طراحی فضای سبز سفره خانه

این روزها بازار کسب و کارهایی نظیر سفره خانه و رستوران بسیار داغ است. تقاضا برای این‌گونه فعالیت‌ها هیچگاه کساد نمی‌شود و همیشه مشتریان مخصوص به خود را دارد. اما دلیل موفقیت در میان انبوه فعالان حیطه‌ سفره‌خانه‌، تنها داشتن یک طراحی منحصربه‌فرد است. بنابراین طراحی فضای سبز سفره خانه نیز قابل اهمیت است. زیرا پایه و اساس سفره‌‌خانه‌های سنتی بر طبق فضاسازی بنا شده است.

چنانچه قصد دارید پا در این عرضه بگذارید برای جذب مشتری، نیاز به رعایت برخی اصول و تکنیک‌ها دارید. شما با ایجاد یک فضای سر سبز و آرامش بخش و در عین حال نوین می‌توانید خیل عظیمی از مشتریان را به سمت سفره‌خانه سنتی خود روانه کنید.

ویژگی‌های فضای سفره‌خانه

معمولا سفره‌خانه‌ها یکسری ویژگی‌های خاص دارند. یکی از این ویژگی‌های مهم فضای سبز آن سفره‌خانه است. سبک یا معماری سفره‌خانه‌ها سنتی و نیازمند رعایت برخی اصول است. برای مثال فضای سفره‌خانه باید سرسبز و پر از گل و درخت باشد. به همین دلیل نیازمند طراحی فضای سبز سفره‌خانه هستیم تا بتوانیم محیطی خاص و متناسبی داشته باشیم.

ویژگی‌های یک سفره خانه سنتی عبارتند از:

محیطی با فضای باز و درختان بلند و گل کاری

معماری با سبک قدیمی سنتی با استفاده از آجر

استفاده از نور متناسب در شب و سایه در روز

استفاده از آب نما یا حوض‌، آلاچیق و تخت

استفاده از وسیله‌هایی نظیر سفال، گلیم، پنجره‌های رنگی، سماور بزرگ، پشتی، ظروف سنتی، ساز و موسیقی سنتی و غذای سنتی نیز از دیگر ویژگی‌های یک سفره خانه سنتی هستند.

مهم‌ترین اقدامات برای طراحی فضای سبز سفره‌خانه سنتی

بهترین اقدام در ایجاد یک فضای سبز، مراجعه به طراحان و معماران است. شما با مشورت یک معمار حرفه‌ای می‌توانید فضا را به بهترین شکل ممکن طراحی کنید.

در وهله اول شما نیاز دارید هدف خود را مشخص کنید. در این مرحله باید توجه کنید که قصد دارید تا یک سفره‌خانه سنتی سر پوشیده داشته باشید یا سر باز و یا ترکیب هردو؟

پس از مشخص کردن این موضوع نیاز است تا براساس نوع هدف خود، مکانی را تهیه کنید. محاسبه و تخمین هزینه نیز مسئله مهمی است که باید لحاظ شود. جمع‌آوری ایده خلاقانه و یا ساخت یک ایده نوین کلید موفقیت در ساختن یک سفره خانه نامی است. سپس می‌توانید بعد از یافتن مکان مورد نظر، طراحی فضای سبز سفره‌خانه را اجرایی کنید.

مراحل طراحی فضاسازی سبز سفره‌خانه

برای پیاده سازی طراحی فضای سبز سفره‌خانه نیز لازم است مراحلی را طی کنیم. همانطور که در قسمت‌های قبلی گفته شد بهترین راه استفاده از تجربیات یک معمار است. معماران با توجه به تحصیل در این حوزه می‌توانند با بررسی‌های میدانی بهترین اقدامات را انجام دهند.

مرحله اول : بررسی

معماران یا متخصصین به صورت تخصصی در ابتدا مکان انتخابی را مد نظر قرار می‌دهند. در این مرحله شکل زمین، زوایای آن، جهت وزش باد، تابش نور خورشید، محل قرارگیری ساختمان و سایه آن مکان مورد بررسی قرار می‌گیرد. البته لازم است بدانید در مرحله ابتدایی گیاهان، درختان و دیگر فضاهای سبز محیط لیست برداری می‌شوند. در صورت صلاح دید، برخی از گیاهان کنده شده و گیاه دیگری جایگزین می‌شود. همچنین در مواردی نمونه‌گیری از خاک و یا در صورت نیاز خاکبرداری و تعویض خاک نیز انجام می‌گیرد.

