند تا همیشه طراحی های بروز و متنوع را ارائه دهد. همچنین با بهره گیری از بهترین و با استعداد ترین معمار ها و طراح ها در تیم خود توانسته ،خطا در طراحی و اجرا را به طور کل از میان برداشته و همیشه به خاص ترین شیوه ممکن با تکیه بر اصول معماری در باب رنگ و حجم و فرم و متریال زیباترین طرح ها را برای اماکن مختلف مانند منازل مسکونی و ویلا – هتل ها – رستوران ها و ساختمانی های اداری و تجاری خلق کند. ضمنا لازم به ذکر است مهدی گلپایگانی همیشه در هر طراحی یک یا چند نقطه کانونی جدیدی خلق میکند و این باعث میشود از شیوه های مرسوم پیشی گرفته و هیچ وقت یک طراح تکراری را به کارفرمای خود ارائه ننماید.

دکوراسیون داخلی کلاسیک

سبک کلاسیک جلوه گر رنگ گرم و طبیعی است و اتمسفر فضاهای کلاسیک حس امنیت و اعتماد را القا میکند و انسان در فضاهایی با دکوراسیون سبک کلاسیک احساس تسلط بر فضا میکند.امروزه بیشتر افراد ثروتمند به سراغ دکوراسیون داخلی و معماری کلاسیک می روند ، بعضی افراد که سبک دکوراسیون داخلی و معماری کلاسیک را میپسندند میتوان گفت که این افراد فرهنگ گذشته و سنت را به سبک دکوراسیون داخلی مدرن و کاراکتر هایی که در این سبک گذراست ترجیح میدهند. در این سبک بیشتر از مبلمان های با رنگ چوب گردویی و ماهگونی استفاده می شود در سبک دکوراسیون داخلی کلاسیک کف را با استفاده از پارکت های رنگ چوب میپوشانند و با استفاده از فرش گرمی و دنج بودن فضا را دو چندان می کنند.دیوار ها با کاغذ دیواری هایی با رنگ های ملایم معمولا با طرح های محو پوشانده می شود و در مرکز آنها قاب هایی که فرش های دست بافت را بغل گرفته اند.دیوارها را با فضا ادغام کرده و به آنها روح بخشیده است. ویژگی های دکوراسیون داخلی کلاسیک : درها و پنجره ها با خطوط روشن _ شومینه سنگ مرمر _تمام مبلمان به فرم استیل و مستطیل شکل _ عکس ها و طراحی داخلی هایی که از سبک کلاسیک مشاهده می شود حاکی از آن است که دکوراسیون داخلی کلاسیک سبکس قابل یش بینی منظم و مرتب و مستحکم است نسبت به بقیه سبک های دکوراسیون و معماری داخلی . اگر تمایل به داشتن منزلی کلاسیک دارید راه حلی ارزان نیست و هیچگاه پایانی ارزان ندارد.همه ی کاراکتر ها و ابزار و لوازمی که در طراحی داخلی کلاسیک استفاده می شود گران قیمت و یونیک است، ستون ها و سر ستون ها و شومینه از سنگ مرمر هستند ، گچ بری های دست ساز و هزینه بر دارند. عموما دیوار ها توسط پارچه ها یا با قاب های مستطیل با چوب طبیعی. به عنوان یک کف پوش استفاده پارکت، اما در برخی مناطق (حمام، آشپزخانه، اتاق نشیمن) مجاز به استفاده از سنگ مرمر یا سنگ کاشی است. سقف در سبک کلاسیک معمولا سفید است، تزئین شده با گچبری های دست ساز .

درب ضدسرقت

يكي از اركان حفظ ايمني در بازسازي فضاهاي مسكوني و يا اداري حفظ و افزايش ضريب ايمني است كه با استفاده از دربهاي ضد سرقت متناسب با دكوراسيون داخلي كه از سبك مدرن يا سبك كلاستيك است تامين ميشود . يكي از مسائل مهمي كه در دكوراسيون داخلي بايد مد نظر داشته باشيم بحث انرژي است . درب ها بايد جلوي سرما و گرما و انتقال انرژي را بگيرند .مبحث بعدي جلوگيري از ورود گرد و خاك و جانوران موذي است درب ها بايد كاملا كيپ در چهارچوب قرار بگيرند . دربهاي ضد سرقت با توجه به متريال هاي مرغوبي كه بايد در داخل انها به كار گرفته شود تا كيفيت لازم تاميين شود دربهاي سنگيني هستند و وزن انها چيزي بين ١١٥ تا ١٣٠ كيلو گرم است دربهاي ضد سرقت با توجه به اينكه در معرض باد و باران يا نور خورشيد قرارداشته باشند يا خير با متريال هاي متفاوتي در رويه درب عرضه ميشوند در مناطق مرطوب و در معرض رطوبت از رويه هاي pvc و در صورت قرار داشتن داخل اپارتمان ها مي توان از رويه هاي چوبي استفاده كرد در دكوراسيون داخلي دربها اهميت ويژه اي دارند كه از لحاظ رنگ و طرح و حس فضايي كه ايجاد ميكنند در مدلهاي كلاسيك رنگهاي گردويي و ماهگوني باعث گرمي و نچرال شدن فضا ميشوند و در مدلهاي مدرن كه تلفيق شده فلزات رو با شيشه داريم و از تزيينات كمتري در كزر استفاده شده مي توان شفافيت بصري و شكوه انعكاس شيشه و فلزات را ديد . از ديگر مسائل مهم در دكوراسيون داخلي ديد و منظرهايي هستند كه ما از داخل خانه در بيرون داريم . اين منظرها با قاب هايي از پنجره ها ايجاد ميشوند كه نور را هم به داخل خانه هدايت ميكنند نورپردازي جزو مهمترين مسائل در دكوراسيون داخلي است و اينكه فريم اين قاب ها از چه جنسي و با چه ظاهري باشد در سبك كار تاثير به سزايي دارد امروزه اغلب در بازسازي ها ودر دكوراسيون هاي جديد از پنجره هاي upvc استفاده ميكنند كه در مبحث زيبايي و مبحث انرژي پاسخگوي نيازهاي كاربر امروز هستند . نور خورشيد يا به اصلاح معماري تر نور روز از داخل پنجره ها به داخل فضاهاي دكور شده وارد ميشود و در اصطلاح فضا را افتاب گير ميكند .

فضاهای منزل

فضاهای مورد نیاز در خانه سرویس بهداشتی –حمام –آشپزخانه –اتاق خواب-پذیرایی-نهار خوری . آشپزخانه در دکوراسیون آشپزخانه باید دسترسی آن به ورودی را در نظر بگیریم آشپزخانه باید دسترسی مستقیم از ورودی داشته باشد، در دکوراسیون داخلی آشپزخانه باید به قرارگیری مکان اعضا مثلث آشپزخانه دقت کنیم این اعضا شامل اجاق گاز ، یخچال و سینک آشپزخانه میباشد .اجاق گاز محل پخت و پز – یخچال محل نگهداری و سینک محل شست و شو است که این سه باید به صورت مثلث در قبال هم قرار بگیرند تا فضایی کاربردی ر ا در آشپزخانه منزل که قلب یک خانه است را فراهم کند. معمولا بهترین نحوه قرار گیری اجاق گاز و سینک در یک ضلع از مثلث است و در راس آن قرارگیری یخچال میباشد. پذیرایی در فضاهای کوچک دیوار ها را رنگ روشن بزنید نور را در در فضا زیاد کنید دیوارها را کاغذ دیواری طرح دار نزنید هر چه فضا ساده تر باشد بزرگ تر به نظر می رسد. برای تفکیک فضاها میتوانید از فرش ها برای فضاهای مجزا و یا از لوستر و نور پردازی های مجزا استفاده کنید همچنین می توانید دیوار ها را رنگ های متفاوت بزنید از تلفیق چند سبک در فضا های کوچک بپرهیزید . مبل ها را مدل های ساده انتخاب کنید مدل هایی که دسته های جمع و جور تری داشته باشد رنگ پارچه های رو مبلی را نیز ساده و بدون طرح و ترجیحاٌ روشن انتخاب کنید وسایلی را که نیاز ندارید را کنار بگذارید خانه شما انباری نیست و جا برای همه ی وسایل جدید و قدیمی ندارد. دیوارها را رنگ کنید رنگ باعث زیبایی بصری و تمیزی و یک پارچه شدن فضاها میشود. [(img) 1025048068631001B|]
سرویس بهداشتی باید نزدیک تربن جا نسبت به ورودی را داشته باشد و دسترسی به آن راحت باشد ترجیها دید مستقیم به پذیرایی نداشته باشد و همچنین رنگ کاشی سرویس بهداشتی روشن باشد.سقف فضاهای حمام و دستشویی را کوتاه تر می سازد و معمولا از سقف های کاذب استفاده می کنند تا بتوانند لوله های تاسیسات را از آن عبور دهند . در دکوراسیون داخلی باید در قرارگیری درب و بازشو سرویس بهداشتی دقت کنیم درب کاملا رو به کاسه توالت قرار نگیرد

سادگی

سادگی اگر که به دنبال واژه ای هستید که دکوراسیون مدرن را به خوبی توصیف کند " سادگی " است.البته سادگی به معنای خسته کننده و کسالت آور نیست.مدرن بودن یک دکوراسیون و فضا داخلی بسته به لوازم و ابزای است که در فضا به کار برده شده است که این لوازم و ابزاربه صورت منحنی نیستند عموما و به صورت خطی و نرم هستند همه چیزدر دکوراسیون داخلی ها اکثرا دارای رنگ های خنثی و شکل های هندسی هستند که کسل کننده اند ولی در دکوراسیون مدرن دکور گرم ،صمیمی خوش استیل است نسبت به دیگر دکوراسیون ها . اما سوال اینجاست که چگونه به یک دکوراسیون داخلی مدرن دست یابیم؟ پر واضح است که برای رسیدن به یک فضای مدرن به این راحتی نیست که در فروشگاه ها راه بروید و هر آنچه که دارای خطوط صاف هستند را خریداری کنید، قطعا نیاز بیشتری به کمی توجه و تفکر دارد و انتخاب لوازم و ابزار های مورد نیاز ر سقف و .. نیاز به زمان دارد ،چندین نکته پایه وجود دارد که باید در دکوراسیون داخلی مدرن گنجانده و رعایت شود تابه فضایی کاملا مدرن دست یابیم. نکته اول این است که یادتان باشد فضا را کاملا ساده نگه دارید و به خاطر داشته باشید که کلمه ساده یا سادگی بهترین توصیف کننده دکوراسیون داخلی مدرن بوده است سادگی را با فضای خود ترکیب کنید. خودتان را محدود نکنید که یک فضا حتما باید داری چهار دیوار و چند صندلی برای نشستن باشند در این مورد افراطی نباشید متفاوت تر از گذشته عمل کنید،اما همه چیز راتا آنجایی که ممکن است منظم و مرتب نگه دارید.مطالعات نشان داده است که درهم و برهمی می تواند به استرس در زندگی منجر شود ساده نگه داشتن فضای زندگی شما می تواند به کاهش برخی از تنش های موجود در زندگی منجر شود. دومین نکته در جهت مدرن بودن فضا کاربردی بودن آن است .یک فضای مدرن باید دارای حداقل کارهای دستی و اکسسوری اما در حین حال کاربردی باشد.همه ایتم ها و لوازم در یک فضا باید دسترسی آسان داشته باشند و فضای رفت و امد مناسبی را فراهم کند.مثلا در یک فضای نشیمن مبلمان و لوازم جوری باید چینده شوند که فضای مناسبی برای رفت آمد افراد فراهم کنند . در آشپزخانه کسی که طراحی و دکور میکند یا اگر علم طراحی یک فضا را نداشته باشد باید سعی کند که در آشپزخانه فضای مناسبی جهت کارهای آشپزخانه وجود داشته باشد و همچنین لوازم مورد نیاز آشپزخانه به راحتی در دسترس باشد. تکنولوژی نکته سومی است که علاوه بر سادگی و کاربردی بودن فضای مدرن باید به آن توجه کرد.وقتی از واژه تکنولوژی استفاده میکنیم باید به این نکته توجه کرد که هر وسیله ی الکترونیکی (هر وسیله ای که تکنولوژی در آن استفاده شده باشد) نیازمند فضای جهت استفاده است . توصیه می شود که از لوازم ساده نظیر یک پنل جهت اتصال تلوزیون استفاده شود. بحث خط دار بودن و نرم بودن را حتی در انتخاب مکانی جهت سکنا دادن به وسایل توجه داشته باشید. نکته بعدی در دکوراسیون داخلی مدرن داشتن فضای باز است و استفاده کمتر از دیوار ها به عنوان جداکننده .اگر این قضیه برای منزل شما خیلی ممکن نیست می توانید با استفاده از رنگ ظاهری باز از منزل خود ایجاد کنید و یا حتی استفاده از پنجره های بزرگ که حجمی از نور و هوا را به منزل شما بیاورد

متریال های بازسازی

لمینیت آغشته ای از خورده های چوب و چس که روی آن لایه ای از پلاستیک فشرده پرس می شود متریالی که باعث به وجود آمدن حس گرمی در فضا می شود. قرنیز ها قرنیز ها لمینیت ها را دور تا دور قاب می گیرند این کار باعث زیباتر دیده شدن هر چه بیشتر لمینیت ها می شود اغلب اوغات قرنیز ها را هم رنگ لمینیت ها انتخاب می کنند اما قرنیز ها با تفاوت رنگ هم باعث زیبایی هرچه تمام تر لمینیت ها و قرنیزها می شود. کاغذ دیواری ها کاغذ دیواری ها در ابتدا نقاشی های دیواری بودند که کل سطح یک دیوار را میپوشاندند و در ابتدا طرح های ساده تری داشتند اما به مرور زمان پیشرفت کردند و با طرح ها و جنس های مختلف با هم آمیخته شده و کاغذ دیواری های متفاوت و جدیدی طراحی شدند. اشنایی با نحوه نصب متریال های معرفی شده در دکوراسیون و بازسازی نحوه نصب لمینیت ها به این صورت است که لبه های آنها (کلیک) در هم چفت می شوند اما باید بدانیم که در کنج ها و محل هایی که به دیوار ها میرسد باید دستگاه هایی برش مناسب وجود داشته باشد وبه فردی ترجیحا حرفه ای جهت نصب نیازمندیم. نحوه نصب قرنیز ها های مناسب لمینیت به این صورت است که شما باید دستگاه فارسی را برداشته باشید و بعد از برش هلس مناسب برای اندازه دیوارها و ایجاد زاویه 45 درجه در کنج و محل اتمام دیوار ها باید به پشت قرنیز ها چسب اکواریوم بزنید و آنها را با میخ ریز ( اسکا) که با فشار هوای فشرده شی مورد نظر فیکس و محکم می شود سفت کرد. نحوه نصب کاغذ دیواری کاغذ دیواری ها باید در دمای مناسب حدود 25 درجه سانتی گراد نصب شوند پشت آنها را باید با چسب مخصوص پوشاند و بعد از روی دیوار قرار دادن باید روی انها را با کاردک به ارامی کشید تا روی دیوار فیکس شوند و حباب ها خارج شوند. از دیگر متریال هاب مورد استفاده جهت بازسازی و دکوراسیون داخلی دیوار پوش ها هستند.دیوار پوش ها از جنس های مختفی ساخته می شنوند،مثل الیاف گیاهی که از باقی مانده گیاهان خورد شده یا قالب گرفتن متریال های ساختمانی نظیر گچ یا سیمان یا حتی از جنس فلزات ساخته می شوند بیشتر دیوار پوش های سه بعدی قابلیت جذب صدا را دارند و این یکی از بزرگترین مزیت های آنهاست دیوارها را به طور کامل میتوان با دیوار پوش ها تغییر داد ،آنها معولا رنگ پذیر هستد و بعد از مدتی می توانید به رنگ های تیره تر روی آهن ها را دوباره رنگ کنید.

انواع کفپوش در دکوراسیون داخلی 2

ادامه مقاله انواع کفپوش در دکوراسیون داخلی 1: تخته هاب کف قدیمی خوب واکس زده ( جلا خورده ) در یک راهرو و در یک خانه ی قدیمی روستایی هم مانند سنگ فرش در دکوراسیون داخلی بوده دارای شکلی یکسان هستند.اگر از یک کف سخت یا بافت نرم تر در دکوراسیون داخلی و معماری داخلی استفاده می کنید به طور کلی نیاز است که در بین آن از نوار های چوبی یا فلزی استفاده شود .اما در این جا دو ماده ی سخت که فرسوده و کهنه هستند و یک کنتر است جالبی را هم ارائه داده و به وجود آورده اند به خوبی با هم تقارب و همگرایی دارند. کاشی های کف کاشی های تزئینی در دکوراسیون داخلی ، محکم و چند کاره برای قرن های متمادی به عنوان کف پوش سخت مورد علاقه و استفاده بوده اند. کاشی های سرامیکی کاشی های سرامیکی با تحمل وزن زیاد و ثابت ماندن در مکان و شرایط اب و هوایی خاص کاملا تزئینی و مناسب به نظر میرسند و اگر چه این کاشی ها خنک هستند اما راه رفتن روی آن بسیار خوب و لطیف و خوشایند به نظر میرسد .آنها رنگ و شکل های متعددی دارند .اگر از خاک رس ساخته شده باشند در درجات بسیار بالا حرارت داده می شنود .از انواع کاشی هایی که در دمای بسیار پایین آزمایش و عدم فروپاشی آن اثبات شده است استفاده کنید. کاشی های موزاییکی این موزاییک ها که معمولا به صورت مربع ساخته می شوند ( ولی به صورت شکل های متعدد دیگری هم ساخته می شنوند )دارای وزن کف پوشی متعددی هم میباشند. آن ها برای تمام طرح های به کار می روند.این موزاییک ها سه کونه میباشند.خاک رس مرمر و سیلیکای شیشه ، اما استفاده هایی مانند کاشی های سرامیکی متعارف و معمول دارند .در پشت کاشی های موزاییکی به طور معمول یک تور جداگانه یا پلاستیک وجود دارد، یا این که پشت آن ها با کاغذ در اندازه های 30.30 سانتی متری مربع یا 30.60سانتی متری پوشانده شده است، که دیگر شما نیاز ندارید که آن ها را بچسبانید یا بین آن ها ملات بریزید نگهداری آن ها مانند کاشی های سرامیکی می باشد.اما تمیز کردن انها کمی راحت تر است اگرکه کف پوش تا حدود 15 سانتی متر از دیوار بالا بیاید .کاشی های قدیمی برای ساختمان یک ماده اصل و مبنایی بوده است سنگ فرش های قدیمی به صورت تغییر ناپذیری به صورت به اضافه به کار میروند و با اثاثیه مدرن و اثاثیه قدیمی هم هم آهنگ به نظر میرسند.اگر میخواهید این کاشی ها را به کار ببرید ابتدا سیستم گرمایی زیر را نصب کنید ،گرما و در عین حال زیبایی و راحتی ( اکثر اوقات) بهبهترین ترکیب ممکن میباشد. سنگ کفپوش های سنگی –خواه در شکل کاسی خواه –قطعه ای –یک شکل زیبا و کیفیتی ابدی و جاودان به اتاق می دهد.این کفپوش ها تقریبا برای همیشه می مانند، اما زیر پا سرد و معمولا بسیار سنگین هستند

انوع کفپوش در دکوراسیون 1

در دکوراسیون داخلی و معماری داخلی کفپوش نقش مهمی د دکوراسیون هر فضایی دارد آجر ، کاشی ، سنگ ها و چوب کفپوش های سخت ذکر شده در خانه ها برای قرن ها مورد استفاده قرار می گرفته اند و در سال های اخیر هم در دکوراسیون داخلی از اهمیت و محبوبیت خاصی برخوردار بوده اند.این مواد بخاطر زیبایی و محکم بودن ، اگر در دکوراسیون کف اتاق ها و دیگر مکان ها به درستی استفاده شوند دارای بیشترین استفاده خواهند بود. آجر استفاده آجر در دکوراسیون داخلی :آجر برای پوشش و استفاده در کف پوش ها به صورت فوق العاده ای خوب و مناسب است علی الخصوص در مناطق غیر شهری (روستایی) چنان که برای راهرو ها ،آشپزخانه ها ،رختکن ها ،اتاق نشیمن و اتاق ناهارخوری سودمند و مفید است. در کنار اجر ها ،کاشی هابه عنوان مواد سنگ فرش کننده یا سنگ فرش شناخته شده اند و مورد استفاده قرار میگیرند.آجر باید روی یک سطح و لایه ی محکم زیر لایه ی تراز ، ویک سطح سیمانی قرار گیرند استفاده شوند. آجر های مدرن و سفارشی امروزی برای دکوراسیون کفپوش ها از آجر های قدیمی نازک تر و روشن تر و در برابر لک ها زیاد حساس نیستند و لک ها روی آن زیاد به چشم نمی ایند. به هر حال اگر زیر سازی کف در دکوراسیون داخلی به اندازه کافی محکم است ، ترجیح داده می شود که از آجر های قدیمی استفاده می شود.آجر ها سرما و گرما را حفظ میکنند و در زمان گرمای تابستان هم به طور قابل قبولی سرما را حفظ میکنند و از انتقال گرما به داخل جلوگیری می کنند.اگر شما از یک سطح اجری استفاده کرده اید و میخواهید در شرایط اب و خوایی فصل زندگی کنید ، ابتدا باید گرم کننده زیر سطحی را نصب کنید و تمام اجر های قدیمی برای نگهداری آسانتر ،درزگیری شوند.تمام کاری که شما باید بعد از پاک کردن و جارو کردن انجام دهید این است که یک زمین شوی مرطوب را روی آن ها بکشید.کاشی های سرامیک سفید ثابت برای کف و راه پله ها استفاده می شوند که باعث می شود این قسمت ها بخصوص زنده و زیبا به نظر برسند .رنگ خاکستری آن ، روی لبه ها و کنارها ی پله ، با میز مشکی و رنگ قرمز مایل به زرد میزهای اتاق غذاخوری ،بسیار خوب و زیبا به نظر می رسد. ادامه مطلب در مقاله بعدی..

فرش در دکوراسیون

در بحث دکوراسیون داخلی و طراحی فرش هم مانند دیگر عناصر نقش مهم و بسزایی دارد. قالی که به نام فرش کوشک هم خوانده می شود همان انداره که زیر پا نرم و لطیف است ، از انجا که یک عایق صدایی خوب ایجاد میکند و از کوران هوا هم جلوگیری میکندو مناطقی از کف را که در وضعیت مناسبی نیستند را میپوشاند و بسیار سودمند است.در انتخاب فرش برای دکوراسیون داخلی گستره ی بسیار وسیعی از فرش ها با قیمت ها ، رنگ ها و بافت های متنوع وجود دارد.بیشتر فرش های جدید ،پشمی یا کرکی هستند.اگر چه یک فرش پشمی برای داشتن عمر طولانی شهرت دارد ،ولی یک فرش کرکی با کیفیت در همه جای خانه به خوبی کار خواهد کرد و بسیار ارزان تر است.برای چشم انداز مناسب و کاربری خوب در دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی جنبه های اصلی که باید در هر دو نوع به آن دقت کنید تراکم و انداره ی پرزهای آن هستند. تراکم تراکم یک فرش با تعدا گره ها در هر سانتی متر یا اینچ اندازه گیری میشود ، و مهم ترین جنبه از ساختار یک فرش است که باید به ان توجه کرد.یک فرش پشمی یا کرکی بسیار متراکم ( ارتفاع پرزها هرچقدر که بخواهد باشد) دوام چندین ساله را تضمین خواهد نمود. ارتفاع پرز عبارت پرز به الیاف و حلقه های روی سطح پشمی یک فرش اشاره دارد .این پرز ها سطح یک فرش را تشکیل می دهند.با وجود اینکه بیشتر مردم فکر میکنند که فرش با پرز های بلند ، گران تر به نظر خواهد رسید ،ضروتاٌ این گونه نیست .در واقع ، پرزهای بلند روی یک فرش اغلب بدین معنی است که فرش نسبتا بافت محکمی ندارد و این که پرز ها ، هنگامی کهخ روی آنها راه بروند به سادگی مسطح می شود. بافت های فرش شکل نهایی سطح یک فرش ، تا حد بسیار زیادی به نوع پرزی که فرش دارد بسته است .در اینجا تعدادی از رایج ترین انواع آن اورده شده است .پرز مخملی یا متراکم : یک سطح کوتاه ، متراکم و شدیدا هموار .در این نوع پرز ، همه ی حلقه های تشکیل شده در فرایند تولید،تا ارتفاع معینی کوتاه می شوند . برخی از افراد آن را دوست ندارند زیرا که می تواند جای پا را نشان دهد.در حالی که گروه دیگر آن را به خاطر حس نور و سایه ی آن دوست دارند.از آن جایی که حلقه ها بریده هستند ،حالت مخمل انعطاف پذیری در برابر ناپاکی را که یک فرش پشمی متراکم تر دارد نخواهد داشت.به هر حال این نوع به ویژه شکوه مند به نظر می رسد و بنابراین برای اتاق های نشیمن رسمی و اتاق هایی که رفت و آمد زیادی در آن وجود ندارد،پیشنهاد می شود. پرز پیچ این نوع، سطحی محکم و مقاوم ر برابر سایش است این نع قابلیت بسیار مهمتری از مخمل های لطیف لوکس تر ،برای سایه اندازی و رنگ آمیزی دارد.از ان جایی که خشن است ،برای راه و پله ها و سایر محل های پر رفت و امد و مناسب است منبع : راهنمای کاربردی طراحی داخلی 2

کاغذ دیواری در دکوراسیون داخلی 2

وقتی که نوبت انتخاب نقش و نگار کاغذ دیواری می شود باید به کاربری فضایی که قرار است از ان کاغذ دیواری استفاده کرد دقت شود و همچنین طرح بسیار سلیقه ای است . در یک فضایی که برای پذیرایی مهمان ها و یا نشیمن استفاده می شود کاغذ دیواری ساده مناسب تر و کاربردی تر است چون عناصر دکوراتیو مختلفی در آن فضا قطعا استفاده شده است. نقش های بزرگ می توانند برای یه همچین فضایی ممکن است ماهیت فضا را از بین ببرد . در دکوراسیون داخلی رنگ کاغذ بسیار برای بزرگ یا کوچک تر نشان دادن فضا مهم است که یک دکوراتور و متخصص دکوراسیون میداند که کجا و چه مقدار از یک کاغذ دیواری که مورد پسند سلیقه کارفرما نیز هست استفاده کند.برای مثال به چند نمونه از تعییراتی که توسط کاغذ دیواری به فضا اعمال می شود اشاره میکنیم : اگر که از کاغذ دیواری هایی که به رنگ تیره مایل هستند استفاده شود به چشم انسان فضا کوچک ترو تاریک تر به نظر خواهد رسید و برعکس اگر از کاغذ دیواری هایی استفاده کنیم که خط های افقی داشته باشد فضا را بزرگتر از اهنچه که هست نشان میدهد. استفاده کاغذ دیواری در اتاق خواب ها می توان نقش های بزرگ و گل و بته دار و یا شکل های هندسی مورد پسند استفاده کرد اگر اتاق خواب کوک است سعی کنید نقش و نگار روی کاغذ دیواری هم کوچک و متناسب اندازه اتاق باشد نقش های خیلی بزرگ که متناسب اندازه ی فضا نباشد کوچکی فضا را بیشتر نشان میدهند. استفاده حاشیه در دکوراسیون مطمئنا اجباری برای استفاده از حاشیه ، فقط به همراه کاغذ دیواری وجود ندارد .هرگونه حاشیه ای که مناسب باشد را می توان با دیوار های رنگ امیزی شده ساده ، حتی اگر جای گچ بری های معماری را بگیرند ،یا این که کمی انرژی به کار اضافه کنند به کار برد. حاشیه ها را می توان در طول پانل ها اطراف پنجره ها و درها ،یا حتی به صورت عمودی در گوشه های اتاق ها ،استفاده نمود .همچنین هنگام استفاده برای مشخص کردن زاویه ی دیوار های شیب دار در یک اتاق شیروانی با فرم عجیب ،بسیار موثر است. زه های تزئینی کاغذی اگر یک حاشیه به اندازه کافی عرض داشته باشد ، به روشی قابل توجیه ، می توان آن را یک زه تزئینی نامید.برخی از آن ها حتی فاصله ی بین نوار تصاویر و سقف را در اتاق های با سقف های بسیار بلند پرخواهند کرد، که معمولا به کم کردن ارتفاع ظاهری کمک خواهند کرد.اگر یک اتاق با سقف بلند ،هیچگونه گچ بری ندارد ، می توانید ظاهر یک نوار تصویر را با استفاده یک گچ بری باریک در یک رنگ هماهنگ یا مطابق ایجاد کنید و سپس در بالای ان یک زه تزئینی بچسبانید . همه ی این موارد مثل استفاده از کاغذ دیواری ، حاشیه و یا زه را می توانید به یک متخصص دکوراسیون و معماری داخلی بسپارید .که خیالتان جهت اشتباهات احتمالی راحت باشد

کاغذ دیواری در دکوراسیون

در دکوراسیون داخلی و معماری داخلی قبل از گرفتن تصمیم نهایی در مورد یک کاغذ دیواری ، مقداری زمان برای اندیشیدن به اثری که در دکور منزل یا هر فضای دیگری قصد خلق آن را دارید صرف کنید.طولی از کاغذ را روی دیوار بچسبانید قبل از اینکه انتخاب نهایی را برای دکوراسیون داخلی برگزینید ،آن را با کار انجام شده دور پنجره ها و پارچه های پوشش مبلمان ، امتحان کنید .به کاغذ های نقش دار خوب دقت کنید ،ممکن است در یک نمونه کوچک واضح نباشد که یک طرح گلدار در واقع به صورت راه راه ، اس شکل یا به صورت قطری است ،اگر چه اغلب این گونه نیست.بنابراین از نمونه هایی که تکرار را نشان می دهند ، استفاده کنید و خود را با اثر کلی طرح و قبل از انتخاب نهایی ،آشنا سازید.هنگامی که یک اتاق را برای کاغذ دیواری اندازه گیری میکنید،اندازه تکرار در طرح را به خاطر داشته باشید. در دکوراسیون داخلی دیوار ها توسط کاغذ طول های بریده شده از کاغذ حتما باید ،کاملا با یکدیگر سازگار باشد. حاشیه کاغذ های دیواری حاشیه های تزئینی با ارتفاع های گوناگون و با هر طرح قابل تصوری از گلدار ،روبان ها و فرم های خیالی و نقش های کودکانه تا سگ های چینی ،طرح های باغبانی و ورزشی ،همین طور از کپی های گچ بری های معماری سه بعدی فانتزی و واقعی تا نوارهای با رنگ یک دست در دکوراسیون داخلی ،موجود هستند .مورد اخر در صورتی که بیش از 5 سانتی متر عرض نداشته باشد برای مشخص نمودن محیط و جزئیات یک اتاق ،با دقت زیاد بسیار مناسب است.در واقع ،وظایف اصلی یک حاشیه تعریف نمودن و یا شکستن فضای مورد نظر و یا پرکردن جای جزئیات معماری غایب، یا اگر چنین جزئیاتی وجود دارد تاکید بیشتر به آن هاست. حاشیه های بالا دیواری معمول ترین روش به کار گیری یک حاشیه در دکوراسیون داخلی ،خرید یک حاشیه ی هماهنگ و سازگار با کاغذ دیواری انتخابی شما و نصب آن دور تا دور اتاق ،درست زیر سقف ،و یا اگر از قرنیز استفاده کرده اید ،در زیر قرنیز است.به طور کلی دلیلی برای به کار بردن یک حاشیه ی خیلی پهن زیر گچ بری نمیبینم چرا که فکر میکنیم ،این عمل باعث می شود که قسمت بالایی دیوار سنگین تر به نظر برسد مگر اینکه سقف به طور غیر عادی بلند باشد ،که در این حالت این عمل کمک میکند تا سقف از لحاظ دیداری پایین تر به نظر برسد. در صورتی که گچ بری هایی با جزئیات زیاد وجود دارند ،ممکن است بخواهید تا از یک حاشیه ی کم عرض ،با رنگ یک دست به جای یک حاشیه که برای کاربرد همراه یک کاغذ دیواری در نظر گرفته شده است،استفاده کنید .اگر کاغذ دیواری از نوع راه راه با پرداخت مصنوعی است ،یا خیلی ساده است،حاشیه مورد استفاده می تواند سایه ای ژرف تر ازکاغذ دیواری داشته باشدیا اینکه با آن در تقابل باشدیا اگر کاغذ نقش دار است حاشیه می تواند به رنگی باشد که در کاغذ وجود دارداین عمل به پیدا کردن نقاط نشانه گذاری شده کمک خواهد کرد و توجه را بدون تلاش به سمت گچ بری میکشد.

