دیوار سبز خارجی

یکی از پرکاربردترین عناصری که در معماری ساختمان‌ها به کار برده می‌شود، طراحی و اجرای دیوار سبز است. همان‌طور که می‌دانید، دیوارها علاوه‌بر آن که عملکرد سازه‌ای دارند، برای زیبایی نما نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. حال باید بدانید که اجرای چنین پروژه‌ای به دو شکل انجام می‌شود؛ یکی طراحی و اجرای دیوار سبز خارجی و دیگری طراحی و اجرای دیوار سبز داخلی. این تقسیم‌بندی بر اساس شرایط متفاوت محیطی انجام می‌شود. حال در ادامه به شرح طراحی و اجرای دیوار سبز خارجی می‌پردازیم تا با شرایط آن به طور کامل آشنا شوید.

دیوار سبز خارجی Outdoor Green Wall

همان‌طور که از نام این سازه مشخص است، در یک فضای آزاد و خارجی طراحی می‌شود که حال این فضا می‌تواند جداره خارجی ساختمان یا دیوارهای یک محوطه باشد. این سازه برای زمان‌هایی که شما تصمیم دارید دیواری را با یک نمای بد بپوشانید یا در سطح محیط مورد نظر خود فضای سبزی ایجاد کنید، بسیار مناسب خواهد بود.

دیوارهای خارجی اکثرا می‌توانند وزن بالایی از گیاه را تحمل کنند؛ بنابراین از نظر سازه‌ای شما با محدودیت روبه‌رو نخواهید بود، اما موضوعی که در این رابطه اهمیت دارد جهت قرارگیری گیاهان است، چرا که میزان تابش خورشید یا جریان باد می‌تواند بر این موضوع بسیار موثر باشد و مشکلات گوناگونی را برای سازه در ادامه پیش آورد. از همین‌رو توصیه می‌شود پیش از انتخاب دیوار برای اجرای این سازه حتما مشورت لازم را با متخصصین فضای سبز انجام دهید.

مهم‌ترین موضوعی که در اجرا و طراحی دیوار سبز خارجی تاثیر دارد، وضعیت اقلیمی است. این سازه به طور مستقیم با شرایط جوی در ارتباط خواهد بود، به طوری که دمای بیش از حد بالا یا پایین، جریان بالای باد و مواردی از این دست می‌تواند روی این سازه تاثیر بگذارد.

اجرای دیوار سبز و نمای جذاب در انواع گوناگونی انجام می‌شود، زیرا به طور کلی چند مدل گوناگون از این سازه وجود دارد که شما می‌توانید به اجرای آن‌ها بپردازید. در ادامه این موضوع را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا شما نیز با انواع این سازه آشنا شوید.دیوار سبز خارجیدیوار سبز مدولار

یکی از مدل‌های مناسب دیوار سبز خارجی، مدولار است. این سیستم به‌گونه‌ای طراحی شده که استفاده از آن نه‌تنها به گیاه آسیبی وارد نمی‌کند، بلکه باعث طولانی شدن عمر گیاه نیز می‌شود. همچنین برای اجرای آن به فضای زیادی نیاز نیست و شما می‌توانید در فضاهای آزاد که کوچک به نظر می‌رسند و جای بسیاری وجود ندارد، از این سازه استفاده کنید.

برای اجرای این مدل از دیوار به داربست نیاز خواهد بود، البته جنسی که این داربست دارد از فلز سبک استیل گالوانیزه است که می‌توانید آن را به راحتی به هر فرمی که می‌خواهید، در آورید. سپس باید گیاه مورد نظر خود را انتخاب کنید تا پروژه طراحی و اجرای دیوار سبز خارجی تمام شود.

