طراحی فضای سبز حیاط خانه و باغچه

افرادی که دارای منازل حیاط دار هستند به طراحی فضای سبز حیاط خانه خود اهمیت خاصی می‌دهند تا از این طریق، محیط منزل خود را به فضایی جذاب و دوست داشتنی تبدیل کنند. برای طراحی فضای سبز حیاط منزل ایده‌های مختلفی وجود دارد. اما برای انجام این کار اصول و قواعدی نیز تدارک دیده شده است. در هر صورت نکته قابل ذکر این است که طراحی فضای سبز حیاط و باغچه نه تنها موجب آرامش و لذت اهالی خانه خواهد شد بلکه مهمانان را نیز در بدو ورود به منزل، تحت تاثیر قرار خواهد داد.

بنابراین در این مطلب قصد داریم به بیان چند ایده برای طراحی فضای سبز حیاط و باغچه بپردازیم. اما قبل از پرداختن به این موضوع، برخی از قواعد کلی را در این زمینه بررسی خواهیم کرد.

نکات مورد نیاز برای طراحی فضای سبز باغ و باغچه

به طور کلی و قبل از اقدام به طراحی فضای سبز برای باغ و یا باغچه منزل، لازم است چند نکته را در نظر داشته باشید و سپس با توجه به این نکات طراحی مورد نظر خود را انجام دهید. از جمله این نکات می‌توان به عامل توجه به منطقه زندگی خود و شناخت کافی از وضعیت حیاط منزل خود اشاره کرد.

همان‌طور که می‌دانید در طراحی فضاهای سبز، گیاهان و گل‌ها نقش اساسی دارند. بنابراین قبل از اقدام به طراحی فضای سبز باید خاک منطقه مورد نظر را به خوبی بشناسید و از وضعیت رطوبت هوا، نور، شرایط جوی، میزان بارش‌ها، آب و هوا و... اطلاعات کافی کسب کنید. آگاه بودن از این اصول باعث می‌شود شما بتوانید انواع گل‌ها و گیاهان و درختان مناسب برای طراحی این فضا را انتخاب کنید. در این صورت می‌توانید گل‌ها و گیاهان مورد نیاز خود را که متناسب با ویژگی‌های خاک باشند برای این کار در نظر بگیرید. هم‌چنین در این زمینه توجه به مقدار و میزان رشد گیاهان مورد نظر و هم‌چنین اندازه و ابعاد گیاهانی که می‌خواهید از آن‌ها استفاده کنید نیز ضرورت دارد.طراحی فضای سبز حیاطچند ایده در طراحی فضای سبز باغ و باغچه

استفاده از رنگ‌های متفاوت گیاهان و گل‌ها

همان‌طور که می‌دانید یکی از نکات مهم در هنگام طراحی فضای سبز، در نظر گرفتن قانون وحدت رنگ‌ها است. بدین منظور لازم است برای طراحی یک فضای سبز جذاب و رویایی در حیاط منزل خود، از رنگ‌های یکپارچه و سازگار با یکدیگر استفاده کنید تا از این طریق، وحدت عناصر را در طراحی خود در نظر گرفته باشید. در هنگام این طراحی هم‌چنین می‌توانید از انواع مختلف رنگ‌های شاد و سرزنده و هیجان انگیز نیز استفاده کنید.

به کارگیری رنگ‌های شادی بخش از قبیل رنگ‌های قرمز، نارنجی، زرد و... سرزندگی و نشاط را به شما هدیه خواهند کرد.

به کارگیری وسائل و ابزار غیر قابل استفاده در هنگام طراحی

در طراحی فضای سبز خود می‌توانید به غیر از گل‌ها و گیاهان و یا درختچه‌ها، از عناصر دیگری نیز استفاده کنید. از جمله در این شرایط، می‌توانید از ابزار و وسائلی استفاده کنید که غیر قابل استفاده و یا قدیمی هستند. اما شیوه استفاده از آن‌ها را تغییر دهید. برای نمونه می‌توانید یکی از ابزار قدیمی خود را بردارید و از آن به عنوان یک گلدان در گوشه‌ای از حیاط استفاده کنید و یا یک فضای منحصر به فرد برای نگه داری گیاهان از این طریق ایجاد نمایید.