بازسازی یا رنویت 2

بعد از مرحله تخریب در نوسازی و دکوراسیون داخلی یک فضا به بحث مرحله لوله کشی و تاسیسات میرسیم ، با در نظر گرفتن نقشه های معماری و دکوراسیون داخلی و طراحی های نهایی شده کار لوله کشی تاسیسات شامل لوله کشی آب ،لوله کشی فاضلاب ،لوله کشی تاسیسات سرمایش و گرمایش و خواباندن لوله های برق می شود. دیوار کشی اضافه کردن ملحقات به فضا : در دکوراسیون داخلی و معماری و طراحی داخلی دیوارهای اضافی را در مرحله تخریب از بین بردیم حال در این مرحله با اجرای دیوارهای دلخواه و مناسب طبق طرح نهایی شده فضای دلخواه را خلق میکنیم مصالح ساخت این قبیل دیوارها معمولا به سبک و با ضخامت کم انتخاب میشود ، معمولا از جنس بلوک سفالی با ضخامت ده سانت یا استفاده از کناف که ضخامتی نصب بلوک سفالی دارد. فضا ها بر طبق طراحی و دکوراسیون داخلی و معماری تفکیک شدند و تاسیسات در زیر سازی و بستر مناسب قرار گرفتند. حال نوبت به اجرای سقف کاذب های مناسب فضا می رسد .در مجموع کار اصولی برای طراحی دکوراسیون سقف در نظر گرفتن سقفی مجزا برای فضاهایی با کاربری متفاوت و مبلمان متفاوت است و در همین حین نورپردازی را نیز در نظر می گیریم متناسب با نیاز هر فضا سقف های کاذب معمولا با متریال کناف اجرا میشود.،قبل از شروع به کار نقشه های اجرایی سقف تهیه می شود بعد از ان مرحله رابیس بندی و اجرای اتصالات سازه ای کناف که از جنس فلزی هست انجام میشود این یعنی آغاز کار اجرایی سقف کناف. همزمان با کار کناف مسئول نورپردازی پروژه لوله برق ای خود را در سازه کناف جاگذاری میکند. پنل های کناف نصب می شوند و درزهای بین پنل با بتونه کناف پر میشود و بعد از خشک شدن و سمباده خوردن و تکرار این عمل تا رسیدن به سطح صاف ادامه پیدا میکند. مرحله بعدی انجام گچ کاری دیوار های تازه ایجاد شده شده است و بعد از آن سطوح را که باید نقاشی میکنیم .سپس کار کاغذ دیواری و بعد ازان نهاین نصب لمینیت ها و قرنیز ها اجرا می شود.

پوشش دیوارها در دکوراسیون داخلی

هنگام تصمیم گیری در مورد پوشش دیوارهای فضاها و اتاق های خواب اصلی در دکوراسیون داخلی و معماری داخلی ،تقریبا همه افراد ، ابتدا به رنگ یا کاغذ دیواری می اندیشند. اما پوشش های دیواری بی شمار دیگری هم وجود دارند که میتوانند در دکوراسیون و معماری یک فضا با شکوه و زیبا به نظر برسند، مانند پارچه ،و موزائیک پارچه پارچه برای قرن ها در دکوراسیون داخلی به عنوان پوشش دیوارها مورد استفاده بوده است، ابتدا در هند ، خاور و خاورمیانه و سپس در اروپا ، حداقل تا دوران قرون وسطی ، همزمان با قرن هفدهم که استفاده از ان تا حدودی به وسیله کاغذ دیواری تحت الشعاع قرار گرفت ، مورد استفاده بود اما استفاده از آن هیچگاه به طور کامل متوقف نشد.ساموئل پپیس ،روزنامه نگار معروف قرن هفدهم ، از ملاقات کرن هیل درلندن و اینکه اوقات سختی را برای خریدن " یک چیپ گلدار، ک یک کرباس هندی نقاشی شده است." به منظور تنظیم کردن یک طرح جدید بسیار زیبا ، برای همسرش صرف کرده است ،شرح میدهد .جان ایولین روزنامه نگار دیگر آن دوره ، "شام خوردن در یک اتاق به وسیله پنتادو پوشانده شده بود " که نام دیگری برای چیپ گلدار بود ، شرح می دهدو دردکوراسیون و معماری از انها استفاده کردند.. دیوارپوش امروزه در دکوراسیون داخلی و طراحی دکوراسیون ،دیوار های پوشیده از پارچه یا روپوش شده ، کماکان بسیار رایج هستند ، خصوصا در اروپا و علی الخصوص در فرانسه ، جایی که شمار اعجاب آوری از هتل ها و خانه های شخصی ،دیوار های لطیف و انباشته دارند . بدین جهت می گویم اعجاب اور که "دیوارپوشی" هم گران قیمت است و هم نیاز به نیروی انسانی بسیار زیادی دارد. فرایند شامل چسباندن یک چارچوب از زهوارهای نازک به دیوار ،پرکردن میان آن ها به وسیله پرکننده ی پلی استربا نمودار آتش که به نام "بامپ " شناخته می شود سپس کشیدن پارچه ی درزدار روی زهوارها ، می شود .نتایج در دکوراسیون و معماری داخلی اغلب بسیار بدیع و مجلل و با شکوه هستند، همان طور که عایقی مناسب برای سرما و سر و صدا هستند. دیوار پوش ها چیزی بودند که ساکنان اروپای قرون وسطی ، نسبت به پانل بندی یا پرده های منقوش ، آویزهای پشمی ، چرمی یا کرباسی خود ، آن را بسیار ساده تر یافتند.به شکل طعنه آمیزی ، روش کار شبیه به روشی است که در اواخر قرن شانزدهم و قرن هفدهم برای کاغذ های دیواری نمایشی به خدمت گرفته می شد.فقط اگر اجداد ما ، به جای اینکه تنها آن را اویزان کنند کار مشابهی را با استفاده از پارچه های بافته شده از پشم گوسفندان انجام میدادند ، از فضای بسیار گر تری برخورد می شدند.

راهنمای انتخاب رنگ

رنگ اساسا شامل رنگدانه می شود که در نوعی ماده چسبی پخش شده است، به همراه یک حلال که قابلیت کار روی رنگ را بیشتر می کند و هنگامی که رنگ خشک می شود ، بخار می شود.برخی از رنگ ها همچنین شامل رزین ها و سیلیکا می شوند تا برخی از ویژگی های خاص را ایجاد کنند ،رنگها در دکوراسیون داخلی و طراحی دکوراسیون باید ویژگی هایی مانند خشک شوندگی سریع یا ضد زنگ گیاهی بودن ،اثرات بافتی یا پرداخت های خاص که تنها توسط یک نقاش دکوراسیون ماهر قابل دستیابی هستند .برای مثال ، در حال حاضر ،انواعی در دسترس اند که پارچه ،مخمل ،چرم ،نمای مرطوب ،زنگار مس و یا رنگ های عتیقه و کهنه را شبیه سازی می کنند.بیشتر رنگ ها در دکواسیون و معماری داخلی پایه آبی یا پایه روغنی هستند.هر دو دسته با پرداخت هایی متنوع به کار میروند که به طور تدریجی از مات تا درخشان و با تفاوت های کم به اشکال مختلف با عناوین مات یا یکنواخت ،نازک ،جلادار،ابریشمین ،نیمه شفاف یا کاملا شفاف،طبقه بندی میشوند. در دکوراسیون و طراحی دکوراسیون رنگ های پایه روغنی به علت کم روح بودنشان امروزه کمتر رایج هستند.رنگ های پایه آبی مخلوطی از رزین ها (معمولا وینیل یا اکریلیک) در یک مخلوط معلق آبی سوسپانسیون هستند.امروزه آکریلیک پیشرفته و الیاف وینیل ،به همراه آسترها و یا زیرلایه های آکریلیک به همراه لاک ها و لعاب های آکریلیک ،پرداخت هاییی به دست می دهند و پاک کرن آن ها با مالش مشکل تر است و جذابیت کمتری نیز دارند.اگرچه ،همه این معایب با ورود دوغاب های رنگی و لاک های جدید مرتفع شده اند.این مواد می توانند در مرحله بعد ،به کار برده شوند تا عمقی نیمه شفاف و همچنین ماندگاری را حتی به هموارترین سطوح اضافه نمایید. رنگ های ضد چکه: هر دو نوع پایه ی آبی و پایه ی روغنی در نمونه های ضد چکه موجود می باشند که این مدل نیازی به رقیق کردن یا به هم زدن ندارند،بدین ترتیب می توان آن ها را فورا از ظرف قلع اندود به دیوار یا سقف منتقل نمود .سطوحی که امولسیون جامد و به وسیله غلطک کار شده اند،واقعا بدون چکه هستند بینابراین خصوصا برای سقف ها در دکوراسیون داخلی و معماری داخلی مفید هستند. رنگ های آکریلیک: آکریلیک به خوبی سطح را می پوشانند و سریع خشک می شوند و به نسبت به رنگ های روغنی بوی کمتری دارند. لعاب پلاستیکی( اپوکسی) این مواد، پرداختی شیشه ای و سخت دارند ک در مقابل ناپاکی و خراشیدگی مقاوم هستند، و می توان انها را درروی کاشی های سرامیکی ( و همچنین روی آجرکاری –فلز-فایبرگلاس و چینی ) به کار برد.بنابر این ،این نگ ها برای برای رنگ امیزی دیوارها کاشی کاری شده ی یک آشپزخانه یا حمام که موافق با سلیقه شما نیست، ایده ال اند.اما ، این مواد نیاز با اجرای با دقت و زمان خشک شدن طولانی دارند،بنابر این دستورات روی ظرف حاوی آن را به دقت اجرا کنید.

ایده هایی برای دکوراسیون دیوار ها و سقف ها

اگر سقف ها ارتفاع متناسبی دارند: اگر قرنیز وجود دارد ، بالای آن را با رگه هایی از برنج یا با یک گچ بری شبیه به قاب تصویری مطلا وبلند به گونهای که لب به لب نصب شده باشد ،لبه دار کنید. خط خاتم کاری کاری بالای قرنیز ( قسمتی که لبه ی آن روی سقف قرار میگیرد ) را با رنگی متقابل رنگ آمیزی کنید یا آن را با صفحات طلایی و یا نقره ای بپوشانید. اگر از گچ بری استفاده نکرده اید ،گچ بری و یا یک رز سقفی اضافه نمائید.زیباترین و گران ترین این تزئینات ،از نوع گچ ساوج هستند .اما اگر سقف به اندازه کافی ارتفاع دارد ، می توانید از انواع فایبرگلاس یا پلی پروییلین استفاده کنید ،که ارزان تر هستند و نصب آنها ساده میباشد و تشخیص آن ها نمونه آن ها از نمونه واقعی از فاصله دور مشکل است. اگر سقف ها خیلی بلند هستند یک ریل تصویر ( ریلی که برای آویزان نمودن تصاویر از آن استفاده می کنند.) در ارتفاع 45 سانتی متری زیر سقف نصب نمائید و دیوار بالای آن را به رنگ سقف رنگ امیزی کنید تا نگاه را به سمت پایین بیاورد.. سقف را با سایه ای تیره تر نسبت به دیوار ها رنگ آمیزی کنید. سقف را پایین بیاورید و از این فرصت برای نصب چند نورپردازی توکار استفاده کنید که توجه را به سمت چیزی که روی دیوار است جلب خواهد نمود. اگر سقف ها خیلی کوتاه هستند یک ریل صندلی نصب کنید و آن را به صورت آزاره دراورید تا ارتفاع دیوارها بشکند. کاغذ های دیواری که راه راه عمودی دارند یا راه راه نقاشی شده می توانند نگاه را به سمت بالا هدایت کنند تا تصور ارتفاع بیشتر را ایجاد کنند. چوب پرده ها را دقیقا زیر سقف نصب نمائید به جای اینکه بالای پنجره نصب کنید ،برای اینکه پنجره ها را بلندتر به نظر برسانند و به همین ترتیب در ارتفاع سقف مبالغه کنند. برای دیوارها ،به وسیله گچ بری ،رنگ یا کاغذ ،قاب هایی بلند و باریک ایجاد کنید تا دیدگان را دوباره به سمت بالا بکشند روی سقف از رنگی که از خود نوری ضعیف می افشاند ،استفاده کنید. چند لوله فلورسنت سرد ، و در ست در زیر آن ها پاچه های کتانی با دو ضخامت متفاوت نصب کنید ،تا سقف را روشن کند و باعث شود شناور به نظر برسد .

نقش دیوارها در دکوراسیون داخلی

عوامل چیزی که برای کار روی دیوار ها در دکوراسیون داخلی انتخاب میکنید چه در مورد شخصیت ،حال و هوای سبک و چه در مورد ابعاد اندازه ظاهری آن می توان تفاوت اشکاری ایجاد کند.در حقیقت استفاده هوشمندانه از بافت، نقش و جزئیات معماری و همچنین رنگ ، می توان ان را کوچک تر یا بزرگتر، پهن تر یا باریک تر ،سردتر یا گرم تر ، روشن تر یا تیره تر به نظر برساند و هرگونه بدنمایی را بپوشاند. و این توانایی معمار یا شخص است که چه چیز را کجا و چگونه استفاده کند که علم دکوراسیون بر همین مبنا است.مطمئنا ،فضای حقیقی و نه ظاهری نیز می تواند با تغییرات سازه ای مثل اضافه نموندن یا برداشتن دیوارها ، که در باربر نبودن آنها ، کار نسبتا ساده ای است ، تغییر کند.به روش مشابه ، سقف ها می توانند به طور فیزیکی و به منظور ایجاد فرورفتگی با عمق مناسب بای نصب یک نورپردازی خوب به خصوص برای کارهای هنری و اشیا پایین آورده شوند.همچنین گاهی می توان برخی از سقف ها را آن جایی که فضای کافی زیر اتاق بالایی وجود دارد به مقدارکمی بالاتر برد. سقف های تزئینی عنصر بزرگ لذت در خانه های قدیمی و آپارتمان ها و عامل شگفت آور در بخی خانه های ملل و قصر هایی است که برای بازدید عموم آزاد هستند.می توان گفت برای قرن ها ،سقف ها پارچه نقاشی ساده ی برای تیر ها ،گچ بری ها ، جلوه های غلط انداز مناظرزیبا و پرداخت های رنگ و طرح بوده اند. در یک اتاق متناسب و مدرنمنبا این نظرموافقم که " کمتر ، بیشتر است " اما رن های سفیدو کرم ،خسته کنده و بدون هیچ جذابیت ذاتی هستندکه باید د جهت روح بخشیدن به آن کاری انجام دهیم.گاهی میتوان ی سقف رنگ آمیزی شده به صورت ابر و مه ،یک نقش دیواری ،چند قاب بندی قاب بندی کام و زبانه یا حتی یک سقف که به سادگی تیره تر از دیوار ها رن آمیزی یا سایه پردازی شده دید،اما همه ی این مثال ها نادرند. می توان با برخی اقدامات روی سقفها کاری کرد که اتاق های خسته کننده همگی شکل بهتری پیدا کنند .امکانات اجرایی دیگر شامل به کار گیری گچ بری یا قرنیز ها به همراه رنگ امیزی ویژه آن ها استفاده از پارچه برای ایجاد یک فضای چادر مانند و یا چسباندن یک کاغذ سقفی گیرا میشود.

نکاتی درباره بازسازی

مالکان منازل هزینه های سالانه جهت دکوراسیون و بازسازی و نگهداری روتین منزل خود باید بپردازند به عنوان مثال تعویض لوله کشی یا قطعه های فرسوده یا رنگ کاری و ... بعضی از مالکان به هدف بهبود افزایش ارزش منزل دست به اقداماتی جهت بازسازی و دکوراسیون داخلی میزنند مانند اضافه کردن یک اتاق خواب یا دراوردن یک فضای مفید و کاربردی از محیطی که کاربری که باید داشته باشد را نداشته است می تواند سرمایه گذاری عاقلانه ای باشدکه با فکر معمارانه و دکوراسیون داخلی یک فضا محقق می شود چون زمان فروش این هزینه ها بازیابی می شوند و اگر هم قصد فروش نداشته باشند از فضایی که در اختیار دارند بهترین استفاده را میکنند. اگر به قصد اقزایش قیمت و ارزش منزل خود دست به بازسازی و دکوراسیون داخلی میزنید باید توجه داشت که بعضی افرادی که خریدار هستند ممکن است تمایلی به پرداخت مازاد بر مبلغ منزل را نداشته باشند و یا بخواهند که خودشان و به سلیقه خود و نیاز های خود و خانواده یشان بازسازی را انجام دهند. چند اشتباه رایج که افراد فکر میکنن بر ارزش و قیمت منزل اضافه میکند اما در واقعیت اینطور نیست: استخر استخر ها برای لذت بردن کنار خانواده و دوستان و بسیار خوب و لذت بخش هستند اما وجودشان در منزل شخصی افراد ممکن است به عذاب و دردسری بزرگ تبدیل شود.از دو جهت وجود استخر در منزل شخصی افراد موجب دردسر است ، یک اینکه خانواده هایی که دارای فرزند در سن پایین هستند نگرانی برایشان ایجاد می شود که برای فرزندشان خطر افرین نباشد و دو اینکه هزینه حفظ و نگهداری استخر بسیار گزاف میباشد. محوطه سازی گران وقتی که هزیه زیادی را برای محوطه سازی میکنید ممکن است که خریدار را تشویق به خرید کنید اما محوطه سازی دلیلی بر افزایش قیمت منزل نمیشود که درضمن خریدار را مجبور به پرداخت ماهیانه و یا سالیانه هزینه نگهداری کرده اید هماهنگ سازی اکر از کاشی های گران قیمت و فلزات ضد زنگ برای دکوراسیون داخلی آشپزخانه استفاده کنید واشپزخانه را بسیار شیک کنید ولی اصلا به حمام دست نزنید و بازسازی نکنید کاربری آنها فرقی نمیکند ولی باید بخش های مختلف یک خانه به هم بیاید تا خریدار را متقاعد کند که منزل شما را خریداری کند. بهبود دادن نامحسوس شما ممکن است سیستم لوله کشی و یا تهویه هوای منزل ر به اخرین سیستم موجود ارتقا بدهید و منزل را فضای بهتر و راحتری برای زندگی تبدیل کنید اما توقع بازگشت هزینه هنگام فروش منزل را نداشته باشید. .

رنویت یا بازسازی

رنویت بازسازی فرایند بازسازی شامل مجموعه ای از کارهاست که باعث میشود شما در پایان کار احساس کاملا متفاوتی از بنای خود داشته باشید . فرایند بازسازی از بخش های مختلفی تشکیل شده است ،اولین مرحله بخش تخریب است . تخریب در این بخش تمام قسمتهایی را که کارایی مورد نظر را در طرح جدید ندارند و قابلیت حذف شدن را دارند تخریب میکنیم ، این قسمتها شامل کف های سرامیکی یا مزاییکی یا پارکت و لمینیت میباشد با برداشته شدن کف های قدیمی شما به میزان قابل توجهی ارتفاع به دست میاورید و می توانید سیستم لوله کشی را که از کف عبور کرده و باعث بالا امدن کف شده را بهینه کرده و تغییرات را اعمال کنید و با سیستم های جدید امروزو بهره گیری از لوله های با ضخامت کمتر وعایق بودن بهتر در مبحث صرفه جویی در مصرف انرژی هم پیشرفت شایان ذکری داشته باشید و دیگر نگران پوسیدگی یا نشتی لوله های قدیمی عبور کرده از کف را نخواهید داشت . یکی دیگر از قسمتهایی که قابلیت حذف شدن دارند دیوارهای جداکننده هستند در این مورد حتما باید کار را با نظر کارشناسی مهندس معماری انجام دهید زیرا بعض از دیوارها در منازل باربر هستند و وزن سقف را تحمل میکنند که با تخریب آنها به اشتباه ممکن است با مشکلات و خطرات جبران ناپذیری مواجه شوید ،دیوارهای جداکننده را میتوان حذف کرد و فضاها را با هم ادغام کرده و کیفیت فضایی متفاوتی را به وجود اورد می توانیم دیوارهای قدیمی و ضخیم بین حمام ها و فضای رختکن را حذف کرده و دو فضا را ادغام کنیم و در نهایت برای جداسازی فضای خیس دوش از کابین دوش های شیشه ای استفاده کنیم . در نهایت تخریب سقف های کاذب در خلق حس فضایی متفاوت تاثیر بسزایی در احساس هر چه بهتر شما در فضا خواهد داشت ، می توانید ارتفاع را افزایش دهید و برای هر بخش مثل قسمت پذیرایی یا نهارخوری یا نشیمن سقف جدایی طراحی و اجرا کنید این پروسه به نحوی درست نورپردازی شما هم کمک شایانی خواهد کرد .

دکوراسیون سبک مینیمال

استفاده از مبلمان تنها در صورت ضرورت و کاربرد فضایی که ، در دید اول خالی از مبلمان به نظر می رسد به دلیل اینکه واقعا تمام وسایلی که در مبلمان خانه داریم شاید کارایی کافی را نداشته باشند و بیشتر از نظر پر کردن فضا به کار می روند . بیشتر مردم خانه هایی با دکوراسیون داخلی سبک مینیمال را خانه های سر و بی روح می دانند اما در واقع اینگونه نیست در این سبک سطح در بیشتر موارد با رنگ های روشن مخصوصا کرم یا طوسی روشن می شود دیوارها خالی ازقاب است زیرا در واقع از نظر کاربر مصرفی ندارد و خانه دارای پنجره های بزرگ و نورگیر خواهد بود این روشنایی تا سقف ادامه می یابد .از هرگونه اجرای سقف کاذب صرف نظر می شود و فقط لوسترهایی کاملا ساده و کارا نقش خوبی را به خوبی ایفا می کنند. در دکوراسیون داخلی و معماری مخصوصا سبک مینیمال باید به تعادل تناسب و هماهنگی توجه ویژه کرد در یک فضا اگر از مبلمان می خواهید استفاده بکنید بیش از حد بزرگ و کوچک نباید باشد برای فضا و مبلمان در فضای مورد نظر باید وزن بصری مناسبی داشته باشد و همچنین در دکوراسیون داخلی باید به وزن بصری اجزا نسبت به یکدیگر هم توجه کرد که یک طرف اتاق سنگین و طرف دیگر سبک باشد پس مقوله تعادل و تناسب بسیار مهم است. در فضایی که تصمیم گرفته اید به سبک مینیمال دکور شود حتما باید کیفیت را به کمیت برای ابزار لوازم و وسایل در نظر بگیرید و همچنین هرچقدر که یک اتاق فضا داشت از وسایل تزئینی استفاده نکنیم و جاهای خالی هم بگذاریم یک خودی نشان بدهند. المان های کوچک در اتاق بسیار مهم است گاهی چیزهایی که در نظر اول به آنها توجه نمیکنیم مثل طراحی خاص روی یک کوسن و یا یک قاب که لبه ای خمیده و طلایی دارد بسیار در سبک مینیمال مهم و حائز اهمیت هستن نسبت به مبلمان و وسایل دکوری بزرگ. در دکوراسیون داخلی سبک مینیمال عنصر نور و نورپردازی به اندازه مبلمان یک خانه به سبک دکوراسیون کلاسیک حائز اهمیت است .با توجه به موقعیت پنجره ها و منبع نور داخلی باید منبع مناسب دیگری نور برای منزل طراحی گردد.

