طراحی و اجرای آبنما

یکی از متدها و یا تکنیک‌های جذاب و کاربردی در محوطه سازی اماکن استفاده از انواع آبنما است. آب به هر شکلی که باشد چه در مقیاس کوچک و چه در مقیاس بزرگ، تزیینی باشد و یا خیر آبادانی می‌آورد. آبنماها علاوه‌بر زیباسازی محیط کاربردهای دیگری نیز دارند و به همین علت است که در هر فضای سبزی آبنما به چشم می‌خورد.

طراحی آبنما براساس محیط مورد نظر و با توجه به کارایی و سلیقه اجرا می‌شود. آبنما‌ها در یک تقسیم‌بندی کلی به دو دسته آبنمای داخلی و خارجی یا به عبارت دیگر آبنما در فضای سر بسته و سر باز تقسیم می‌شود. در این مقاله قصد داریم به این موضوع به طور مفصل بپردازیم.

موارد استفاده از آبنما

آبنماها در هر محیطی که فکرش را بکنید کارایی دارند و به دلیل تنوع زیاد دست مصرف کننده را باز گذاشته‌اند. از امکان عمومی شروع می‌کنیم، قطعا تاکنون در میدان‌ها، پارک‌ها، پاساژها آبنما دیده‌اید. آبشارهای مصنوعی، فواره‌ها نیز از دسته آبنماها هستند. علاوه‌بر مصارف شهرداری نیز افراد در باغ‌ها یا ویلاها نیز از آبنماها استفاده می‌کنند.

برای مثال یکی از پرطرفدارترین انتخابات برای باغ‌های بزرگ آبنماهای برکه‌ای است. در وسط حوضچه‌های حیاط، تراس‌ها، پاسیو، لابی‌ها، رستوران‌ها، روف گاردن و... از انواع آبنما استفاده می‌شود. در دکوراسیون‌هایی با طراحی مدرن نیز داخل خانه را با آبنما می‌آرایند. برای مثال داخل اتاق خواب نیز جهت برقراری آرامش از آبنماهای سبک موزیکال یا شیشه‌ای همراه با نور استفاده می‌شود.

انواع آبنما

تنوع آبنما از آنچه که شما فکرش را می‌کنید متفاوت‌تر است. این تنوع محصول نیز روزبه‌روز بیشتر می‌شود زیرا معماران خلاق زیادی هستند که به دنبال یک طراحی آبنما به صورت خاص هستند. در میان معماران و طراحان این حوزه ساخت و یا طراحی یک آبنما زیبا و در حال منحصربه‌فرد افتخار بزرگی است. آبنماهایی با اشکال هندسی منظم و غیر منظم با کارایی‌های زیبا برای هر سلیقه‌ای با هر سبکی مناسب هستند. آبنما به دو دسته اصلی آبنمای ثابت و آبنمای متحرک تقسیم می‌شوند. یکی از طراحی‌های پر طرفدار در بین آبنماها، طراحی آجری آبنما است. این سبک با مجسمه‌ها و فواره‌های مجللی زینت می‌شوند و متناسب برای انواع محیط‌ها است.

آبنماهای ثابت

آبنماهای ثابت از آن دست آبنماهایی هستند که بسیار ساده طراحی می‌شوند. برای راکد نشدن آب حوضچه‌ها از فواره و نازل‌های مربوطه استفاده می‌کنند. پمپ در این آبنما ثابت است و گردش آب توسط فواره صورت می‌گیرد. ریتم این گردش معمولا ساده و یکنواخت است.

آبنماهای گردشی

طراحی آبنما گردشی پیشرفته‌تر و پیچیده‌تر است. با بهره‌گیر از سیستم‌های الکتریکی یا مکانیکی و دیگر تجهیزات و برنامه‌ها آب به صورت گردشی درون آبنما حرکت می‌کند. این نوع آبنماها معمولا جلوه‌های متنوعی دارند.