استفاده از تکنیک‌های مختلف باغ آرایی

لازم به ذکر است که در باغ آرایی فضای سبز می‌توانیم انواعی از فرم‌ها را برای طراحی باغ و باغچه در نظر بگیریم و طراحی خود را با توجه به این فرم‌ها تکمیل نماییم. برای نمونه می‌توانید برای طراحی فضای سبز باغ و باغچه خود از فرم منحنی استفاده کنید. یعنی باغچه خود را به شکلی طراحی کنید که حالت منحنی و دایره‌ای شکل داشته باشد. بنابراین می‌توانید مسیرهای رفت و آمد خود را به شکل منحنی طراحی کنید. استفاده از این تکنیک می‌تواند تغییر قابل توجهی را در فضای سبز مورد نظر شما به وجود آورد.

استفاده از اشکال مختلف هندسی در طراحی باغچه

همان‌طور که می‌دانید یکی از شکل‌های ویژه طراحی فضای سبز، که در حال حاضر در بسیاری از منازل با آن برخورد می‌کنیم، طراحی این فضاها و باغچه‌ها به شکل مستطیل است. یعنی کم‌تر باغ و باغچه‌ای را پیدا می‌کنید که دارای شکل مستطیلی نباشد. اما نکته قابل ذکر این است که با ایجاد یک تغییر و تحول بسیار کوچک می‌توانید فضای سبز حیاط و باغچه خود را به نحوی طراحی کنید که همین تغییرات کوچک به نحوی بزرگ و برجسته به نمایش در بیایند. برای نمونه می‌توانید در هنگام طراحی فضای سبز مورد نظر خود، به جای استفاده از شکل مستطیل در باغچه منزل، شکل دیگری را برای این کار طراحی کنید. مثلا باغچه‌ای به شکل دایره و یا مثلث طراحی کنید. استفاده از این عنصر باعث می‌شود تا توجه بسیاری از افرد به باغچه منزل شما جلب گردد.

استفاده از تخته سنگ‌های بزرگ در کنار سنگ ریزه‌ها

کف حیاط منزل شما می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در طراحی فضای سبز این مکان داشته باشد. برای طراحی این بخش می‌توانید از انواع مختلف سنگ استفاده کنید. بسیاری از افراد برای حیاط منزل خود تخته سنگ‌هایی بزرگ فراهم می‌کنند و لابه لای تخته سنگ‌ها را از سنگ ریزه‌های رنگارنگ می‌پوشانند و بدین ترتیب فضای مورد نظر خود را تزئین و کف حیاط خود را فرش می‌کنند.

در نظر گرفتن فضایی برای نشستن و استراحت کردن

یکی از نکات مهم در هنگام طراحی فضای سبز این است که از طراحی فضای سبز خود چه مقصود و منظوری دارید و سپس با توجه به هدف خود، طراحی مناسبی را برای این کار در نظر بگیرید. بنابر این عامل این امکان وجود دارد که شما قصد داشته باشید در فضای سبز منزل خود، محلی را برای استراحت و نشستن و آرامش یافتن و یا حتی مطالعه کردن در نظر بگیرید. برای انجام این کار می‌توانید در ابتدا بودجه خود را در نظر بگیرید و با توجه به آن، طراحی مورد نظر خود را پیاده سازی کنید. برای اجرای این هدف استفاده از یک میز کوچک به همراه چند صندلی، کفایت می‌کند. یا می‌توانید یک نیمکت جالب برای دستیابی به این هدف طراحی کنید. اما در صورتی که طرح‌های بزرگ‌تری در نظر داشته باشید می‌توانید از امکانات بیشتری برای طراحی این فضا بهره ببرید.