دکوراسیون منزل

برای انتخاب نقطه کانونی در هر فضا باید خطوط دید را در نظر گرفت ، نقطه کانونی هر اتاقی نباید وابسته به اتاق یا فضای دیگری باشد اما وقتی که در ایجاد و به کار بردن نقطه کانونی در دکوراسیون داخلی خط دید را مد نظر قرار بدهیم خود به خود احساس می شود که هماهنگی خاصی بین این نقاط وجود دارد،بهترین نقطه کانونی اتاق می تواند در ورودی و در امتداد میانگین خط دید انشان باشد که برای بهتر نمایان شدن وسایل و ابزار در دکوراسیون داخلی باید این نکات ریز را در نظر گرفت. روی قطعه های تزئینی و کلکسیون هایی که از این قطعات ایجاد کرده اید تجدید نظر کنید به این توجه نکنید که مثلا فلان وسیله تزئینی را شخصی که برایتان عزیز است خریده است حتما به سبک فضا و همچنین کارآمد بودن وسیله توجه کنید،اگر وسیله کارآمد بودن بودن خود را در فضا از دست داد می توانید جایی جدید برای وسیله که ممکن است در اتاق دیگر باشید تعبیه کنید. یک جمله معروف به گفته ی شرکت چنل است که می گوید : قبل از اینکه خونه را ترک کنی در اینه نگاه کن ویک چیز اضافی را حذف کن .در دکوراسیون داخلی و طراحی باید بدانیم که چه وقت وسیله ها و کافی است و فضا بیش از حد شلوغ و نا کارامد نباشد بدانیم که چه چیزی لازم و چه چیزی زیادی است. وقتی میخواهیم وسیله ای برای منزلمان تهیه کنیم باید به ابعاد اندازه آن دقت کنیم ممکن است وسیله ای که ما خوشمان امده است در خانه ما انقدر بزرگ و بی قواره باشد که انگاری فیلی در منزل گذاشته ایم و یا ممکن است انقدر کوچک و ناچیز باشد که اصلا به چشم نیاید.همیشه حواسمان به مقیاس و ابعاد اندازه وسیله هایی که میخواهیم تهیه کنیم باشد تا مناسب و درخور فضایمان باشد. شخصیت افراد در دکوراسیون داخلی فضایی که زندگی و یا کار میکنند متاثر است ،می توانید هرآنچه که مربوط به خوده شماست را طراحی کنید و از اجرای آن در دکور فضای متعلق به خودتان لذت ببرید.از جابه جا کردن وسایل نترسید انقدر سعی و تلاش کنید در جابه جای وسایل تا دکورراسیون خاص و متعلق به شخصیت خودتان را پیدا کنید

نکات دکوراسیون داخلی 2

4-دیدن منزل در قالب عکس گاهی وقت ها ما اگر فتوشاپ بلد باشیم می توانیم با گرفتن عکس از منزلمان و جا به جا کردن بعضی چیزهای روی دیوار یک شمای کلی از خانه ی خود را در قالب عکس مشاهده کنیم که خود عکس ممکن است گویای خیلی چیز ها باشد،و یک حسی به ما قسمت هایی از فضا که بیش از حد خالی یا پر باشد را برایمان آشکار میکند 5-چگونه مبلمان را روی فرش یا قالیچه سازماندهی کنیم اگر که فرش به اندازه کافی بزرگ باشد می توانیم مبلمان را به گونه ای که پایه های آن روی فرش باشد سازمان دهی کنیم که این نوع چیندمان حس لاکچری بودن فضا به انسان دست می دهد، باید به این دقت کنیم که مرز بین چهارگوشه فرش و سطح زمین بین 30 تا 40 سانتی متر باشد اگر که فضای کوچکی دارید یک انتخاب درست و به صرفه این است که فرش کوچکی در وسط باشد و پایه های مبل روی فرش نباشد و گاهی و قت ها بودن پایه های جلویی مبل روی فرش یا قالیچه یک زیبایی بصری خاصی را به فضا می دهد. 6-یک نقطه ی کانونی ایجاد کنیم در هر تولیدی نقش افراد گرداورنده آن اشکار و روشن است و در طراحی دکوراسیون داخلی نیز همین طور است .یک ستاره به عنوان نقطه کانونی در فضا ایجاد کنید و بگذارید که بقیه ابزار و لوازم نقش دوم باشند در محیط! از همه لوازم نخواهید که نقش اصلی و کانونی داشته باشند که باعث ایجاد شلوغی بصری می شود . ممکن است نقطه کانونی شما این هود دراماتیک در اشپزخانه باشد، یک جسم فلزی یا اثر هنری ازاد در اتاق نشیمن ،یک تخت خیلی زیبا در اتاق خواب ،نقطه کانونی شما هر چه باشد سعی کنید چیزی را انتخاب کنید که جلب نظر کند

چند نکته دکوراسیون داخلی

چندین نکته مهم در باره ی دکوراسیون داخلی منزل مسکونی و ویلا" 1: انتخاب رنگ دیوار ها اخرین اقدام بسیاری از افراد قبل از سکونت در منزل جدید خود اقدام به انتخاب رنگ برای دیوار ها می کنند که به انها پیش نهاد می شود این اقدام را در آخرین مرحله انجام دهدند . چرا پوشش جدید از رنگ رو به دیوار خودمون ندهیم؟ البته و قطعا می توان رنگ دیوار ها، رنگ ابزار و وسایلی که قرار است در دکوراسیون داخلی استفاده شود به طور ذهنی و براساس علاقه خودمان انتخاب شود اما ایده آل نیست. ما صد ها رنگ با تناژ ها و سایه های مختلفی داریم که استفاده ی هر کدام در فضا های مختلف به علت منابع نور مختلف نمای متفاوتی از خود نشان می دهد، این به این معنی است که اگر رنگ هایی که در حال حاضر در منزل خود برای ابزار و وسایل و رنگ دیوارها انتخاب کرده اید زیبا و دلنشین به نظر میرسد همان رنگ ها (همان تناژ و سایه ها ) در فضای جدید الزاما زیبا و دلنشین باشد. ما باید برای دکوراسیون داخلی فضای خود بهترین رنگ که مکمل ابزار و وسایل و کارهای هنری و دستی ، فرش و قالیچه و هر انچه که در یک خانه است ،انتخاب کنیم . ما زمانی می توانیم بهترین رنگ را انتخاب کنیم که وسایل و همه چیز را داخل منزل چیده باشیم. 2:تعداد وسایل و مبلمان را طوری انتخاب کنید که فضا برای نفس کشیدن باشد نگذارید که فضایی که دارید بیش از حد از مبلمان و وسایل تزئینی پر باشد .یک زندگی اروم و بی آلایش که در عین خالی بودن فضا کاربردی می باشد که نشان از سبک مینیمال دارد.این خبر برای کسانی که با بودجه ی کم زندگی میکنند خبر بسیار خوبی است ،لازم نیست که حتما همه ی فضا پر از مبلمان و وسیله های مختلف باشد بیشتر بودجه ی خودمان را بهتر از خرج کیفیت وسایل خود بکنیم نه کمیت آنها و فقط فضا را بیهوده و بدون فکر به کاربری آن پر کنیم . 3:اثر های هنری را در ارتفاع مناسبی نصب کنیم در گالری ها و موزه ها کارهای هنری در مرکز و به فاصله ی 145 تا 152 سانتی متر از سطح زمین متصل می شوند (میانگین دید چشم انسان 145 سانتی متر میباشد . ما هم برای نصب کارهای هنری باید از این استاندارد پیروی کنیم. اگر ارتفاع سقف افزایش پیدا کرد بهتر است که کارهای دستی را در ارتفاع بالاتری نسبت به دیوار های نرمال وصل کنیم البته باید دقت کنیم که این مقیاس به انسان هایی که بیشتر در فضا رفت و آمد بستگی دارد

خانه ای پر آرامش

خانه دل باید ارام باشد و دل باید آرامش داشته باشد،این آرامش ممکن است از فضای زندگی گرفته شود که با استفاده ازتلفیق علم دکوراسیون داخلی و روانشناسی میسر می گردد . روشنی حضور رنگ ها و سفیدی عمیق نور ها حسی را درون انسان بر می انگیزد و او را به دنیای دیگری وارد میکند.گویی در آسمان هستی جایی که همه جاروشن است و نورسفید و آبی و ابر هایی با رنگ های ملایم اما به خانه ای رفتیم با رنگ های ارام و مدرنی که کمتر در خانه های ایرانی دیده می شود. از ماجراجویی رنگی نترسیددکوراسیون داخلی اکثر خانه هایمان تم کرم و قهوه ای دارد گاهی هم در کنارش یک رنگ دیگر کار شده است.ترکیب این رنگها در معماری و دکوراسیون داخلی منازلمان بسیار کلیشه ای و تکراری است و در عین حال در اکثر منازل ما استفاده شده است،.رنگ بقیه دکوری های کوچک و بزرگ خانه را باید بسیار دقیق و بر مبنای علم رنگ شناسی و کمی خوش سلیقه گی انتخاب کرد. چرا رنگ پرده ی پذیرایی خانه هایمان رنگی که تا به حال آنرا به این عنوان استفاده نکرده ایم نباشد؟ شاید آبی ، زرشکی ،و ... چرا مبلمانها را به رنگ صورتی ،قرمز یا زرشکی ،سبز فسفری یا گلدار انتخاب نکنیم، متفاوت تر از گذشته ، بهتر است ذهنمان و باور هایمان را کمی مدرن کنیم و از دکوراسیون کلیشه ای که عموما در خانه یمان یکی است بیرون بیایم. حال و هوای خانه ی هر کسی باید نشانه هایی از روحیه اشخاص ساکن در آن وعلایق و سلایق آنها داشته باشد. مثلا شخصی که به کلکسیون خاصی علاقه دارد دکوراسیون منزل یا اتاق خود را باید به گونه ای طراحی کند که اشیا ی مورد علاقه خود را در قالب دکوراسیون به نمایش بگذارد و از دیدن کلکسیون خود در طول مدت زمان حضور در فضا لذت ببرد. کتابخانه ی هر خانه ای نشان از فکر و روحیات و علایق اشخاص ساکن در آن خانه دارد بیایید به جای نگه داری کتابهایمان در فضای اتاق های شخصی مان برای انها در فضای اصلی که مربوط به پذیرایی از مهمان هایمان میشود فضای لوکس تری طراحی کنیم . بیایید به این کتابها که باعث ارزشمند تر شدن شخصیت ما شدند بهای بیشتری بدهیم .

در پای اصالت یرانی در دکوراسیون داخلی

امروزه لوازم و تجهیزات دکوری منزل هایمان بسیار زیاد و پر طرفدار هستند و همچنین از المان های بسیار زیادی در دکوراسیون و طراحی های منزل مان و بخش های مختلف خانه استفاده میکنیم اما باز هم به دنباله چیزی که ممکن از جایش در منزلمان خالی باشد میگردیمبعضی وقت ها روح است که در خانه جایش خالی است روح یک معماری و دکوراسیون اصیل روح یک سبک درست از معماری و یک طراحی منطقی و روی اصول علم معماری و دکوراسیون داخلی ! شاید باید بیشتر از المان هایی که به فرهنگ اصیل ایرانی و گذشتگانمان بر می گردد استفاده کنیم و این به این معنی نیست که تصور ذهنی ما خانه هایدکور و وسیله های بی اصول و شبیه شبیه خانه های سنتی که ممکن است خیلی از ماها نپسندیم باشد. ما می توانیم در عین حال که منزلمان بر روی قواعد و اصول دکور و معماری شده باشد از المان هایی خاص و ویژه که به خانه هایمان روح گمشده را بدهد استفاده کنیم . در عین مدرن بودن فضا می توان از یک عناصر دکوراتیو که یاداور سنت و ریشه ایرانی باشد استفاده کرد مثل یک تابلو اصیل ایرانی که اقوام ایل و عشایر را نشان می دهدو یا استفاده از عناصر سفالی یک دیوار آجری ظرفی که خاتم کاری شده باشد،استفاده از منبت کاری و حتی استفاده از در های ارسی که بسیار تلفیق جالبی را پدید می آورد، یا با توجه به دکور خانه استفاده از فرش اصیل ایرانی که طرح وتنالیته رنگ فرش درخور فضا باشد. استفاده از ظروف مسی و خشت بر روی دیوار ها ایده های جدید و جالبی است که ممکن است با مدرن شدن و زندگی ماشینی امروزه ما دور از ذهن باشد اما امکان پذیر و بسیار متفاوت میباشد. برای پارچه رو مبلی می توانیم از پارچه هایی با اصالت ایرانی و طرح و نقش ایرانی استفاده کرد اگر استفاده از این نوع پارچه ها را مایل هستین که در ابعاد کوچک تری مصرف کنید به عنوان پارچه کوسن مبلمان مورد مصرف قرار بگیرد.

فکر خلاق در دکوراسیون داخلی

طراحی رنگ ،بافت ،حجم ،تقارن ،گستره ای از مفاهیم پیچیده در عین حال ساده و قابل لمس . شما می توانید با بهره گیری از رنگ های متفاوت فضای خاصی ایجاد کنید. زمان دیوار ها و سقف های یک رنگ سفید استخوانی به سر آمده بیایید به رنگ های دیگر اجازه حضور در فضا بدهیم بیاید ریسک کنییم و در نهایت ارامش و حسی خوب و متفاوت به ارمغان بیاوریم.فرش های کف را جمع کنیم بگذاریم دیوار های برامده از کف خودشان را نشان دهند بیاییم قرنیز ها را رنگ متفاوت از کف و پهن تر از حالت طبیعی در نظر بگیریم تا حد فاصله کف و دیوار هایمان مشهودتر شود بیایید از تلفیق رنگ های شاد نترسیم بیایید از کلیشه رنگ کرم قهوه ای دور شویم ذهنتان را رها کنید از اینکه مبل هایمان هر چه تیره باشد دیرتر چرک شدنش را میبینیم چرا پرده هایمان آبی نباشد؟چرا زرشکی را رنگ مناسب مبل ها نمیدانیم چرا از سبز فسفری برای رنگ یکی از دیوار ها استفاده نمیکنیم ؟ چرا کابینت آشپزخانه هایمان صورتی نیست؟ دلایل تمام این سوالات باورها ی کهنه ماست در گذشته معماری و دکوراسیون یک سری دکورها و رنگ ها را انتخاب میکردند و بعضی از جزئیات طراحی و دکوراسیون به تدریج جز اصول طراحی و دکوراسیون داخلی و معماری شده اند و ما نیز بر این اصول که چندان هم ممکن است درست نباشد پایندیم و همچنان جز باور های ما برای انتخاب وسایل و رنگ برای دیوار ها و سقف مبلمان پرده و ... میباشد. از انتقاد شدن درباره ی دکوراسیون و تزئینات داخلی منزلمان هراس داریم و بیشتر قشر جامعه آمادگی استفاده از ایده های جدید و خلاقانه معماری را ندارند.

طراحی و دکوراسیون داخلی

تمام ادم ها در جستجوی ارامش هستند و درهر فضایی مثل محیط کار اداری و تجاری محیط های اموزشی و منزل خود جویای آرامش میباشند ، اما باید توجه داشت که منزل ما مهمترین این فضا ها میباشد زیرا نیروی از دست رفته طی روز را میتوان بازیابی کرد.کنار هم بودن های اعضای خانواده و برقراری ارتباط در فضای گرم و دلنشین که توسط معماری و دکوراسیون داخلی تعبیه گشته است باعث می شود که برای فعالیت روزانه فردا اماده شویم.فضای داخلی منزل با توجه به علم معماری و دکوراسیون داخلی فضا سازی و توجه به بخش های کوچک و جزئی در نهایت فضایی را می سازد تاثیر چشم گیر و به سزایی در ارامش محیط منزل مسکونی فراهم می اورد. امروزه با توجه به علم معماری و طراحی و دکوراسیون داخلی و پیاده سازی این علم در بخش های مختلفی همچون محل های اداری و تجاری (کسب و کار )،منزل مسکونی ، ویلا ،باغ ،فضای های کاربردی تری را نسبت به طراحی گذشته فضا ها ایجاد نموده است. نحوه ی طراحی و بخش های مختلف مثل سقف و ابزار و متریال مورد استفاده نیز گاهی توسط این علم دستخوش تغییر می شود و همچنین طراحان سعی بر طراحی منظم فضا راداشتند که دارای چهارچوب و قالب خاصی بود که در اکثر فضاها مورد استفاده قرار میگرفت اما امروزه طراحان تابو شکنی کرده و طرح های نامنظمی که چشم نواز باشد و از علم دکوراسیون و معماری هم تاثیر گرفته باشند را طراحی و اجرا میکنند. امروزه طراحی حتی چگونگی و تقسیم بندی پلان ها نیز دستخوش تغییراتی شده است که موجب کاربری بودن بیشتر فضا می شود.

طراح داخلی کیست ؟

دکوراسیون داخلی ، مجموعه ای از دیزاین های به هم پیوسته و متفاوت است که فضای داخلی یک ساختمان را با کاربری آن هماهنگ میکند و امکان استفاده بهینه از محیط را به کاربر می دهد ،دکوراسیون داخلی و معماری داخلی روندی است که در آن بخش های مختلف یک فضا با توجه به کاربری آن ریز به ریز طراحی میشود.مثلا یک فضا با کاربری اداری و با توجه به نوع اداره یا شرکت محیط های مختلفی تعبیه میگردد مثل : اتاق مدیریت ، اتاق پرسنل ، اتاق کنفرانس ،،اتاق حسابداری و آبدار خانه و ... که همه بستگی به اینکه تا چه حد گسترده باشد هم دارد و همچنین همه ی لوازم و ابزار مورد استفاده در طراحی دکوراسیون داخلی یک فضای اداری با توجه به کاربری و باز هم نوع اداره یا شرکت طراحی و اجرا می گردد مثل : میز مدیریت ،میز و صندلی های اتاق کنفرانس ،میز و صندلی های پرسنل ، میز منشی و .. همگی باید تاثیری از نوع اداره یا شرکت داشته باشند که وقتی شخصی وارد اداره یا شرکتی می شود با توجه به طراحی داخلی و دیزاین شرکت متوجه نوع کاربری فضا شود ، که ایجاد این حس بر عهده طراح و معمار میباشد دکوراسیون داخلی و معماری داخلی تلفیقی از هنر و علم مهندسی ساختمان میباشد، طراح شخصی است که پروژه ای با ابعاد مختلف و ظرافت معمارانه کنترل می کند و روشی پیدا کند که پروژه به بهترین شکل ممکن طراحی ، اداره و اجرا شود .

مسئله کیفیت در دکوراسیون 2

سبک بین المللی مطلب کیفیت را به نوعی مطرح میکند که قرارگیری ساختمان ها نسبت به هندسه و سمت تابش خورشید محدود می شود و حتی قابلیت تکمیل با محیط پیرامون ساخته شده با یک حداقل تغییر در همان بنا نیز مورد توجه واقع نمی شود. تشخیص مفیدترین عنصر "سیستم محیط" همیشه پیچیده تر از قبل شده است و این مطلب به علت توسعه ی تکنولوژی های جدید بوده است.{...} این بدان معنا نیست که فناوری ،طراحی معماری و دکوراسیون را عقب زده است،بلکه امروزه ،هر دو (فناوری و دکوراسیون داخلی ) به طور تنگاتنگ با یکدیگر پیوند داشته و می توانند با مدیریت صحیح از طریق ابزار ها و همچنین فرهنگ های متنوع و انواع ابتکارات به هدف مورد نظر دست یابند.ایشان در نهایت هدف خود از نگارش کتاب مذکور نهادینه کردن یک فرهنگ کیفیتی می دانند ،فرهنگی که در توانایی ساختمان در حل تضاد های درونی اش با سیستم محیطی اش نهفته است.تبدیل کیفیت ها و حالت های محیطی به کیفیت ها حالت های فنی و بالعکس می تواند به عنوان یک راهبرد در این نظریه معماری مطرح باشد.جالب آنکه والتر گروپیوس نیز به عنوان یکی پیشروان و پدر معنوی معماری مدرن ،همواره بر این ماهیت فنی معماری که کیفیت منجر میگردد تاکید داشته است:"جداسازی طراحی و دکوراسیون داخلی و اجرای ساختمان ها ،کاملا یک امر مصنوعی به نظر می رسد،به طوری که امروزه به همین منوال عمل می شود_البته اگر بخواهیم آن را با سیستم ساخت و ساز دوران گذشته مقایسه کنیم.به این ترتیب از روش و عمل طبیعی و اصل هنر ساختمانی خیلی دور افتاده ایم ،در صورتی که مفهوم و اجرای یک ساختمان ،یک فرایند واحد غیر قابل تفکیک است،این در شرایطی اتفاق می افتد که معمار و سازنده تنها یک فرد واحد بود .به نظر می رسد که معماران در آینده تحت فشار قرار خواهند گرفت،در صورتی که می خواهند به دوران طلایی گذشته و اجرای ساختمان باز گردند." بنابر این اگر بخواهیم واقع بینانه به مسئله کیفیت نگاه کنیم ،باید آن را در محوری با قطب های فناوری ،مردم، فرهنگ، و خلاقیت فردی جستجو نماییم. مهمترین گزارشی که می شود برای این وضعیت معماری جهان ارائه داد ،گزارش "تغییر نگاه " است.تعییر نگاه به فناوری ،معماری ،فرایند ساخت،تعریف ما از عموم و عمومی و در نهایت تغییر نگاه مردم .ضرورت استفاده از فناوری و ارتقای کیفیت از یک سو و رفع محدودیت ها از سویی دیگر،معمار را در تنگنا قرار می دهد که یا به سمت ایده پردازی ها خیالی فرار نماید یا با ایستادگی و مقاومت ،مسئله ای را واقع بینانه حل کند.

مسئله کیفیت در دکوراسیون داخلی

مسئله ی معماری و دکوراسیون داخلی معاصر ،مسئله ی " کیفیت " است .کیفیت محصول دکوراسیون داخلی و معماری ای متفکرانه است.قطعاٌ در معماری بدون فکر ،هیچ کیفیت قابل دفاعی وجود ندارد.افزایش کیفیت در واقع کلید افزایش فعالیت های انسانی و رشد سریع تر از اندیشه است .اهدای دکوراسیون و معماری بدون اندیشه به مستضعفین ممکن است قابل تقدیر باشد اما شایسته نیست .محدودیت ها هرگز نباید اجازه دهند که اصل کیفیت دکوراسیون داخلی و معماری زیر سوال برود.اگر در منطقه ای محدودیتی وجود دارد ،این نباید دلیلی برای حذف کیفیت در آن پروژه گردد.معمار باید بتواند با ارائه ی راه حل های بدیع این مشکل را حل نماید و مسیر صعودی فرایند طراحی خود ادامه دهد.در این باب ،فاکنتی و پی آردی در کتاب کیفیت محیطی ساختمان نوشته اند :در نوشته های قدیمی کیفیت به عنوان یک نیاز و شکل روشنفکرمآبانه بیان می شده است.حرفه های مهندسی و معماری بر اساس ضابطه ای از یکدیگر جدا شدند و این رخداد تا جایی توسعه یافت که طراحی پروژه ها به طور فنی محو شدند و هیچ گونه توجهی به رضایت و راحتی مردم صورت نمی گرفت .در مقابل ،طرح های معماری به نوعی مملو از سمبل های جامعه و فرهنگی می شد،به طوری که هیچ نسبت و رابطه ای را با واقعیت به نمایش نمی گذاشتند {...} به این ترتیب ،معماری نه به صورت یک فرهنگ جامعه شناسی از جغرافیای انسان بومی جریان می افتد ، بلکه فرهنگی را به نمایش می گذاردکه مربوط به کسی است که آن را تولید میکند.{...}از طریق جاری شدن عملگرایی ناشی از جنبش مدرن و تاکید فرهنگ صنعتی بود که حتی رشد اختلاف طبقاتی در سطح جامعه به راه افتاد.

فضاهای داخلی

اینکه مبلمان برخی از قسمت ها در دکوراسیون داخلی بر اساس فرم پلان در نظر گرفته شده اند ،ایده جالبی است،اما فضا را بیشتر از انکه به دکوراسیون داخلی خانه ی ایرانی تبدیل کند مشابه دکوراسیون داخلی فضای اداری نموده است و این مبلمان گرمی و دلنشینی ای که در دکوراسیون داخلی یک خانه باید داشته باشد را از آن گرفته است. اینکه این چیدمان در دکوراسیون داخلی تا چه حد می تواند پاسخگوی سنن ایرانی ها و آداب و رسوم و همچنین سلایق انها باشد ،جای بحث دارد. در این خانه ،بهره بردار نمی تواند با اتکا بر سلیقه خودش ، حتی تابلویی را بر دیوار خانه اش نصب نماید : جداره ی رو به حیاط – با انکه با داشتن بافت سنگ ، خود به تابلویی تبدیل شده است –و یا اختصاص جداره ی دیگر برای نصب تلوزیون ،این قابلیت را از فرد گرفته اند .به نظر می رسد ، فضای اتاق ها شاید به دلیل کفپوش چوبی خود و رنگ غالب آن و نه مبلمانشان ،احساس گرما و تعلق خاطر بیشتری را به انسان می دهند تا فضاهای پذیرایی و نشیمن که میزبان دور هم جمع شدن های خانواده ایرانی است. معمار، در بخش های دکوراسیون داخلی فضاهای جمعی ،با توجه به نور مستقیمی که وارد فضا می شده و کارفرما ،در کالبد پیشین خانه ی خود تجربه کرده است، تو رفتگی هایی را که کارکردی تراس مانند دارند ،قرار داده تا میزان نور وارد شده را فیلتر نماید و خود مدعی ان است که این عمل سالانه مصرف انرژی را کاهش میدهد.این فضای تراس مانند ،در هر کدام از طبقات ،شکل و ابعادی متفاوتی را به خود گرفته و فضای دلنشینی را در کنار نشیمن در سمت جنوبی ساختمان و رو به روی حیاط اصلی قرار گرفته اند ،زمانی که فرد در فضاهای داخلی قرار دارد ،احساسی از اینکه این خانه در کنار باغچه ای قرار ندارد ..

برخورد با مشکلات در دکوراسیون داخلی

هنگام برخورد با یک مشکل در پروژه دکوراسیون داخلی ،چطور در پی یافتن یک راه حل بر می¬آیید تا موضوع طراحی را به موفقیت برسانید؟ من فکر میکنم مهمترین وظیفه¬ی یک معمار(ایجاد مسئله)است.کارفرماها مشکلی ندارند؛فقط یک سری درخواست ها و نیازها دارند،همین.اما این معمار و دکوراتور هست که تصمیم می¬گیرد چه طرحی بسازد و آن طرح چطور قادر است نیازهای کارفرما را، در محدوده¬ی بودجه ، ضوابط شهری و غیره ، پاسخگو باشد.وقتی من یک مسئله ایجاد می کنم، باید به آن فرمی بدهم.زمانی که یک کانسپت ، شکل فیزیکی به خود میگیرد و تبدیل به یک اسکیس ملموس شد،از خود می¬پرسم که سازه و متریال مناسب برای خلق آن چیست؟ در این مسئله است که همکاری با مهندسان مشاور آغاز می¬شود و پروژه درچهار چوبی که معمار طراحی و تعیین کرده بود،به واسطه مصالح،سازه ها و فضا به اجرا می¬رسد. چه مرحله از روند طراحی داخلی هست که شما همیشه لحاظ می¬کنید و هرگز آن را فاکتور نمی¬گیرید؟دلیل آن چیست؟ مهم¬ترین مرحله در روند طراحی، بخش مفهومی(conceptual) آن است که گاهی بیشترین وقت و انرژی را به خودش اختصاص می¬دهد.من مکرراٌ باید به کارفرماهایم یادآوری کنم که من سوپر مارکت ندارم که ایشان به آن مراجعه کنند وهرچه می¬خواهند،انتخاب کنند.ما معمولا ساعتها در مورد ایده¬هایی که داریم،حرف می¬زنیم،توپوگرافی زمین را ارزیابی میکنیم،از مهارت¬های ساخت وساز در بستر آن فرهنگ سخن می¬گوییم و دسترسی مصالح،صنعتگران و هنرمندان موجود در آن حومه و غیره را بررسی می¬کنیم.ولی مشکل ترین جای کار،این سوال است که اصلا چرا؟چرا این ایده ونه ایده¬ی دیگری؟چرا اینجا و در این مکان؟چه چیزی هست که ما می¬توانیم به دنیای وسیع معماری اهدا کنیم؟ما چه چیزی می¬توانیم به مردم این شهر بدهیم؟و سوالات متعدد دیگری از این قبیل. از چالش¬هایی که ضمن کارها با فرهنگ¬های مختلف داشته¬اید برای ما بگویید.چطور بر آنها مسلط شدید و کنترل شرایط را به-دست گرفتید؟ با تجربه هایی که داشته¬ایم،بسیاری اوقات مشکل ما(زبان)است.در حرفه¬ی ما ضروری است که نیازهای کارفرما را به دقت بفهمیم وآنها هم باید صحبت¬های ما و کانسپت¬هایی که مد نظر داریم به درستی بفهمند.ما این مشکل را مثلا در چین داشتیم که در آنجا یک مترجم استخدام کردیم،با این حال می¬دانستیم که آن ارتباط عمیق برقرار نمی¬شودو بخشی از مفاهیم و منظورها در میانجی¬گری ترجمه از دست می¬رود.اگر شما یگ شوخی کلامی بکنید و مخاطب نخندد این تقصیر زبان است.در برخی موارد بر سر این موضوع که ما زن هستیم مشکل پیش می¬آید.پروژه هایی در ویرجینیا در نزدیکی واشنگتن دی سی داشتیم که در آنجا نجار از حرف زدن با ما و شنیدن طرح¬های ما امتناع می¬کرد و کار به جایی رسید کهما مجبور شدیم با چکشی بخشی از کار که طبق درخواست و طرح ما نبود را خراب کنیم! در ایران هم کارفرماها آدم هایی همه چیزدان هستند ولی در واقع تنها چیزی که میدانند ،این است که چطور پول در بیاورند . انها اصلا نمیدانند کانسپت و معماری و دکوراسیون داخلی چیست و اینکه معماری و دکوراسیون داخلی فقط برای این است که ایده های نداشته ی انها را به مرحله ی اجرا دراورد .ایده های آنها اغلب کپی از پروژه هایی است که در جاهای دیگر دیده اند . باعث تاسف است که کشوری مانند ایران که شاهکارهای معماری و دکوراسیون داخلی اش زبان زده تمام دنیاس ،هنوز در قرن سیزده ام گیر کرده است و ورای بناای تاریخی خود ،چیز جدیدی برای معرفی و عرضه به دنیای امروز ندارد. برداشتی از مجله هنر معماری ش 40

طراحی ویلا

هنگام مواجهه با کارفرما های تان چه سوال هایی از آنها میپرسید؟چرا گوش دادن به صحبت های کارفرما اهمیت دارد؟ همیشه از کارفرما تقاضا می شود تا یک لیست درخواست بنویسد و در ان از ایده ال هایی که میخواهد پروژه دکوراسیون داخلی داشته باشد ،بگوید. معمولا این چیزها به ان صورت که درخواست شده محقق نمیشوند اما با مطالعه ی لیست و سپس با شخصیت آنها و اینکه که هستند و چه طرز فکری دارند ،آشنا میشویم.ما از آنها می خواهیم که با عکس و برش هایی از تصاویر مجله ها به ما بگویند که چه چیزهایی را دوست دارند و از کدام ها بدشان می اید،همچنین از آنها دلیل اینکه دفتر ما را برای اجرای پروژه انتخاب کرده اند و یا اینکه کدام پروژه ی ما به نظر ایشان جالب تر بوده و چرایی این مسئله سوال میکنم. خیلی مهم است که با گوش دادن به کارفرما ،و نه فقط با دانستن درخواست هایشان ،او را بشناسید.اکثر مردم از پتانسیل هایی که در یک پروژه موجود است،بی اطلاع هستند.این فقط طراحان و معمارها هستند که با تحلیل برنامه ،سایت ،بودجه و بسیاری شرایط و فاکتور های دیگر به کارفرما درباره ی امکانات نهفته طراحی و گفت و گو میکنند.در اکثر نقاط دنیا ،مانند ایران یا امریکا ،مردم فکر میکنند که خودشان معمار هستند و معمار ها حکم دست اجرایی آنها را دارند.به همین دلیل است که کمتر یک معمار عالی میبینیم که بتوان به آن گفت "شاهکار"

طبیعت در دکوراسیون داخلی

بهره گیری از متریال ها و مصالح طبیعی مثل چوب ،پارکت های چوبی، سنگ و متریال هایی که با تعییر کمتری از طبیعت به دست می آیند وقتی در دکوراسیون داخلی و معماری فضای مورد نظر، به گرفتن آرامش از طبیعت بسیار زیاد کمک میکند،بهره گرفتن از دیوار پوش هایی از جنس پوست نارگیل استفاده از قلوه سنگ های رودخانه ای که ظاهر آنها را سیقل داده شده استفاده از سنگ های سفید رودخانه ای و ... تراریوم ها و ویواریوم ها جنگل های استوایی وارد خانه ما میکند و حس حال زندگی در فضای طبیعی را به انسان القا میکند ،تلفیق طبیعت با محیط زندگی و ایجاد محیط کاربردی برای انسان امروزه با علم دکوراسیون داخلی و معماری داخلی به حقیقت پیوسته است.

