title

بازسازی واحد اداری

star امتیاز از نظر کاربران : 0 از 5

آنچه در این مقاله می خوانید

بازسازی اداری

بازسازی واحد اداری همواره به عنوان بخشی از روال کاری در نظر گرفته می‌شود. هر محیط تجاری، اداری و مسکونی بعد از گذشت مدتی نیاز به بازسازی و دیزاین اداری دارد. این بازسازی ممکن است در مورد عناصر بیرونی یا نمای ساختمان اتفاق بیفتد. در مواردی نیز ممکن است این بازسازی در دکوراسیون داخلی مدنظر قرار بگیرد.


بازسازی ساختمان اداری

بازسازی اداری نیز برای برطرف کردن فرسودگی و کهنگی محیط مدنظر قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که کلیه عناصر به کار رفته در دکوراسیون بعد از گذشت مدتی دچار کهنگی و فرسودگی بیش از اندازه می‌شوند. به همین علت، جلوه گذشته را ندارند. ضمن اینکه در بیشتر موارد، این نوع عناصر کارکرد قبلی خود را از دست داده‌اند. بنابراین مسئله بازسازی واحد اداری به عنوان یک رکن اصلی در محیط ساختمان اداری مدنظر قرار می‌گیرد. ضمن اینکه این بازسازی به ایمنی بیشتر محیط اداری نیز کمک می‌کند.


مطلب پیشنهادی: طراحی اداری جدید و اروپایی


چه عناصری بازسازی محیط اداری را حائز اهمیت می‌کنند؟

اقلام فرسوده می‌توانند محیط اداری را بیش از حد ناامن کنند. برای تامین امنیت ارباب رجوع، کارکنان اداره و سایر عوامل نیاز به بازسازی محیط اداری داریم. محیط‌های اداری، تجاری و مسکونی دارای ابعاد و زوایای مختلفی هستند. محدود بودن تجهیزات، عدم نورپردازی مناسب، استفاده از تاسیسات فرسوده و نامطلوب، عدم کاربری مناسب، طراحی محیط اداری به شکل غیر اصولی، سبک قدیمی ‌طراحی، نوع ساخت محیط اداری و غیره می‌تواند از دلایل بازسازی محیط اداری باشند.

زمانی که تصمیم به بازسازی محیط اداری می‌گیرید، پیدا کردن یک تیم ماهر و متخصص اهمیت قابل توجهی دارد. در چنین حالتی، بخش قابل توجهی از بازسازی دکوراسیون نیاز به مدیریت و رعایت اصول مختلف دارد. به همین دلیل افراد بی‌تجربه و آماتور نمی‌توانند گزینه مناسبی برای بازسازی محیط اداری باشند.

عناصر مهم در بازسازی محیط اداری


تخریب و بازسازی ساختمان اداری

زمانی که تصمیم به بازسازی ساختمان اداری می‌گیرید، چندین نکته مهم را مدنظر قرار دهید. اول اینکه این موقعیت، یک محیط کاری و اداری است. به همین خاطر باید همواره جایگاه مناسبی برای حفظ مشتریان داشته باشد. دوم اینکه این محیط باید بتواند فضای کاری مناسب را برای کار پرسنل و کارمندان مهیا کند. در واقع هیچ‌گونه عامل مزاحمت و ناراحتی در محیط کار وجود نداشته باشد. در بیشتر موارد بازسازی اداری صرفاً برای بهسازی محیط کار و افزایش عملکرد کارکنان انجام می‌شود.


افزایش قابلیت عملکردی کارمندان با بازسازی اداری

همان‌طور که می‌دانید دکوراسیون و نحوه طراحی محیط کار بر سلامت روان کارمندان و افزایش قابلیت‌های آن‌ها تاثیر مستقیم دارد. بیشتر کارمندان از محیط‌های تمیز، مدرن و شیک استقبال می‌کنند. ضمن اینکه به شکل ناخودآگاه تمایل دارند در چنین محیط‌هایی مشغول به کار شوند. بنابراین بازسازی ساختمان اداری باید در راستای اهداف کاری انجام شود. بخشی از اهداف کاری مربوط به کارمندان و کارکنان محیط اداری است. به همین خاطر بعضی از کارفرمایان ترجیح می‌دهند برای بازسازی اداری به سراغ پرسنل و کارمندان خود بروند و از آن‌ها نیز درباره ایده‌های طراحی بازسازی نظرسنجی کنند.