دیدگاه شما؟
leave a comment
شما به این مقاله چه امتیازی می دهید؟ 0 از 5

با ما در ارتباط باشید
محصولات مرتبط
product related
لوستر رویال مدل 101

ریشه/لوستر

مشاهده جزئیات

لوستر رویال مدل 102

ریشه/لوستر

مشاهده جزئیات

موکت 01

ریشه/موکت

مشاهده جزئیات

لمینت
کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

مشاهده جزئیات

آینه آبشاری

آیینه/ریشه

مشاهده جزئیات

آینه اسیدشور

آیینه/ریشه

مشاهده جزئیات

آینه تراش

آیینه/ریشه

مشاهده جزئیات

پوسترهای چهره و نقوش اسلیمی

پوستر/ریشه

مشاهده جزئیات

پوسترهای بوهمیایی و نقوش گیاهی

پوستر/ریشه

مشاهده جزئیات

پوستر چرمی

پوستر/ریشه

مشاهده جزئیات

تایل خزه

تایل/ریشه

مشاهده جزئیات

تایل سیمانی

تایل/ریشه

مشاهده جزئیات

دیوار سبز-گرین وال

دیوار سبز/ریشه

مشاهده جزئیات

فلاور باکس

ریشه/فلاور باکس

مشاهده جزئیات

کاغذ دیواری

ریشه/کاغذ دیواری

مشاهده جزئیات

لمینیت

ریشه/لمینیت

مشاهده جزئیات

مبلمان اداری

ریشه/مبلمان اداری

مشاهده جزئیات

موکت اتریشی

ریشه/موکت

مشاهده جزئیات

موکت آمریکایی

ریشه/موکت

مشاهده جزئیات

موکت هلندی

ریشه/موکت

مشاهده جزئیات

میکروسمنت

ریشه/میکروسمنت

مشاهده جزئیات

نور خطی

ریشه/نور خطی

مشاهده جزئیات

روشویی مدرن و کلاسیک

روشویی/ریشه

مشاهده جزئیات

شیشه استندگلس

ریشه/شیشه استندگلس

مشاهده جزئیات

های گلاس ترکیه ای

ریشه/های گلاس

مشاهده جزئیات

مقالات مرتبط
Article related

طراحی و دکوراسیون داخلی

مشاهده جزئیات

چیدمان اتاق های افتابگیر

مشاهده جزئیات

فضای خانه ای با احساس

مشاهده جزئیات

اتاق های پنجره دار

مشاهده جزئیات

پنجره های نور گیر

مشاهده جزئیات

پنجره در دکوراسیون

مشاهده جزئیات

تناسب وسیله های آشپزخانه

مشاهده جزئیات

رنگ در دکوراسیون

مشاهده جزئیات

هماهنگی در دکوراسیون داخلی
بر اساس معنی مندرج در لغت نامه اکسفورد ،دکوراسیون داخلی عبارت است از " هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ ها ،اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه" با این حساب همه ما هنگامی که خانه خود را تزئین و درباره بهترین چیدمان مبلمان منزل مان فکر می کنیم ، نقش یک دکوراسیون داخلی را بر عهده میگیریم .با این همه دکوراسیون داخلی ، دکوراسیون داخلی همانند سایر هنر ها ،دارای سبک و ریزه کاری های متفاوتی است که بر اساس سلیقه ها و نیاز های دوران ،دستخوش تغییر می شوند. بر خلاف تصور عامه ،تعداد دکوراتور های داخلی بسیار بیشتر از آن است که همه تصور می کنند و حتیبرخی از آنان در زمره مشاهیر دنیای امروز امروز هستند ، گرچه شاید به شهرت طراحان مد و یا هنرمندان دیگر رشته ها نباشند.اما با این وجود بسیاری از دکوراتور های داخلی از راه طراحی درامد بسیار بالایی نیز کسب می کنند.شاید دلیل اصلی ناشناخته ماندن آن ها این باشد که در واقع طراحی داخلی از اواسط قرن بیستم به صورت مبحثی مطرح درآمد ،گرچه قدمت آن بیش از نیم قرن است.به هر در دنیای امروزی بیش تر تربیات زندگی افراد دزر فضاهای بسته و داخلی به دست می آید.شاید ما اوقاتی را برای تفریح و هواخوری و فرار از زندگی بسته در فضای آزاد بگذرانیم،اما همین شادی فرار از محیط بسته ،نشان دهنده کثرت اوقاتی است که در اتاق ها سپری می کنیم .به همین دلیل دکوراسیون داخلی مناسب ،بهترین راه حل برای بهبود وضیعیت کاری تحصیلی و زندگی مان می باشد.