تعریف هنر

در بررسی هنر در دوران اولیه تاریخ، ابتدا باید مشخص کرد که آیا تعریف ما از هنر با تعریف گذشتگان یکی است یا خیر ؟آیا انسان های اولیه ،هنر را برای تزئین ودکوراسیون به کار می بردند ؟ آیا نقاشی روی دیوار غارها برای تزئین دکوراسیون غار ها بوده و یا علت دیگری داشته است؟ گامبریج در کتاب <تاریخ هنر > اینگونه بیان می کند: <<اگر معنای هنر را فعالیت هایی چون ساختن معبد و خانه ها ،آفریدن تصویر ها و تندیس ها ،یا بافتن نقش و نگاره ها بدانیم هیچ مردمی در هیچ نقطه جهان نیستند که عاری از هنر باشند.ولی اگر مردمان از هنر گونه ای از تجملات زیبا ،اشیا روح نواز موزه ها و نگارخانه های یا تزئینات ، دکوراسیون گران بهای مهمانخانه ها و جز اینها باشد ،باید بدانیم که واژه هنر به این مفهوم ،دیر زمانی از تداولش نمیگذارد و بسیاری از بزرگترین معماران ،نقاشان و مجسمه سازان روزگاران گذشته ،هیچگاه تصوری از آن در ذهن نداشته اند .>> برای بهتر فهمیدن ذهنیت و دید انسان های اولیه به هنر ، گامبریج بهترین راه را توجه به هنر معماری کاربردی تر است به این دلیل که نمی توان ساختمانی را پیدا کرد که تنها به عنوان اثری تزئینی ساخته شد باشد و هیچ کاربرد دیگری نداشته باشد.بنابراین می توان گفت که دیدگاه انسان های اولیه نسبت به هنر ،با دیدگاهی که ما داریم متفاوت بوده است.در مورد نقاشی و هنر های دیگر نیز همین نگرش حاکم است. به عنوان مثال در حوزه ی نقاشی ،اشکالی که بر دیواره ی غار ها کشیده میشد ه شامل انسان در حال شکار ، حیوانات شکار شده و یا تعداد زیاد حیوان بوده که نشان می دهد نقاشی ها جنبه تزئینی نداشته و فقط به دلیل اعتقادات جادویی انسان ها کشیده شده اند.که این شاهدی دیگر بر اثبات این ادعاست که نقاشی ها تزئینی نبوده اند.

هنر و معماری

هنر ودکوراسیون و معماری به معنای اعم و اخص،از دستاوردهای حیات انسان و محل تجلی روح بی قرار اوست که با آنها زندگی کرده و از آن طریق خود را معرفی نموده است.به عبارتی ، برای انسان، هنر و دکوراسیون داخلی و معماری دستاویزی در فهم خویش است.اگر معماری ،ظرف زندگی انسان و اصلی ترین صورت تجلی فرهنگ انسانی تعریف شده است ،پس باید بتوانیم نسبت آثاری که امروزه می سازیم را با آنچه به ان دست یافتیم، دریابیم.اگر در گذشته تحول در حوزه معماری و معماری داخلی و دکوراسیون داخلی،مسیر طبیعی و منطقی خود را طی کرده است ،چگونه این سیر تحول ،که تا گذشته ای نه چندان چندان دور استمرار داشته ، چنین قطع شده ،به انحراف کشیده و نسبتی بین خود،سرزمین و مردمانش فراهم نمیسازد؟ البته این سیر تحول در مواقعی و در نقاطی از تاریخ خود،تحت فشار بوده ولی در برابر آنها ایستاده ،از خود واکنش نشان داده و خود را تا اینجا رسانده است.پس چگونه ناگهان از خود جدا شده و به دیگر سو و کسانی که از او و دلسوز نیستند ،متمایل شده است؟ در حقیقت،هنر و معماری ما از اولین نقاط تجلی خود ،معرف این سرزمین و ساکنانش بوده و از ای رو بوی آشنایی می دهد.پیری مجرب است که ضعف و شکست در او راهی ندارد ، رستمی است که نشستن کار او نیست ،گرچه باید به یاد بیاوریم که رستم سرزمین ما،آنگاه شکست که ایران و روح ایرانی شکسته شد.رستمی که تمامی امال و آرزوهای ما در او خلاصه و هر آنچه داشتیم ،به او منتهی میشد. اکنون چگونه می شود رستم دلاور ایتن سرزمین را بار دیگر نیرومند و جوان کرد تا بر رخش خود سوار شود و ما را به دنبال خود به آینده ببرد؟از چه رو به دنبال دیگری هستیم؟ گویی از یادمان رفته وجود رستمی که ذره ذره ی وجودمان به او وابسته است و همه ی آن چیزی را که از او می دانستیم، از یاد برده ایم ،اما سوال اینجاست که برای درمان این فراموشی چه باید کرد؟چگونه خود را از چنبره ی این بیماری می توان رها ساخت ؟در واقع باید رستم آمال و ارزوهای این سرزمین را فرا بخوانیم .رستم امروز ما ،رستم زمانه ی ما ،رستمی برامده از دیروز ،برای و گذر به سرزمین مان می رساند و یادآور تمام حوادث خوب ،بد و گردنه های دشواره آن است.او در امروزمان خاطرات دیروزمان را حکایت می کند چنانچه فردوسی برای نجات ایران ،از خاطرات دیروز سخن میگوید. مبنع : مجله هنر و معماری

هدف دکوراسیون داخلی

هدف دکوراسیون داخلی فراهم نمودن آرامش و آسایش خاطر و حس تعلق خاطر به فضایی است که در ان زندگی میکنید و لحظه های قشنگ زندگی تان در آن خاطره می شود. نقشه دکوراسیون داخلی به هنگام خستگی از کارهای روزمره و خارج از منزل بسیار مهم و حیاطی میباشد که پس از گذراندن روز پر مشغله و کاری شاید خسته کننده شما به فضای وارد شوید که بسیار برایتان دلنشین و آرامشبخش باشد. دیوار پوش ها شامل : کاغذ دیواری ،پوستر،انواع و اقسام دیوار پوش های سه بعدی و چرمی و یا ابزار ها و آینه ها همه و همه در دکوراسیون و معماری داخلی برای خلق فضایی آرامش بخش تر و صمیمی تر در کنار هم قرار گرفته اند . کفپوش ها بخش دیگری از عوامل موثر در حس و درک شما از فضای زندگی اطرافتان هستند اینکه احساس گرمی سفتی و نرمی را به شما بدهند و حس تعلق خاطر و آرامش .. مبلمان سهم بسزایی در اثربخشی همه تلاش ها برای به وجود آوردن احساسات متفاوت و خلق فضایی درخور و کاربردی برای انسان امروز دارد همه این عوامل و ابزار با استفاده از علم دکوراسیون و معماری داخلی می توانند فضایی بسیار متفاوت و خاص برای منزل مسکونی ، دفتر کاری ، ویلا ، محل تجارت شما فراهم اورند.

قانون طراحی داخلی

قانون طراحی در صورت داشتن منظره ای زیبا پشت پنجره بهتر است به جای پوشاندن آن بالایه های متعدد پارچه : بازش بگذارید و در واقع فضای بیرون را به فضای داخلی بیافزایید ضمن اینکه می توانید این منظره را با استفاده از قاب پنجره را در فریم کرده به مراتب دکوراسیون داخلی منزل خود را زیبا تر و دیدنی تر کنید . رنگ بندی فضای بیرونی در واقع بخشی از دکوراسیون داخلی شما محسوب می شود . رنگ های آن را در فصل های متفاوت در ترکیب بندی رنگی خود در نظر بگیرید وبا توجه به آنها انتخاب رنگ کنید . یک رنگ گرم و تند مثل زرد ، ناگهان باعث جهش در فضای ملایم می شود .انتخاب لوازم متناسب دکوری منسجم را می یابد . هماهنگی سبک مبلمان با پوشش کف و نور پردازی اتاق در یک فضای خلوت و باز مدرن بودن این فضا را به خوبی نشان می دهد . اگر لوازمی که برای دکوراسیون داخلی منزل انتخاب شود با عشق و علاقه باشد در خانه همواره مکانی مناسبی برایشان وجود خواهد داشت ضمن اینکه هیچگاه و در هیچ شرایطی از این لوازم در دکوراسیون داخلی منزلتان خسته نمی شوید،

متریال دکوراسیون داخلی هتل

هر روز هنگام عبور از خیابان های شهر شاهد ساخت و سازهای روز افزونی هستیم ،ساختمان های مختلف از یک طبقه تا 60 طبقه که جلوی ان انواع مصالح دیده می شود ،سازه هایی که گاه بتن ساخته می شوند و گاه از فولاد.در مورد این که برای ساخت یک هتل ،کدام نوع سازه بر دیگری برتری دارد ،اختلاف نظر شدیدی بین سازندگان ساختمان ها وجود دارد .معمولا معیار های ساخت ،جواب های متفاوتی برای ما به همراه دارند.عمده عوامل موثر در این روند ،هزینه ،زمان و کیفیت ساخت هتل هستند.هزینه ساخت و سود حاصل از این سرمایه گذاری با زمان اتمام طرح رابطه تنگاتنگی دارند.بدیهی است هر چه زمان طرح طولانی تر شود شاهد افزایش قیمت مصالح ،قیمت تمام شده طرح ،هزینه های متفرقه و بازگشت دیرتر سرمایه خواهیم بود که خوشایند هیچ سازنده ای نیست.سازه های بتن ارمه در مقابل سازه های فولای معمولا به هزینه کمتر و زمان بیشتری برای ساخت دارد.در حالی که سازه های فولادی ابتدا نیاز به سرمایه زیادی دارد برای خرید آه ن الات دارد ولی در عوض شاهد سرعت اجرای بالاتری خواهیم بود.به طور کلی زمان اجرای سازه های فولادی در مقیاس های بزرگ مانند هتل ها تا حدودی کوتاه تر از سازه های بتن ارمه و هزینه های سازه های بتن ارمه کمتر ازسازه های فولادی است که هر سازنده با توجه به شرایط و معیار های خود تصمیم گیرنده اصلی است.اولین و مهم ترین نکته قابل ذکر در مورد مصالح به کار رفته در ساخت یک هتل ،مقاومت و ابعاد مصالح مصرفی است.سازه های بتن آرمه و عادی به ویژه مجهز به دیوار های بتنی به علت سختی بالا نسبت به سازه های فولادی در برابر ززله ،در بیشتر موارد مقاومت بسیار بالایی از خود نشان می دهند اما سازه های فولادی نیز می توانند همین رفتار را از خود نشان دهند.مشروط بر آن که طراحی مناسب داشته باشند استفاده از مصالح جدید به جای فولاد :استفاده از مصالح جدید و به خصوص کامپوزیت ها به جای فولاد در دهه اخیر در دنیا به شدت مورد علاقه بوده است.کامپوزیت ها از یک ماده چسباننده (اکثرا اپوکسی ) و مقدار مناسبی الیاف تشکیل یافته است . مهمترین حسن کامپوزیت ها ،مقاومت بسیار عالی انها در مقابل خوردگی است.به همین دلیل کاربرد کامپوزیت های اف ار پی در بتن آرمه به جای میلگرد های فولادی ،بسار مورد توجه قرار گرفته است. ورق های کامپلت ،نسل جدید پوشش های داخلی و خارجی هتل ها : ورق های کامپکت لامینیت محصولی جدیدو مدرن جهت استفاده در نمای ساختمان های امروزی می باشند.این ورق ها از تعداد زیادی کاغذ های کرافت تشکیل شده اند که پس از آغشته شدن به زرین های مخصوص روی هم قرار گرفته و تحت فشار های معین پر می شوندو در اخر لایه ای از جنس اچ پی ال بر روی آن قرار می گیرد.این ورق ها به دلیل فشردگی بالای مولکولی از منافذ سلولی فوق العاده بسته برخوردارند و به این دلیل مقاومت آن ها در برابر انواع تنش ها و ضربات وارده،بالا می باشد.ضمن این که جذب آب و رطوبت در این محصول بسیار پایین است و محصولی مناسب جهت استفاده برای ساخت هتل ها در اماکن مرطوب است. وزن این ورق ها در مقایسه با سایر محصولات مشابه بسیار سبک ایت..به طور مثال در مقایسه با سبک ترین انواع سنگ ،ورق های کامپکت تقریبا نصف وزن سنگ را دارند و در ضخامت 8 میلی متر وزن هر متر متر مربع این ورق ها تنها 10 کیلوگرم است.دیگر خاصیت شاخص این محصول آنتی باکتریال و آنتی استاتیک بودن و نیز مقاومت بسیار بالای آن در برابر آتش می باشد.ورق های امپکت گرد و غبار و الودگی را جذب نمکنند و به راحتی تمیز می شوند.موارد استفاده ازاین مواد عبارتند از نمای خارجی ساختمان ها و هتل ها ،نمای داخلی و دکوراسیون داخلی ساختمان ها

مصالح نوین در دکوراسیون داخلی

در مبلمان دست ساز همیشه در طرح هایش از مواد خام و طبیعی و استفاده می کند و کارهای منحصر به فردی را روانه بازار می کند .مبلمان جدیدی که به تازگی توسط این گروه طراحی شده نیز با استفاده از عناصر طبیعی به خوبی پالوده شده و با اعمال تغییراتی به گونه ای زیبا طراحی شده است .این مبلمان کار دست است که به رنگ چوب گردو رنگ آمیزی شده است.این مجموعه شامل میز ،مبل ،نیمکت ،اینه ،قفسه ،جالباسی است که با مواد طبیعی ساخته شده و زیبایی آن خیره کننده است. این مجموعه به گونه ای طراحی شده است که تداعی کننده خانه های افسانه ای است.تصور کنید این مجموعه چه جلوه خیره کننده ای به فضا خانه می دهد و در عین حال طبیعی بودن ،بسیار مدرن است.نکته جالب در این است که انتخاب فلز مورد استفاده در مبلمان کاملا به انتخاب شخص است و مشتری می تواند از بین انواع فلز ها ،برنز و یا فلز رنگ شده سیاه و سفید یکی را برای مبلمان انتخاب کند . کاغذ دیواری لامپی : به تازگی نوعی کاغذ دیواری راهی بازار شده است که در آن لامپ ال ای دی به کار رفته است،شگفتی را کنار بگذاریم در دنیای تکنولوژی هر چیز امکان پذیر است.هر چند این کاغذ دیواری از زمان خود جلوتر است .سازنده این کاغذ دیواری با استفاده از قطعات الکتریکی بسیار ریز و لامپ های کوچک ال ای دی این طرح را ارائه نموده است.نکته جالب این است که شما می توانید تعداد و رنگ لامپ های کاغذ دیواریتان را خودتان انتخاب کنید و فضای خانه تان را روشن کنید اینه ی شکسته :این ایینه شکسته نمونه ای از هنر نامتعارف است که کلیشه های موجودرا می شکند و پا را فراتر می گذارد .ایینه شکسته سایه روشن های متنوعی را به نمایش می گذارد و بازتاب رنگ های آن جلوه خاصی را به فضای خانه می بخشد .این ایینه یاداور ایینه های کلاسیک است زیرا در اطراف آن از گل های شیشه ای تزئینی زیادی استفاده شده است که به دوران رمانتیک نزدیک تر است.تراش های اریب ،نقره کاری ،و آیینه را به زیبایی محض بدل می کند.نصب این ایینه را در سرسرای خانه ،جلوی رختکن ،اتاق خواب ،حمام و یا بر بالای شومینه بسیار چشم نواز است و زیبایی خانه را دو برابر می کن این اینه 84 اینچ است و درسه رنگ طلایی ،نقره ای و برنز راهی بازار شده است. آبنمای چوبی : اگر خانه ای بزرگ و جادار دارید با نصب یک آبنمای مدرن را داخل خانه و یا در حیاط خانه نصب کنید و جلوه ای زیبا به خانه تان بدهید.طراحی این ابنما بسیار مدرن و هوشمندانه است .استفاده از طرح های منحنی به فضای آن روح می بخشد .کف این ابنما یک یک مخزن سربی بسیار زیبا وجود دارد که اب در ان جمع اوری می شود.و پس از ان از طریق یک پمپ بار دیگر به بالای ابنما برگردانده می شود.و ایچنین در مصرف اب صرفه جویی می شود.

استفاده از مصالح دردکوراسیون داخلی

در بحث ذخیره انرژی مبزان اهمیت استفاده از مصالح در ساختمان و دکوراسیون و معماری با کیفیت و استاندارد مشخص می شود.متاسفانه علیرغم اهمیت این مورد ،مساله ای که ذهن دست اندر کاران ساختمان و نظام مهندسی را به خود مشغول کرده ،بازار و به عبارتی تقاضا برای کالای غیر استاندارد است که خود عاملی برای هدر رفتن انرژی محسوب می شود.موضوع دیگری که در بخش ساختمان درصد بالایی از انرژی فسیلی اتلاف شده را به خود اختصاص می دهد ،مدل های کلیشه ای و غیر استاندارد ساختمان سازی است که به دلیل ناهمگونی با شرایط اقلیمی بناها ،باعث اتلاف انرژی و آلودگی محیط زیست می گردد.همین موضوع باعث شده است تا محققان در تدارک انواع دیگری از انرژی ها که به انرژی های پاک و تجدید پذیر برای جایگزینی انرژی های فسیلی است ،باشند.استفاده از انواع عایق های حرارتی در جداره های ساختمان ، بهره برداری از پنجره های حرارتی در جداره های ساختمان ،بهره برداری از پنجره های مناسب از نظر انرژی و حفظ آن ،استفاده از سایه طبیعی و مصنوعی برای جلوگیری از تابش مستقیم خورشید در فصل گرما ،بهره برداری از انرژی تابشی خورشید در فصل زمستان و استفاده از سیستم های حرارتی سانترال از جمله را ه های افزایش راندمان مصرف انرژی در ساختمان ها به حساب می اید.همچنین وجود پمپ های حرارتی ،استفاده مستقیم از سوخت فسیلی به جای برق حاصله از انها ،مصرف رنگ های مناسب از نظر جذب حرارت در ساختمان ،استفاده از بادشکن ها ،تقسیم بندی داخل ساختمان از نظر حرارتی ،ساختمان سازی با توجه به شکل و جهت مناسب برای قرار گرفتن ساختمان ها و رعایت استاندارد های ساختمان سازی و لوله کشی و نصب تاسیسات سرمایشی و گرمایشی از دیگر راه های پیشنهادی برای صرفه جویی و مصرف بهینه انرژی است.علاوه بر اقدامات عنوان شده که درکوتاه مدت نتیجه می دهد در مقیاس کلی و شهرسازی نیز می توان با اقداماتی از جمله کنترل جمعیت هر شهر در قالب 100 هزار خانوار ،استفاده از وسایل نقلیه مومی در سطح شهر ها و ... نسبت به مصرف بهینه انرژی اقدام نمود .البته ذکر این نکته ضروری است که اگر هدف ،جایگزینی صد در صدی انرژی فسیلی با انرژی های پاک و تجدید پذیر باشد این کار در آینده نردیک عملی نخواهد شد.اما اگر هدف صرفه جویی در مصرف انرژی فسیلی باشد تا از ذخایر موجود استفاده مناسب تری صورت پذیرد ،این کار در شرایط فعلی چه لحاظ تکنولوژی و چه لحاظ اقتصادی کاملا عملی و امکان پذیر است.همچنین به نظردیگر کارشناسان ،عوامل نگهدارنده ساختمان یکی دیگر از راه های صرفه جویی در انرژی است،طبق مبحث 22 قانون مقررات ملی ساختمان ،نحوه نگهداری و کنترل ساختمان باید مورد توجه دست اندرکاران ساختمان و بهره برداران قرار بگیرد.باید کنترل شود که تجهیزات ساختمان استاندارد است یا نیاز به کنترل و بررسی دارد .توجه داشته باشید که در صورت بروز این اتفاق چه میزان از انرژی ذخیره خواهد شد.راهکار دیگر که قابلیت اجرایی دارد این است ه شرکت های بازرسی به کمک کاردان ها و مجریان وارد مرحله کنترلی شودکه مدیریت آن را شورای مرکزی نظام مهندسی می توان به عهده بگیرد.شایان ذکر است که تمامی منازل باید ساز و کاری ترتیب دهند که بتوانند یک بودجه پایدارر برای بهره لرداری داشته باشند.ساختمان های موجود باید از تجهیزات و فناوری جدید استفاده نمایند.ساختمان های جدید باید کلیه ویژگی های عنوان شده را داشته باشند

رنگ های اصلی و کمکی در دکوراسیون

رنگ های اصلی و کمکی شماره گذاری رنگ های هشت گانه برای هر یک از رنگ های هشت گانه شماره ای در نظر گرفته شده است تا به راحتی بتوان در طراحی و دکوراسیون داخلی به آنها مراجعه کرد و استفاده کرد. به کسانی که از آزمایش لوشر استفاده می کنند ، توصیه می شود که این شماره ها را بخاطر بسپارند . شماره رنگ ها در زیر می آید : انواع چهار رنگ اصلی با این که شرح کاملی درباره (( ساختار )) تمام هشت رنگ اصلی در فصل ششم داده شده است ، ولی چون چهار رنگی اصلی ( آبی ، سبز ، قرمز و زرد ) از اهمیت خاصی در دکوراسیون داخلی و طراحی داخلی بر خوردار هستند لذا شرح کوتاهی درباره آنها بیان می شود . (( عمق احساسات )) شماره 1 آبی تیره : نشانگر بوده و صفات زیر در انتخاب این رنگ وجود دارد : خود محور منفعل [ غیر فعال ] روحیه مشار کت و همکاری در قبال دیگران مستقل حساسیت طبع دارای قدرت ادراک زیاد روحیه اتحاد با دیگران جنبه های عاطفی شخصیت او عبارتند از : طالب آرامش خواستار رضایت و خشنودی ملایمت طبع عشق و محبت شماره 2 آبی مایل به سبز : نشانگر بوده و صفات زیر در انتخاب کننده این رنگ وجود دارد : ((نرمش پذیری اراده )) خود محوری منفعل حالت دفاعی دارد مستقل است مراقب جان خویش است دارای حس تعلق تغییر ناپذیری جنبه های عاطفی شخصیت او عبارتند از: روحیه اصرار و سماحبت اظهار وجود و عرض اندام روحیه لجاجت عزت نفس دا رد ((نیروی اراده )) شماره3 رنگ نارنجی مایل به قرمز : نشانگر بوده و صفات زیر در انتخاب کننده این رنگ وجود دارد : برون محوری فعالیت مهاجم – متجاوز مستقل است دارای حس رقابت اهل عمل و فعالیت جهات عاطفی شخصیت او عبارتند از : آرزو مندی هیجان پذیری سلطه طلبی تمایلات قوی جنسی (( خود انگیختگی)) شماره 4 زرد روشن : نشانگر بوده و صفات زیر در انتخاب کننده این رنگ وجود دارد : برون محوری فعالیت آینده نگری غیر مستقل توسعه طلبی بلند پر و ازی اهل تحقیق و پژوهش جهات عاطفی شخصیت او عبارتند از : تغییر پذیری پرتوقع داشتن اصالت و نیروی ابتکار نشاط و زنده دلی (( خود محور )) به معنای (( ذهنا به خود پرداخنن است )) و هر چند که شباهت هائی با (( درون بینی )) دارد ولی معادل آن نبوده و نباید آن دو را با یکدیگر اشتباه کرد . کسانی که درون بینی هستند افراد (( خود محور )) نیز بشمار می آیند ولی آنان که فقط خود محورهستند لزوما درون بین نیستند . از لحاظ ذهنی به خود پرداختن ، به معنای علاقمندی به خود است . فردی که پیوسته با دیگران معاشرت می کندوی را باید یک فرد برون بین بشمار آورد ، ولی چنانکه مشاهده شود که موضوع گفتگوی او با دیگران همراه یک موضوع واحد نظیر جمع آوری تمبر ، خانواده اش ، همسرش ، فرزندانش ،شغلش و سفرش به اروپا باشد ،در این صورت وی را باید یک فرد (( خود محور )) بشمار آورد زیرا همه چیز را به زندگی خود محدود می کند . کافی است که شخصی دیگری یک موضوع عمومی تر را امطرح سازد و آن وقت شخص مورد نظر ما حاضر به شنیدن آن نیست . (( برون محور ))به معنای کسی است که بیرون از وجود خود را می بیند و شباهت زیادی به برون بین دارد . فرد برون محور علاقمند به محیط پیرامون خود و اشیاء و مردم است ، خواه از نقطه نظر تاثیر گذاردن در محیط بیرونی و خواه گرفتن محرک و انگیزه از آن چنانکه در محیط پیرامونی خود تاثیر می گذارد ، در این صورت نسبت به آن موثر و مستقل است . ولی اگر از محیط خود تاثیر می پذیرد ، در این صورت غیر مستقل می باشد . لذا استقلال معادل با (( علت بودن )) است در حالی که غیر مستقل معادل با ((معلول بودن)) می باشد . تفاوت غیر فعال از فعال ، نظیر تفاوت خود محور از برون محور است . رنگ های اصلی مخلوط مشاهده می شود که شماره های 1 و2 (آبی و سبز ) هر دو خود محور ( غیر فعال ) هستند .هر جا که هر دوی آنها با یکدیگر در آزمایش ظاهر شوند ، صفت خود محوری قویاٌ مورد تاکید است .ولی این موضوع که آیا رفتار مزبور یک رفتار الگوئی یا یک الگوی واقعی و یا یک الگوی پنهان و یا یک الگوی رد شده می باشد یا خیر ، قطعاٌ بستگی به وضعیت این ترکیب در ردیف رنگ ها دارد . به همان ترتیب ، شماره های 2و3 ( سبز و قرمز ) هر دو مستقل ( خودکار ، سبب ساز ) می باشند . هر جا که هر دوی آنها در آزمایش ظاهر شوند ، صفات ابتکار و خود – تصمیم- گیری از اهمیت بیشتری برخوردار است . اما از سوی دیگر ، نحوه تاکید و اهمیت آنها بستگی به محل ظاهر شد نشان دارد . شماره های 3و4 ( قرمز و زرد ) برون محور ( فعال ) هستند و از بیرون هدایت می- شوند . هر جا که هر دوی آنها در کنار یکدیگر ظاهر شوند ، صفت فعالیت از اهمیت بیشتری برخوردار است . شماره های 1و4 ( آبی زرد ) هر دو غیر مستقل ( یعنی از منابع خارجی هدایت می شوند ) هستند و لذا هر جا که در کنار یکدیگر ظاهر شوند ، (( فاقد قدرت تصمیم گیری)) کاملاٌ نشان داده می شود . هر یک از گروه های بالا وقتی که در کنار یکدیگر در یک گروه کار کرد مشابه ظاهر شوند ( هر دو +، هر دو ×، هر دو =، یا هر دو -) متضمن یک تاکید نسبتاٌ زیاد بر برخی صفات هستند: خود محوری یا استقلال، برون محوری یا عدم استقلال . با ترکیب آبی وقرمز ( شماره های 1و3 ) می توان توازن بهتری را بدست آورد . در این توازن ، (( عدم استقلال درون محوری رنگ آبی )) بر اثر (( استقلال برون محوری رنگ قرمز )) متادل و هماهنگ می شود. ترکیب سبز و زرد ( شماره های 2 و 4 ) در ضمن این که استقلال خود محوری رنگ سبز را در برابر برون محوری غیر مستقل رنگ زرد تعدیل می کند ، یک کل بالا خص متوازن را پدید نمی آورد . دلیلش این است که امید واری توسعه طالبانه رنگ زرد هماهنگ خوبی با سرسختی و لجاجت رنگ سبز ندارد . این ترکیب می تواند گاهی اوقات مشکلات خاص خود را پدید آورد . رنگ های اصلی را باید ترجیح داد چهار رنگ اصلی آبی ، قرمز ، سبز ، زرد ، ( شماره های 1 ، 2 ، 3 ، 4 ،که نشانگر نیاز های روانی هستند –نیاز به خشنودی و محبت ، نیاز به اظهار وجود ، نیاز به عمل و موفقیت و نیاز به چشم انتظاربودن و امید واشتن –همگی آنها از اهمیت خاصی برخوردار می باشند . لذا وقتی که یک فرد متعادل روانی که آزاد از تضادها و سر کوپ های روانی است این رنگ ها را بر می گزیند ، همه آنها باید در مکان های چهار تا پنج رنگ اول آزمایش قرار گیرد .