در تقسیم بندی گسترده و کلی‌تر نیز انواع آبنما عبارتند از:

آبنمای شیشه‌ای

آبنمای مدرن

آبنمای سنگی

آبنمای میدانی

آبنمای موزیکال

آبنمای مه پاش

آبنمای آبشاری

آبنمای دیواری

آبنمای نوشتاری

آبنمای تونلی

آبنمای صخره‌ای

آبنمای پرده‌ای

آبنمای هامونیک

آبنمای خانگی و...طراحی و اجرای آبنمااصول مهم در انتخاب یک آبنما

هر کاری اصول مخصوص به خود را دارد و لازم است تا موارد تاثیر گذاری را لحاظ کنید. این کار سبب می‌شود تا بهترین و مناسب‌ترین آبنما را برای محیط خود انتخاب کنید.

انتخاب نوع آبنما

درست است که انتخاب نوع آبنما امری بسیار شخصی و سلیقه‌ای است. اما برای داشتن یک آبنمای خاص لازم است با مراجعه به معمار آبنمای جدیدی را طراحی کنید. دقت به اندازه آبنما، فضای موجود، سبک معماری آن باغ یا خانه یا هر جای دیگر در قابل اهمیت هستند.

مکان قرارگیری آبنما

انتخاب درست مکان مورد نظر برای طراحی و اجرای آبنما بسیار اهمیت دارد. تخمین فضای مورد نیاز، مجاورت به گیاهان یا باغچه، نورپردازی‌ها لوله کشی‌ها، توجه به محل عبور و مرور، ارتفاع آبنما و... نیز باید بررسی شوند. برای مثال باید توجه کنید آبنما زیر درخت قرار نگیرید زیرا برگ و یا حشرات موجب کثیفی و گرفتگی پمپ‌ها می‌شوند.

انتخاب سبک آبنما

همانطور که گفتیم لازم است آبنمای انتخابی شما با سبک بنای ساختمانی، باغ نیز تطابق داشته باشد. برای مثال اگر خانه یا باغ شما سبک مدرن دارد انتخاب یک سبک سنتی اشتباه بزرگی است. بنابراین باید فضای خود را براساس سبک آبنما در نظر بگیرید.

مصالح مورد نیاز

انتخاب و یا طراحی مورد نظر شماست که مشخص می‌کند به چه مصالح یا تجهیزاتی نیاز دارید. متریال متفاوتی وجود دارد که در انواع آبنما کاربرد دارند. برخی از این مصالح شامل سنگ، شیشه، سرامیک، بتن، لوله کشی، فواره، چراغ و دیگر سیستم‌های مورد نیاز می‌شود.

نگهداری از آبنما

اجرای یک آبنما زیر نظر معمار یا طراح کار زمانبر اما آسانی است. مهم‌ترین مسئله پس از اجراسازی طرح آبنما نگهداری صحیح از آن آبنما است. شما می‌توانید با مشورت با طراح از شرایط مراقبت از آبنمای خود به خصوص در زمستان آگاه گردید.

اصول مهم در طراحی آبنما

یک طراح با توجه به تخصصی که دارد باید به برخی اصول و قوانین اساسی در طراحی و ساخت یک آبنما دقت کنند. رعایت این اصول سبب می‌شود نتیجه نهایی با کیفیت‌تر باشد و رضایت صاحب ملک را به دست آورد.

اصول مهم و اساسی در طراحی یک آبنمای خوب عبارتند از:

توجه به نوع معماری و به منظور کاهش دما

توجه به محل قرارگیری آبنما با نگاه تخصصی

تنظیم شتاب و ارتفاع فواره با اندازه حوضچه

انتخاب محلی که در جریان مسیر آب نباشد

ایمنی کار و توجه به کابل برق و کلیدها

انتخاب پمپی قدرتی و سرعتی و متناسب

بهره وری از سر ریز و تخلیه سریع آب

توجه به پیش بینی هوا برای فصل سرما

طراحی یک آبنما خلاقانه و کاربردی

مزایای استفاده از آبنما

استفاده از آبنما علاوه‌بر زیبایی که به محیط می‌بخشد مزایای دیگری نیز دارد. یکی از اصلی‌ترین این پاکسازی هوای آلوده در پایتخت کشور و دیگر کلان‌ شهرها است.