مشاهده جزئیات

اشنایی فضا

مشاهده جزئیات

آشنایی با فضا 2

مشاهده جزئیات

طراحی داخلی

مشاهده جزئیات

طراحی پلان

مشاهده جزئیات

تخت خواب ها

مشاهده جزئیات

تناسب مکانی

مشاهده جزئیات

آپارتمان نشینی

مشاهده جزئیات

تاریخچه مبلمان

مشاهده جزئیات

کمبود فضا

مشاهده جزئیات

آشپزخانه

مشاهده جزئیات

آفرینش هارمونی

مشاهده جزئیات

پارچه ی مخصوص پرده

مشاهده جزئیات

تغییر دکوراسیون اتاق کودک

مشاهده جزئیات

سبک روستیک

مشاهده جزئیات

جلوه حضور شما

مشاهده جزئیات

چطور کاناپه انتخاب کنیم؟

مشاهده جزئیات

موفقیت پروژه در اجرای دکوراسیون داخلی
پروژه موفق ساخته و پرداخته تخیلات نیستند .انها هر روز حادث می شوند .این بستگی به شما دارد که ایا مایلید پروژه دکوراسیون داخلی شما یکی از آنها باشد یا نه .پس این مساله به میزان زیادی به انتخاب شما نیز بستگی دارد.میدانیم که مدیریت پروژهبیش از هر چیز بر عقل سلیم و یا خردمندی و تدبیر استوار است.وظیفه شما نیز آن است که این موارد را به صورت اصولی در عمل بکار گیرند و از آن پیروی نمایند و تیم پروژه نمایند و تیم پروژه را ترغیب به پیروی از خود کنید .گروه را رهبری نمایید و عنوان یک تیم پیش روید. توجه داشته باشید که این روند یک شبه حاصل نمی شود.البته برخی از افراد می پندارند که صرف توجه و درک مسائل از دیدگاه عقلی برای پیشرفت تیم کافی است .ولی من معتقدم لازم هست ولی کافی نیست .هر چند تیم با استفاده از عقل سلیم می تواند پروژه را پیش ببرد ولی در نهایت به یک نفر برای برای رهبری کل کار نیاز داریم.در کل مهارت درست و مناسب در مدیریت پروژه های دکوراسیون و معماری داخلی بعلاوه ی درک اصول رهبری ،از الزامات موفقیت پروژه است.تلفیق مدیریت پروژه و اصول رهبری اکسیری بدست می دهد که ما به آن رهبری پروژه می گوییم.بنابر این طبق این اصل می توان نتیجه گرفت که هرمدیر پروژه ای رهبر پروژه نیست.باید توجه داشت این امر هیچ تداخلی با اهمیت نقش و روابط تیمی ندارد.تیم نیز به همان ترتیب سهم مهمی در موفقیت پروژه دارد همکاری و عملکرد هر عضو در تیم و همچنین عملکرد تیم به عنوان یک واحد عاملی مهم برای موفقیت پروژه است.بدون تیم عمل کننده تضمین موفقیت پروژه بسیار مشکل خواهد بود.تیم عمل کننده نیز از بهشت نازل نمی شود. ولی این امکان همراه وجود دارد که تیم ها نتوانند بگونه ای موفقیت آمیز خود را در هیئیت یک واحد عمل کننده سازماندهی نمایند.حتی ممکن است مدیریت مدیریت پروژه دکوراسیون داخلی انگونه که ما می پنداریم غایب باشد.ولی باور نکنید .البته هر تیم اجرایی در هر حال به حدود و ثغور و محدوده مشخص و شفاف و غیر منعطفی که اعضائ درون آن به فعالیت می پردازند نیاز دارد.تیم های عملیاتی اغلب این توانایی را دارند که از درون بشکفند و شعله ور شوند ولی لازم است که ابتدا شما اتش عملکرد را مشتعل کنید.در این رابطه تععین محدوده و قلمرو به تیم می گوید که حوزه فعالیتش را محدود به حدود و ثغور تعیین شده کند.اگر مایل به ایجاد نتایجی در محیطی پر هرج و مرج هستید باید سازنده ایجاد کننده ی ساختاری باشید که شکل دهنده و به ظهور رساننده ی توانایی های لازم ،خلاقیت ،نوآوری و نتایج باشد.کمک به ساخت و حفظ این ساختار از جمله وظایف رهبری مد نظر این کتاب است که در ان باره گفت و گو می شود.مدیریت پروژه دکوراسیون داخلی ارائه دهنده ی بهترین ابزار برای شکل دادن به این ساختار است.ولی این روند به خودی خود برای موفقیت پروژه کافی نیست.اگر شما پروژه را به سمت و جهت درست سوق ندهید انها فاقد اثر بخشی خواهد ماند .این جهت دهی شاید با مهار های مدیریت پروژه به تنهایی عینیت نیابد و انچه انرا به عمل در می آورد رهبری است.بدون رهبر پروژه جهتی در مدیریت پروژه وجود نخواهد داشت.رهبری عاملی قابل تامل برای اتکا بر اساس رهبری پروژه دارد.بدون رهبری احتمال اینکه پروژه ما نیز سرنوشت هر پروژه دیگری را طی کند بسیار زیاد خواهد بود.این مرحله انتخاب شما را می خواهد اگر تمایل به مدیریت موفق پروژه دکوراسیون داخلی و معماری که با کمک اصول رهبری امکان پذیراست را در نظر دارید ما خواندن کتاب را به شما پیشنهاد می کنیم