مرحله دوم: طراحی سه بعدی

یکی از مراحل مرسوم و بسیار کاربردی در طراحی منازل، ساختمان و حتی طراحی‌های فضای سبز نیز همین طراحی سه بعدی است. معماران در این مرحله آنچه بر سر آن توافق شده و ایده‌ای خلاقانه است را به صورت سه بعدی طراحی می‌کنند.

در واقع قبل از محوطه‌سازی و فضاسازی تصویر سه بعدی‌ نمونه اجرایی کشیده می‌شود تا به صورت مدلسازی و مشابه سازی نقاط قوت و ضعف طراحی مورد بررسی قرار گیرد. در این مرحله می‌توان ایده‌هایی را اضافه و یا کسر کرد.

مرحله سوم: اجرای فضای سبز

بعد از تاییدیه مرحله سه بعدی به مرحله اجرای طراحی فضای سبز سفره‌خانه می‌رسیم. گیاهان با توجه به نور و سایه و فضاسازی محیط نیز مشخص شده و عملیات اجرایی آغاز می‌شود. خاک‌برداری، گود‌برداری، سیستم زهکشی و لوله‌کشی آب به صورت قطره‌ای، سیم کشی، جاگذاری المان، کاشت گیاهان با توجه به رعایت فاصله، جدول‌بندی و نورپردازی نیز انجام می‌شوند.

مرحله چهارم: بازرسی نهایی کار

در این مرحله تمامی اقدامات اجرا شده است اما بازرسان و طراحان به صورت تخصصی تمامی عملیات را زیر نظر می‌گیرند. در صورت بروز خطا یا وجود نقص نیز تمامی آن‌ها یادداشت و عملیات بهینه سازی محیط مشخص می‌شود. اما چیزی که پس از طراحی فضای سبز محیط اهمیت دارد مسئله نگهداری و مراقبت از گل و گیاهان است.

نگهداری پس از طراحی فضای سفره خانه

مراقبت از فضای سبز اصول ویژه‌ای دارد که نیازمند علم و آگاهی است. در واقع آنچه مهم است شناخت گل و گیاهان و اطلاع از نحوه رشد، میزان آب و کود و... است. گیاهانی که در یک محیط کاشته می‌شوند براساس نوع اقلیم آن منطقه در نظر گرفته می‌شوند و مراقبت‌های ویژه‌ای نیاز دارند.

برخی از نیازهای گل و گیاهان عبارتند از:

میزان آبیاری و زمان صحیح

سم پاشی به موقع و اندازه

هرس کردن با توجه به فصول

کودهی و تشخیص آفت و قارچ

تاثیر پذیری المان‌های محیط بر فضاسازی

یک سفره‌خانه برای آن که به یک محیط عالی و جذاب تبدیل شود تا مشتریان زیادی را جذب کند، نیازمند یکسری المان‌های متناسب است. در سفره‌خانه سنتی آب نما، حوض، برکه، نور پردازی، تخت و آلاچیق از المان‌های اصلی هستند. این المان‌ها هستند که در کنار فضای سبز به یک سفره خانه زیبایی و جلوه می‌بخشند.

هزینه و روش‌های انجام طراحی فضای سبز مخصوص سفره‌خانه

بهترین روش برای پیاده سازی و طراحی فضای سبز سفره‌خانه مراجعه به معمار یا طراحان دکوراسیون است. طراحان به سبب علمی که دارند با بررسی محیط، از فضا بهترین استفاده را می‌کنند. طراحان به سبب حوزه شغلی خود همواره از به‌روزترین و به صرفه‌ترین اقدامات نیز آگاهی دارند. به این صورت شما می‌توانید با صرف کم‌ترین هزینه، جدیدترین طرح‌ها و کاربردی‌ترین آن‌ها را اجرا کنید. طراحان با توجه به خواسته شما و ایده‌های خلاق سفره‌خانه رویایی و سرسبزی را برای شما طراحی می‌کنند.