برخی ازمزایای استفاده از آبنما عبارتند از:

جلوگیری از راکدی آب

زیبا سازی محیط

خنک کنندگی فضا

تلطیف و رطوبت هوا

ایجاد آرامش و نشاط

طراوت گل و گیاه

پاکسازی هوای آلوده

قیمت طراحی و اجرای یک آبنما

به طور دقیق نمی‌توان هزینه‌های طراحی آبنما را محاسبه کرد. معمولا هر طراحی نرخ و یا دستمزد خاص خود را دارد. در این میان طراحان به نام و مشهور نیز قطعا مزد بیشتری طلب می‌کنند. طرح انتخابی شما اگر سنگین باشد و نیازمند متریال گران قیمت و یا کمیاب باشد هزینه افزایش پیدا می‌کند. انتخاب یک طرح آماده و یا طرحی براساس سلیقه و ایده خود نیز عاملی برای ازیاد برآوردهای احتمالی است.

از دیگر مواردی که قابل اهمیت است اندازه، وزن، کاربرد، پیچیده و ساده بودن، قدرت پمپ‌ها و استفاده از تجهیزات با کیفیت است. چنانچه قصد دارید در فضاهای کاری نظیر لابی هتل‌، رستوران‌ها، مغازه، شرکت و... از آبنما استفاده کنید بهترین راه مراجعه به یک طراح متخصص و کاردان است.