تمام این موارد برای بهسازی محیط کار، حفظ مشتریان و افزایش قابلیت کارکنان و کارمندان محیط اداری مدنظر قرار می‌گیرد. شواهد و تجربیات به دست آمده نشان می‌دهد بازسازی محیط اداری در چنین حالتی به شکل بسیار بهینه و مناسب انجام می‌شود. ضمن اینکه مزایا و نتایج بسیار خوبی نیز به همراه دارد، یکی از مدرن ترین طراحی ها، طراحی اداری لوکس میباشد.


اهمیت کارمندان و کارکنان در مبحث بازسازی محیط اداری

کارمندان و کارکنان محیط اداری به بازسازی اداری بیش از هر فرد دیگری نیاز دارند. آن‌ها بخش قابل توجهی از ساعات روز را در محیط کاری هستند و ناخودآگاه تحت تاثیر آن قرار می‌گیرند. مطمئناً کار کردن در یک محیط شاداب می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر راندمان کاری داشته باشد و احساس خستگی را به تعویق بیندازد. مثلاً زمانی که تجهیزات خنک‌کننده و گرمایشی در یک محیط اداری پیش‌بینی می‌شوند، تمامی‌ افرادی که در این محیط قرار می‌گیرند آسایش خوبی را تجربه می‌کنند.

مسلماً در روزهای سرد سال نیز نمی‌توان از وجود تجهیزات گرمایشی بی‌نصیب ماند. همچنین در روزهای گرم تابستانی نیز نمی‌توان از تجهیزات خنک‌کننده غافل شد. از طرفی ساختمان‌های اداری با توجه به موقعیت و عملکردی که دارند، به شکل مداوم با رفت و آمد و تردد ارباب رجوع مواجه می‌شوند. همین موضوع اهمیت سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی را آشکار می‌کند.


بازسازی واحد اداری معرف برند و هویت شرکت

نحوه دکوراسیون و طراحی ساختمان‌های اداری به‌عنوان بخشی از هویت و برند آن‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد. به همین علت ارباب رجوع و مشتریانی که به شرکت یا محیط اداری شما مراجعه می‌کنند، بسیار تحت تاثیر نحوه ساخت و ساز،بازسازی و طراحی دکوراسیون اداری و غیره قرار می‌گیرند. برای اینکه بتوانید به خوبی در نظر مشتری جلوه کنید و هویت و برند خود را به شکل مناسبی معرفی کنید، بهتر است تمامی‌ عناصر مهم و ضروری برای بازسازی ساختمان اداری را به شکل مناسب مورد استفاده قرار دهید.

این موضوع نشان می‌دهد شما به کارکنان، کارمندان و پرسنل خود اهمیت قابل توجهی می‌دهید. زمانی که ارزش به مراتب بیشتری برای افراد مراجعه‌کننده و ارباب رجوع قائل هستید، هویت و برند شما در نظر افرادی که به محیط اداری مراجعه می‌کنند، ارزشمندتر خواهد بود.


مطلب پیشنهادی: اجرا و طراحی اداری


بازسازی اداری و بازسازی مسکونی چه تفاوتی با هم دارند؟

بسیاری از افراد زمانی که تصمیم به بازسازی اداری می‌گیرند، تمایل دارند بدانند آیا این بازسازی با بازسازی واحد مسکونی تفاوت دارد؟ در پاسخ به سوال این افراد باید اذعان کنیم که بازسازی ساختمان مسکونی با تخریب و بازسازی واحد اداری کاملاً متفاوت است.


تفاوت بازسازی محیط اداری و محیط مسکونی

فضاسازی در محیط‌های اداری تاثیر قابل توجهی در راندمان کاری دارد. از این رو باید در طراحی و دکوراسیون جدید، فضاسازی به نحوه مطلوب و ایده‌آل انجام شود تا بتواند مورد توجه کارکنان و ارباب رجوع قرار بگیرد. از طرفی محیط اداری نسبت به فضای مسکونی بسیار پر تردد و شلوغ است. به همین خاطر باید بتواند شرایط مناسب و ایده‌آل را برای رفت و آمد افراد مختلف فراهم کند.