دیوار سبز داربستی

برای آماده‌سازی و اجرای دیوار سبز داربستی به یک داربست سبک و سه‌بعدی نیاز خواهد بود. این داربست از دیواره ساختمان و محیط مورد نظر جدا است و گیاه روی آن رشد خواهد کرد. از جمله ویژگی‌های این دیوار می‌توان به انعطاف‌پذیری آن اشاره کرد؛ از همین جهت می‌توانید آن را به هر شکلی که می‌خواهید در آورید تا گیاه نیز به همان شکل رشد کند و باعث زیبایی محیط شود.

مزیت‏‌های استفاده از دیوار سبز در بخش خارجی ساختمان و محیط

طراحی و اجرای دیوار سبز خارجی از جمله کارهایی به شمار می‌آید که انجام آن مزیت‌های بسیاری را به همراه خواهد داشت. از همین جهت در ادامه به بررسی مهم‌ترین این مزایا خواهیم پرداخت تا با آن‌ها آشنا شوید.

وجود دیوار سبز در فصل تابستان باعث ایجاد سایه می‌شود، همچنین پوشش گیاهی که بین دیوار ساختمان و خورشید وجود دارد سبب می‌شود که گرما به داخل ساختمان نفوذ نکند، در نتیجه هدر رفت انرژی سرمایشی در چنین محیط‌هایی که از دیوار سبز استفاده می‌کنند وجود نخواهد داشت. البته به این نکته توجه داشته باشید که این موارد به نوع اقلیمی که ساختمان در آن قرار گرفته نیز بستگی دارد.

مزیت دیگری که وجود دارد را می‌توان مربوط به زمانی در نظر گرفت که وزش باد اتفاق می‌افتد. این موضوع برای فصل تابستان بسیار شرایط ایده آلی را به همراه خواهد داشت و به بهینه کار کردن دستگاه سرمایشی نیز کمک خواهد کرد. دلیل خنک بودن بادی که جریان دارد، بخارآب حاصل از برگ و اکسیژنی که تولید می‌کند است.

در هنگام انتخاب گیاهان دیوار سبز به چه نکاتی باید توجه کرد؟

اگر تا به این‌جای مقاله تصمیم گرفته‌اید که برای نمای بیرونی ساختمان محل کار یا منزل خود از دیوار سبز خارجی استفاده کنید، باید پیش از آن که به انتخاب گیاهان بپردازید، برخی از نکات را در نظر بگیرید تا با استفاده از آن‌ها بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

به شرایط اقلیمی توجه کنید

اولین توصیه‌ای که برای شما در راستای انتخاب گیاهان داریم، این است که به شرایط اقلیمی توجه داشته باشید و گیاهی را برای دیوار انتخاب کنید که با اقلیم منطقه شما سازگار است. یعنی شما باید میزان نور، دما، بارندگی، کیفیت آب، وزش باد، ارتفاعات منطقه، شمالی و جنوبی بودن ساختمان و مواردی از این دست را در نظر بگیرید و بر اساس آن‌ها گیاهی که در برابر تمام شرایط موجود مقاوم است را تهیه و استفاده کنید.

انتخاب گیاه مورد نظر

در زمان انتخاب گیاه مورد نظر برای دیوار سبز خارجی توصیه می‌شود که گیاهی را به کار ببرید که قبلا به شرایط آب‌وهوای منطقه شما سازگار شده، در حقیقت انتخاب گیاه بومی یک انتخاب مناسب خواهد بود. همچنین شما باید گیاهی را انتخاب کنید که همیشه سبز است، چرا که دیوار سبز شما در تمام فصول سال زیبایی خود را به این طریق حفظ خواهد کرد. مورد آخر نیز که تصمیم داریم به آن بپردازیم، انتخاب نوع گیاه بر اساس حالت رشد است که توصیه ما به شما انتخاب گیاه خزنده، رونده و بالارونده است، زیرا این کار بر زیبایی دیوار نیز نقش دارد.