اهمیت نمای هتل

نمای هر در شکل دهی به مجموعه شهری که در ان حضور دارد ،موثر است در سال های اخیر نما در طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی هتل ها اهمیت دوباره ای یافته است .نما در عمل درون ساختمان را از بیرون و فضای خصوصی را از فضای عمومی جدا میکند و حاکی از موقعیت فرهنگی سازندگان ساختمان و نشانگر میزان نظم طرح ساختمان ،امکانات و ذوق تزئین طراح و مالک ان است .نمای یک هتل ،در واقع یک سطح صاف و تخت نیست بلکه یک سطح انتقالی بین فضای داخل و خارج است که با عقب نشستگی و پیش امدگی ،تراس و غیره با فضای داخل ارتباط پیدا می کند.در طراحی نمای یک هتل باید به باید به دنبال خلق یک کلیت هماهنگ به وسیله تناسب خوب پنجره ها ،باشوهای در ،سایبان و محدوده سقف ها،سازه عمودی وافقی ،مصالح ،رنگ و عناصر تزئینی بود .پنجره ها همواره با دیگر عناصر دیوار،سطوخ باز و بسته ،تیره و روشن ،صاف و ناهموار را به وجود می اورند .به علت تکرار دوره ای پنجره ها ،در ساختمان چند طبقه ،نظم کاملی به چشم می خورد .اما گاه به علت افزایش نور در طبقات بالاتر کاهش داده می شود و این نظم آهنگ خود را از دست می دهد.جداسازی عناصر افقی و عمودی تاثیر کلی در طراحی نمای یک هتل دارد.برای مثال در ساختمان های کوتاه عریض ،ابعاد عرضی غالب خواهد بود.در ساختمان های بلند عناصر باریک برتری خود را نشان می دهند.در و پنجره و گاه ها تاثیر خاصی در نما می گذارند.ناودان ها ،سایه بان ها ،پیش آمدگی های سقف و بالکن ها سایه های خاصی بر روی نما ایجاد می کنند.تفاوت سطح ها باید در نما مشخص باشد .برای مثال بین طبقه همکف ،سایر طبقات و طبقه انتهایی باید یک تفاوت اساسی وجود داشته باشد.ترکیب کلی نما در واقع نظم در این تفاوت ها است.عناصر اصلی نمای هتل مثل پنجره در ،سطوح و محدوده پایانی سقف و غیره در شکل ،رنگ و مصالح شان با یکدیگر اختلاف دارند .این عناصر معناهای متفاوتی دارند.نسبت های هندسینقش تعیین کننده ای در هماهنگ سازی ظاهر نما دارند.می توان پنجره هارا در گروه های کوچک تر ترکیب شده که شکل مشخصی را ایجاد می کنند دسته بندی می کرد.نماها می توانند از نظر مصالح نیز با یکدیگر متفاوت باشند.مصالح نما در رنگ ،شکل ،شکل ،زبری و خشنی نما تاثیر می گذارند.مصلح بومی نشان می دهد که نما مربوط به چه منطقه ای است.ترکیب پنجره ها ،ایوان ها ،درها و به طور کلی بازشو ها ،همچنین بافت و جنس نما و کمپوزسیون در مورد هر هتل متفاوت است.طراح می تواند نمای هتل را به عالی ترین حد ترکیب معماری برساند.

دکوراسیون داخلی هتل

در شرایطی که این روزها بحران اقتصادی جهان از هر گوشه و کنار و آمار های حیرت انگیزی از ورشکستگی و شکست های مالی می دهند،جالب است بدانیم که در همین همسایگی کشور ما ،یکی از بزرگترین و مجلل ترین پروژه های تاریخ هتل در حال بهره برداری است به طور که در دنیا پر تلاطم اقتصادی امروز ،عنوان گران ترین هتل را یدک میکشد.دکوراسیون داخلی هتل مرداس پالاس واقع در ساحل کندو ی آنتالیا ترکی در حالی این عنوان را به خود اختصاص داده که در مساحتی بالغ بر 180 هزار متر مربع و با هزینه ای نزدیک به 5/1 میلیارد دلار ساخته شده است.به طبع ،وقتیدکوراسیون داخلی هتلی با چنین متراژ هزینه سرسام آوری ساخته شده باشد،باید هم توقع قیمت فوق العاده ای برای یک شب اقامت در ان را داشت اما بد نیست بدانید که قیمت پایه اقامت در یکی از 271 اتاق ممتاز این هتل تنها 360 یورو استکه در مقایسه با امکاناتی که گفته خواهد شد ،به نظر رقم معقولی است.اما اگر قصد اقامت در یکی از دو سوئیت رویال این هتل را 600 مترمربع مساحت استخر اختصاصی داشته باشید ،باید برای هر شب 14 میلیون تومان هزینه کنید.هنگام ورود به این هتل هفت ابشار با سطوح مختلف ،خوش امد گوی شما هستند ضمن آن که مجموعه ای دیدنی از ابشار و صخره هم انتظار شما را میکشند.نکته ی بسیار مهم و چشم گیر این هتل،به جز تسهیلات و امکانات فوق العاده اش َ،بنای ان است که 10 هزار متر مربع از ان با یرگ های طلایی به همراه 5000 هزار قطعه کریستال و 33 هزار متر مربع آن هم با سنگ های مرمر ایتالیایی پوشش یافته است.بنای اصلی هتل ،الهام گرفته از معماری استانبول شبیه قصر دلما باغچه است.کل مجموعه را یک اب راه وسیع به سب تنگه استانبول ،به دو بخش اروپایی و آسیایی تقسیم کرده که حدفاصل این دو بخش ،با قایق های سلطنتی پیموده می شود.اگر اهل قایق سواری باشید ،می توانید دو سوی این استخر را (البته اگر بتوان به وسعت آبی 16 هزار متر مربعی استخر گفت!)با قایق هایی که در کانالهای شهر ونیز ایتالیا معمول است طی کنید و در طول مسیر 30دقیقه ای خود ضمن گذر از پل هاییی به سبک معماری داوینچی از اکواریومی با 2500 ماهی هم دیدن کنید.رستوران اکواریومی این محل هم جاذبه ای دیگر محسوب می شود.در کنار این استخر وسی هم 350 هزار گالن صخره ای شما را در یک فضای دراماتیک با حضو ماهیان قرار می دهد .اینهتل مجموعا 5000 ماهی را در چهار اکواریوم با الهام از دریا های سرخ ،مدیترانه ،خزر و کارائیب در اختیار دارد. کلمات برای توصیف زیبایی چشم گیر و خیره کننده دکوراسیون داخلی و معماری بی نظیر این هتل قاصر است.

بازسازی منزل

مدیریت پروژه اولین و آخرین عامل موفقیت پروژه نیست .این عامل رکن اصلی بحساب می آید ولی تنها رکن آن نیست ،سنگ بنا یا سنگ زیرین هست ولی همه ی مصالح نیست.به هر حال عامل بسیار مهمی است.این عامل شکل و چارچوبی را در رابطه با ساخت خانه ارائه می دهد که می توان کار را ازآنجا آغازنمود.برخی هم این عامل را اولین سنگ بنا می دانند که من زیاد با انها موافق نیستم.من موفقیت پروژه را منوط به اجرای تمام و کمال مدیریت پروژه نمی دانم ،بلکه باور دارم به مواردی بیش از این ها نیاز است.من معتقدم نتیجه ی اخر همان اندازه مهم است که چگونگی دستیابی به آن اهمیت دارد.در مراحل بعد به تعریف پروژه موفق باز خواهیم گشت.ولی برای حال اجازه دهید به همین بسنده کنیم که مدیریت پروژه می تواند موفقیت پروژه را تسهیل کند.مدیریت پروژه مهم و ضروری هست ولی کافی نیست .پیش از انکه چرای آن را توضیح دهم اجازه دهید نگاه دقیق تری به حوزه و جایگاه مدیریت پروژه بندازیم.مدیریت پروژه فعالیتی است که فرایند مراحل آغازین ،برنامه ریزی ،اجرا ،پایش و کنترل و خاتمه پروژه را در خود جای داده است.و در برگیرنده حوزه های دانشی مانند مدیریت محدوده یا قلمرو پروژه ،مدیریت زمان ،مدیریت هزینه ،مدیریت کیفیت ،مدیریت ریسک ،مدیریت تجهیز و مهارت های اساسی مدیریت است.البته این مهارت ها ی مدیریت خاص پروژه نیست بلکه با دیگر فعالیت های مدیریت همپوشانی دارد مدیریت پروژه اصلی مهم بحساب می اید و شکی در این رابطه وجود ندارد و پروژه چه به صورت رسمی و یا غیر رسمی بدون مدیریت پروژه قادر به پیشروی نیست.برای انکه موارد با یکدیگر پیوند بخورند شما نیاز به عامل پیوند زننده دارید.مدیریت پروژه متضمن پیش فرضی است که معتقد است ما برای سازماندهی و پیش برد پروژه نیاز به گونه ای از نظم داریم.برای مثال شخصی مایل به انجام کاری است دراین رابطه مدیریت پروژه کمک به ایجاد چارچوب ،ایجاد ساختار و نظم در جایی که هرج و مرج بالقوه وجود دارد می کند.بدون این ساختار پروژه به هیچ جایی نمی رسد و اگر شروع به حرکت هم نمایدبه احتمال زیاد شکست می خورد. مدیریت پروژه محدود به یک نفر نمی شود بلکه فرایندی است که همه ی اعضای تیم را درگیر می کند.به عبارت دیگر مدیریت پروژه محدود به نقش مدیر پروژه نیست.زیرا وقتی که ما درباره ی مدیریت پروژه گفتگو می کنیم به مجموعه ای از فرایندها و نه شغلی خاص با عنوان مدیر پروژه اشاره می کنیم.اجازه دهید به این پرسش بپردازیم که عوامل کلیدی مدیریت پروژه کدام است؟در پاسخ باید اذعان داشت که این عامل بسیارند و این مسئله اصلا متعجب کننده نیست پروژه ها پیچیدگی زیادی دارند.در این مقطع اجازه دهید در رابطه با رویکرد خطی به پروژه و مدیریت پروژه نگاهی داشته باشیم.باتوجه به رویکرد خطی و مدیریت پروژه به این می رسیم که پنج فعالیت کلیدی مدیریت پروژه شامل مدیریت فرایند آغازین ،مدیریت فرایند برنامه ریزی ،مدیریت فرایند اجرایی ،مدیریت فرایند پایش و کنترل ،و مدیریت پایانی است.این موارد کم و بیش از مشترکات درک مدیریت پروژه است پنج عامل اصلی شکست پروژه 1- فقدان چشم انداز : مقاصد و اهداف بصورت شفاف تعریف نمی شوند و بطور متقابل و دو طرفه بوسیله افرادی که انرا هدایت می کنند و دیگرانی که درگیر پروژه دکوراسیون داخلی هستند بصورتی که یک کلیت هماهنگ را شکل دهنددرک نمی شود.بنابر این محدوه و قلمرو پروژه معماری و دکوراسیون داخلی در ابهام قرار می گیرد و خط زمانی که به هدف نهایی منتهی می شود واقعی ترسیم نمی شود . 2- فقدان تیم وظیفه محور :تیم عملیاتی هماهنگ وجود ندارد در عوض آ«چه داریم تجمع افرادی است که امکان دارد با یکدیگر کار کنند ولی کارکرد اغلب جزیره ای و تنگ نظرانه است. 3- تیم به عنوان یک کل یا حتی اعضا به صورت انفرادی انگونه که باید و انتظار می رود عمل نمی کنند. 4- انعکاس یا بازتابی از رفتار ها عملکرد وجود ندارد.بنابراین افراد واکنشی به تغییرات نشان نمی دهند و در عوض به دنبال الگوهای قدیمی هستند.این حالتی است که در آن یادگیری صورت نمیگیرد 5- فقدان اهداف میان دوره ای یا میان راهی بصورت منظم در خلال کار.افراد ممکن است با یکدیگر کار کنند ولی نتایجی ارائه نگردد.در صورت ارائه نتایج نیز این ممکن است دیر هنگام یا با کیفیت پایین باشد

کشتی تفریحی اییرینو

اییریو نام کشتی تفریحی در حال ساختی است که نام این کشتی از داستان آرش کمانگیر گرفته شده و نام محلی است که آرش تیر خود را از کمان رها کرده تا مرز بین ایران و توران را مشخص کند،اییریو اولین کشتی تفریحی ایران است که با تفکر تفریحی و دید کاملا علمی معماری در حال ساخت میباشد .هدف از ساخت این کشتی تلفیق معماری و ایجاد فضایی با شکوه جهت تفریح می باشد.از جمله امکانات رفاهی این کشتی می توان به سالن رستوران و کافی شاپ با معماری بی نظیر و مدرن و همچنین موزه ای برای علاقمندان و روی عرشه سینما و سن جهت اجرای زنده موسیقی و فضایی برای پذیرایی ، دور تا دوره عرشه مجهز به سیستم آبشار موزیکال و نورپردازی ویژه ،وجود فضای VIP برای خانواده ها میتوان اشاره کرد.اییریو در سایت کشتی سازی ندیم گسترش خلیج فارس در بندر عباس در حال ساخ است و در اواخر سال 95 در کیش به آب انداخته می شود.

قاب پنجره

اغلب پنجره هایی که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد ، واحد های پیش ساخته ای با قاب هایی از چوب و فلز هستند .قاب های چوبی معمولا از چوب نما سازی شده صاف و روشنی که در کوره خشک شده است،ساخته می شوند این نوع پنجره ها با محافظ ها دافع آب در کارخانه ساخته می شود .سطح خارجی این قاب ها را می توان به شکل منظم ،پرداخت نشده ،منقوش و اماده رنگ کردن کرد و یا برای کاهش نیاز به تعمیر و نگهداری ،این پنجره ها را با وینیل و یا المینیوم اندود شده از اکلریک ،روکش کرد.قاب های فلزی محکم تر بوده و معمولا نازک تر از قاب های چوبی هستند قاب های المینیومی و فولادی از جمله متداول ترین هستند. گرچه پنجره هایی از جنس فولاد ضد زنگ و برنز نیز موجود میباشند ،قاب های الومینیومی پرداخت طبیعی دارند و یا برای حفاظت و رنگ بیشتر ،اندود و ابکاری می شوند.از انجا که الومینیوم رسانای خوب گرماست ،نم و رطوبت در هوای در هوای سرد در رویه داخلی لولای فلز متراکم می شود مگر انکه حرارت شکنی در داخل ان ساخته شود.قاب های پنجره های فولادی به خاطر مقاومت در برابر فرسایش می بایستس گالوانیزه شده ،آستر دار شده و رنگ شوند.

نکات کاربردی در دکوراسیون

استفاده از حداکثر سه کوسن برای تزئین و استفاده روی تخت خواب کافیست.تعداد بیشتر کوسن ها نه تنها دست و پا گیر خواهد شد که مرتب کردن روزانه آن ها کار دشواری است و این مسئله فضای اتاق خواب را بیشتر به به یک نمایشگاه شبیه می کند .قرار دادن دو یا سه کوسن،با طرح ها،بافت ها و اندازه های متفاوت می تواند سطح خالی تخت خواب را به زیبایی پر کرده و کاربردی تر کند عموما برای یک تخت خواب دو نفره به کار بردن دو بالش 75 سانتی متری که خیلی پر و سفت نباشد،برای خوابیدن و دو کوسن کوچک مستطیل شکل در ابعاد حدود 40*30 سانتی متری برای قرار دادن آن ها زیر دست و گردن به هنگام مطالعه یا دیدن تلوزیون کفایت می کند البته از انجایی که برخی از افراد به مواد پرکننده حیوانی چون پشم و پر آلرژی دارند،می توان برای پر کردن آن ها از الیاف مصنوعی کمک گرفت. تاج تخت:تاج تخت به واسطه ظاهر دکوراتیوی که دارد بخش مهمی از دکوراسیون فضیی را که تخت خواب در ان قرار میگیرد متاثر میکند.در میان انواع مختلف تاج تخت ها ،مدل هایی که با پارچه پوشیده می ششوند،به دلیل داشتن قابلیت هماهنگ کردن آن ها با پوشش دیوار ،پرده ها یا روکش مبلمان و روتختی معمولا بیشتر مورد توجه دکوراتور ها قرار می گیرند چون به این ترتیب می توان با کمک پارچه تاج تخت فضایی یکدست ،منحصر به فرد و متفاوت پدید آورد که هر بیننده ای را جذب خود کند.البته باید این تاج دوختی تمیز و مرتب داشته باشد.هم چنین یک تاج نرم با رویه ای پارچه ای ،برای تکیه دادن و مطالعه بسیار راحت تر از چوب و فلز و .. خواهد بود .البته به این منظور انتخاب یک تاج تخت مجزا که به تخت خواب متصل نباشد ،اقتصادی تر و کاربردی تر خواهد بود.زیرا اگر تخت خوابی بدون فریم تهیه کرده و تاج و تخت را به صورت جداگانه با پارچه و جزئیات دلخواه سفارش دهید یا خودتان آن را درست کنید و مانند یک تابلو درجای مناسبی درست پشت تخت خواب نصب کنید ،می توانید هر از چند گاهی برای آن پوششی جدید تهیه کرده و با ایجاد تغییراتی کوچک در اکسسوری ها چهره ای تازه ونو به فضا ببخشید.

هراس از رنگ

برای فردی که عاشق رنگ ها ی شاد و متنوع است هیچ چیز دردناک تر از این نیست که یکی از اعضای خانه به هیچ وجه حاضر نباشد رنگی به جز رنگ های خنثی برای دکوراسیون خانه انتخاب کند .اینکه شماعاشق رنگ بنفش باشید اما نهایت رنگی که همسر یا یکی از اعضای خانه شما تنها بر استفاده از رنگ سفید پوست تخم مرغی اصرار داشته باشد یا اینکه شما عاجزانه خواستار استفاده از رنگ نارنجی سوخته باشید اما نهایت رنگی که همسرتان با آن موافق است رنگ خاکی باشد.اصلا اتفاق خوشایندی نیست .اگر شما تمایل زیادی به استفاده از رنگ های متنوع دارید اما مادر ،پدر و یا همسر شما جز افراد رنگ گریز است و از رسیک کردن در انتخاب و استفاده از رنگ های خاص می ترسد باید کمی محتاط عمل کنید و فرد مقابل خود را کم کم به استفاده از رنگ عادت دهید. اصطلاحی وجود دارد که می گوید دیوار چین یک روزه ساخته نشد.اگر بخواهیم مفهوم این اصطلاح را به موضوع مورد بحث ربط دهیم می توانیم بگوییم نمی شود کسی را که درانتخاب و استفاده از رنگ ها ،تردید و ترس دارد یک روزه به استفاده از رنگ ها عادت داد .بهتر است این کار را ارام ارام انجام دهید و برای شروع از عناصر کوچک فضایی جزئی شروع کنید برای مثال در اتاق خوابی که دارای زمینه ای خنثی است یک جفت کوسن یا کلاهک آباژور به رنگ بنفش نه چندان تند قرار دهید .یا اگر سرویس بهداشتی خانه شما به رنگ اصلی بژ و ملایم است یک حوله زرد رنگ درون ان قرار دهید .به این وسیله رنگ جدید بدون اینکه به فضا تحمیل شده بشد و زیاد به چشم بیاید به فضا اضافه می شود و فردی که از استفاده از رنگ هراس دارد می توان فرصت پیدا کند تا راحت تر با رنگ های متمایز ارتباط برقرار کند. با اندکی هوشمندی و زیرکی می توانید رنگ را طوری در فضا به کار ببرید که در عین حال که آن رنگ متمایز در فضا وجود دارد اما در کل جلوه دکوراسیون فضا خنثی به نظر برسد.برای مثال اگر رنگی نه چندان خیره کننده و تند مانند زرد کره ای را در فضایی در کنار مقدار زیادی از یک رنگ خنثی مانند سفید یا در کنار چوب های روشن و دیگر مواد طبیعی و روشن به کار ببرید ،کلیت فضا جلوه ای کرم رنگ و خنثی پیدا می کند و این درحالیست که رنگ زرد کره ای به قوت خود در فضا حضور دارد.با ساختن این ترکیب می توانید کمی هم شیطنت کنید و با استفاده از اکسسوری های معدود با ترکیب رنگی آبی و سفید بدون اینکه خدشه ای بر جلوه کلی و خنثی فضا وارد شود کمی بیشتر بر وجود رنگ زرد کره ای تاکید کنید.البته می توانید از رنگ های دیگری برای این ترفندکمک بگیرید اگر رنگی را که دوست دارید و همیشه دوست داشتید آن را در خانه خود داشته باشید و حالا در خانه با مخالفت فردی که با استفاده از رنگ ها مشکل دارد ،مواجه شده اید می توانید آن را در فضایی از خانه که خیلی کم و مناسبتی در آن تردد دارید،استفاده کنید.اتاق خواب مهمان ،بالکن یا اگر چند سرویس بهداشتی دارید یکی از سرویس های بهداشتی بهترین فضاها برای استفاده از رنگ مورد علاقه شما به شمار می روند.در این صورت رنگ مورد علاقه شما استفاده شده است اما مدام جلوی چشم فردی که از رنگ ها هراس دارد نیست و او اذیت نمی شود هیچ کس نمی تواند از حضور یک دسته گل زیبا و با طراوت ابراز نارضایتی و ناراحتی کند.با خیال راحت دسته گلی از گل هایی با رنگ های مورد علاقه خود خریداری کرده و ان را در دکوراسیون خانه قرار داده و از تماشای آن لذت ببرید.اگر تمایل دارید محتاط تر باشید می توانید محتاطتر باشید می توانید تنها به نگهداری گیاهان سبز آپارتمانی در اندازه های بزرگ بپردازید با این کار حجم زیادی از رنگ سبز به دکوراسیون خانه خود می اورید. چوب عنصرطبیعی است که ماهیتی خنثی دارد و فرقی نمی کند که چه تنالیته رنگی داشته باشد.اگر عاشق رنگ ها هستید اما با متقاعد کردن همسر خود در خصوص استفاده از رنگی متمایز و قوی مشکل دارید اصلا آرامش خود را به هم نزنید.از عناصری چوبی با تنالیه رنگی قوی مانند گیلاسی ،ماهگونی یا زرد برای قطعاتی از مبلمان یا کابینت های آشپزخانه خود کمک بگیرید استفاده از مواد طبیعی فرصت بینظیری را در اختیار می دهد زیرا چوب های طبیعی با تناژ هاس رنگی بسیار متنوع در هر حال ماهیتی خنثی دارند.در عین حال در این مورد نیز می توانید ترفن بزنید و اگر رنگ چوبی را مد نظر دارید پیدا نمیکنید عناصر چوبی را با رنگ مورد نظر خود رنگ آمیزی کنید اگر همسر یا یکی از اعضای خانواده شما نسبت به استفاده از رنگ های متنوع در اتاق خواب هراس دارد و در فضای اتاق خواب شما فقط رنگ هایی خنثی مانند بز یا طوسی دیده می شود،برای شکستن این سردی و بی روحی رنگ های متمایز و مورد علاقه خود را در قالب روبالشی به دکوراسیون اتاق خواب وارد کنید .با این کار علاوه بر اینکه رنگ یا رنگ های متمایز وشادی به فضا اضافه می شود،فرد رنگ گریز احساس نمکند که رنگی به او تحمیل شده و احساس نا خوشایندی به او دست نمیدهد حتی افراد رنگ گریز و کم جسارت در زمینه استفاده از رنگ ،در فضای باز خیلی راحت تر و بهتر با رنگ های مختلف ارتباط برقرار می کنند و خیلی بهتر با رنگ ها کنار می آیند.پس اگر در خانه خود فضایی باز و مناسب در اختیار دارید اصلا از اینکه نمی توانید از رنگ های متنوع و شاد در داخل خانه استفاده کنید ناراحت نباشید.زیرا فرصتی استثناییدر اختیار شماست .برای چیدمان فضای باز خانه خود به خیال راحت از رنگ هایی که دوست دارید استفاده کنید و نگران مخالف فردی که از رنگ هراس دارد نباشید.ایده ای محافظه کارانه تر این است که به کاشت گل های رنگارنگ در باغچه بپردازید و بیشتر از مبلمان و عناصر دکوراسیون فضای باز از گیاهان و گل ها و عناصرطبیعی کمک بگیرید

مختصر و مفید

نکته ی مهمی که در مورد فضای نشیمن باید بدانید این است که اساسا لزومی ندارد که فضایی بزرگ و وسیع برای اتاق نشیمن در اختیار داشته باشید. یک اتاق نشیمن فضایی است که در ان عمدتا فعالیت هایی همچون تماشای تلوزیون ،نشستن کنار اتش شومینه و نوشیدن چای و از همه مهم تر گپ زدن با دوستان و عزیزان انجام میشود.در چیدمان نشیمن اگر در فضا شومینه دارید آن را به نقطه کانونی تبدیل کنید و ست مبلمان خود را به صورت مربع یا مستطیل و با حال و هوایی گرم و صمیمی دور آن بچینید.به یاد داشته باشید که الزاما نباید مبلمان رو به شومینه چیده شده باشد تا شومینه به نقطه کانونی بدل شود.یک کاناپه دو نفره ،دو صندلی و یک میز پذیرایی تمام چیزی است که برای داشتن برای یک فضای نشیمن برای گفت و گوی صمیمی و گرم به ان نیاز داریم.فقط کافیست هنگام نشستن روی صندلی ها زانوی افراد به میزپذیرایی برخورد نکند.اگر مجبور به تلفیق فضاهای مختلف در یک اتاق هستید و برای مثال نشیمن و غذاخوری شما در یک بخش قرار دارند،با فضای نشیمن و آشپزخانه به یکدیگر دید دارند ،اطمینان حاصل کنید که در دکوراسیون ان دو فضا از نظر ویژگی های طراحی از قبیل سبک و رنگ با یکدیگر مرتبط باشند

سیستم ساختمانی

عناصر هندسی مانند نقطه ،سط و حجم می توانند بگونه ای چیده شوند که فضا را مفصل بندی کنند و آن را توضیح دهند درمعماری این عناصر پایه ای تبدیل به ستون ها و تیر های خطی ،دیوار ها و کف ها و بام های سطحی می شوند. یک ستون یک نقطه ای را در فضا علامت گذاری می کند و آن را در یه بعد قابل رویت می کند.دو ستون نه تنها تیر را بر دوش خود می گذارند بلکه لبه های یک سطح سو گذران را ترسیم می کنند.یک دیوار سطح غیر سوگذران است که تکه ای از فضای بی شکل را علامت گذاری می کند و اینجا را از آنجا جدا می کند.یک کف ،میدانی از فضا را توضیح می دهد که دارای مرزبندی منطقه ای است.یک کف ، میدانی از فضا را توضیح می دهد که دارای مرزبندی منطقه ای است.یک بام ،یک پناه را برای حجمی از فضا زیر خود حاصل می آورد.در طراحی معماری ،این عناصر بگونه ای سازمان داده میشوند که شکل یک ساختمان را به وجود آورند ،بین بیرون و اندرون تمایز حاصل کنند و مرزهای فضای اندرون را توضیح دهند.فورم مقیاس و سازماندهی فضایی یک ساختمان ،پاسخ یک طراح به شرایطی از جمله مقتضیات عملکردی نقشه کشی ،صور تکنولوژیک ساختمان و ساختمان سازی ،واقعیات اقتصادی و کیفیات اثر گذار تصویری و سبک است .بعلاوه معماری یک ساختمان باید پاسخگوی زمینه فیزیکی و فضای بیرونی خود باشد.