در بازسازی اداری توجه به مراتب بیشتری به فضاسازی و تفکیک فضا می‌شود. این موضوع مهم‌ترین تفاوت فضای مسکونی و اداری به حساب می‌آید.


بازسازی واحد اداری

زمانی که تصمیم به بازسازی ساختمان اداری می‌گیرید، باید چندین مرحله مهم را پشت سر بگذارید. برای اینکه بتوانیم بازسازی ساختمان اداری را انجام دهیم، ابتدا باید یک نقشه کلی در اختیار داشته باشیم. نقشه، عملکرد هر قسمت از فضای اداری را به خوبی مشخص می‌کند. این نقشه توسط افراد متخصص و حرفه‌ای مورد بررسی، تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. در این نقشه مشخص شده که هر کدام از فضاهای اداری مربوط به چه قسمتی هستند و چه عملکردی دارند؟ همچنین تعداد افرادی که قرار است در این فضا مشغول به کار شوند، مشخص شده است. تمام این موارد برای بهینه‌سازی فضا و استفاده درست از آن مورد توجه قرار می‌گیرد.


اهمیت نورپردازی در بازسازی ساختمان اداری

نکته مهم دیگر در تخریب و بازسازی واحد اداری توجه به نورپردازی هر کدام از فضا‌های محیط اداری است. نورپردازی این محیط‌ها باید به شکل برنامه‌ریزی شده و استاندارد باشد. چرا که الگوی نور می‌تواند محیط اداری را بسیار خاص و جذاب کند.


نحوه بازسازی محیط اداری و محیط مسکونی

نورپردازی از جمله عناصری است که در هیچ محیطی قابلیت حذف ندارد. برای اینکه بتوانید محیط مدرن و شیک را به شکل جذاب طراحی کنید، باید تمرکز لازم را بر روی طراحی عناصر نورپردازی داشته باشید. شیوه‌های مختلف تامین نور به محیط می‌تواند برای کارفرمایان، کارکنان، کارمندان و ارباب رجوع‌ها مورد توجه قرار بگیرد. البته این شیوه‌ها باید کاملا استاندارد و اصولی باشند و بتوانند میزان مصرف انرژی را به حداقل ممکن برسانند.


ضرورت استفاده از نور در بازسازی محیط اداری

محیط اداری ساعات روز مورد استفاده قرار می‌گیرد. همین مسئله باعث شده زمانی که بحث نورپردازی این محیط‌ها مدنظر قرار می‌گیرد، بسیاری از افراد از اعمال نورپردازی در چنین محیط‌هایی امتناع کنند. آن‌ها معتقد هستند که روشنایی فضای اداری می‌تواند صرفاً به کمک نور طبیعی فراهم شود. به همین علت نیازی به استفاده از نور مصنوعی نیست.

ممکن است این نظر یا نگرش تا حد بسیاری درست باشد اما متاسفانه میزان بهره‌مندی هر کدام از اتاق‌های محیط کاری از نور طبیعی با هم برابر نیست. ممکن است برخی از کارمندان در محیط اداره غرق در نور و روشنایی باشند. طوری که برای کنترل نور نیاز به پرده‌های ضخیم وجود داشته باشد. در حالی که برخی از کارمندان نیز از وجود نور طبیعی ساده بی‌بهره باشند. از این رو به کارگیری نورپردازی مصنوعی در تخریب و بازسازی ساختمان اداری اهمیت دارد. ضمن اینکه نور طبیعی ممکن است در برخی از مواقع به دلیل ابری بودن هوا یا توفان‌های تندری چندان وجود نداشته باشد.