با کاشت گل دیوار سبز را زیبا کنید

علاوه بر استفاده از گیاهان سبز، شما می‌توانید از گل‌های معطر و زیبا نیز برای طراحی دیوار سبز خود استفاده کنید، پس به سراغ انتخاب گل‌های زیبا و خوش بویی مانند گل ارغوان، گل نسترن و ... بروید تا با استفاده از آن‌ها و تنوع رنگی که دارند به دیوار سبز خود زیبایی ببخشید. دقت داشته باشید که اجرای دیوار سبز می‌تواند بر شادابی روحیه شما نیز تاثیر داشته باشد، پس از ایجاد آن غافل نشوید.

دیدگاه شما؟
leave a comment
شما به این مقاله چه امتیازی می دهید؟ 0 از 5

با ما در ارتباط باشید
محصولات مرتبط
product related
لوستر رویال مدل 101

ریشه/لوستر

مشاهده جزئیات

لوستر رویال مدل 102

ریشه/لوستر

مشاهده جزئیات

موکت 01

ریشه/موکت

مشاهده جزئیات

لمینت
کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

مشاهده جزئیات

آینه آبشاری

آیینه/ریشه

مشاهده جزئیات

آینه اسیدشور

آیینه/ریشه

مشاهده جزئیات

آینه تراش

آیینه/ریشه

مشاهده جزئیات

پوسترهای چهره و نقوش اسلیمی

پوستر/ریشه

مشاهده جزئیات

پوسترهای بوهمیایی و نقوش گیاهی

پوستر/ریشه

مشاهده جزئیات

پوستر چرمی

پوستر/ریشه

مشاهده جزئیات

تایل خزه

تایل/ریشه

مشاهده جزئیات

تایل سیمانی

تایل/ریشه

مشاهده جزئیات

دیوار سبز-گرین وال

دیوار سبز/ریشه

مشاهده جزئیات

فلاور باکس

ریشه/فلاور باکس

مشاهده جزئیات

کاغذ دیواری

ریشه/کاغذ دیواری

مشاهده جزئیات

لمینیت

ریشه/لمینیت

مشاهده جزئیات

مبلمان اداری

ریشه/مبلمان اداری

مشاهده جزئیات

موکت اتریشی

ریشه/موکت

مشاهده جزئیات

موکت آمریکایی

ریشه/موکت

مشاهده جزئیات

موکت هلندی

ریشه/موکت

مشاهده جزئیات

میکروسمنت

ریشه/میکروسمنت

مشاهده جزئیات

نور خطی

ریشه/نور خطی

مشاهده جزئیات

روشویی مدرن و کلاسیک

روشویی/ریشه

مشاهده جزئیات

شیشه استندگلس

ریشه/شیشه استندگلس

مشاهده جزئیات

های گلاس ترکیه ای

ریشه/های گلاس

مشاهده جزئیات

مقالات مرتبط
Article related

طراحی و دکوراسیون داخلی

مشاهده جزئیات

چیدمان اتاق های افتابگیر

مشاهده جزئیات

فضای خانه ای با احساس

مشاهده جزئیات

اتاق های پنجره دار

مشاهده جزئیات

پنجره های نور گیر

مشاهده جزئیات

پنجره در دکوراسیون

مشاهده جزئیات

تناسب وسیله های آشپزخانه

مشاهده جزئیات

رنگ در دکوراسیون

مشاهده جزئیات

هماهنگی در دکوراسیون داخلی
بر اساس معنی مندرج در لغت نامه اکسفورد ،دکوراسیون داخلی عبارت است از " هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ ها ،اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه" با این حساب همه ما هنگامی که خانه خود را تزئین و درباره بهترین چیدمان مبلمان منزل مان فکر می کنیم ، نقش یک دکوراسیون داخلی را بر عهده میگیریم .با این همه دکوراسیون داخلی ، دکوراسیون داخلی همانند سایر هنر ها ،دارای سبک و ریزه کاری های متفاوتی است که بر اساس سلیقه ها و نیاز های دوران ،دستخوش تغییر می شوند. بر خلاف تصور عامه ،تعداد دکوراتور های داخلی بسیار بیشتر از آن است که همه تصور می کنند و حتیبرخی از آنان در زمره مشاهیر دنیای امروز امروز هستند ، گرچه شاید به شهرت طراحان مد و یا هنرمندان دیگر رشته ها نباشند.اما با این وجود بسیاری از دکوراتور های داخلی از راه طراحی درامد بسیار بالایی نیز کسب می کنند.شاید دلیل اصلی ناشناخته ماندن آن ها این باشد که در واقع طراحی داخلی از اواسط قرن بیستم به صورت مبحثی مطرح درآمد ،گرچه قدمت آن بیش از نیم قرن است.به هر در دنیای امروزی بیش تر تربیات زندگی افراد دزر فضاهای بسته و داخلی به دست می آید.شاید ما اوقاتی را برای تفریح و هواخوری و فرار از زندگی بسته در فضای آزاد بگذرانیم،اما همین شادی فرار از محیط بسته ،نشان دهنده کثرت اوقاتی است که در اتاق ها سپری می کنیم .به همین دلیل دکوراسیون داخلی مناسب ،بهترین راه حل برای بهبود وضیعیت کاری تحصیلی و زندگی مان می باشد.

