طراحی رستوران

آیا تابه‌حال این تجربه را داشته¬اید که خسته از سرکار برگشته¬ و گرسنه باشید و هیچ غذایی هم در خانه نداشته باشید. درنتیجه، در یک تصمیم ناگهانی به یک رستوران رفته و در آنجا غذا میل کنید. در همچنین مواقعی چه نوع رستورانی را می¬پسندید؟ ترجیح می¬دهید با دوستان و خانواده خود به کدام رستوران بروید؟ رستوران¬ها با طراحی داخلی ایرانی را می¬پسندید یا مدرن؟ همه¬ی این‌ها مواردی هستند که ما را در چگونگی طراحی رستوران یاری می¬کند.

ازنظر دید مردم رستوران¬ها به دو دسته¬ی معمولی و گران‌قیمت تقسیم می¬شوند. در نوع اول افراد با پوشش غیررسمی در این رستوران¬ها حضور می¬یابند و در دسته دوم پوشش افراد رسمی و نیمه‌رسمی است.

آنچه در جلب مشتری در هر رستوران اهمیت دارد علاوه بر مهم¬ترین دلیل جذب مشتری یعنی کیفیت غذای آن رستوران، نحوه طراحی رستوران است که حائز اهمیت هست.

در حقیقت می¬توان گفت آنچه مهر تأییدی بر کارآمدی طراحی رستوران شما می¬باشد، رضایت مشتری است.

نکته مهم دیگر در طراحی رستوران، متمایز بودن آن نسبت به ساختمان¬های اطراف خود هست. این امر در نواحی شلوغ حائز اهمیت است ولی در مناطق جاده¬ای به دلیل سرعت زیاد عبور و مرور ماشین¬ها باید تابلو و سر در رستوران به نحو چشمگیری مشخص باشد و توجه رانندگان را به خود جلب کند. این امر یعنی طراحی تابلو و سردر یک رستوران بر عهده طراحان گرافیک است. استفاده از رنگ، نورپردازی و فرم خاص در کنار یک پیام روشن، واضح و تأثیرگذار توجه مشتریان را به خود جلب می¬کند.

طراحی رستوران شامل ایده‌های بسیاری مانند طراحی رستوران مدرن و سنتی می باشد که این امر یعنی طراحی رستوران چه از نوع سنتی چه مدرن نه تنها به کشور ایران محدود نیست؛ بلکه در بسیاری از کشورهای دارای فرهنگ و تمدن غنی نظیر ترکیه، چین، ژاپن، هند و... اجرا می‌شود.

7 نکته مهم که به هنگام طراحی رستوران باید در نظر گرفته شود:

یک طرح گام به گام برای طراحی رستوران غیرممکن است. زیرا هر رستوران مفهوم و کاربرد خاص خود را دارد اما با دنبال کردن ده مطالب کلیدی زیر می توانید یک تجارت بزرگ برای ایجاد یک محیط جذاب برای طراحی رستوران خود انجام دهید.

1.رنگ

از مدت ها پیش ثابت شده است که رنگ تأثیر مهمی در مغز ما دارد. رنگ و ارتباط آن با مغز انسان یک موضوع جالب است. این یک جنبه بحث انگیز از بازاریابی است. رنگها یک احساس متفاوت را به مغز ما منتقل می کنند و بر بدن ما تأثیر می گذارند. به طور خلاصه، رنگ سبب نگرش روانشناختی به ما می شود. ما معمولا از این موضوع آگاه نیستیم.

در زمینه غذا و نوشیدنی، رنگ قرمز پادشاه است. به مک دونالد نگاه کنید. رنگ لوگو، دکوراسیون و لباس قرمز رنگ غالب در طراحی رستوران است. از لحاظ علمی اثبات شده است که قرمز اشتهای ما را برانگیخته می کند. از سوی دیگر، آبی، متابولیسم ما را کاهش می دهد. بدیهی است که رنگ انتخاب شده عامل مهمی برای طراحی رستوران است.

در حالی که شما ممکن است یک مفهوم مهم برای طراحی رستوران خود انتخاب کرده باشید اما رنگ مناسب برای تاثیر روانی آن در ذهن مشتریان را فراموش نکنید.

2 .دکور

مشتریان به رستوران برای مبلمان آن نمی آیند. در حالی که ظاهر و طعم خوب غذای مهم می باشد، مشتریان اهمیتی نمی دهند که آیا برای صندلی هایتان 900 دلار هزینه می کنید و یا آنها را 1500 دلار خریداری کرده اید. فقط مستحکم بودن و راحتی مبل ها و طرح آن ها در طراحی رستوران مهم است.