دیدگاه شما؟
leave a comment
شما به این مقاله چه امتیازی می دهید؟ 0 از 5

با ما در ارتباط باشید
محصولات مرتبط
product related
لوستر رویال مدل 101

ریشه/لوستر

مشاهده جزئیات

لوستر رویال مدل 102

ریشه/لوستر

مشاهده جزئیات

موکت 01

ریشه/موکت

مشاهده جزئیات

لمینت
کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

مشاهده جزئیات

آینه آبشاری

آیینه/ریشه

مشاهده جزئیات

آینه اسیدشور

آیینه/ریشه

مشاهده جزئیات

آینه تراش

آیینه/ریشه

مشاهده جزئیات

پوسترهای چهره و نقوش اسلیمی

پوستر/ریشه

مشاهده جزئیات

پوسترهای بوهمیایی و نقوش گیاهی

پوستر/ریشه

مشاهده جزئیات

پوستر چرمی

پوستر/ریشه

مشاهده جزئیات

تایل خزه

تایل/ریشه

مشاهده جزئیات

تایل سیمانی

تایل/ریشه

مشاهده جزئیات

دیوار سبز-گرین وال

دیوار سبز/ریشه

مشاهده جزئیات

فلاور باکس

ریشه/فلاور باکس

مشاهده جزئیات

کاغذ دیواری

ریشه/کاغذ دیواری

مشاهده جزئیات

لمینیت

ریشه/لمینیت

مشاهده جزئیات

مبلمان اداری

ریشه/مبلمان اداری

مشاهده جزئیات

موکت اتریشی

ریشه/موکت

مشاهده جزئیات

موکت آمریکایی

ریشه/موکت

مشاهده جزئیات

موکت هلندی

ریشه/موکت

مشاهده جزئیات

میکروسمنت

ریشه/میکروسمنت

مشاهده جزئیات

نور خطی

ریشه/نور خطی

مشاهده جزئیات

روشویی مدرن و کلاسیک

روشویی/ریشه

مشاهده جزئیات

شیشه استندگلس

ریشه/شیشه استندگلس

مشاهده جزئیات

های گلاس ترکیه ای

ریشه/های گلاس

مشاهده جزئیات

مقالات مرتبط
Article related

طراحی و دکوراسیون داخلی

مشاهده جزئیات

چیدمان اتاق های افتابگیر

مشاهده جزئیات

فضای خانه ای با احساس

مشاهده جزئیات

اتاق های پنجره دار

مشاهده جزئیات

پنجره های نور گیر

مشاهده جزئیات

پنجره در دکوراسیون

مشاهده جزئیات

تناسب وسیله های آشپزخانه

مشاهده جزئیات

رنگ در دکوراسیون

مشاهده جزئیات

هماهنگی در دکوراسیون داخلی
بر اساس معنی مندرج در لغت نامه اکسفورد ،دکوراسیون داخلی عبارت است از " هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ ها ،اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه" با این حساب همه ما هنگامی که خانه خود را تزئین و درباره بهترین چیدمان مبلمان منزل مان فکر می کنیم ، نقش یک دکوراسیون داخلی را بر عهده میگیریم .با این همه دکوراسیون داخلی ، دکوراسیون داخلی همانند سایر هنر ها ،دارای سبک و ریزه کاری های متفاوتی است که بر اساس سلیقه ها و نیاز های دوران ،دستخوش تغییر می شوند. بر خلاف تصور عامه ،تعداد دکوراتور های داخلی بسیار بیشتر از آن است که همه تصور می کنند و حتیبرخی از آنان در زمره مشاهیر دنیای امروز امروز هستند ، گرچه شاید به شهرت طراحان مد و یا هنرمندان دیگر رشته ها نباشند.اما با این وجود بسیاری از دکوراتور های داخلی از راه طراحی درامد بسیار بالایی نیز کسب می کنند.شاید دلیل اصلی ناشناخته ماندن آن ها این باشد که در واقع طراحی داخلی از اواسط قرن بیستم به صورت مبحثی مطرح درآمد ،گرچه قدمت آن بیش از نیم قرن است.به هر در دنیای امروزی بیش تر تربیات زندگی افراد دزر فضاهای بسته و داخلی به دست می آید.شاید ما اوقاتی را برای تفریح و هواخوری و فرار از زندگی بسته در فضای آزاد بگذرانیم،اما همین شادی فرار از محیط بسته ،نشان دهنده کثرت اوقاتی است که در اتاق ها سپری می کنیم .به همین دلیل دکوراسیون داخلی مناسب ،بهترین راه حل برای بهبود وضیعیت کاری تحصیلی و زندگی مان می باشد.