مشاهده جزئیات

اشنایی فضا

مشاهده جزئیات

آشنایی با فضا 2

مشاهده جزئیات

طراحی داخلی

مشاهده جزئیات

طراحی پلان

مشاهده جزئیات

تخت خواب ها

مشاهده جزئیات

تناسب مکانی

مشاهده جزئیات

آپارتمان نشینی

مشاهده جزئیات

تاریخچه مبلمان

مشاهده جزئیات

کمبود فضا

مشاهده جزئیات

آشپزخانه

مشاهده جزئیات

آفرینش هارمونی

مشاهده جزئیات

پارچه ی مخصوص پرده

مشاهده جزئیات

تغییر دکوراسیون اتاق کودک

مشاهده جزئیات

سبک روستیک

مشاهده جزئیات

جلوه حضور شما

مشاهده جزئیات

چطور کاناپه انتخاب کنیم؟

مشاهده جزئیات

موفقیت پروژه در اجرای دکوراسیون داخلی
پروژه موفق ساخته و پرداخته تخیلات نیستند .انها هر روز حادث می شوند .این بستگی به شما دارد که ایا مایلید پروژه دکوراسیون داخلی شما یکی از آنها باشد یا نه .پس این مساله به میزان زیادی به انتخاب شما نیز بستگی دارد.میدانیم که مدیریت پروژهبیش از هر چیز بر عقل سلیم و یا خردمندی و تدبیر استوار است.وظیفه شما نیز آن است که این موارد را به صورت اصولی در عمل بکار گیرند و از آن پیروی نمایند و تیم پروژه نمایند و تیم پروژه را ترغیب به پیروی از خود کنید .گروه را رهبری نمایید و عنوان یک تیم پیش روید. توجه داشته باشید که این روند یک شبه حاصل نمی شود.البته برخی از افراد می پندارند که صرف توجه و درک مسائل از دیدگاه عقلی برای پیشرفت تیم کافی است .ولی من معتقدم لازم هست ولی کافی نیست .هر چند تیم با استفاده از عقل سلیم می تواند پروژه را پیش ببرد ولی در نهایت به یک نفر برای برای رهبری کل کار نیاز داریم.در کل مهارت درست و مناسب در مدیریت پروژه های دکوراسیون و معماری داخلی بعلاوه ی درک اصول رهبری ،از الزامات موفقیت پروژه است.تلفیق مدیریت پروژه و اصول رهبری اکسیری بدست می دهد که ما به آن رهبری پروژه می گوییم.بنابر این طبق این اصل می توان نتیجه گرفت که هرمدیر پروژه ای رهبر پروژه نیست.باید توجه داشت این امر هیچ تداخلی با اهمیت نقش و روابط تیمی ندارد.