title

راهنمای اصول طراحی ویلای کلاسیک

star امتیاز از نظر کاربران : 0 از 5

آنچه در این مقاله می خوانید

  • چه مواردی ویلای کلاسیک را از ویلای معمولی جدا می کند؟ آیا اصول طراحی ویلای کلاسیک با ویلای معمولی متفاوت است؟ همگی این موارد سوالاتی است که در ذهن کارفرما ممکن است به وجود بیاید و ما می خواهیم پاسخ این سوالات را به درستی به شما عزیزان اعلام کنیم.

چه مواردی ویلای کلاسیک را از ویلای معمولی جدا می کند؟ آیا اصول طراحی ویلای کلاسیک با ویلای معمولی متفاوت است؟ همگی این موارد سوالاتی است که در ذهن کارفرما ممکن است به وجود بیاید و ما می خواهیم پاسخ این سوالات را به درستی به شما عزیزان اعلام کنیم.

اصول طراحی ویلای کلاسیک در ایران

در کشور ما اصول طراحی ویلای کلاسیک با مقررات ملی ساختمان و هم چنین ادغام کردن خلاقیت های ذهنی معماران ترکیب شده است. توجه به این نکات می تواند سبکی را در معماری به وجود بیاورد که منجر به طراحی ویلای کلاسیک شود. مدل های متنوعی از طراحی ویلای کلاسیک در ایران وجود دارد و توجه به ساختار آن ها می تواند معمار را در زمینه اجرای پلان و نقشه ویلا کمک کند. اصول معماری ویلای کلاسیک در ایران به چندین بخش تقسیم می شود و این موارد در زیر آمده است.

اولین گام در ارتباط با اصول طراحی ویلای کلاسیک مطالعات اولیه در خصوص چگونگی درست به انجام رساندن پروژه است. هر معمار بایستی طبق مقررات ملی ساختمان به این اصول توجه کند و در این زمینه اعمال سلیقه های شخصی زیان های جبران ناپذیری را می تواند به سازه وارد کند. بخش های مربوط به این قسمت شامل مقررات در ارتباط با شیب زمین و جنس خاک بایستی به درستی رعایت شود. هم چنین ساختن سقف ویلا به سبک شیب دار و یا ساده می تواند یکی از موضوعات اصلی مربوط به مطالعات اولیه ساختمان باشد. دومین و مهم ترین گام در خصوص اصول طراحی ویلای کلاسیک، تهیه نقشه و پلان است. این نقشه و پلان باید منحصر بفرد بوده و توسط خلاقیت فردی معمار طراحی شود. دقت داشته باشید که استفاده از نقشه و پلان آماده ارزش کاری را به شدت پایین می آورد و چه بسا در مرحله اجرایی ویلا اجرا سازی این پلان با مشکل مواجه شود. اشکالی ندارد که در طراحی پلان و نقشه طراح از سبک های قدیمی الهام بگیرد اما تبعیت کردن صفر تا صد از این پلان ها منجر به کاهش نوآوری در طراحی ویلای کلاسیک می شود.


1039528751741001B


در تهیه نقشه و پلان متدهای متنوعی در علم معماری وجود دارد و این روش ها بایستی با علم و خلاقیت فردی معمار شکل بگیرد. از جمله اصول طراحی ویلای کلاسیک ، ساده رسم کردن پلان و نقشه است طوری که در مرحله اجراسازی آن با مشکل مواجه نشویم. دقت کردن به تمامی نگارش های معماری در ایجاد طراحی نقشه از نکاتی است که زمان اجراسازی آن را به شدت کاهش می دهد.

زمانی که نقشه و پلان طراحی گردید، مهندس سازه طبق اصول و اطلاعاتی که دارد می تواند برآوردسازی درستی از مصالح ویلای کلاسیک داشته باشد. زمانی که این پلان به درستی رعایت نشود، متره و برآورد هم طبق آن تعیین می شود و این مورد می تواند در مرحله اجراسازی ویلا با مشکلاتی از جمله کمبود منابع و یا افزایش ضایعات مصالح را به همراه داشته باشد. پس توجه کردن به این نکته یکی از مهم ترین اصول طراحی ویلای کلاسیک به حساب می آید.