در حالی که شما مجاز به تزئین و طراحی رستوران خود هستید، باید به یاد داشته باشید، بیشتر سبک خود را متمایل به شیشه های مدرن و رنگ های سرد کنید. رنگ های گرم موجب کاهش گرسنگی مشتریان شما می شود.

3 .نورپردازی

نورپردازی فاکتور بسیار مهمی در طراحی رستوران است که بسیاری آن را درک می کنند و در یک مکان عمومی مانند یک رستوران، مهم تر می شود. نورپردازی مناسب می تواند زیبایی مبلمان را افزایش دهد، نقاط ضعف را بپوشاند و باعث بهبود تجربه مشتری شود.

روشنایی مناسب برای طراحی رستوران، اولین چیزی است که ممکن است مشتری را جذب کند. روشنایی جذاب می تواند عابران پیاده را با ظاهر گرم و جذاب رستورران جذب کند.

انتخاب مناسب نورپردازی نه تنها بر سبک مبلمان در طراحی رستوران تاثیر می گذارد، بلکه در ایجاد فضای خانه نیز بسیار مهم است. هرگز فراموش نکنید که موفقیت در طراحی رستوران به میزان زیادی به نورپردازی بستگی دارد.

4 .موسیقی

موسیقی تاثیر مهمی بر روی مهمانان در طراحی رستوران دارد. تعدادی از مطالعات نشان داده اند که موسیقی پس زمینه نه تنها کارکنان را خوشحال تر می کند، بلکه اشتهای مشتریان را تحریک می کند.5.عطر

عطر در رستوران ها قدرت شگفت انگیزی دارد. حس بویایی ما توسط حافظه فرد مشخص می شود. عطر و بوی درست خاطرات مبهم تجارب گذشته را بازسازی می کند و می تواند اشتهای هرکسی را از بین ببرد یا افزایش دهد، بنابراین در طراحی رستوران این نکته را لحاظ کنید.

6 .سرویس بهداشتی

بسیاری از صاحبان رستوران را دیده ایم که هزاران دلار را به خرید محصولات با کیفیت بالا و تبلیغات انجام داده اند، اما هیچ توجهی در ساخت سرویس های بهداشتی نداشته اند.

هنگامی که مشتری متوجه می شود که صابون خالی است یا حوله کاغذی خالی است، شما در معرض از دست دادن یک مشتری دیگر هستید.

نگهداشتن سرویس بهداشتی با بوی دلپذیر یک ایده خوب برای طراحی رستوران است و مهم است که مطمئن شوید تمامی درب ها به درستی بسته می شوند.

7.طرح بندی

شما باید فضایی در طراحی رستوران خود ایجاد کنید که محصول یا خدماتی که قصد فروش آن ها را دارید در معرض دید مشتریان باشد.

چگونه یک طراحی رستوران مناسب سبب جذب مشتری می¬شود؟

استفاده از رنگ¬های گرم در طراحی داخلی رستوران مشتریان بیشتری را به سمت رستوران شما می¬کشاند؛ بنابراین در طراحی رستوران خود سعی کنید تا از رنگ¬های گرم بیشتر استفاده کنید.

عامل مهم دیگری که در طراحی رستوران شما نقش دارد، محلی است که رستوران خود را در آنجا بنا می¬کنید. مسلماً طراحی رستوران در مناطق ساحلی، شهری یا بین جاده¬ای باهم متفاوت است.

کسانی که خواهان داشتن یک رستوران لوکس و مجلل می¬باشند باید به نکاتی از قبیل سردر، نمای بیرونی رستوران، دکوراسیون داخلی، نورپردازی، طراحی کف سالن، رنگ و نحوه چیدمان میز و صندلی توجه کنند.

طراحی رستوران به‌صورت زیبا، شیک، تمیز و مجلل سبب جلب اعتماد مشتری به آن رستوران و حتی غذایی که در آن رستوران سرو شده، می¬شود.

عامل دیگر در جذب مشتری به سمت یک رستوران متمایز بودن آن رستوران نسبت به رستوران¬های دیگر است. برای ایجاد این تمایز باید یک طراحی رستوران متمایز داشت.

دورنمای یک رستوران نیز در طراحی رستوران اهمیت دارد. این دورنما در طراحی رستوران باید هماهنگ با محیط اطراف و معماری ساختمان باشد. دراین‌بین نمای خارجی رستوران اهمیت زیادی دارد چون مشتریان در وهله¬ی اول فضای خارجی رستوران را مشاهده می¬کنند و این فضا تصوری از دکوراسیون داخلی رستوران را در ذهن آن¬ها تداعی می¬کند.