در رابطه با هزینه طراحی فضای سبز سفره‌خانه نیز باید بگوییم که این مسئله تاثیر مستقیمی بر ابعاد پروژه، تجهیزات مورد استفاده، محوطه‌سازی مجموعه و نوع گل و گیاه آن دارد. برای مثال چنانچه بخواهید در یک محوطه بزرگ از درختان سن بالا و آبیاری قطره‌ای استفاده کنید هزینه‌های بیشتری در بردارد. همچنین استفاده از گیاهان و گل‌های کمیاب نیز باعث افزایش هزینه‌های احتمالی می‌شود. این در حالی است که طراحی برای یک محیط کوچک و استفاده از گیاهان ارزان قیمت هزینه بسیار پایینی‌تری را در پی دارد. شما با مراجعه به متخصص می‌توانید در هزینه‌های پیش روی پروژه خود صرفه‌جویی کنید.

دیدگاه شما؟
leave a comment
شما به این مقاله چه امتیازی می دهید؟ 0 از 5

:

با ما در ارتباط باشید
محصولات مرتبط
product related
لوستر رویال مدل 101

ریشه/لوستر

مشاهده جزئیات

لوستر رویال مدل 102

ریشه/لوستر

مشاهده جزئیات

موکت 01

ریشه/موکت

مشاهده جزئیات

لمینت
کاغذ دیواری

کاغذ دیواری

مشاهده جزئیات

آینه آبشاری

آیینه/ریشه

مشاهده جزئیات

آینه اسیدشور

آیینه/ریشه

مشاهده جزئیات

آینه تراش

آیینه/ریشه

مشاهده جزئیات

پوسترهای چهره و نقوش اسلیمی

پوستر/ریشه

مشاهده جزئیات

پوسترهای بوهمیایی و نقوش گیاهی

پوستر/ریشه

مشاهده جزئیات

پوستر چرمی

پوستر/ریشه

مشاهده جزئیات

تایل خزه

تایل/ریشه

مشاهده جزئیات

تایل سیمانی

تایل/ریشه

مشاهده جزئیات

دیوار سبز-گرین وال

دیوار سبز/ریشه

مشاهده جزئیات

فلاور باکس

ریشه/فلاور باکس

مشاهده جزئیات

کاغذ دیواری

ریشه/کاغذ دیواری

مشاهده جزئیات

لمینیت

ریشه/لمینیت

مشاهده جزئیات

مبلمان اداری

ریشه/مبلمان اداری

مشاهده جزئیات

موکت اتریشی

ریشه/موکت

مشاهده جزئیات

موکت آمریکایی

ریشه/موکت

مشاهده جزئیات

موکت هلندی

ریشه/موکت

مشاهده جزئیات

میکروسمنت

ریشه/میکروسمنت

مشاهده جزئیات

نور خطی

ریشه/نور خطی

مشاهده جزئیات

روشویی مدرن و کلاسیک

روشویی/ریشه

مشاهده جزئیات

شیشه استندگلس

ریشه/شیشه استندگلس

مشاهده جزئیات

های گلاس ترکیه ای

ریشه/های گلاس

مشاهده جزئیات

مقالات مرتبط
Article related

طراحی و دکوراسیون داخلی

مشاهده جزئیات

چیدمان اتاق های افتابگیر

مشاهده جزئیات

فضای خانه ای با احساس

مشاهده جزئیات

اتاق های پنجره دار

مشاهده جزئیات

پنجره های نور گیر

مشاهده جزئیات

پنجره در دکوراسیون

مشاهده جزئیات

تناسب وسیله های آشپزخانه

مشاهده جزئیات

رنگ در دکوراسیون

مشاهده جزئیات

هماهنگی در دکوراسیون داخلی
بر اساس معنی مندرج در لغت نامه اکسفورد ،دکوراسیون داخلی عبارت است از " هماهنگ سازی طراحی شده برای به جلوه درآوردن رنگ ها ،اثاثیه و سایر اشیاء در یک اتاق یا ساختمان به صورت هنرمندانه" با این حساب همه ما هنگامی که خانه خود را تزئین و درباره بهترین چیدمان مبلمان منزل مان فکر می کنیم ، نقش یک دکوراسیون داخلی را بر عهده میگیریم .