نحوه نورپردازی اتاق‌های فضای کار

نورپردازی اتاق اداری باید با توجه به ابعاد و مساحت آن‌ها انجام شود. برای نورپردازی معمولاً از پنل‌های ال ای دی کمک گرفته می‌شود. پنل‌های ال ای دی در مدل SMD شرایط مفید و موثری برای پخش نور در محیط فراهم می‌کنند. طوری که به کمک این نورپردازی می‌توان از حداقل انرژی برای پخش نور با قدرت بالا کمک گرفت. پنل‌های ال ای دی به دو شیوه توکار و روکار مورد استفاده هستند. ضمن اینکه در اشکال و ابعاد مختلفی نیز به بازار عرضه می‌شوند. طیف رنگی در نظر گرفته شده برای این نوع پنل‌ها نیز بین ۶۵۰۰ تا ۳۰۰۰ کلوین قرار دارد.


تخریب و بازسازی واحد اداری

وجود این طیف رنگی در بازسازی اداری کمک می‌کند که هر محیطی با توجه به اهمیت جایگاه و شخصی که قرار است در آن قرار بگیرد، نورپردازی شود. به‌عنوان مثال اتاق مدیر باید نسبت به سایر اتاق‌ها روشن‌تر باشد. اتاق‌هایی که مربوط به کنفرانس، همایش و ... هستند، نیاز به نورپردازی خاص و ویژه‌ای دارند. برای اینکه بتوانید از فضاسازی و تخریب و بازسازی واحد اداری به اهداف مورد نظر خود برسید، بهتر است بر روی مسئله نورپردازی متمرکز شوید.


نکات مهم در نورپردازی بازسازی محیط اداری

برای نورپردازی موفق چندین نکته مهم را مدنظر قرار دهید: اول این که صرفه‌جویی در انرژی را مد نظر قرار دهید. دوم اینکه نورپردازی محیط اداری را به شکل منعطف طراحی کنید. یعنی عناصر به کار گرفته شده در نورپردازی باید در محیط‌های مختلف قابلیت استفاده داشته باشند. ضمن این که جذابیت و زیبایی لازم را برای یک محیط تجاری فراهم آورند. از طرفی تعادل لازم بین نور مصنوعی و نور طبیعی نیز فراهم شود. برای تامین روشنایی محیط کاری صرفاً به نور مصنوعی تکیه نکنید. ضمن اینکه فقط به دنبال تأمین روشنایی از طریق نور طبیعی نیز نباشید. در این محیط هر دو شیوه تامین نور چه به شکل طبیعی و چه به شکل مصنوعی باید مدنظر قرار بگیرند.

چراغ‌هایی که برای فضاسازی محیط‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند، با توجه به نقش و عملکرد کارمند و نوع فعالیت انتخاب می‌شوند. برخی از محیط‌ها همچون اتاق‌های حسابداری نیاز به نور بیشتری دارند. چراغ‌های ال ای دی با توجه به مصرف کم انرژی در واحدهای تجاری و اداری بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرند و گزینه به مراتب اقتصادی نیز هستند.


نورپردازی اصولی در فضای ساختمان اداری

همانطور که می‌دانید امروزه بحث مصرف انرژی بهینه در بحث‌های کاری و تجاری اولویت دارد. در واقع هر محیط با هر نوع عملکردی باید از نظر مصرف انرژی در وضعیت بهینه قرار داشته باشد. به همین خاطر شیوه‌های نورپردازی کم‌مصرف در تخریب و بازسازی ساختمان اداری بسیار مورد توجه و استقبال قرار می‌گیرند. ضمن اینکه این شیوه‌ها می‌توانند مدیریت محیط اداری را به شکل مناسبی منظم کنند. همچنین از اتلاف سرمایه برای پرداخت مصرف انرژی نیز جلوگیری کنند.

نورپردازی در بازسازی محیط اداری

الگوی نورپردازی متناسب با فضای اداری را مورد استفاده قرار دهید

متدها و الگوهای متفاوتی از نورپردازی وجود دارند که برای محیط اداری بسیار مناسب هستند. این الگوها می‌توانند برای محیط‌های مختلف جذابیت داشته باشند اما گزینه بسیار مناسبی برای محیط‌های اداری هستند. چرا که با توجه به محیط اداری طراحی و تولید شده‌اند.