رستوران¬ها با درهای شیشه¬ای بزرگ که فضای داخلی رستوران در آن¬ها کاملاً مشخص هست و عابران از بیرون آن می¬توانند غذاهای رنگارنگی که در آنجا سرو می¬شود را ببینند. درنتیجه تمایل پیدا می¬کنند که وارد رستوران شده و از غذای آن بچشند. همه¬ی این¬ موارد در جلب مشتری مؤثر است.

انواع رستوران¬ها شامل رستوران¬های سنتی، با میز سلف‌سرویس و ویژه می¬باشد.

نوعی دیگر از رستوران¬ها، رستوران بوفه است. در این رستوران¬ها غذاهای مختلف همراه با دسر از قبل روی میز چیده شده و مشتریان از آن¬ها استفاده می¬کنند.

انواع فضا¬های داخلی رستوران که در طراحی رستوران باید لحاظ شود

1- سالن اصلی رستوران

2- بخش اداری

3- سرویس بهداشتی

4- آشپزخانه

خود سالن اصلی رستوران نیز دارای بخش¬هایی است که این بخش¬ها به شرح زیر است:

1- پذیرش

2- بار

3- کافه سرویس

4- بار قهوه

5- سلف‌سرویس

6- پیش¬خوان

7- سالن ضیافت

8- جالباسی یا محل نگهداری پالتو

9- ایستگاه پیش¬خدمت

10- مکان نشستن

نکاتی درباره طراحی رستوران و چیدمان داخلی

درحالی‌که غذای خوب و خدمات عالی به مشتری، برای برگشت سرمایه¬ی شما بسیار مهم است، محیط یک رستوران نیز اهمیت دارد. شما می¬خواهید مشتریان احساس راحتی کنند و از وعده¬های غذایی خود لذت ببرند. با طراحی رستوران این امکان فراهم می¬شود.

ظرفیت صندلی متعادل در طراحی رستوران:

در طراحی یک رستوران باید تعادل بین حداکثر ظرفیت صندلی و تعداد مشتریان رعایت شود. به‌عبارت‌دیگر، شما می¬خواهید به‌اندازه کافی مشتری داشته باشید تا به سودآوری برسید. این درعین‌حال باعث می¬شود که میهمانان احساس راحتی بیشتری کنند. برخی از انواع رستوران¬ها بیشتر از اینکه به طراحی داخلی توجه داشته باشند بر ظرفیت صندلی تمرکز می¬کنند. به‌عنوان‌مثال، در وقت شام، تعداد صندلی¬ها بیشتر می¬شود درحالی‌که رستوران¬های خوب تمایل دارند تمرکز آن¬ها بیشتر روی محیط باشد.

طراحی فضاهای خصوصی در طراحی رستوران:

برای طراحی فضاهای خصوصی می¬توان از پارتیشن¬های چوبی، گیاهان بلند و ... استفاده کرد.

موسیقی در طراحی رستوران:

قطعاً سکوت در بیشتر رستوران¬ها یک آیتم طلایی نیست. موسیقی در رستوران همان تأثیر نوع منوی غذا را دارد و یا حتی مانند آثار هنری روی دیوار رستوران، روی مخاطب خود تأثیر می¬گذارد. سعی کنید موسیقی که پخش می¬کنید تکراری نباشد و در آن تنوع به خرج دهید.

استفاده از ضبط یا رادیو برای پخش موسیقی گزینه¬ای ارزان برای رستوران¬های معمولی است. موسیقی زنده می¬تواند گران‌قیمت باشد ولی در جذب مشتری و جلب رضایت او بسیار مؤثر است. یک نوازنده یا گروه موسیقی خوب می¬تواند بهتر از هر سرو شام ویژه¬ای جمعیت را به رستوران شما بکشاند. بسیاری از رستوران¬ها در آخر هفته یا شب¬های خاصی از هفته موسیقی زنده دارند.

گرمایش و تهویه در طراحی رستوران:

تهویه مطبوع مناسب برای هر نوع طراحی رستوران ضروری است. در وسط یک روز گرم تابستانی، هیچ‌چیز باعث تغییر نظر سریع مشتریان به خاطر وارد شدن به یک رستوران غیر مطبوع نخواهد شد. ممکن است به دلیل هزینه در این امر کم‌کاری کنید، ولی باید توجه داشته باشید که درنهایت تهویه مناسب و مطبوع می¬تواند در فروش غذا سود بیشتری را برای شما به ارمغان آورد.

دستشویی در طراحی رستوران:

طراحی و ظاهر دستشویی نیز در رستوران اهمیت دارد. دستشویی¬ها باید در شروع هر نوبت حداقل یک‌بار بررسی شوند (ترجیحاً در مواردی که شلوغ است بیشتر). تمیزی دستشویی و طراحی مناسب آن نیز در جلب رضایت مشتری مؤثر است.