شخصیت شناسی بر مبنای چیدمان کوسن

چیدمان نامتقارن کوسن ها :اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که کوسن ها را بدون نظم و ترتیب روی تخت خواب خود قرار می هید و برای چیمان از الگوی خاصی تبعیت نمیکنید ،باید بدانید که شخصیت شما به طور کلی شخصیتی آسان گیر است .انتخاب این سبک ساده و بدون نظم روشی خاص نشان می دهد که شما وسواس چندانی در دیگر کارها ندارید.چیدمان کوسن و بالش ها به صورت آزاد و بدون تقارن نشان از این دارد که شما شخصیتی سنت شکن و عرف گریز دارید و در عین حال زود جوش و خون گرم هستید و به تجربه های تازه لبخند می زنید .البته اگر چنین چیدمانی را می پسندید ،هنگام انتخاب کوسن ها برای خرید به انتخاب رنگ های هماهنگ توجه داشته باشبد. چیدمان متقارن با یک کوسن اضافی در جلو:ایا کوسن ها را به شیوه ای کلاسیک کنار هم قرار می دهید اما دوست دوست دارید این تقارن و توازن را با قرار دادن یک کوسن اضافی از بین ببرد؟آیا شما هم دوست دارید عناصر مختلف کنار هم آنقدر ها هم کامل و بی نقص به نظر نرسند؟اگر این چنین است شما جزو طرفداران سبک سنتی به شمار می روید اگر چه دوست دارید تغییراتی در این سبک ایجاد کنید.چیدمان کوسن ها به این شیوه نشان می دهد که شما هیچگاه به طور کامل مبادی آداب و تشریفات نیستند اما در عین حال دوست ندارید مطابق آخرین تغییرات و مد پیش بروید و در کل شخصیتی پیشرو ندارید چیدمان منظم و دقیق روی هم :آیا کوسن های شما مرتب و منظم طبقه بندی شده ،مسطح هستند و آن ها را روی هم قرار می دهید؟آیا به هم ریختگی و ریخت و پاش کوسن ها شما را عصبی و ناراحت می کند؟این چیدمان منظم و پیرایه دلالت بر شخصیت مدرن شما دارد.اگر کسی تخت شما را ببیند احتمالا حدس می زند که شما شخصی منظم و روشنفکر هستید. استفاده از انواع کوسن با چیدمانی دقیق :اگر دوست دارید از انواع کوسن ها مانند کوسن های مربعی ،کوسن های استوانه ای ،کوسن های دایره ای شکل و .. کنار هم استفاده کنید و البته تمام این ها را در حالتی می پسندید که کوچک و ظریف و پر از نقش و نگار باشند.اگر کوسن های بدون تزئین و گلدوزی شده به شما احساس سردی می دهند و خوشایند شما نیست و کوسن هایی با ظاهر رنگارنگ و شاد را بیشتر دوست دارید و حتما و حتما کوسن ها را با دقت کنار هم قرار می دهیدو به چیدمان دقیق آن ها هم اهمیت می دهید،شما فردی احساساتی و رمانتیک هستید و از نوع انتخاب شما مشخص ست که شما خطوط نرم و منعطف را به سطوح و اشکال محکم با خطوطصاف ترجیح می دهید. کوسن های کاملا متقارن و منظم:آیا شما خود را انسانی با نظم و سازمان یافته می دانید ؟آیا عادت دارید همه چیز را سر جای خود بگذارید و در چیدمان کوسن ها هم این قاعده را رعایت میکنید.این مساله نشان می دهد شما منش و سبکی کلاسیک ،سنجیده و حساب شده دارید.این نوع چیدمان متعلق به فردی است که بسیارجزئی نگر ،منظم و مرتب است..

پنجره ها

پنجره ها و درها در سطوح دیوار ها گشودگی ایجاد می کنند و به همین وسیله ساختمان ها و فضاهای داخلی شکل میگیرند .اینن عناصر انتقالی معماری و طراحی داخلی هستد که هم از نظر فیزیکی و هم از نظر دیداری ،یک فضا را به فضای دیگر و هم درون را به بیرون مرتبط می کنند.اندازه شکل و محل قرارگیری پنجره ها بر یکپارچگی سطح دیار اثر میگذارد و حس محصور بودن فضا را متاثر میکند .یک پنجره می تواند به عنوان یک محل منور در میان دیوار ،یک سطح تاریک در شب ،یک گشودگی که چارچوب ان دیوار یا یک مکان تهویه که بین دو سطح دیوار جدایی می اندازد ،دیده شود و تعبیر گردد.پنجره می تواند تا آن حد بزرگ شود که خود از نظر فیزیکی ،یک دیوار به حساب آید یعنی در واقع به یک دیوار شیشه ای بدل گردد.مقیاس پنجره نه تنها مرتبط با دیوار دربر گیرنده آن است بلکه به ابعاد ما هم مربوط می شود.ما معمولا به پنجره هایی عادت داریم که بلندی ان کمی از قد ما بلندتر باشد و قسمت پایین آن تقریبا تا کمر ما باشد .هنگامی که از یک پنجره بزرگ برای توسعه دید در فضا بهبود مناظر بیرونی و یا یرای تکمیل مقیاس آن استفاده می شود ،پنجره بزرگ می تواند به واحد های کوچک تری تقسیم شود تا مقیاس انسانی رعایت شود. پنجره ها را به دو گروه اصلی طبقه بندی کرد :ثابت و تهویه و در حالی که هر دو گروه از پنجره ها ،نور و منظره هایی را برای فضا های داخلی را فراهم می کند،از پنجره های ثابت مثل پنجره های تهویه امکان عبور هوا وجود ندارد.پنجره های ثابت را هرگز نمی توان باز و بسته کرد.به نظر می رسد که تصمیم برای استفاده از پنجره های ثابت را میبایستی به دقت بررسی کرد.

خانه ای با نمای شیشه ای

مقابله با هر آنچه دنیای جدید و زندگی مدرن در سر راه انسان قرار داده ،به زبان های مختلف و با ابزار های متفاوتی صورت میگیرد که هر کدام در پی خلق شیوه ی بیانی تازه و کنکاش در مییان دغدغه های روز مره هستند.شیوه ی دیگر در بیان تفاوت ها و تنش های طبیعت درون و محیط اطراف ،استفاده از عناصر نور و سایه ،شفافیت ها و محو شدن هاست.اتلیه توکیو در سال 2004 خانه ای با زیر بنای 85 متر مربع در حومه توکیو طراحی کرد که در ان به جای پنجره ،سطوح شطرنجی مات و عریضی نصب شده است که تمام نمای دو طبقه را پوشش داده است.در طول روز ،فضای داخل خانه غرق در نور و سایه ی شطرنجی است و با تاریک شدن هوا و روشن کردن چراغ ها ،نمای خانه با پنجره های بزرگش از بیرون همچون جعبه ی عظیمی در دل محیط می درخشد.معماری خانه ی تی ،که تویو ایتو آن را طراحی کرده و در 1999 در شهر یوتنجی ژاپن ساخته شد.تداعی کننده ی شوجی های سنتی ژاپنی است که انسان را غرق در وهم و تصورات خیال انگیزمی کند.در این خانه که برای زندگی دو هنرمند گرافیست و پسرشان در مرکز شهر طراحی و ساخته شده،شیشه های مات وسیعی تمام سطح دیوار را پوشانده اند که هم حکم نورگیر پنجره ها را دارند و هم بخش اصلی نمای این ساختمان را تشکیل می دهند.اتاق غذاخوری خانه بسیار ساده مبلمان شده است.اما هدف از این سادگی تعمدی زمانی اشکار می شود که سایه ی درختی از میان نمای نیمه شفاف گذشته و روی دیوار بزرگ و روشن مقابل می افتد و تصویر ،تنها المان های تزئینی فضای داخلی هستند که گرافیست های ساکن خانه را به یاد تصویر های صفحه نمایش کامپیوتر و همچنین سایه بازی های سنتی می اندازد

چیدمان اتاق

شاید شب ها به محیط اتاق خوابتان چندان گرم و صمیمی به نظر نمیرسد با اکراه وارد ان شوید یا شاید نتوانید بفهمید که چرا میهمانان همیشه ترجیح می دهند به جای اتاق پذیرایی یا غذاخوری در آشپزخانه شلوغ بنشینند ؟ از رنگ های گرم و صمیمی در فضا هایی که می خواهید حال و هوایی گرم و صمیمی به آن ها بدهید بیشتر استفاده کنید مانند اتاق پذیرایی ، اتاق نشیمن یا غذاخوری. شما ممکن است بخواهید به حمام و توالت خود حال و هوایی آرامش بخش و به دور از نگرانی و اضطراب دهید به همین منظور بهتر است از طیف های رنگ آبی که یاداور آرامش دریا هستند ، بهره بگیرید یا برای ترغیب و تزریق انرژی بین اهل خانه از رنگ های ملایم شورانگیز استفاده کنید ،بدین منظور بهتر است برای آرایش و رنگ خانه از رنگ های طبیعت الهام بگیرید. با بهره گیری از رنگ های آبی نیلی می توانید به اتاق غذاخوری خود ظاهری شیک و رسمی تر دهید ،یا شاید با استفاده بردن از رنگ دیگری بتوانید به یک اتاق ،ظاهری غیر رسمی و آرامش بخش دهید به منظور ایجاد اتاق خوابی شیک ، می توانید از رنگ های خنثی استفاده کنید و برای ایجاد فضای جذاب و نمایشی می توانید از رنگ قرمز و بنفش بهره بگیرید از رنگ های ارامش بخش در اتاق خواب خود استفاده کنید. با تغییر در نورپردازی خانه ، به اتاق هایتان احساس دهید و فضاهای گوناگون رمانتیک ، رسمی ، سرگرم کننده و. غیره ایجاد کنید

موفقیت پروژه در اجرای دکوراسیون داخلی

پروژه موفق ساخته و پرداخته تخیلات نیستند .انها هر روز حادث می شوند .این بستگی به شما دارد که ایا مایلید پروژه دکوراسیون داخلی شما یکی از آنها باشد یا نه .پس این مساله به میزان زیادی به انتخاب شما نیز بستگی دارد.میدانیم که مدیریت پروژهبیش از هر چیز بر عقل سلیم و یا خردمندی و تدبیر استوار است.وظیفه شما نیز آن است که این موارد را به صورت اصولی در عمل بکار گیرند و از آن پیروی نمایند و تیم پروژه نمایند و تیم پروژه را ترغیب به پیروی از خود کنید .گروه را رهبری نمایید و عنوان یک تیم پیش روید. توجه داشته باشید که این روند یک شبه حاصل نمی شود.البته برخی از افراد می پندارند که صرف توجه و درک مسائل از دیدگاه عقلی برای پیشرفت تیم کافی است .ولی من معتقدم لازم هست ولی کافی نیست .هر چند تیم با استفاده از عقل سلیم می تواند پروژه را پیش ببرد ولی در نهایت به یک نفر برای برای رهبری کل کار نیاز داریم.در کل مهارت درست و مناسب در مدیریت پروژه های دکوراسیون و معماری داخلی بعلاوه ی درک اصول رهبری ،از الزامات موفقیت پروژه است.تلفیق مدیریت پروژه و اصول رهبری اکسیری بدست می دهد که ما به آن رهبری پروژه می گوییم.بنابر این طبق این اصل می توان نتیجه گرفت که هرمدیر پروژه ای رهبر پروژه نیست.باید توجه داشت این امر هیچ تداخلی با اهمیت نقش و روابط تیمی ندارد.تیم نیز به همان ترتیب سهم مهمی در موفقیت پروژه دارد همکاری و عملکرد هر عضو در تیم و همچنین عملکرد تیم به عنوان یک واحد عاملی مهم برای موفقیت پروژه است.بدون تیم عمل کننده تضمین موفقیت پروژه بسیار مشکل خواهد بود.تیم عمل کننده نیز از بهشت نازل نمی شود. ولی این امکان همراه وجود دارد که تیم ها نتوانند بگونه ای موفقیت آمیز خود را در هیئیت یک واحد عمل کننده سازماندهی نمایند.حتی ممکن است مدیریت مدیریت پروژه دکوراسیون داخلی انگونه که ما می پنداریم غایب باشد.ولی باور نکنید .البته هر تیم اجرایی در هر حال به حدود و ثغور و محدوده مشخص و شفاف و غیر منعطفی که اعضائ درون آن به فعالیت می پردازند نیاز دارد.تیم های عملیاتی اغلب این توانایی را دارند که از درون بشکفند و شعله ور شوند ولی لازم است که ابتدا شما اتش عملکرد را مشتعل کنید.در این رابطه تععین محدوده و قلمرو به تیم می گوید که حوزه فعالیتش را محدود به حدود و ثغور تعیین شده کند.اگر مایل به ایجاد نتایجی در محیطی پر هرج و مرج هستید باید سازنده ایجاد کننده ی ساختاری باشید که شکل دهنده و به ظهور رساننده ی توانایی های لازم ،خلاقیت ،نوآوری و نتایج باشد.کمک به ساخت و حفظ این ساختار از جمله وظایف رهبری مد نظر این کتاب است که در ان باره گفت و گو می شود.مدیریت پروژه دکوراسیون داخلی ارائه دهنده ی بهترین ابزار برای شکل دادن به این ساختار است.ولی این روند به خودی خود برای موفقیت پروژه کافی نیست.اگر شما پروژه را به سمت و جهت درست سوق ندهید انها فاقد اثر بخشی خواهد ماند .این جهت دهی شاید با مهار های مدیریت پروژه به تنهایی عینیت نیابد و انچه انرا به عمل در می آورد رهبری است.بدون رهبر پروژه جهتی در مدیریت پروژه وجود نخواهد داشت.رهبری عاملی قابل تامل برای اتکا بر اساس رهبری پروژه دارد.بدون رهبری احتمال اینکه پروژه ما نیز سرنوشت هر پروژه دیگری را طی کند بسیار زیاد خواهد بود.این مرحله انتخاب شما را می خواهد اگر تمایل به مدیریت موفق پروژه دکوراسیون داخلی و معماری که با کمک اصول رهبری امکان پذیراست را در نظر دارید ما خواندن کتاب را به شما پیشنهاد می کنیم

چطور کاناپه انتخاب کنیم؟

کاناپه بزرگترین قطعه مبلمان در فضای نشیمن خانه است که از ابعاد و شکل گرفته تا رنگ و جنس ،جلوه آن تاثیر زیادی بر فضا ی خانه می گذارد .شاید از نظر یک کاناپه بزرگ لم دادن بهترین اتنخاب باشد یا اینکه کاناپه ای جمع و جور و کوتاه را بیشتر بپسندید .شاید کاناپه ای با رنگ تند که بلافاصله نظر هر کسی را به خود جلب کند برای شما از جذابیت بیشتری برخوردار باشدیا دوست داشته باشید کاناپه ای با روکش خنثی انتخاب کنید که در فضا به چشم نیاید.در هر حال سلیقه هر فرد در انتخاب او نقشی اساسی دارد اما اگر دوست دارید نظر کارشناسان بزرگ طراحی دنیا را در خصوص انتخاب کاناپه ای مناسب بدانید بد نیست این نکته ها را بدانید: اگر دوست دارید کاناپه ای در خانه داشته باشید که برای یک چرت نیمروزی بتنوان روی ان لم داد باید کاناپه ای انتخاب کنید که طول آن حداقل 2 متر باشد.البته به شرطی که فضا این اجازه را به شما بهد می توانید کاناپه ای کشیده تر از این هم انتخاب کنید.عمق یک کاناپه مناسب حداقل باید یک متر باشد.نشستن روی کاناپه با عمقی کمتر از این اندازه احساس نشستن در مطب دندانپزشکی را تداعی می کند.برای ایجاد جلوه ای آرام و تسکین دهنده ،کاناپه ای با روکش ساده و هم رنگ دیوارها و پرده انتخاب کنید.در خانه ای که در ان کودک یا کودکانی بازیگوش وجود دارد باید کاناپه ای انتخاب کرد که ساختاری ساده داشته باشد و هیچ لبه تیزی در ان نباشد ،هم چنین باید پارچه ای که برای روکش این کاناپه ای استفاده می شود در مقابل لک مقاوم باشد و بهراحتی تمیز شود.بهترین ترکیب انتخابی برای پر کردن کوسن های نشیمن و تکیه گاه کاناپه ،ترکیبی 80 درصد ی از الیلف مصنوعی و 20 درصد از پر است.اما برای کوسن های دکوری کاناپه باید صد در صد الیاف مصنوعی استفاده شود تا پف و جلوه کوسن ها حفظ شود.یک کاناپه ایده ال و استاندارد باید 1 متر عمق ،5/1 متر طول و 90سانتی متر ارتفاع داشته باشد.برخی برای کاناپه های کلاسیک دستههای گرد و برای کاناپه های مدرنن دسته های گوشه دار را می پسندند که ارتفع دسته های کاناپه در ه دو مدل به یک اندازه است.کاناپه های 3 نفره نسبت به کاناپه دو نفره الویت دارند.بنابراین اگر فضا امکان استفاده از یک کاناپه بزرگ را به شما می دهد حتما از کاناپه سه نفره استفاده کنید.در غیر این صورت بهتر است به جای کاناپه سه نفره از یک کاناپه دونفره به همراه صندلی یک نفره استفاده کنید

جلوه حضور شما

جلوه ای از حضور شما :خانه هر فرد باید جلوه ای از سلیقه ،شخصیت و حس و حال صاحب خانه را به نمایش بگذارد.با وجود ناصر شخصیمورد علاقه سک فرد خانه شخصیت جدیدی پیدا می کند و در این صورت می توان چنین فضایی احساس تعلق خاطر کرد.اگر راه درست شخصی کردن کوراسیون خود و خلاقیت در این خصوص را نمی دانید و برای پیاده روی کردن سبک واقعی خود در دکوراسیون خانه ایده ای ندارید از احساس خود پیروی .ایده هایی که در این مطلب امده است شما را در هر چه شخصی تر کردن جلوه فضای خانه تان یاری می رساند.باید ه و نباید ها را دریابید و سعی کنید یک خانه دوست داشتنی که جلوه ای از حضور شما در آن فضا باشد تدارک ببینید.بر اساس علاقه خود تصمیم بگیرید و نگران قضاوت دیگران یا نتیجه کار نباشید .عناصر و رنگ هایی که دوست دارید حتما حس خوبی به شما منتقل می کنند،پس برای استفاده از ان ها تردید نکنید .می توانید کار را در مقیاس کوچکی اغاز کنید و اگر از نتیجه راضی بودید آن را در بخش های مختلف خانه پیاده کنید .برای مثال اگر رنگی مانند زرد را دوست دارید اما اعتماد به نفس استفاده از ان را در دکوراسیون فضای اصلی خانه را ندارید،از فضا و قسمتی کوچک تر مانند کوسن ها یا کلاهک ها آباژور استفاده کنید و به این ترتیب رنگی را که دوست دارید وارد فضا کنید .هنگامی که از زیبایی وتناسب حاصل شده مطمئن شدید می توانید با اعتماد به نفس بیشتری روی ان فکر کنید شروع دکوراسیون فضا بدون برنامه قبلی و زمینه فکری نتیجه ای جز بروز یک جلوه ناهنجار ناهنجار و بی سر و ته ندارد درست این تست که از چندی قبل شروع به جمع اوری تصاویر زیبای دکوراسیونی و دریافت ایده های مورد علاقه و متعدد از ان ها کند.فهرستی از ایده ها ،رنگ های مورد علاقه و اقداماتی که باید انجام دهید بر اساس بودجه ای که در اختیار دارید تدارک ببینید و با دست و ذهنی پر شورشروع به دکوراسیون کنید.در عین حال به خاطر داشته باشید که دکوراسیون یک فضا ،پروژه ای زمان بر است .پس با عجله و شتاب زده کارنکنید .پروژه دکوراسیون فضای مورد نظر خود را کمی زودتر شروع کنید و با عشق و سر فرصت آن را انجام دهید و از لحظه لحظه دکور کردن خانه خود لذت ببرید .در این صورت خواهید دید که ایده ها یک به یک به ذهن شما خطور کرده خلاقیت شما شکوفا می شود.وجود عناصر متعدد در فضا اجازه بروز خلاقیت به شما نمی دهد .پس سعی کنید کنید در دکوراسیونی خلوت از عناصر ضروری و گلچین شده داشته باشید .تنها به وسایلی که وجودشان در دکوراسیون فضا ضروری است فکر کنید و تا حد امکان از قرار دادن عناصر بی استفاده که نه جنبه دکوراتیو دارند و نه جنبه کاربردی بپرهیزید .هر چه فضا خلوت تر باشد آرامش شما بیشتر و فکرتان برای ایده های نو بازتر می شود.

سبک روستیک

وارد شدن عناصری زنده از طبیعت به درون معماری یک اتفاق ساده و صرفا با رویکردی زیبا شناسانه نیست که تنها به ارگانیک و سبک های مشابه محدود شود.یک قصددیگر از قرار دادن درخت یا عنصری زنده و طبیعی در خانه ،به عنوان بخشی از اصل طراحی آن ،تذکر حذف و محو شدن تدریجی طبیعتی است که در پی صنعتی شدن سریع و میل کنترل انسان بر محیط پیرامون خود به وجود آمده است .امری که خیلی سریع رشد کرده و فراگیر هم شده است.همانطور که کارشناس طبیعی جی بی جکسون بیان می کند."ایجاد نسخه ای از طبیعت در داخل محل سکونت افراد در جهت ایجاد ارتباط و تعامل بین انسان و طبیعت ،کامل کننده ان بنای مسکونی است.در حالی که این محیط طبیعی نه در خارج بنای مسکونی آن است" در حالی که این محیط طبیعی نه در خارج بنا ،در حیاط یا محیط اطراف خانه ،بلکه در فضای درونی ساختمان و بین اتاق ها و راه رو ها ایجاد می شود.زیرا اصل رویکرد بر این اساس است که طبیعت به داخلی خانه نفوذ کند تا به همه ی آن چیزهایی که به قیمت مدرنیته و صنعتی شدن از دست رفته ،دوباره فکر کنیم و پیوسته تصویری عینی و حسی از رابطه ی نزدیک با آن ها در انسان زنده شود و باقی بماند .در معماری معاصر نیل به این هدف با ابزار و شیوه های مختلف حذف دیوار ها و استفاده از پنجره های عریض ،شیشه مات یا مشبک و وجود درختان و المان های زنده طبیعی در خانه مسیر می شود.تعامل نزدیک و اغراق شده ی انسان با طبیعت را می توان در خانه ای که شرکت معماری لاکتیون و واسال 1998 در بوردوی فرانسه طراحی کرد نیز مشاهده کرد.در این جا درختانی که در میان فضای داخلی خانه هستند و از میان سقف به بیرون ادامه دارند بیشتر از ان که به عنوان آبژه های نامتعارف خارجی که به داخل خانه اورده شده باشند،و جلب توجه کنند،حس مفرح بخش و نشاطآوری را در انسان زنده می کنند .گر چه تا چندی پیش تنها روالمعمول ایجاد حس و حال پناهندگی در دامن طبیعت در فضای داخلی به کار بردن عناصر طبیعی ،سنگ ،چوب ،و غیره و مبلمانی با طرح های روستیک بود اما حال که در سبک جدید ،طبیعت مستقیما وارد خانه شده است این خلا پر شده و اجازه می دهد تا از میلمان با طرح های روستیک بود اما حال که در سبک جدید ،طبیعت مستقیما وارد خونه شده است این خلا پر شده و اجازه می دهد تا از همان مبلمان و چیدمان شهری داخلی خانه استفاد شود.

تغییر دکوراسیون اتاق کودک

به منظور تغییر دکور اتاق فرزند خود خوب است که بدانید احتیاجی نیست حتما کامل دکوراسیون اتاق کودک را با افزایش سن و تبدیل شدن او از یک کودک نوپابه یک نوجوان تغییر دهید بلکه شما می توانید فقط با انجام برخی تغییرات ظاهری چهره اتاق او را به اتاقی مناسب سن و سال فرزند خود تغییر دهید. شما با اجرای برخی نکات راهنمای ساده می توان ظاهر اتاق کودک خود را با افزایش سن و رشد فرزند دختر یا پسر خود به صورت هماهنگ تغییر دهید اولین نکته مهم این است که: در ابتدا برای اتاق کودک خود تت و کمدی که جنس خوبی دارند و نسبتا بزرگ هستند خریداری کنید به گونه ا ی که کودک بتواند تا دوره نوجوانی و جوانی هم از آن ها استفاده کندو سعی کنید رنگ و مدل فرش یا کف پوش اتاق او به گونه ای باشد که بتوانید آن را با هر الگوی رنگی جدیدی هماهنگ کنید دومین نکته مهم این است که : سن و شخصیت کودک خود را در لوازم و چیزهای ساده و ارزان قیمت تزئینی اتاق او را منعکس کنید چرا که امکان تغییر آن ها با افزایش سن کودک امکلن پذیر باشد. مثلا به جای ماشین های اسباب بازی برای او لوازم التحریر یا گیتار و دیگر لوازم تزئینی مناسب با سنش را بخرید ، مثلا شاید به علت هزینه بالا نتوانید مدل فرش یا تخت او را عوض کنید اما می توانید پرده ها و رو تختی او را تغییر دهید. شما به علاوه می توانید با افزایش سن کودک ، رنگ کمد ها و تخت کودک را به رنگی سنگین تر که متناسب با سن کودک باشد تغییر دهید و یا مثلا چراغ خواب او را عض کنید. شما می توانید برای مثال به جای خریدن یک صندلی راحتی کوچک در ابتدا برای کودک خود یک صندلی سایز بزرگ بخرید و فقط با افزایش سن و سال او تغییر دهید تا در نتیجه پول کمتری خرج کنید. سعی کنید لوازم چوبی با کیفیتی برای اتاق کودک خود بخرید و تخت و کمد او از نوعی باشد که بتوان اندازه و شکل آن را با افزیش سن کودک تغییر داد زمانی که می خواهید برای کودک خود اسباب بازی و مبلمان بخرید به دنباللوازم با کیفیت و ماندگاری که بتوان آنها را با افزایش سن کودک به نوعی تغییر داد و هماهنگ کرد باشد. سعی کنید بیشتر مبلمان و اثاثیه چوبی و قشنگ بخرید چرا که این وسایل هرگز از مد نمی افتد ، فقط ممکن است کمی کهنه شدن ظاهر ان ها شما را خسته کند که برای حل این مشکل هم می توانید آن ها را به طور مجدد رنگ آمیزی کنید شما همچنین می توانید از مبلمان و لوازم قدیمی هم برای اتاق کودک خود به خصوص برای خرید تخت کمک بگیرید ، چرا که آن ها هم مطابق استاندارد های امروزی اند. به دنبال کمد ،کشو و جا کتابی هایی باشید که می توان فقط با تغییر رنگشان آن ها را برای سنین بالاتر فرزند خود استفاده کنید رنگ آمیزی لوازم و اتاق کودک ، امروزه آسان ترین و به صرفه ترین راهی است که برای تغییر دکور اتاق کودک پیشنهاد می شود .