تیم نیز به همان ترتیب سهم مهمی در موفقیت پروژه دارد همکاری و عملکرد هر عضو در تیم و همچنین عملکرد تیم به عنوان یک واحد عاملی مهم برای موفقیت پروژه است.بدون تیم عمل کننده تضمین موفقیت پروژه بسیار مشکل خواهد بود.تیم عمل کننده نیز از بهشت نازل نمی شود. ولی این امکان همراه وجود دارد که تیم ها نتوانند بگونه ای موفقیت آمیز خود را در هیئیت یک واحد عمل کننده سازماندهی نمایند.حتی ممکن است مدیریت مدیریت پروژه دکوراسیون داخلی انگونه که ما می پنداریم غایب باشد.ولی باور نکنید .البته هر تیم اجرایی در هر حال به حدود و ثغور و محدوده مشخص و شفاف و غیر منعطفی که اعضائ درون آن به فعالیت می پردازند نیاز دارد.تیم های عملیاتی اغلب این توانایی را دارند که از درون بشکفند و شعله ور شوند ولی لازم است که ابتدا شما اتش عملکرد را مشتعل کنید.در این رابطه تععین محدوده و قلمرو به تیم می گوید که حوزه فعالیتش را محدود به حدود و ثغور تعیین شده کند.اگر مایل به ایجاد نتایجی در محیطی پر هرج و مرج هستید باید سازنده ایجاد کننده ی ساختاری باشید که شکل دهنده و به ظهور رساننده ی توانایی های لازم ،خلاقیت ،نوآوری و نتایج باشد.کمک به ساخت و حفظ این ساختار از جمله وظایف رهبری مد نظر این کتاب است که در ان باره گفت و گو می شود.مدیریت پروژه دکوراسیون داخلی ارائه دهنده ی بهترین ابزار برای شکل دادن به این ساختار است.ولی این روند به خودی خود برای موفقیت پروژه کافی نیست.اگر شما پروژه را به سمت و جهت درست سوق ندهید انها فاقد اثر بخشی خواهد ماند .این جهت دهی شاید با مهار های مدیریت پروژه به تنهایی عینیت نیابد و انچه انرا به عمل در می آورد رهبری است.بدون رهبر پروژه جهتی در مدیریت پروژه وجود نخواهد داشت.رهبری عاملی قابل تامل برای اتکا بر اساس رهبری پروژه دارد.بدون رهبری احتمال اینکه پروژه ما نیز سرنوشت هر پروژه دیگری را طی کند بسیار زیاد خواهد بود.این مرحله انتخاب شما را می خواهد اگر تمایل به مدیریت موفق پروژه دکوراسیون داخلی و معماری که با کمک اصول رهبری امکان پذیراست را در نظر دارید ما خواندن کتاب را به شما پیشنهاد می کنیم