مشاهده جزئیات

اشنایی فضا

مشاهده جزئیات

آشنایی با فضا 2

مشاهده جزئیات

طراحی داخلی

مشاهده جزئیات

طراحی پلان

مشاهده جزئیات

تخت خواب ها

مشاهده جزئیات

تناسب مکانی

مشاهده جزئیات

آپارتمان نشینی

مشاهده جزئیات

تاریخچه مبلمان

مشاهده جزئیات

کمبود فضا

مشاهده جزئیات

آشپزخانه

مشاهده جزئیات

آفرینش هارمونی

مشاهده جزئیات

پارچه ی مخصوص پرده

مشاهده جزئیات

تغییر دکوراسیون اتاق کودک

مشاهده جزئیات

سبک روستیک

مشاهده جزئیات

جلوه حضور شما

مشاهده جزئیات

چطور کاناپه انتخاب کنیم؟

مشاهده جزئیات

موفقیت پروژه در اجرای دکوراسیون داخلی
پروژه موفق ساخته و پرداخته تخیلات نیستند .انها هر روز حادث می شوند .این بستگی به شما دارد که ایا مایلید پروژه دکوراسیون داخلی شما یکی از آنها باشد یا نه .پس این مساله به میزان زیادی به انتخاب شما نیز بستگی دارد.میدانیم که مدیریت پروژهبیش از هر چیز بر عقل سلیم و یا خردمندی و تدبیر استوار است.وظیفه شما نیز آن است که این موارد را به صورت اصولی در عمل بکار گیرند و از آن پیروی نمایند و تیم پروژه نمایند و تیم پروژه را ترغیب به پیروی از خود کنید .گروه را رهبری نمایید و عنوان یک تیم پیش روید. توجه داشته باشید که این روند یک شبه حاصل نمی شود.البته برخی از افراد می پندارند که صرف توجه و درک مسائل از دیدگاه عقلی برای پیشرفت تیم کافی است .ولی من معتقدم لازم هست ولی کافی نیست .هر چند تیم با استفاده از عقل سلیم می تواند پروژه را پیش ببرد ولی در نهایت به یک نفر برای برای رهبری کل کار نیاز داریم.در کل مهارت درست و مناسب در مدیریت پروژه های دکوراسیون و معماری داخلی بعلاوه ی درک اصول رهبری ،از الزامات موفقیت پروژه است.تلفیق مدیریت پروژه و اصول رهبری اکسیری بدست می دهد که ما به آن رهبری پروژه می گوییم.بنابر این طبق این اصل می توان نتیجه گرفت که هرمدیر پروژه ای رهبر پروژه نیست.باید توجه داشت این امر هیچ تداخلی با اهمیت نقش و روابط تیمی ندارد.تیم نیز به همان ترتیب سهم مهمی در موفقیت پروژه دارد همکاری و عملکرد هر عضو در تیم و همچنین عملکرد تیم به عنوان یک واحد عاملی مهم برای موفقیت پروژه است.بدون تیم عمل کننده تضمین موفقیت پروژه بسیار مشکل خواهد بود.تیم عمل کننده نیز از بهشت نازل نمی شود. ولی این امکان همراه وجود دارد که تیم ها نتوانند بگونه ای موفقیت آمیز خود را در هیئیت یک واحد عمل کننده سازماندهی نمایند.حتی ممکن است مدیریت مدیریت پروژه دکوراسیون داخلی انگونه که ما می پنداریم غایب باشد.ولی باور نکنید .البته هر تیم اجرایی در هر حال به حدود و ثغور و محدوده مشخص و شفاف و غیر منعطفی که اعضائ درون آن به فعالیت می پردازند نیاز دارد.تیم های عملیاتی اغلب این توانایی را دارند که از درون بشکفند و شعله ور شوند ولی لازم است که ابتدا شما اتش عملکرد را مشتعل کنید.در این رابطه تععین محدوده و قلمرو به تیم می گوید که حوزه فعالیتش را محدود به حدود و ثغور تعیین شده کند.اگر مایل به ایجاد نتایجی در محیطی پر هرج و مرج هستید باید سازنده ایجاد کننده ی ساختاری باشید که شکل دهنده و به ظهور رساننده ی توانایی های لازم ،خلاقیت ،نوآوری و نتایج باشد.کمک به ساخت و حفظ این ساختار از جمله وظایف رهبری مد نظر این کتاب است که در ان باره گفت و گو می شود.مدیریت پروژه دکوراسیون داخلی ارائه دهنده ی بهترین ابزار برای شکل دادن به این ساختار است.ولی این روند به خودی خود برای موفقیت پروژه کافی نیست.اگر شما پروژه را به سمت و جهت درست سوق ندهید انها فاقد اثر بخشی خواهد ماند .این جهت دهی شاید با مهار های مدیریت پروژه به تنهایی عینیت نیابد و انچه انرا به عمل در می آورد رهبری است.بدون رهبر پروژه جهتی در مدیریت پروژه وجود نخواهد داشت.رهبری عاملی قابل تامل برای اتکا بر اساس رهبری پروژه دارد.بدون رهبری احتمال اینکه پروژه ما نیز سرنوشت هر پروژه دیگری را طی کند بسیار زیاد خواهد بود.این مرحله انتخاب شما را می خواهد اگر تمایل به مدیریت موفق پروژه دکوراسیون داخلی و معماری که با کمک اصول رهبری امکان پذیراست را در نظر دارید ما خواندن کتاب را به شما پیشنهاد می کنیم