پارچه ی مخصوص پرده

تقریبا از هر پارچه ای می توان برای پوشاندن یک پنجره استفاده کرد.اگر چه بعضی از پارچه ها برای بعضی از اتاق ها و آب و هوای خاص نسبت به پارچه های دیگر بهتر هستند.اما فقط به دلیل این که چیت های گل دار ،کتان های سبک ،ابریشم ،پارچه تافته معمولا برای اتاق های خواب مناسب هستند.دلیل نمی شود که فلانل پشم یا هرگونه پارچه دیگر در آن جا استفاده نشود . به همین ترتیب اگرچه پارچه های سنگین از قبیل پارچه های پشمی ،فاستونی ، مخمل و چیت ابریشم ،پارچه های موج دار ، حریر گلدار و پارچه زربافت هم برای اتاق نشیمن خوب به نظر می رسد اما برای این فضا ها پارچه های سبک هم اگر با موقعیت و اب و هوایی محل متناسب باشند می توانند به کارروند. اکثر پارچه ها اگر آستردوزی شوند بهتر آویزان می شوند و زیباتر به نظر می رسند و همچنین دوامشان افزایش پیدا می کند. اگر شما نمای شناور پارچه های استر دوزی نشده را می خواهید که برای طرح و نقشه اتاق ظریف و زیبا به نظر برسند ، ویا اینکه با نورگیر های متضاد به خوبی ترکیب شوند،از یک پارچه جالب مانند ابریشم آبی یا وحشی ،ابریشم براق ،وال به خوبی رنگ شده،پارچه گلدوزی شده یا کتان سبک استفاده کنید .سعی کنید مطمئن شوید که عرض پرده های سبک سه برابر عرض پنجره باشد.همراه با لبه های عمیق ،که باعث شوند پارچه بهتر آویزان شود و جا برای چروک خوردگی وجود داشته باشد.نورگیر های قرقره ای به یک پارچه رولی نیاز دارند که برای آن می توان از هر نوع پارچه ای استفاده کرد.،نورگیر های رومی که توسط بندها بالا و پایین می روند.می توانند از هر ماده ای ساخته شوند،ولی نباید آنقدر ضخیم باشند که به سختی بالا کشیده و چین دار شوند.نورگیر های اتریشی هلالی و بالا کشنده هم باید از پارچه های بسیار سبک و لطیف دوخته شوند،تا به خوبی کار کنند و زیبا به نظر رسند

آفرینش هارمونی

توازن نا متقارن به وضوح تقارن نیست اما اغلب از نظر دیداری فعال و پویا است.این توازن مستعد بیان حرکت تغییر و حتی امتلا را دارد.توازن نامتقارن ، انعطاف پذیرتر از تقارن است و با شرایط گوناگون عملکرد ،فضا و محیط انطباق پذیر است.هارمونی را می توان به عنوان هماهنگی و توافق خوشایند بخش ها و اجزای یک ترکیب خواند .توازن از طریق چیدمان دقیق عناصر در دکوراسیون داخلی با انتخاب دقیق عناصر همسان و ناهمسان به وحدت می ر سد در حالیکه اصل هارمونی با انتخاب دقیق عناصر شرکت کننده،در یک خط و اثر مشترک و یا خصوصیاتی ماننند شکل ،رنگ ،بافت ،یا مصالح سرو کار دارد .از تکرار یک اثر مشترک است که وحدت و هارمونی دیداری مابین عناصر دکوراسیون داخلی زاده می شود.هرگاه هارمونی در استفاده از عناصر تشابه حد را بگذرد ،می تواند به ترکیبی متحد اما نازیبا برسد.از سوی دیگر ،اگر تنوع نیز برای نجات زیبایی از حد بگذرد ،می تواند به در هم ریختگی دیداری منجر شود.این مقوله یک کشمکش دقیق و محافظه کارانه بین نظم و بی نظمی و بین وحدت و تنوع است که هارمونی را جان می بخشد و در بساط طراحی داخلی علاقه را می افریند باید به خاطر داشت که اصول توازن و هارمونی در ارتقای وحدت ،محدود به تعقیب تنوع و علاقه نمی شود بلکه وسایل دسترسی به توازن و هارمونی از نظر الگو ،حضور عناصر ناهمسان و ویژگی های نامتشابه را ایجاب می کند. برای مثال ، توازن نامتقارن موازن را بین عناصری بوجود می آورد که از نظر ویژگی یکسانند ،به همان عناصر اجازه داشتن تنوعی بی نظیر و منفرد را در اجزا می دهد.یک روش دیگر برای سازمان دادن عناصر ناهمسان ان است که انها در کنار یکدیگر چید شوند .ما می خواهیم این گروه از وسایل را بدون اینکه عناصر دیگری را به جمع آنها آوریم ،در کل حساب کنیم.به منظور تقویت بیشتر وحدت دیداری ترکیب ،می توان استمرار و تداوم خط و زمینه را بین شکل های عناصر گنجاند

آشپزخانه

اگر می خواهید آشپزخانه رویایی در خانه داشته باشید به این نکات توجه کنید. یک هود با کیفیت و زیبا – شاید شما فکر کنید آشپزخانه شما به اندازه ای بزرگ نیست که لازم باشد در آن هودی نصب کرد و مقدار قابل توجهی از فضای دیواری را به این عنصر اختصاص داد.اما این تفکر کاملا اشتباه و غیر حرفه ای است.تهویه هوای آشپزخانه از اهمیت زیادی برخوردار است و باید به آن توجه شود.از این رو به یک هود با کیفیت که ظاهر خوبی نیز برخوردار باشد برای آشپزخانه های حرفه ای و کامل یک نیاز و باید است.با وجود یک هود با کیفیت زیبا و کم صدا بوی غذایی در خانه نمی ماند و از هوایی سالم تر هم لذت می برید. وجود یک جزیره ی کاربردی نیز در بسیاری آشپزخانه ها لازم است .اگر علاقه زیادی به داشتن آشپزخانه ای کامل دارید که از جنبه سرگرمی کاربردی در جایگاه بسیار خوبی قرار داشته باشد و فضای کافی و مناسب را نیز در اختیار دارید.حتما جزیره ای کاربرد با فضای ذخیره سازی به آشپزخانه خود اضافه کنید. انتخاب پوششی زیبا و خیره کننده برای دیوار آشپزخانه نکته بسیار موثری جهت به روز رسانی جلوه دکوراسیون و هر چه جذاب و مطلوب تر کردن آن است.برای پوشش دیوار آشپزخانه تا حد امکان روی ماده ای ایده آل از لحاظ کیفیت و زیبایی سرمایه گذاری کنید و بدانید آنچه انتخاب می کنید نقش بسزایی در سرنوشت دکوراسیون آشپزخانه شما دارد . یکی دیگر از موارد حیاطی برای داشتن آشپزخانه ای کامل و ایده ال وجود فضاهای ذخیره سازی متعدد و متنوع برای ظروف و عناصر است.بشقاب ها کاسه ها قابلمه و ماهی تابه ها قاشق و چنگال ها و ..هر کدام فضای ذخیره سازی خاص خود را می طلبند.آشپزخانه ای موفق و کامل است که به میزان کافی و در انواع مختلف فضای ذخیره سازی در خود داشته باشد. برای صرفه جویی در فضا تا جایی که امکان دارد سعی کنید تجهیزاتی مانند فر را به صورت توکار یا دیواری در نظر بگیرید و نصب کنید. انتخاب و نصب یک سینک ظرفشویی عمیق و جادار از دیگر اقدامات مهمی است که برای داشتن آشپزخانه ای تمام عیار باید روی ان سرمایه گذاری کرد.وجود یک سینک پر عمق در آشپزخانه بیش انچه تصور کنید مفید و کاربردی است .یک سینک عمیق می تواند حجم زیادی از ظروف کثیف را در خود جای دهد و از نظرها پنهان سازد.در کل کار در اشپزخانه ای که سینک ظرفشویی آن عمیق و جادار است به مراتب راحت تر است. یکی دیگر از ملزومات یک آشپزخانه حرفه ای و کامل وجود یک شیر آب با کیفیت و چند حالتی است.آشپزخانه های حرفه ای خوب می دانند که شیرهایی که آب را به چند حالت جاری میسازندچقدر تاثیر گذار است و به سهولت کار در آشپزخانه و شست و شوی ظروف بزرگ کمک میکند. سطوح کانتر مرمر در آشپزخانه یک نعمت است.اگر از استحکام و دوام سنگ مرمر برای سطوح کانتر باخبر باشید دیگر نمی توانید از آن چشم پوشی کنید وحتما آن را برای کانتر آشپزخانه خود انتخاب خواهید کرد.این ماده طبیعی و زیبا بهترین و ایده ال ترین گزینه برای سرمایه گذاری است. زمانی که آشپزخانه رویایی خود را در ذهن تداعی می کنید قطعا واژه کوچک جایی در ویژگی های آن ندارد.اما اغلب مواقع حقیقت موجود فرسنگ ها با آنچه در رویا می گذرد فاصله دارد و امروزه خیلی ها در خانه خانه خود با آشپزخانه ای کوچک و مختصر دست و پنجه نرم میکنند.یک آشپزخانه کوچک مساوی است با سطوح کار مختصر و محدود محیط کاری تنگ و کوچک همچین فضایی محدود برای گنجاندن حجم زیادی از ابزار و تجهیزات مورد نیاز.از این رو یک طراحی دکوراسیونی مناسب مفید و کاربردی برای آشپزخانه ای کوچک امری بسیار چالش برانگیز است.

کمبود فضا

امروزه یکی از مسائلی که ذهن طراحان بسیاری را به خود مشغول کرده ،مسئله کمبود فضاست.با رشد روزافزون و تصادی جمعیت جهان و همچنین درخواست بیشتر انسان ها برای استفاده از تکنولوژی و دستگاه های مدرن در جهت رفاه و آسایش هر چه بیشتر ،تولیدکنندگان به دنبال طرح هایی اند که با کمترین هزینه بیشترین بازدهی را به مردم ارائه دهند.از این رو طراحی مینیمالیستی در هر صنعتی جایگاه ویژه برای خود باز کرده است.با کمی تامل می توان دریافت بسیاری از لوازم و ادوات کاربردی نوین در حقیقت از همین سبک الگو گرفته اند و به همین دلیل نیز جایگای ویژه میان مصرف کنندگان پیداکرده اند.برای مثال موبایل های نسل جدید دیگر فقط تلفن نیستند ،بلکه وسیله ای هستند که از مجموع چندین وسیله دیگر شکل گرفته اند.شاید اگر امکانات تلفن ایفون را در قالب تکنولوژی بیست سال پیش بگذاریم ،به اندازه یک چمدان فضا اشغال می کند.این موضوع در سایر صنایع نیز به همین شکل است و تا انجا پیش رفته که طراحان پیشرو در صنعت شاختمان امکاناتی در فضا های کوچک خلق می کنند که سابقا در فضایی بسیار بزرگ هم امکان جمع اوری آن ها وجود نداشت .با مراجعه به سایت ها ،کتاب ها و مجلات جدید می توان خانه هایی را دید که با ابعاد بسیار کوچک تمام لوازم رفاهی نوین را در خود جای داده اند و از خانه های قدیمی بزرگ کارامد تر و مرفه ترند،حال انکه قیمت های بسیار پایین تری دارند و نگهداری شان نیز ارزان تر است.البته ین سبک طراحی بسیار مشکل است،زیرا طراح آن باید به اندازه کافی از تکنولوژی های روز آگاه باشد تا بتوانند ارتباطی معنا دار بین ان ها ایجاد کند.برای مثال اگر طراح درباره سیستم های خانه های هشمند اطلاعات لازم نداشته باشد،نمی توان آن ها را در طرح خود بگنجاند ،در نتیجه از ارائه طرح فضایی کوچک با امکانات کامل به کارفرمایان ناتوان می ماند.متاسفانه بسیاری از طراحان معماری و معماری داخلی و تاسیسات در کشور ما ،به دلیل نا اگاهی از تکنولوژی های نوین ساختمانی،کارفرمایان و سرمایه گذاری این صنعت را نیز ازاستفاده منع می کنند .بارها شاهد بوده ایم ک استفاده از تکنولوژی نوین می توانسته موجب کاهش بسیار چشم گیریدر هزینه های نگهداری ساختمان شود.اما طراحان و مجریان مربوط ،به دلیل بی حوصلگی و ترس از مواجهه با نادانسته ها ،کارفرمایان را به استفاده نکردن از آن مجاب کرده اند.این نااگاهی ها باعث شده در کشورمان خریداران خانه تصور کنند که هر قدر فضا کوچک تر باشد ،امکانات رفاهی نیز کمتر است که البته حق هم با انهاست زیرا طراحان هنوز نتوانسته اند در 70 متر مربع فضایی خلق کنند که امکاناتش از خانه ای 200 متر مربعی بیشتر یا حتی با ان برابر باشد.

تاریخچه مبلمان

امروزه یکی از مسائلی که ذهن طراحان بسیاری را به خود مشغول کرده ،مسئله کمبود فضاست.با رشد روزافزون و تصادی جمعیت جهان و همچنین درخواست بیشتر انسان ها برای استفاده از تکنولوژی و دستگاه های مدرن در جهت رفاه و آسایش هر چه بیشتر ،تولیدکنندگان به دنبال طرح هایی اند که با کمترین هزینه بیشترین بازدهی را به مردم ارائه دهند.از این رو طراحی مینیمالیستی در هر صنعتی جایگاه ویژه برای خود باز کرده است.با کمی تامل می توان دریافت بسیاری از لوازم و ادوات کاربردی نوین در حقیقت از همین سبک الگو گرفته اند و به همین دلیل نیز جایگای ویژه میان مصرف کنندگان پیداکرده اند.برای مثال موبایل های نسل جدید دیگر فقط تلفن نیستند ،بلکه وسیله ای هستند که از مجموع چندین وسیله دیگر شکل گرفته اند.شاید اگر امکانات تلفن ایفون را در قالب تکنولوژی بیست سال پیش بگذاریم ،به اندازه یک چمدان فضا اشغال می کند.این موضوع در سایر صنایع نیز به همین شکل است و تا انجا پیش رفته که طراحان پیشرو در صنعت شاختمان امکاناتی در فضا های کوچک خلق می کنند که سابقا در فضایی بسیار بزرگ هم امکان جمع اوری آن ها وجود نداشت .با مراجعه به سایت ها ،کتاب ها و مجلات جدید می توان خانه هایی را دید که با ابعاد بسیار کوچک تمام لوازم رفاهی نوین را در خود جای داده اند و از خانه های قدیمی بزرگ کارامد تر و مرفه ترند،حال انکه قیمت های بسیار پایین تری دارند و نگهداری شان نیز ارزان تر است.البته ین سبک طراحی بسیار مشکل است،زیرا طراح آن باید به اندازه کافی از تکنولوژی های روز آگاه باشد تا بتوانند ارتباطی معنا دار بین ان ها ایجاد کند.برای مثال اگر طراح درباره سیستم های خانه های هشمند اطلاعات لازم نداشته باشد،نمی توان آن ها را در طرح خود بگنجاند ،در نتیجه از ارائه طرح فضایی کوچک با امکانات کامل به کارفرمایان ناتوان می ماند.متاسفانه بسیاری از طراحان معماری و معماری داخلی و تاسیسات در کشور ما ،به دلیل نا اگاهی از تکنولوژی های نوین ساختمانی،کارفرمایان و سرمایه گذاری این صنعت را نیز ازاستفاده منع می کنند .بارها شاهد بوده ایم ک استفاده از تکنولوژی نوین می توانسته موجب کاهش بسیار چشم گیریدر هزینه های نگهداری ساختمان شود.اما طراحان و مجریان مربوط ،به دلیل بی حوصلگی و ترس از مواجهه با نادانسته ها ،کارفرمایان را به استفاده نکردن از آن مجاب کرده اند.این نااگاهی ها باعث شده در کشورمان خریداران خانه تصور کنند که هر قدر فضا کوچک تر باشد ،امکانات رفاهی نیز کمتر است که البته حق هم با انهاست زیرا طراحان هنوز نتوانسته اند در 70 متر مربع فضایی خلق کنند که امکاناتش از خانه ای 200 متر مربعی بیشتر یا حتی با ان برابر باشد..

پرده

بیشتر پرده ها با پاره ای از تزئینات ،بسیار کامل تر و شیک تر می شوند،حتی اگر پرده خود دارای تزئیناتی باشد با تزئین بیشتر ،جذای تر می شود.تزئینات متنوعی با قیمت های گوناگون وجود دارد.آسترکاری متضاد راه جالبی برای تزئین پرده ها است،به ویژه در مواردی که با بند پرده ی ایتالیایی طناب بندی شده باشند آن ها شامل بعضی از طرح ها در رنگ های مختلف هستند و حتی ممکن است درآن ها از پارچه هایی استفاده شود که ازعقب به جلو کشیده شده و بسیار زیبا و دقق است.(من دریافته ام که گاهی اوقات پشت پارچه بسیار جالب تر از جلوی آن است،پس همیشه هر دو طرف پارچه را امتحان کنید.گاهی اوقات هنگامی که من به آستری با رنگ پارچه ی متضاد برای نشان دادن بندهای پرده نیاز داشتم،تناه با نصب داخلی هر پرده با پارچه متضاد و مغایر روی سطح آستر معمولی مواجه شدم.اگر پرده بزرگ باشد و پارچه ی متضاد گران ،استفاده از آستر معمولی برای کل هزینه کمتری خواهد داشت.

آپارتمان نشینی

مارکو رومانلی در سل 2002 در روندساخت یک خانه ی 21 متر مربعی برای یک فیلم ساز در میلان ،تمرکز خود را کمتر بر تقاضای کارفرما و بیشتر بر الگوی اسکان معطوف کرد.و فضا را به عنوان زمینه ای برای درجه بندی الویت های کاربرد ( استراحت ،کار و فعالیت های داخل خانه ) در نظر گرت .طراح با قرار دادن یک حجم مکعبی در وسط خانه ،دو فضای مجزا در طرفین آن ایجاد کرد،یکی به سینمای خانگی اختصاص یافت و با مبلمان هری برتولیا و صندلی های پشت بلند پرنده شد و دیگری به یک دفترکارکوچک و مختصر تیدیل شد و میز های مطالعه سفارشی و سفید رنگ در آن گذاشتند.خود مکعب هم کاربرد مفیدی دارد: هم آشپزخانه است و هم سرویس حمام را در خود جای داده و یک تخت نیز در بالای آن قرار دارد.رومانلی با روح یگانه ی ایتالیا که در ذهن دارد.در توجیه طراحی فضای خدماتی ،فلسفه را دخیل می داند و از حجمی که در وسط قرار گرفته و به عنوان عامل تفکیک کننده محدوده سرگرمی (تماشای فیلم)و محدوده تفکر (استحمام و خواب) یاد می کند.اما مقدم بر همه این ها ،شاید اصیل ترین و ناب ترین جنبه ی طراحی معمار در عملکرد فرمالی باشد که توانسته در پاسخ به نیاز کاربران به ذخیره سازی و انبار کردن نشان بدهد.دیوارها ، کابینت ها و حتی سطح فوقانی میز های تحریر که لمینیت های سفید ،قهوه ای یا قرمزی از جنس چوب و پلاستیک دارند،حاوی فضای خوبی برای نگهداری وسایل هستند.فرمی که در بخش به طور ملایمی در خدمت کاربری بود نتیجه ای چشم نواز و سرگرم کننده پیدا کرد.یکی از پارادوکس های جامعه ی کاپیتالیست امروزی در خصوص روسیه است که علی رغم سابق ی کمینه خواهی که در دوران کمونییستی پیدا کرده بود.،اخیرا به یکی از پایگاه های تجمل گرایی مصرف کنندگان تبدیل شده ،سخت گیری ها و محدودیت های افراطی که در دوران کمونیستی اعمال می شد.به ولع کالاپرستی ومصرف گرایی افسارگسیخته را موجب شده و این واقعیت به وضوح در طراحی و ساخت ویلاهای پرزرق و برق جدید ،پیداست.با وجود ایین افراط و تفریط ناپسند الکسی کوزیر از استودیوی طراحی حسی قوی از تناسب و امکانات سازه ای ارائه می دهد.

تناسب مکانی

نکته ی اصلی و در واقع مهمترین نکته این است که در چیدمان ،عوامل محیطی و سادگی کاربرد آن ها چگونه لحاظ می شود .محیط ،آب و هوا ،گرما و سرما،خشکی و رطوبت همگی ،باید در چیدن مبلمان لحاظ شوند.نور شدید خورشید هم رنگ چوب و همرنگ پارچه را به تدرج از بین می برد.بنابر این وسایلی که در نزدیک پنجره استفاده می شود باید تا حد ممکن در برابر نور مقاوم باشند.اگر مبلمان روکش ندارند و یا پارچه ان از جنسی است که به سرعت رنگش ا بین می رود،هرگز آن را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید.مگر این که بخواهید رنگش از بین برود.همچنین می توانید ،پرده افتابگیر را جلوی پنجره نصب کنید.شیشه مناسب در برابر نور خورشید ،شیشه ای است که با لایه فیلتر کننده نور خورشید ،پوشیده شده باشد.وسایل گرمازای اصلی ،بر روی مبلمان قدیمی تاثیر می گذارد،آنه ا را پاره و خراب کرده و روکش آ« ها را از بین می برد،و همچنین باز و بسته کردن درها و کشو ها را مشکل می کند.برای مقابله با این مشکل ،در اتاق دستگاه مرطوب کننده به کار ببرید.به علاوه اطمینان حاصل کنید که مبلمان گران قیمت زیاد نزدیک رادیاتور ها و وسایل گرمازا قرار نگیرد.پیانو و دیگر ابزار موسیقی ،باید تا حد امکان به جای پنجره در نزدیک و داخلی دیوار قرار گیرند و با رادیاتور ها ،وسایل گرمازا ،نور خورشید و کوران باد فاصله داشته باشند.جدا از این نکته مهم ، که پیانو های قدیمی ،مانند مبلمان قدیمی بسیار آسیب پذیرند.مکانیزم های صوتی نیز به شدت تحت تاثیر رطوبت قرار می گیرند.

تخت خواب ها

چون ما یک سوم عمرمان را در تخت خواب می گذرانیم انتخاب یک تخت خواب خوب و با کیفیت ضروری به نظر می رسد.از انجا که در ظاهر همه ی تخت ها یکسان به نظر می رسند.سخت است بدانیم دنبال چه نوع تخت خوابی باید باشیم.مثل مبلمان روکش دار ،تخت خواب ها نیز ارزش پنهانی دارند و هر قدر تشک و روکش گران قیمت تری داشته باشن بهتر است..اشکار و واضح است ،که تختخ باید یکنواخت و خوب ساخته شده باشد و جیر جیر کند.و تشک نیز باید هم راحت و هم مطمعئن باشد و با توجه به مشخصات شخص ،استحکام داشته باشد.اشخاص برای آزمایش تشک ،همیشه باید روی آن بخوابند.طول تختخواب همیشه در حدود 15 الی 25 سانتی متر بلندتر از قد شخص است .در تخت خواب های دو نفره طول تخت به قد شخص بلندتر بستگی دارد.سایز متناسب باشند و به گونه ای طراحی شوند که از درهای کوچک و پله های کم عرض و راهرها عبور کنند.اگر تخت خواب بزرگی ساخته شود که از در خانه و یا آپارتمان رد نشود.باید کاناپه ها دو قسمتی ساخته شوند و از تشک های مجزا که قابل اتصال به هم هستند استفاده شود. انواع تشک: چندین نوع تشک وجود داد که همه آن ها با هم تفاوت دارند.هر چند سه نوع اول از لحاظ ظاهر و پارچه تشکی مثل هم هستند.تشک ها نیز مانند اثاث و مبلمان باید دارای برچسب توضیح باشند که مواد به کار رفته و ساختمان آن ها را کاملا شرح داده باشد. تشک های فنر دار: این نوع تشک ها مثل صندلی یا کاناپه متناسب ،از 800 فنر تشکیل شده اند که با روکش کتانی ،پلی استری و یا از فوم پوشیده شده اند.معمولا شما تشکی با فنر داخلی و ضخامت 18 سانتی متری می خرید .این محبوب ترین نوع تشک است. تشک فومی : این تشک سبک از اورتان یا فوم لاتکس ساخته شده است.این نوع تشک دارای ضخامتی در حدود 10 الی 15 سانتی متر است.معمولا این نوع تشک ها با جعبه فنری عمیق تری فروخته می شوند. تشک های لایی : این نوع تشک ها برای تخت خواب هایی ساخته شده اند که آن قدر بزرگ نیستند که بتوانند تشک های فنر دار یا فومی را نگه دارند.این نوع تشک ها بسیار باریک تر و تشکیل یافته از فوم ،پلی استر و کتان می باشند.

بافت

نور و بافت :نور بر درک ما از بافت تاثیر می گذاردیعنی اینکه بافت متاثراز نور است.نور مستقیمی که بر یک سطح می تابد ،بافت دیداری یا به چشم آینده آن را توسعه می بخشد.نوری که جذب بافت می شود،تاثیر دیداری آن را کاهش می دهد تا انجا که می تواند ساختمان سه بعدی آنرا درهم ریزد.سطح تخت و براق ،نور را به خوبی باز می تابد،به خوبی در کانون دیداری ما قرار می گیرد و توجه ما را جلب می کند.سطح مات و نیمه زبر نور را جذب یا به جهات مختلف پخش می کند و از این روست که نسبت به سطوح بسیار زبر در معرضتابش نور مستقیم قرار گیرند،الگویی از سایه روشن های نامنظم را باز می تابند.بافت و الگو :از وابستگان بسیار نزدیک عناصر طراحی هستند.الگو ،طرح تزوینی یا آرایشی یک سطح است که ازتکرار یک عنصر تکرار و تکرار آن عنصر بوجود می اید.عنصر تکرار یک شکل فورم یا رنگ مجزا و تکرار شونده است .طبیعت تکراری یک الگو اغلب یه سطح تزئین شده کیفیت بافتی می بخشد.آنگاه که عناصری کهیک الگو را می افرینند،انقدر کوچک شوند که مشخصه فردی خود را از دست دهند و تبدیل به نوعی از سایه شوند،بیشتر به سمت بافت شدن می روند تا الگو. یک الگو می تواند ساختمانی یا پرداختی باشد .یک الگو ی ساختمانی منتج از طبیعت ذاتی یک ماده و روشی است که به ان روش ،آن ماده فراوری ،بافته یا سر هم شده است.یکالگوی پرداختی ،به یک سطح افزوده می شود و این آنگاه است که ان ماده از نظر ساختمانی تکمیل شده است.

طراحی پلان

زیبایی شناسی : مقیاس مناسب برای کار قابل انجام در فضا گروه بندی دیداری وحدت همراه با گوناگونی الگوبندی بر اساس شکل ترکیب سه بعدی : ریتم ،هارمونی ، توازن راستای مناسب به سمت نور ،منظره یا یک نقطه کانونی شکل ،رنگ ،بافت ،و الگو انطباق تنگاتنگ:در کل ،چیدمان پلان را می توان در دو گروه و طبقه وسیع طبقه بندی کرد.بنای این طبقه بندی بر چگونگی استفاده از فضای موجود است این دو طبقه ،انطباق یا چیدمان تنگاتنگ و انطباق یا چیدمان آزاد است.در شق اول یعنی چیدمان تنگاتنگ ،فاصله و انطباق نزدیک بین اثاثیه ،مبلمان و تجهیزات وجود دارد.این وضعیت می تواند هنگامی مناسب باشد که فضا بسیار باارزش است و بهره دهی عملکردی آن با اهمیت است.از انجا که چیدمان تنگاتنگ در اکثر مواقع جهت استفاده در موقعیت دیگر قابل استفاده نیست.مهم است که آن را با دقت فراوان برای استفاده مورد نظر طراحی کنند.در چیدمان تنگاتنگ ،اجزا ،اثاثیه و مبلمانی بکار گرفتخ می شود که به روش های متعددی قابل چیدن و یکپارچه کردن هستند و در واقع چند منظوره هستند .چنین لوازمی دارای کاردهی خوب درفضای کم هستند و فضای فراوانی را در اطراف خود باز می گذراند.استفاده از یک چیدمان استاندارد (اداری)می تواند فضای آرام و خلوت را ارائه دهد. جهت حداکثر بهره وری می توان اجزا چیدمان را در محل ساخت تا انطباق کامل به وجود و اجزای ساخته شده به جز ثابت معماری اتاق تبدیل شود.وسایل چیدمان درجا ساز همانند لوازم چند منظوره از حداقل فضا استفاده می کنند.ظاهری منظم و دارای وحدت به مکان می دهند و بی نظمی در فضا را به حداقل می رسانند. انطباق آزاد : یکی دیگر از انواع عمومی چیدمان پلان نوع دوم آن است که انطباق آزادانه تری را در عملکرد بین فضا و اجزای به نمایش می گذارد.چیذمان آزاد به این دلیل مطبوع است که انعطاف پذیر و متنوع است.اتاق هایی که چیدمان آزاد در آن ها به کار گرفته شده است،استفاده های گوناگونی را ارائه می دهند،بخصوص اگر بتوان اثاثیه و مبلمان را به آسانی حرکت داد و بازچینی کرد.انعطاف پذیری ذاتی موجود در چیدمان آزاد ،انتخاب آزادانه تری از انواع ،اندازه و سبکها را در طول زمان ارائه می دهد و تقریبا هرگونه از طاحی را قابل اعمال می نماید.طراحان به رق مختلفی از ترسیمات استفاده می کنند .ترسیماتی که در انتها ی یک پروژه طراحی ارائه شوند برای متقاعد کردن و اثر گذاری به مشتری ،همکاران و یا پیشنهاد به یک ارگان به کار میرودند .ترسیمات ساختمانی یا کاری برای ساخت و تولید یک پروژه ضروری هستد.اما طراحان هم از فرایند و هم از محصول ترسیمات ب روش های دیگری نیز استفاده می کنند.در طراحی نقش ترسیمات آن قدر بسط می یابد که شامل کلیه موجودات ،ایده های کاری و نقشه دهی برای آینده می شود.طی فرایند طراحی،از ترسیمات برای راهبری پروژه و به ثمر نشاندن یک ایده از هنگامی زاده می شود تا انگاه که به یک واقعیت ساختمانی تبدیل می شود ،استفاده می کنیم.