مشاهده جزئیات

چیدمان اتاق

مشاهده جزئیات

خانه ای با نمای شیشه ای

مشاهده جزئیات

شخصیت شناسی بر مبنای چیدمان کوسن

مشاهده جزئیات

سیستم ساختمانی

مشاهده جزئیات

مختصر و مفید

مشاهده جزئیات

هراس از رنگ

مشاهده جزئیات

نکات کاربردی در دکوراسیون

مشاهده جزئیات

قاب پنجره

مشاهده جزئیات

کشتی تفریحی اییرینو

مشاهده جزئیات

بازسازی منزل

مشاهده جزئیات

دکوراسیون داخلی هتل

مشاهده جزئیات

اهمیت نمای هتل

مشاهده جزئیات

رنگ های اصلی و کمکی در دکوراسیون

مشاهده جزئیات

استفاده از مصالح دردکوراسیون داخلی

مشاهده جزئیات

مصالح نوین در دکوراسیون داخلی
در مبلمان دست ساز همیشه در طرح هایش از مواد خام و طبیعی و استفاده می کند و کارهای منحصر به فردی را روانه بازار می کند .مبلمان جدیدی که به تازگی توسط این گروه طراحی شده نیز با استفاده از عناصر طبیعی به خوبی پالوده شده و با اعمال تغییراتی به گونه ای زیبا طراحی شده است .این مبلمان کار دست است که به رنگ چوب گردو رنگ آمیزی شده است.این مجموعه شامل میز ،مبل ،نیمکت ،اینه ،قفسه ،جالباسی است که با مواد طبیعی ساخته شده و زیبایی آن خیره کننده است. این مجموعه به گونه ای طراحی شده است که تداعی کننده خانه های افسانه ای است.تصور کنید این مجموعه چه جلوه خیره کننده ای به فضا خانه می دهد و در عین حال طبیعی بودن ،بسیار مدرن است.نکته جالب در این است که انتخاب فلز مورد استفاده در مبلمان کاملا به انتخاب شخص است و مشتری می تواند از بین انواع فلز ها ،برنز و یا فلز رنگ شده سیاه و سفید یکی را برای مبلمان انتخاب کند . کاغذ دیواری لامپی : به تازگی نوعی کاغذ دیواری راهی بازار شده است که در آن لامپ ال ای دی به کار رفته است،شگفتی را کنار بگذاریم در دنیای تکنولوژی هر چیز امکان پذیر است.هر چند این کاغذ دیواری از زمان خود جلوتر است .سازنده این کاغذ دیواری با استفاده از قطعات الکتریکی بسیار ریز و لامپ های کوچک ال ای دی این طرح را ارائه نموده است.نکته جالب این است که شما می توانید تعداد و رنگ لامپ های کاغذ دیواریتان را خودتان انتخاب کنید و فضای خانه تان را روشن کنید اینه ی شکسته :این ایینه شکسته نمونه ای از هنر نامتعارف است که کلیشه های موجودرا می شکند و پا را فراتر می گذارد .ایینه شکسته سایه روشن های متنوعی را به نمایش می گذارد و بازتاب رنگ های آن جلوه خاصی را به فضای خانه می بخشد .این ایینه یاداور ایینه های کلاسیک است زیرا در اطراف آن از گل های شیشه ای تزئینی زیادی استفاده شده است که به دوران رمانتیک نزدیک تر است.تراش های اریب ،نقره کاری ،و آیینه را به زیبایی محض بدل می کند.نصب این ایینه را در سرسرای خانه ،جلوی رختکن ،اتاق خواب ،حمام و یا بر بالای شومینه بسیار چشم نواز است و زیبایی خانه را دو برابر می کن این اینه 84 اینچ است و درسه رنگ طلایی ،نقره ای و برنز راهی بازار شده است. آبنمای چوبی : اگر خانه ای بزرگ و جادار دارید با نصب یک آبنمای مدرن را داخل خانه و یا در حیاط خانه نصب کنید و جلوه ای زیبا به خانه تان بدهید.طراحی این ابنما بسیار مدرن و هوشمندانه است .استفاده از طرح های منحنی به فضای آن روح می بخشد .کف این ابنما یک یک مخزن سربی بسیار زیبا وجود دارد که اب در ان جمع اوری می شود.و پس از ان از طریق یک پمپ بار دیگر به بالای ابنما برگردانده می شود.و ایچنین در مصرف اب صرفه جویی می شود.

مشاهده جزئیات

متریال دکوراسیون داخلی هتل

مشاهده جزئیات

قانون طراحی داخلی

مشاهده جزئیات

هدف دکوراسیون داخلی

مشاهده جزئیات

هنر و معماری

مشاهده جزئیات

تعریف هنر

مشاهده جزئیات

طبیعت در دکوراسیون داخلی

مشاهده جزئیات