طراحی دکوراسیون تخصصی رستوران
آن چه در رستوران ها باید مد نظر قار گیرد، دکوراسیون تخصصی رستوران این اماکن است. عناصر به کار رفته در این فضا، رنگ ها، چیدمان و... به شدت می تاند قضاوت مشتری در مورد این رستوران را متاثیر کند.

مشاهده جزئیات

مقایسه طراحی رستوران سنتی در ایران و سایر کشورها

مشاهده جزئیات

اصول دکوراسیون داخلی رستوران
اصول طراحی در فست فودها به نسبت رستوران های ایرانی متفاوت است به طوری که در فست فودها طراحی های سالن غذاخوری همیشه به صورت یکپارچه باشد و به گونه ای باشد فضاهای نامتوازن در آن کم تر دیده شود.

مشاهده جزئیات

ایده‌هایی جذاب برای طراحی داخلی رستوران ایرانی
طراحی داخلی رستوران ایرانی با کمک ایده‌های طراح می‌تواند به صورت کاملاً سنتی انجام شود یا این که برای زیبایی بیشتر محیط، ترکیبی از طراحی‌های مدرنیته و سنتی باشد.

مشاهده جزئیات

همه چیز در خصوص طراحی داخلی رستوران مدرن
یکی از مهم‌ترین موارد استفاده مناسب از فضا و به کار بردن دیزاینی متناسب با سبک و نوع رستوران می‌باشد. طراحی داخلی رستوران باید به گونه‌ای باشد که نه کسل کننده و بسیار ساده باشد که هیچ جذابیتی برای مشتری نداشته و نه شلوغ و پیچیده باشد

مشاهده جزئیات

تشریح طراحی چندین رستوران لوکس در سراسر جهان
رستوران لوکس رستورانی است که علاوه بر طراحی منوی خلاقانه و ارائه غذاهای خوش طعم دکوراسیونی زیبا و خاص به هم زده باشد. امروزه اگرچه تعداد رستوران‌های لوکس کم نیست اما بهتر است با دیدن برخی طراحی‌های نادر و چشمگیر از آن‌ها الهام گرفت.

مشاهده جزئیات

اصول دکوراسیون داخلی رستوران ایرانی
در ارتباط با دکوراسیون داخلی رستوران ایرانی اصولی وجود دارد که آن را متمایز از رستوران های فرهنگی می کند به همین دلیل ما در این مقاله می خواهیم به این اصول بپردازیم و آن را برای شما عزیزان تشریح کنیم.

مشاهده جزئیات

طراحی داخلی رستوران ایرانی شیک
طراحی داخلی رستوران ایرانی شیک مانند دیگر طراحی‌ها از اصول بخصوصی پیروی می‌کند. در این مقاله نکاتی درباره طراحی داخلی این رستوران‌ها ارائه شده است. با ما همراه شده و با این نکات بیشتر آشنا شوید.

مشاهده جزئیات

جدیدترین طراحی‌های داخلی رستوران مدرن
در این مطلب سعی داریم شما را با جدیدترین طراحی های داخلی رستوران آشنا کرده و مهم ترین و کارآمد ترین ایده ها را برای جدیدترین طراحی های داخلی رستوران به شما معرفی کنیم چرا که این مسئله از اهمیت بسیاری برخوردار است.

مشاهده جزئیات

چند ایده برای طراحی رستوران مدرن
در حال حاضر می‌توان جسورانه گفت رقابت بین رستوران‌ها شدید و شدیدتر شده است و هرکدام از آن‌ها دست به اقدامات عجیب و غریبی برای جلب نظر مشتری می‌زنند. آنچه در این میان مهم است، طراحی رستوران مدرن می‌باشد. رستوران علاوه بر ارائه غذاهای خوشمزه و طعم‌های کم نظیر باید دارای طراحی منحصر به فردی هم باشد.

مشاهده جزئیات

معرفی اصول اولیه طراحی رستوران
رستوران‌دار علاوه بر هوش بازاریابی نیازمند ذکاوت در زمینه طراحی می‌باشد. بهتر است پیش از آنکه دست به اقدامی در زمینه ارائه منو و غذاهای لذیذ بزنیم، به طراحی رستوران بیاندیشیم.

مشاهده جزئیات

چند نکته برای طراحی رستوران
پیش از آنکه خدمات خود را ارزیابی کنید و به فکر محیا ساختن غذاهای روز باشید، بهتر است به طراحی رستوران خود فکر کنید. طراحی رستوران شما یکی از عناصر حائز اهمیت در کسب و کار شما محسوب می‌شود.

مشاهده جزئیات

با ما در ارتباط باشید