طراحی داخلی

هدف هر گونه طراحی ،سازمان دادن اجزا آن به یک مجموعه کل برای رسیدن به مقاصد خاصی است.در طراحی داخلی ، عناصر منتخب درالگوهای سه بعدی چیده می شوند و دراین چیدمان ،زیباشناسی عملکردی و رهنمود های رفتاری ایفا نقش می کنند.روابط بین عناصری که به واسطه این الگو ها بنا نهاده می شوند،در نهایت ،تعیین کننده دیداری و قرارگیری درست اجزا در فضای داخلی است و بر آنچه ما درک می کنیم و از آن استفاده می کنیم اثر می گذارد.توسعه فرم های ساختمانی و سیستم های محیطی برای هر ساختمان ،اشارات ضمنی برای طراح داخلی دارد و اطلاعاتی که طراح داخلی درباره مشتری ،فضا و فعالیت های مورد نظر گرد می آورد ،دلالت بر کار دیگر اعضای تیم طراحی دارد.طراح داخلی ممکن است بصورت فردی و یا گروهی با دیگر طراحان ،معماران و متخصصین طراحی در یک شرکت طراحی کار میکند و یا در خدمت یک شرکت مشاور معماری باشد.در هر صورت طراح داخلی با معماران ،مهندسان و مشاورین دیگر در یک شرکت ارتباط دارد.علاوه بر ان ،طراح داخلی با نمایندگان مشتری از جمله مدیران تسهیلات ، روسا و مصرف کننده نهایی کار می کند.طراح داخلی اغلب رابط مابین مشتری و منبع تامین مصالح سخت کاری و اثاثیه است.طی ساخت نیز ،طراح داخلی با پیمانکاری و تامین کنندگان . و مصالح و وسایل در رابطه است.همه اعضای طراحی و تیم ساخت باید تلاش کنند تا جوار ارتباط ،همکاری و احترام متقابل را حفظ کنند.طی فرایند طراحی ،ما تعیین می کنیم که از چه عناصری استفاده کنیم و چگونه آن عناصر را در الگوی خود بچینیم.گرچه فرایند فرایند طراحی به صورت یک روند خطی آورده شده است اما در واقع این فرایند در اغلب موارد دارای روند داره ای است بدان صورت که تجزیه و تحلیل دقیق ،نشر و ارزیابی اطلاعات موجود در این چرخه قرار می گیرند و این چرخه آن قدر تکرار می شود تا یک مکان یابی و چیدمان موفق بین آنچه موجود است و مطبوعی که در پی آنیم ،حاصل آید.اول مسئله طراحی بیان می شود .توانایی توضیح و فهم ماهیت مسئله طراحی ،بخش اساسی یافتن راه حل را معلوم می کند .این توضیح باید معلم کند که چگونه راه حل طراحی انجام می شود و چه اهدافی قابل دستیابی است. چند رهیافت وجود دارد که با استفاده از آن ها می توان تولید ایده و سنتز و راه حل های ممکن را طراحی کرد: 1-جداسازی یک یا چند مشکل اصلی دارای ارزش و اهمیت و یافتن راه حل های دردسترس انها. 2-مطالعه وضیعیت های مشابه که می توان راه حل ها را از آن شبیه سازی کرد. 3-یافتن راه حل های مطبوع برای بخش های مسئله و مجموع کردن آن ها برای رسیدن به راه حل کل با استفاده از واقعیات موجود. طراحی نیازمند دیدگاهی خرده گیرانه بر راه کاری متفاوت و موجود است و سبک و سنگین کردن دقیق نقاط ضعف و قوت هر پیشنهاد را می طلبد تا انجا که حلقه گم شده بین مسئله و راه حل یافته می شود.به فرض انکه طیفی از حل های ممکن موجود باشد،هرکدام از آنها باید برحسب موازین موجود در مسئله ارزیابی شود و سپس در آنالیز مسئله درستی ان روشن شود. یکی از خصوصیات ویژه فرایند طراحی آن است که به سادگی به یک پاسخ ساده ،واضح و درست ختم نمی شود .در واقع همیشه بیش از یک راه حل برای حل مسئله طراحی وجود دارد.حال چگونه می توان داوری کرد که که یک طرح خوب است یا بد ؟ یک طرح ممکن است از نقطه نظر داوری طراح ،مشتری و یا مردمی که دارای تجربه اند و از طرح استفاده می کنندبه دلایلی چند خوب باشد. 1 : یک طرح می تواند به علت کارایی درست خوب باشد. 2 : یک طرح می تواند به علت اقتصادی ،کارامد و بادوام بودن خوب باشد 3 : یک طرح می تواند خوب باشد چرا که یاداور خاطره ای از زمانی دیگر و جایی دیگر است،یعنی حامل معنی است. گاهی ما می توانیم داوری کنیم که یک طرح خوب است چرا که ما احساس می کنیم از روند تبعیت کرده است و یا اینکه در دیگزان ایجاد تاثیر می کند یعنی مد روز است و یا شان ما را بالا می برد .همانگونه که این دلایل اشاره دارند،معنای گوناگونی هست که با یک طرح انتقال می یابد .برخی از انان در سطحی است که عموما توسط مردمان عام فهم و پذیرفته می شود.برخی دیگر توسط گروه خاصی از مردم قابل قبول است.طرح های موفق معمولا در بیش از یک سطح از مردمان رسوخ می کند بنابر این باید بر طیف وسیعی از مردم اثر مثبت گذارد.بنابر این یک طرح خوب باید برای بیننده قابل فهم باشد.دانستن اینکه چرا کاری انجام شده است ،کمک می کند که طرح قابل درک باشد.اگر یک طرح بیانگر یک ایده نباشد،رسانای یک معنی یا ارتباط نباشد و یا پاسخی به کسی ندهد،یا مورد بی اعتنایی قرار گیرد و یا به عنوان یک طرح قلمداد خواهد شد.

آشنایی با فضا 2

دیوار های بیرونی یک ساختمان تشکیل یک فضا مشترک بین محیط بیرونی و محیط درونی را می دهد.در توضیح فضای درونی و بیرونی باید گفت که دیوار ها تعیین کننده ویژگی هر کدام از فضا ها هستند.دیوار ها میتوانند ضخیم و سنگین باشند و تفاضل کاملی را بین محیط کنترل شده داخل و فضا بیرونی حاصل آورند .دیوار ها می توانند نازک و یا حتی سوگذران باشند و بیرون و درون را نشان دهند.درها و پنجره ها گشودگی هایی هستند که در دیوارهای بیرونی ساختمان نفوذ می کنند و مابین فضایی را امکان پذیر می کنند .مقیاس ،ویژگی و ترکیب آن ها حکایت از طبیعت فضا های انتقالی خاص که متعلق به دنیای بیرونی و دنیای درونی است.بدان جهت مورد استفاده قرار می گیرد تا بین دو محیط یعنی درونی و بیرونی میانجیگری و پا درمیانی کند. با ورود به ساختمان احساس ما حصار و سرپناه را تشخیص می دهد.این درک به لحاظ کف دیوارها و سطوح سقف فضای داخلی است.اینها عناصری از معماری هستند که حدود فیزیکی فضاها و اتاق را توضیع می دهند.آن ها فضا را احاطه می کنند.مرزهای آن را مفصل بندی می کنند و آن را از فضاهای جانبی درونی و بیرونی جدا می کنند.کف دیوار ها و سقف ها ،کاری بیش از علامت گذاری یک کمیت ازفضا را انجام می دهند .فورم ،شکل و الگوی گشودگی های در و پنجره نیز فضای توصیف شده را با کیفیت های خاصی از معماری و ویژگی فضایی می زیبند . ما از واژگانی مانند هال بزرگ اتاق افتابی و الاچیق نه بدین منظور استفاده می کنیم تا بزرگی یا کوچکی یک فضا را توصیف کنیم بلکه هدف آن است که مقیاس و نسبت ،کیفیت نور طبیعت سطوح محصور کننده و چگونگی ارتباط آن ها با فضاهای جانبی را بیان کنیم.

اشنایی فضا

عناصر هندسی مانند نقطه ،سط و حجم می توانند بگونه ای چیده شوند که فضا را مفصل بندی کنند و آن را توضیح دهند درمعماری این عناصر پایه ای تبدیل به ستون ها و تیر های خطی ،دیوار ها و کف ها و بام های سطحی می شوند. یک ستون یک نقطه ای را در فضا علامت گذاری می کند و آن را در یه بعد قابل رویت می کند.دو ستون نه تنها تیر را بر دوش خود می گذارند بلکه لبه های یک سطح سو گذران را ترسیم می کنند.یک دیوار سطح غیر سوگذران است که تکه ای از فضای بی شکل را علامت گذاری می کند و اینجا را از آنجا جدا می کند.یک کف ،میدانی از فضا را توضیح می دهد که دارای مرزبندی منطقه ای است.یک کف ، میدانی از فضا را توضیح می دهد که دارای مرزبندی منطقه ای است.یک بام ،یک پناه را برای حجمی از فضا زیر خود حاصل می آورد.در طراحی معماری ،این عناصر بگونه ای سازمان داده میشوند که شکل یک ساختمان را به وجود آورند ،بین بیرون و اندرون تمایز حاصل کنند و مرزهای فضای اندرون را توضیح دهند.فورم مقیاس و سازماندهی فضایی یک ساختمان ،پاسخ یک طراح به شرایطی از جمله مقتضیات عملکردی نقشه کشی ،صور تکنولوژیک ساختمان و ساختمان سازی ،واقعیات اقتصادی و کیفیات اثر گذار تصویری و سبک است .بعلاوه معماری یک ساختمان باید پاسخگوی زمینه فیزیکی و فضای بیرونی خود باشد.

هماهنگی در دکوراسیون داخلی

بر اساس معنی مندرج در لغت نامه اکسفورد ،دکوراسیون داخلی عبارت است از " هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ ها ،اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه" با این حساب همه ما هنگامی که خانه خود را تزئین و درباره بهترین چیدمان مبلمان منزل مان فکر می کنیم ، نقش یک دکوراسیون داخلی را بر عهده میگیریم .با این همه دکوراسیون داخلی ، دکوراسیون داخلی همانند سایر هنر ها ،دارای سبک و ریزه کاری های متفاوتی است که بر اساس سلیقه ها و نیاز های دوران ،دستخوش تغییر می شوند. بر خلاف تصور عامه ،تعداد دکوراتور های داخلی بسیار بیشتر از آن است که همه تصور می کنند و حتیبرخی از آنان در زمره مشاهیر دنیای امروز امروز هستند ، گرچه شاید به شهرت طراحان مد و یا هنرمندان دیگر رشته ها نباشند.اما با این وجود بسیاری از دکوراتور های داخلی از راه طراحی درامد بسیار بالایی نیز کسب می کنند.شاید دلیل اصلی ناشناخته ماندن آن ها این باشد که در واقع طراحی داخلی از اواسط قرن بیستم به صورت مبحثی مطرح درآمد ،گرچه قدمت آن بیش از نیم قرن است.به هر در دنیای امروزی بیش تر تربیات زندگی افراد دزر فضاهای بسته و داخلی به دست می آید.شاید ما اوقاتی را برای تفریح و هواخوری و فرار از زندگی بسته در فضای آزاد بگذرانیم،اما همین شادی فرار از محیط بسته ،نشان دهنده کثرت اوقاتی است که در اتاق ها سپری می کنیم .به همین دلیل دکوراسیون داخلی مناسب ،بهترین راه حل برای بهبود وضیعیت کاری تحصیلی و زندگی مان می باشد.

رنگ در دکوراسیون

در چرخه رنگ ، رنگ های هم تراز، آن هایی هستند که در کنار یکدیگر قرار می گیرند ، و رنگ های مکمل نیز آن هایی هستند که رو به روی هم واقع می شوند.ترکیب رنگ های مکمل در کنار هم ، نسبت به ترکیب رنگ های هم تراز ، بیشتر احساس تشریفات و رسمیت را ایجاد می کند. مثلا سفید بیانگر پاکی است و خلاصه می شود در سلامت .درضمن ، سفید دوره ی احساس درد را کوتاه تر می کند.ملافه های سفید ما را دعوت می کند تا دراز بکشیم و خود را از رنجش حاصل از فعالیت ،جنب و جوش و درد های ناشی از کار روزانه خلاص کنیم.دیواری که سفید باشد ،به آرامش و سکوت دعوت می کند. در زندگی پر هیاهو و پر تنش این روزگار،تمام ما دوست داریم که در اتاق های منزلمان ،ثبات و خلوتی حکم فرما باشد.

تناسب وسیله های آشپزخانه

یکی از عواملی که باعث احساس خستگی از آشپزی در آشپزخانه می شود انتخاب نادرست وسایل آشپزخانه و نامناسب بودن بودن آن ها از نظر سایز است. آیا تا به حال فکر کرده اید که چه چیز باعث تنوع سایز در کالا های مختلف شده است،این موضوع علل متفاوتی دارد که در این جا به چند نمونه اشاره می کنیم. یکی از این علت ها ایجاد فضای بیشتر برای جا دادن وسایل بیشتر و دیگری تناسب میان وسایل و محل قرار گیری ان ها است. ظاهرا این روزها همه دوست دارند در تهیه لوازم خانگی خود غیر از بزرگی و جا داری آن ها به مسائل دیگری مثل این که آیا این وسیله در خانه آن ها جایی برای استقرار دارد یا خیر توجه نکنند،احتمالا به این علت است که فکر می کنند هر چه وسیله بزرگ تر باشد ،استفاده بیشتری برایشان دارد،در صورتی که انتخاب یک وسیله روندی اصولی و دقیقا برعکس روند در پیش گرفته شده توسط اکثر خریداران دارد و آن این که شما اول باید بدانید که از یک وسیله چه انتظاریدارید و مورد دوم که بسیار نیز مهم است.این که چقدر فضا در آشپزخانه می توانید به آن وسیله اختصاص دهید.برای روشن تر شدن مطلب به مثالی اشاره می کنیم.فرض کنید برای خرید ماکروفر به فروشگاه لوازم خانگی مراجعه می کنید ،فروشنده انواع مدل ها و سیز را به شما معرفی می کند ،آیا فورا باید بزرگ ترین و گران ترین آن ها را انتخاب کنید؟مسلما خیر !باید بنا به نیاز و متناسب با آشپزخانه خود ،این وسیله را با سایز مناسب انتخاب کنید مطمئن باشید یک ماکروفر 42 لیتری با ابعاد 57*35*42 بیشتر از این که باعث راحتی باشد ، در یک آشپزخانه کوچک کوچک مایه عذاب شده و دست و پا گیر خواهد شد. به همین ترتیب انتخاب سینک ظرف شویی ،اجاق گاز و به خصوص یخچال و دیگر لوازم نیز باید با در نظر گرفتن همین موارد انجام شود ،بعضا دیده می شود که مشتری از طراح کابینت می خواهد که یک یخچل ساید بای ساید ،سینک ظرفشویی دولنگه ،یک اجاق گاز پنج شعله ،ماشین لباس شویی ،ماشین ظرف شویی ،مایکروفر و کلی لوازم دیگر را در آشپزخانه ای که فقط چهار متر طول و دومتر عرض دارد و در انتهای آن در ورودی تراس به علاوه پنجره نیز وجود دارد،جاسازی و دکوری زیبا برای آشپزخانه آن ها ایجاد کند.حال شما فکر کنید که اگر همه این لوازم را حتی کنر هم بچینیم و هیچ کابینتی هم در نظر نگیریم باز هم در اشپزخانه ای با این ابعاد نمی شود آن ها ا جاسازی کرد.به همین دلیل پیشنهاد می شود که همیشه لوازم آشپزخانه را متناسب با ابعاد محل آشپزخانه انتخاب کنید تا بتوانید بیشتربن استفاده را از آن ها برده و وجود آن ها فضای کوچک آشپزخانه شما را تنگ تر و دلگیر تر نکند

پنجره در دکوراسیون

کنایه آمیز است که بعضی از جالبترین پنجره ها،پنجره هایی هستند که تزئین آنها خیلی دشوار است.آن¬ها نیاز دارند که چهار چوب بندی شده و به جای این که پنهان شوند در جلوی دید قرار گیرند(که به درگیری همیشگی بین زیبایی شناسی و کاربرد منجر می¬شود.مثل پنجره های قوسی و فرورفته در دیوار (طاق نما) : اگر چه این پنجره در اتاق مفید و با ارزش می باشند. اما اکثرا هنگامی که در زیر آن ها مبلمان قرار می گیرد یا رادیاتور نصب می شود ،مشکل ساز می شوند .راه حل برای هر دو نوع پنجره (درواقع برای هر نوع پنجره ای که بالای یک صندلی لب پنجره یا رادیاتور قرر می گیرد)این است که به بعضی از انواع نورگیر ها را در جلوی شیشه آویزان کنیم.پرده هایی که دائما کنار رفته هستند ، می توانند در یک سمت آویزان شوند و یا اگر شما ظاهر موج دار می خواهید می توانید نورگیر در به حالت خود رها کنید یا یک پارچه با رنگ متضاد یا تکمیل کننده را هنگامی که یک صندلی لب پنجره اضافه کنید.شما می توانید با عملکردها و اقدامات بالا این پنجره ها را ساده یا مجلل کنید .در صورتی که مانعی برای پنجره وجود نداشته باشد ،هیچ دلیلی وجود ندارد که شما نتوانید از دنباله یا چین و تاب هایی در جلوی پنجره قوسی ،یا میل پرده خمیده بالای پرده استفاده و یا آن ها را آویزان کنید،ضمن این که می توانید از میل پرده کشی شده استفاده کنید،یا از یک جفت پرده بزرگ که در طول روز کنار کشیده می شوند و یا یک بند پرده متناسب با پنجره استفاده کنید.در این مورد انجام چنین تزئینی احتمالا گران تر از کارهای غیر استاندارد می شود. پنجره های پهلو به پهلو : این پنجره ه باید به طور کلی به عنوان یک پنجره در نظر گرفته شوند .پرده ها را از یک چوب یا میل پرده روی هر دو پنجره آویزان کرده و سپس پرده را کنار بزنید.همچنین می توانید از یک نوع نورگیر هم استفاده کنید. پنجره های کنج : اگر دو پنجره دی یک گوشه نسبت به هم با زاویه ی راست قرار داشتند ،از نورگیر ها یا تاقچه های شیشه ای که می توانند از بالا یا پایین با یک چراغ توکار نور را عبور دهند ، استفاده کنید. پنجره های متفاوت بر روی یک دیوار : اگر یکی از پنجره ها بسیار کوچک است برای تزین تنها ،یک مجسمه کوچک یا قفسه را در زیر یا کنار آن قرار دهید .یا کل دیوار را پرده بیاندازید و پرده را به پشت هر کدام از کناره های پنجره ببندید.اگر دیوار شما طولی و بلند است ،ممکن است شما به پرده هایی که بالای آن ثابت است در روی دیوار بین پنجره ها نیاز داشته باشید. پنجره های لولایی و پنجره هایی که به سمت داخل باز می شوند: اگر شما می خواهید حریم اتاق تان حفظ شده و داخل اتاق دیده نشود، می توانید از جنس پارچه یا حریر های بسیلر سبک را روی خود پنجره نصب کنید.برای پنجره هایی که به صورت افقی باز می شوند یک میل پرده نازک را به چهار چوب داخلی وصل و نیم پرده ها را از آن آویزان کنید .برای پنجرهایی که به صورت عمودی باز می شوند ،پرده های ارسی را به چهارچوب ها مانند پنجرهای شیروانی نصب کرده و یا از میله های شبیه درهای فرانسوی استفاد ه کنید. پنجره های مدور : این پنجره ها واقعا اگر بدون پوشش رها شوند بسیار زیبا هستند .یا اینکه می توان با جایگزین کردن شیشه مات ،یا رنگ یا لکه دار کردن شیشه آن را تزئین کرد

پنجره های نور گیر

نورگیرهای پنجره به عنوان گزینه های جایگزین یا اضافی و جانبی،برای پرده ها به کار می روند و مزیت های زیادی دارند که باید در نظر گرفته شود. هنگامی که یک نورگیر به طور کلی یک قطع واحد از یک پارچه باشد ،طراحی یک پارچه نقش دار را بسیار بهتر از پرده ها نشان می دهد.همچنین یک پارچه ساده با یک حاشیه(خواهه در داخل و خواه در لبه ها) بسیار جالب و معمار گونه به نظر می رسد.نورگیرهای رومی و قرقره ای هر چند مانند سبک¬های ساختاری مدرن سالهای 1960 هستند در عین حال دارای خطوط مرتبی هستند که برای اشکال گوناگون اتاق ها(خواهمدرنو دوره ای و خواه گزینشی)متناسب اند. اگر یک پنجره با چارچوب زیبا دارید،به جای پنهان کردنش می توانید یک نورگیر را درون تورفتگی آن پشت پرده نصب کنید تا نمایان تر شود.اکثر نورگیرها جایگزین مناسبی برای پرده ها در پنجره های کوچک یا پنجره هایی که رادیاتور زیر آن هاست یا صندلی زیرشان قرار میگیرد هستند.همچنین می توان از آنها در کنار پرده هایی که دائما کنار کشیده می شود استفاده کنید.نورگیر ها علاوه ب پوشش پنجره ها نمایی زیبا هم به اتاق می دهند .تمام نورگیرها توسط یک مکانیسم فنری یا طناب کشی،بالا پایین می شود و امکان می دهند نورگیرها روی پنجره کاملا مسطح و صاف باقیمانده در لایه ها و چین های منظم بالا و پایین کشیده شوند از انجا که نورگیرها میتوانند تا حد زیادی بالا و پایین شوند و به خوبی میتوانند نور ورودی به اتاق را تنظیم نمایند.

اتاق های پنجره دار

یک پنجره تخت و بدون پرده ممکن است واقعا لخت و خالی به نظر برسد مگر این که این پنجره رو به منظره یا نمایی زیبا باشد و یا این که چهارچوب معماری زیبایی داشته باشد.تزئینات پنجره گاه می توانند بد باشد چرا که اکثر آن ها به شیوه ای سنتی با پرده ای بسیار پوشیده پوشانده می شوند.اما در عصر جدید طراحان سعی می کنند حتی الامکان از شر این پرده های بسیار پرزرق و برق و پوشیده خلاص شوند و از پرده هایی ساده تر و یا حتی پنجره های لخت که منظره ای زیبادارد در طراحی ذکور خانه بهره بگیرند.امروزه در برخی کشور ها کمتر از پرده هایی مدل دار و شلوغ استفاده می شودو پرده ها را لوازمی جبری می داند و بیشتر از پرده کرکره های نازک و از جنس کتان یا نخ استفاده می کنند تا بتوان در مواقع لزوم خلوت لازم را به وجود آورد. بیشتر مردم و طراحان دکور ترجیح میدهند از پرده هایی استفاده کنند که بتوانند حداکثر نور را به خانه های خود راه بدهند و در عین حال پنجره هایشان را لخت نگذارند و با شیوه ای ملاحظه کارانه بتوانند هم از نور و هم منظره بیرون پنجره بهره ببرند.امروزه بیشتر افراد ترجیح می دهند از پارچه های توری و حریر برای تهیه پرده کرکره یا پشت پنجره ای استفاده کنندتا علاوه بر حفظ خلوت بتوان از داخل ، نورو منظره بیرون را نیز دید و نور زیبا و غیر مستقیمی را در اتاق منعکس کرد بنابراین اگر پنجره ای سر تا سری و زیبا با منظره ای جذاب داشته باشید بهتر است آن را نپوشانید و یا اگر چنین نبود از پرده های نازکی که بافت هایی زیبا دارند استفاده کنید از طرف دیگر می توان گفت مساله ا ی که پوشاندن یا میزان لخت ماندن پنجره را تعیین میکند در واقع همان ظاهر پنجره و ابعاد آن منظره های زیبا هستند را بهتر است لخت باقی گذاشت اما در اصل این پنجره ها لخت نیستند چرا که با منظره ای زیبا پر شده اند و خود همانند یک تابلوی طبیعی و زیبا هستند..

فضای خانه ای با احساس

تغییر رنگ راحت ترین و موثر ترین راه سریع ایجاد حال و هوایی جدیدتر در هر اتاق خانه است. شاید شب ها به محیط اتاق خوابتان چندان گرم و صمیمی به نظر نمیرسد با اکراه وارد ان شوید یا شاید نتوانید بفهمید که چرا میهمانان همیشه ترجیح می دهند به جای اتاق پذیرایی یا غذاخوری در آشپزخانه شلوغ بنشینند ؟ از رنگ های گرم و صمیمی در فضا هایی که می خواهید حال و هوایی گرم و صمیمی به آن ها بدهید بیشتر استفاده کنید مانند اتاق پذیرایی ، اتاق نشیمن یا غذاخوری. شما ممکن است بخواهید به حمام و توالت خود حال و هوایی آرامش بخش و به دور از نگرانی و اضطراب دهید به همین منظور بهتر است از طیف های رنگ آبی که یاداور آرامش دریا هستند ، بهره بگیرید یا برای ترغیب و تزریق انرژی بین اهل خانه از رنگ های ملایم شورانگیز استفاده کنید ،بدین منظور بهتر است برای آرایش و رنگ خانه از رنگ های طبیعت الهام بگیرید. با بهره گیری از رنگ های آبی نیلی می توانید به اتاق غذاخوری خود ظاهری شیک و رسمی تر دهید ،یا شاید با استفاده بردن از رنگ دیگری بتوانید به یک اتاق ،ظاهری غیر رسمی و آرامش بخش دهید به منظور ایجاد اتاق خوابی شیک ، می توانید از رنگ های خنثی استفاده کنید و برای ایجاد فضای جذاب و نمایشی می توانید از رنگ قرمز و بنفش بهره بگیرید از رنگ های ارامش بخش در اتاق خواب خود استفاده کنید. با تغییر در نورپردازی خانه ، به اتاق هایتان احساس دهید و فضاهای گوناگون رمانتیک ، رسمی ، سرگرم کننده و. غیره ایجاد کنید

چیدمان اتاق های افتابگیر

همانطور که از اسمش پیداست ، اتاق های آفتاب گیری از دلنشین و شادی برانگیزترین مناطق خانه هستند نور تابیده شده از پشت پنجره های مشبک اتاق بر روی کف، دیوار ،فضای زیبا و رویایی را در اتاق به وجود می آورد. اگر اتاقی با رنگ آبی و زرد باشد ،رنگ آبی که رنگ سرد است و می توان گرمای اتاق و رنگ زرد دیوار ها را کمتر کند. روکشهای شلوغ و رنگی صندلی ها و مبل ها و لوازم عتیقه همگی به فضای اتاق در کنار نور خورشید آرامش خاصی را پدید می آورد نوع چیدمان وسایل خانه در اتاق های آفتابگیر با دیگر اتاق ها خیلی متفاوت است ، در واقع در این نوع اتاق ها باید از رنگ های تند استفاده کرد.

طراحی و دکوراسیون داخلی

طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی یکی از پر اهمیت ترین و معماری داخلی جذاب ترین کارها در خانه و حتی خانه داری محسوب می شود به طوری که حتی نحوه چیدمان و رنگ ها و بازی با نور در جذابیت محیط زندگی و بر گرمای خانواده و آرامش و احساس راحتی و گاهی انسجام آن در تک تک افرادتاثیر گذار می باشد. زندگی ما پر از رنگ است و می توان با بهره گیری رنگ های گرم و شاد فضای خانه مان را هم شاد کنیم دکوراسیون پذیرایی عنصری که در شروع باید مد نظر قرارگیرد عملکرد و نحوه استفاده از فضای داخلی است.یک چهار دیواری می تواند به عنوان اتاق خواب ، آشپزخانه ، پذیرایی ، یا دفتر کار شخص معین برای فعالیت مشخص قرار گیرد ضروری است با استفاده از عواملی چون نورپردازی و چیدمان مبلمان تقسیم گردد تا عملکرد هر یک دقیقا مشخص گردد. شکل و نظم اثاثیه می تواند همچون دیوار ها در یک فضا ی بزرگ ایجاد نوعی محصوریت کرده و الگوهای خاصی را به نمایش بگذارد. دکوراسیون پذیرایی حتی یک عنصر تنها قادر است از طریق فرم اندازه و شکل خود فضای را تحت الشعاع قرار داده و حوزه فضایی را نظم بخشد همچنین نور و الگو های تاریک و روشن آن باعت می شود تا قسمتی از فضا جلب نظر کرده و در عوض از اهمیت سایر قسمت ها کاسته شود و در نتیجه فضا از این طریق تقسیم بندی می شود. هدف اصلی از انجام دکوراسیون داخلی بالا بردن زیبا سازی فیزیکی و هماهنگی آن با احساسات درونی انسان میباشد که جز با تاکید بر روابطی چون عاملیت و عملکرد با فرم و .. و همچنین به وسیله عناصر متعلقه و مرتبطی چون رنگ و بافت و ... میسر و مقدور نمیباشد. طراحی داخلی با بکارگیری عناصر فوق سعی در بهینه سازی فضاها و دست یابی به کارایی و کارکرد مناسب در کنار زیبایی و معانی و معناها می باشد. معماری داخلی با ایجاد مجموعه ای از باید و نباید ها و کثرت ها و کاستی ها و قرار دادن فرم در برابرفرم و فضا هندسه در برابر طبیعت ، داخل در برابر خارج و همچنین قدرت و منطق مردانه از یک سو احساسات زنانه از سوی دیگر می کوشد ارتباط معنایی و فرمال مفهوم میبخشد.در واقع معماری داخلی به وسیله ی این ترکیب می خواهد به اهداف مورد نظر خود در طراحی فضا دست یابد. طراحی داخلی در ایجاد فضایی مطلوب و دلنشین برای افراد جامعه نقش موثر دارد.محیط مناسب یعنی فضایی که بشر در آن می تواند فرغ از فشارهای نا خواسته روانی رشد کرده و شکوفا شود و این خواسته های عقلانی و منطقی هر جامعه است. بنابر این هدف طراحی داخلی بهبودعملکرد فیزیکی و روانی و دست یابی به اصول زیبا شناسی فضای داخلی است.در این میان ، اصولی که در طراحی با هدف ایجاد فضایی معمارانه در نظر گرفته می شود.