اصول طراحی ویلای کلاسیک برای دکوراسیون داخلی

توجه کردن به بخش دکوراسیون داخلی، حدود نیمی از اصول طراحی ویلای کلاسیک به شمار می رود. هدف نهایی از این مرحله کاهش پرتی ها و استفاده کردن از حداکثر فضایی است که برای زیباسازی ویلا در اختیار داریم. انجام دادن این مرحله بستگی زیادی به تجربه و علم معمار دارد و خود کارفرما نمی تواند به تنهایی از پس آن برآید. توجه به تناقضات به کار رفته در لوازم و هندسه های کاری و هم چنین رعایت کردن اصول رنگ ها و هم چنین استفاده از به روز ترین لوازم و تجهیزات دکوری که هم سوسازی زیادی با زیبا کردن دکوراسیون داخلی ویلای کلاسیک دارد از جمله مهم ترین نکات مربوط به این مبحث است.


1039529751741001B


خارج از مبحث زیباسازی دکوراسیون داخلی در اصول طراحی ویلای کلاسیک، توجه به جانمایی و چینش قسمت های مختلف ویلا از نکات مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد. اگر چینش درست و دقیقی در این خصوص صورت نپذیرد بعدا در استفاده کردن بهینه از آن ها دچار مشکل می شویم و مخاطب حس خوبی از دکوراسیون داخلی ویلا نخواهد داشت. دقت داشته باشید که پیاده سازی درست بخش داخلی ویلا مهم ترین نکته در خصوص اصول طراحی ویلای کلاسیک به شمار می رود زیرا مخاطب قرار است در داخل این ویلا زندگی کند و اگر حس خوبی از قرار گیری در ویلا نداشته باشد، پروژه با شکست مواجه می شود. پس معمار هر آنچه که در ذهن دارد را نباید در قسمت داخلی ویلای کلاسیک به کار ببرد که این مورد سبب کاهش کارایی و استفاده بهینه از ویلا می شود.

اصول طراحی ویلای کلاسیک برای بخش خارجی

راهنمایی در خصوص اصول طراحی ویلای کلاسیک اول در بخش داخلی ویلا اتفاق می افتد و سپس در بخش خارجی آن. بخش خارجی هم به اندازه زیادی قابل اهمیت است، زیرا فرد از بیرون می خواهد به ویلا نگاه کند و اگر شکل ظاهری ویلا شکیل نباشد نمی توان آن را در زمره ویلای کلاسیک به حساب آورد، حالا هر چقدر قسمت داخلی ویلا کلاسیک باشد و این که از تمامی اصول و قواعد معماری در ساخت داخلی ویلا استفاده شده باشد. سبک های متنوعی از اصول طراحی ویلای کلاسیک برای بخش خارجی آن موجود است که همگی این موارد بستگی به یک شرط دارد و آن ایجاد ساختاری منظم در به کارگیری هندسه های تلفیقی در ساختار خارجی ویلا. بهره بردن از سبک های معماری نوین در بخش خارجی ویلا می تواند به جذابیت کار کمک می کند و در این راستا بهتر است که معمار و طراح پروژه با تمامی این سبک ها آشنا باشد تا بتواند بهترین و مناسب ترین سبک معماری را در نمای خارجی ساختمان به کار ببرد.


1039520851741001B


حتما ویلاهای کلاسیک باید حیاط و یا پارکینگ داشته باشد و بخشی از متراژ زمین بایستی به این محیط اختصاص یابد. محیطی که در تعیین چشم انداز نهایی ویلا تاثیر گذار است و یکی از شرط های اصلی برای خواندن ویلای کلاسیک به شمار می رود.

سبک های متنوعی از اصول طراحی ویلای کلاسیک در کشورهای پیشرفته به وجود آمده است و جهت آشنایی با این سبک ها می توانید از طریق کارشناسان ما در این زمینه ارتباط بگیرید.

منبع

title
دیدگاه شما؟
leave a comment
شما به این مقاله چه امتیازی می دهید؟ 0 از 5
captcha

با ما در ارتباط باشید