توجه به منابع نور مصنوعی و طبیعی در نورپردازی اداری

در تخریب و بازسازی ساختمان اداری علاوه بر اینکه شیوه و نحوه استفاده از عناصر نورپردازی اهمیت دارد، میزان و مقدار نور محیطی نیز از اهمیت قابل توجهی برخوردار است. هر کدام از فضاهای محیط اداری با توجه به موقعیتی که دارند، ممکن است نیاز کمتر و بیشتری به نور مصنوعی داشته باشند. بعضی از اتاق‌ها، نور محیطی بیشتری دریافت می‌کنند. به همین خاطر وجود یک عنصر نور مصنوعی برای آن‌ها کفایت می‌کند. بعضی از اتاق‌ها از نور محیطی طبیعی بی‌بهره هستند. در چنین حالتی وجود عناصر مصنوعی تامین نور اهمیت قابل توجهی دارد.

این در حالی است که بیشتر ارباب رجوع‌ها تمایل ندارند به محیط‌های تاریک و کم‌نور وارد شوند. همچنین این محیط‌ها با توجه به ویژگی‌هایی که دارند، می‌توانند عملکرد کارکنان و کارمندان را نیز به‌شدت کاهش دهند. همچنین سلامت روان آن‌ها را نیز تحت تاثیر قرار دهند. مثلاً کارمندانی که در محیط‌های کم‌نور و تاریک فعالیت می‌کنند، بعد از گذشت مدتی دچار افسردگی می‌شوند. این موضوع می‌تواند در طولانی مدت برای چشم‌های کارمندان نیز آسیب‌های بسیاری به همراه داشته باشد.


بازسازی اداری و تامین نور


تامین انرژی مثبت با نور

مسئله مهم دیگر در مورد تامین نور مناسب فضای اداری این است که نور کافی، احساس شادابی و انرژی مثبت بیشتری را در فضا القا می‌کند. این مسئله عملکرد کارکنان و افرادی که به آن‌ها مراجعه می‌کنند را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای اینکه بتوانید کارمندان با انگیزه و شادابی داشته باشید، باید به نورپردازی در بازسازی واحد اداری توجه کنید. از طرفی درصد قابل توجهی از جذابیت واحد اداری نیز مربوط به نورپردازی آن است.

الگو‌های نورپردازی نشان می‌دهند که یک محیط تا چقدر توانسته با الگوهای مدرن و جدید پیش برود. بنابراین ما به شما توصیه می‌کنیم در تخریب و بازسازی واحد اداری شیوه‌های نورپردازی را مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار دهید و با توجه به محیط اداری خود، آن‌ها را انتخاب کنید.


ترتیب فضای دلنشین و مطلوب با بازسازی اداری

اگرچه هدف اصلی تخریب و بازسازی ساختمان اداری از بین بردن فرسودگی و کهنگی محیط اداری است اما در نهایت بیشتر کارفرمایان تمایل دارند با توجه به این تخریب و بازسازی، فضای دلنشین و ایده‌آل را در محیط کاری ترتیب دهند. از این‌ رو مسائل مختلف همچون جلوه‌های بصری، تزیین، اجرای دکوراسیون طبق الگوریتم‌های جدید و مدرن و غیره نیز در تخریب و بازسازی واحد اداری مورد توجه قرار می‌گیرد. کارفرمایی که تصمیم گرفته محیط اداری خود را دلنشین و مطلوب کند، باید چندین نکته مهم را مدنظر قرار دهد.

title
دیدگاه شما؟
leave a comment
شما به این مقاله چه امتیازی می دهید؟ 0 از 5
captcha

با ما در ارتباط باشید
title
پروژه های مرتبط
project related
دیزاین اداری تجاری
شرکت اداری ظفر

پروژه اداری

مشاهده جزئیات

شرکت اداری املاک شهر سعادت آباد

پروژه اداری/دکوراسیون داخلی اداری

مشاهده جزئیات

دفتر اداری رایان کاوه اندرزگو

پروژه اداری/دکوراسیون داخلی اداری

مشاهده جزئیات

پروژه دکوراسیون داخلی اداری
پروژه اداری یزد به سبک مدرن هایتک

پروژه اداری/جدید ترین پروژه ها/ریشه

مشاهده جزئیات