مشاهده جزئیات

چیدمان اتاق

مشاهده جزئیات

خانه ای با نمای شیشه ای

مشاهده جزئیات

شخصیت شناسی بر مبنای چیدمان کوسن

مشاهده جزئیات

سیستم ساختمانی

مشاهده جزئیات

مختصر و مفید

مشاهده جزئیات

هراس از رنگ

مشاهده جزئیات

نکات کاربردی در دکوراسیون

مشاهده جزئیات

قاب پنجره

مشاهده جزئیات

کشتی تفریحی اییرینو

مشاهده جزئیات

بازسازی منزل

مشاهده جزئیات

دکوراسیون داخلی هتل

مشاهده جزئیات

اهمیت نمای هتل

مشاهده جزئیات

رنگ های اصلی و کمکی در دکوراسیون

مشاهده جزئیات

استفاده از مصالح دردکوراسیون داخلی

مشاهده جزئیات

مصالح نوین در دکوراسیون داخلی
در مبلمان دست ساز همیشه در طرح هایش از مواد خام و طبیعی و استفاده می کند و کارهای منحصر به فردی را روانه بازار می کند .مبلمان جدیدی که به تازگی توسط این گروه طراحی شده نیز با استفاده از عناصر طبیعی به خوبی پالوده شده و با اعمال تغییراتی به گونه ای زیبا طراحی شده است .این مبلمان کار دست است که به رنگ چوب گردو رنگ آمیزی شده است.این مجموعه شامل میز ،مبل ،نیمکت ،اینه ،قفسه ،جالباسی است که با مواد طبیعی ساخته شده و زیبایی آن خیره کننده است. این مجموعه به گونه ای طراحی شده است که تداعی کننده خانه های افسانه ای است.تصور کنید این مجموعه چه جلوه خیره کننده ای به فضا خانه می دهد و در عین حال طبیعی بودن ،بسیار مدرن است.نکته جالب در این است که انتخاب فلز مورد استفاده در مبلمان کاملا به انتخاب شخص است و مشتری می تواند از بین انواع فلز ها ،برنز و یا فلز رنگ شده سیاه و سفید یکی را برای مبلمان انتخاب کند . کاغذ دیواری لامپی : به تازگی نوعی کاغذ دیواری راهی بازار شده است که در آن لامپ ال ای دی به کار رفته است،شگفتی را کنار بگذاریم در دنیای تکنولوژی هر چیز امکان پذیر است.هر چند این کاغذ دیواری از زمان خود جلوتر است .سازنده این کاغذ دیواری با استفاده از قطعات الکتریکی بسیار ریز و لامپ های کوچک ال ای دی این طرح را ارائه نموده است.نکته جالب این است که شما می توانید تعداد و رنگ لامپ های کاغذ دیواریتان را خودتان انتخاب کنید و فضای خانه تان را روشن کنید اینه ی شکسته :این ایینه شکسته نمونه ای از هنر نامتعارف است که کلیشه های موجودرا می شکند و پا را فراتر می گذارد .ایینه شکسته سایه روشن های متنوعی را به نمایش می گذارد و بازتاب رنگ های آن جلوه خاصی را به فضای خانه می بخشد .این ایینه یاداور ایینه های کلاسیک است زیرا در اطراف آن از گل های شیشه ای تزئینی زیادی استفاده شده است که به دوران رمانتیک نزدیک تر است.تراش های اریب ،نقره کاری ،و آیینه را به زیبایی محض بدل می کند.نصب این ایینه را در سرسرای خانه ،جلوی رختکن ،اتاق خواب ،حمام و یا بر بالای شومینه بسیار چشم نواز است و زیبایی خانه را دو برابر می کن این اینه 84 اینچ است و درسه رنگ طلایی ،نقره ای و برنز راهی بازار شده است. آبنمای چوبی : اگر خانه ای بزرگ و جادار دارید با نصب یک آبنمای مدرن را داخل خانه و یا در حیاط خانه نصب کنید و جلوه ای زیبا به خانه تان بدهید.طراحی این ابنما بسیار مدرن و هوشمندانه است .استفاده از طرح های منحنی به فضای آن روح می بخشد .کف این ابنما یک یک مخزن سربی بسیار زیبا وجود دارد که اب در ان جمع اوری می شود.و پس از ان از طریق یک پمپ بار دیگر به بالای ابنما برگردانده می شود.و ایچنین در مصرف اب صرفه جویی می شود.

مشاهده جزئیات

متریال دکوراسیون داخلی هتل

مشاهده جزئیات

قانون طراحی داخلی

مشاهده جزئیات

هدف دکوراسیون داخلی

مشاهده جزئیات

هنر و معماری

مشاهده جزئیات

تعریف هنر

مشاهده جزئیات

طبیعت در دکوراسیون داخلی

مشاهده جزئیات