مشاهده جزئیات

چیدمان اتاق

مشاهده جزئیات

خانه ای با نمای شیشه ای

مشاهده جزئیات

شخصیت شناسی بر مبنای چیدمان کوسن

مشاهده جزئیات

سیستم ساختمانی

مشاهده جزئیات

مختصر و مفید

مشاهده جزئیات

هراس از رنگ

مشاهده جزئیات

نکات کاربردی در دکوراسیون

مشاهده جزئیات

قاب پنجره

مشاهده جزئیات

کشتی تفریحی اییرینو

مشاهده جزئیات

بازسازی منزل

مشاهده جزئیات

دکوراسیون داخلی هتل

مشاهده جزئیات

اهمیت نمای هتل

مشاهده جزئیات

رنگ های اصلی و کمکی در دکوراسیون

مشاهده جزئیات

استفاده از مصالح دردکوراسیون داخلی

مشاهده جزئیات

مصالح نوین در دکوراسیون داخلی
در مبلمان دست ساز همیشه در طرح هایش از مواد خام و طبیعی و استفاده می کند و کارهای منحصر به فردی را روانه بازار می کند .مبلمان جدیدی که به تازگی توسط این گروه طراحی شده نیز با استفاده از عناصر طبیعی به خوبی پالوده شده و با اعمال تغییراتی به گونه ای زیبا طراحی شده است .این مبلمان کار دست است که به رنگ چوب گردو رنگ آمیزی شده است.این مجموعه شامل میز ،مبل ،نیمکت ،اینه ،قفسه ،جالباسی است که با مواد طبیعی ساخته شده و زیبایی آن خیره کننده است. این مجموعه به گونه ای طراحی شده است که تداعی کننده خانه های افسانه ای است.تصور کنید این مجموعه چه جلوه خیره کننده ای به فضا خانه می دهد و در عین حال طبیعی بودن ،بسیار مدرن است.نکته جالب در این است که انتخاب فلز مورد استفاده در مبلمان کاملا به انتخاب شخص است و مشتری می تواند از بین انواع فلز ها ،برنز و یا فلز رنگ شده سیاه و سفید یکی را برای مبلمان انتخاب کند . کاغذ دیواری لامپی : به تازگی نوعی کاغذ دیواری راهی بازار شده است که در آن لامپ ال ای دی به کار رفته است،شگفتی را کنار بگذاریم در دنیای تکنولوژی هر چیز امکان پذیر است.هر چند این کاغذ دیواری از زمان خود جلوتر است .سازنده این کاغذ دیواری با استفاده از قطعات الکتریکی بسیار ریز و لامپ های کوچک ال ای دی این طرح را ارائه نموده است.نکته جالب این است که شما می توانید تعداد و رنگ لامپ های کاغذ دیواریتان را خودتان انتخاب کنید و فضای خانه تان را روشن کنید اینه ی شکسته :این ایینه شکسته نمونه ای از هنر نامتعارف است که کلیشه های موجودرا می شکند و پا را فراتر می گذارد .ایینه شکسته سایه روشن های متنوعی را به نمایش می گذارد و بازتاب رنگ های آن جلوه خاصی را به فضای خانه می بخشد .این ایینه یاداور ایینه های کلاسیک است زیرا در اطراف آن از گل های شیشه ای تزئینی زیادی استفاده شده است که به دوران رمانتیک نزدیک تر است.تراش های اریب ،نقره کاری ،و آیینه را به زیبایی محض بدل می کند.نصب این ایینه را در سرسرای خانه ،جلوی رختکن ،اتاق خواب ،حمام و یا بر بالای شومینه بسیار چشم نواز است و زیبایی خانه را دو برابر می کن این اینه 84 اینچ است و درسه رنگ طلایی ،نقره ای و برنز راهی بازار شده است. آبنمای چوبی : اگر خانه ای بزرگ و جادار دارید با نصب یک آبنمای مدرن را داخل خانه و یا در حیاط خانه نصب کنید و جلوه ای زیبا به خانه تان بدهید.طراحی این ابنما بسیار مدرن و هوشمندانه است .استفاده از طرح های منحنی به فضای آن روح می بخشد .کف این ابنما یک یک مخزن سربی بسیار زیبا وجود دارد که اب در ان جمع اوری می شود.و پس از ان از طریق یک پمپ بار دیگر به بالای ابنما برگردانده می شود.و ایچنین در مصرف اب صرفه جویی می شود.

مشاهده جزئیات

متریال دکوراسیون داخلی هتل

مشاهده جزئیات

قانون طراحی داخلی

مشاهده جزئیات

هدف دکوراسیون داخلی

مشاهده جزئیات

هنر و معماری

مشاهده جزئیات

تعریف هنر

مشاهده جزئیات

طبیعت در دکوراسیون داخلی

مشاهده جزئیات