با این همه دکوراسیون داخلی ، دکوراسیون داخلی همانند سایر هنر ها ،دارای سبک و ریزه کاری های متفاوتی است که بر اساس سلیقه ها و نیاز های دوران ،دستخوش تغییر می شوند. بر خلاف تصور عامه ،تعداد دکوراتور های داخلی بسیار بیشتر از آن است که همه تصور می کنند و حتیبرخی از آنان در زمره مشاهیر دنیای امروز امروز هستند ، گرچه شاید به شهرت طراحان مد و یا هنرمندان دیگر رشته ها نباشند.اما با این وجود بسیاری از دکوراتور های داخلی از راه طراحی درامد بسیار بالایی نیز کسب می کنند.شاید دلیل اصلی ناشناخته ماندن آن ها این باشد که در واقع طراحی داخلی از اواسط قرن بیستم به صورت مبحثی مطرح درآمد ،گرچه قدمت آن بیش از نیم قرن است.به هر در دنیای امروزی بیش تر تربیات زندگی افراد دزر فضاهای بسته و داخلی به دست می آید.شاید ما اوقاتی را برای تفریح و هواخوری و فرار از زندگی بسته در فضای آزاد بگذرانیم،اما همین شادی فرار از محیط بسته ،نشان دهنده کثرت اوقاتی است که در اتاق ها سپری می کنیم .به همین دلیل دکوراسیون داخلی مناسب ،بهترین راه حل برای بهبود وضیعیت کاری تحصیلی و زندگی مان می باشد.

مشاهده جزئیات

اشنایی فضا

مشاهده جزئیات

آشنایی با فضا 2

مشاهده جزئیات

طراحی داخلی

مشاهده جزئیات

طراحی پلان

مشاهده جزئیات

تخت خواب ها

مشاهده جزئیات

تناسب مکانی

مشاهده جزئیات

آپارتمان نشینی

مشاهده جزئیات

تاریخچه مبلمان

مشاهده جزئیات

کمبود فضا

مشاهده جزئیات

آشپزخانه

مشاهده جزئیات

آفرینش هارمونی

مشاهده جزئیات

پارچه ی مخصوص پرده

مشاهده جزئیات

تغییر دکوراسیون اتاق کودک

مشاهده جزئیات

سبک روستیک

مشاهده جزئیات

جلوه حضور شما

مشاهده جزئیات

چطور کاناپه انتخاب کنیم؟

مشاهده جزئیات

موفقیت پروژه در اجرای دکوراسیون داخلی
پروژه موفق ساخته و پرداخته تخیلات نیستند .انها هر روز حادث می شوند .این بستگی به شما دارد که ایا مایلید پروژه دکوراسیون داخلی شما یکی از آنها باشد یا نه .پس این مساله به میزان زیادی به انتخاب شما نیز بستگی دارد.میدانیم که مدیریت پروژهبیش از هر چیز بر عقل سلیم و یا خردمندی و تدبیر استوار است.وظیفه شما نیز آن است که این موارد را به صورت اصولی در عمل بکار گیرند و از آن پیروی نمایند و تیم پروژه نمایند و تیم پروژه را ترغیب به پیروی از خود کنید .گروه را رهبری نمایید و عنوان یک تیم پیش روید. توجه داشته باشید که این روند یک شبه حاصل نمی شود.البته برخی از افراد می پندارند که صرف توجه و درک مسائل از دیدگاه عقلی برای پیشرفت تیم کافی است .ولی من معتقدم لازم هست ولی کافی نیست .هر چند تیم با استفاده از عقل سلیم می تواند پروژه را پیش ببرد ولی در نهایت به یک نفر برای برای رهبری کل کار نیاز داریم.در کل مهارت درست و مناسب در مدیریت پروژه های دکوراسیون و معماری داخلی بعلاوه ی درک اصول رهبری ،از الزامات موفقیت پروژه است.تلفیق مدیریت پروژه و اصول رهبری اکسیری بدست می دهد که ما به آن رهبری پروژه می گوییم.بنابر این طبق این اصل می توان نتیجه گرفت که هرمدیر پروژه ای رهبر پروژه نیست.باید توجه داشت این امر هیچ تداخلی با اهمیت نقش و روابط تیمی ندارد.تیم نیز به همان ترتیب سهم مهمی در موفقیت پروژه دارد همکاری و عملکرد هر عضو در تیم و همچنین عملکرد تیم به عنوان یک واحد عاملی مهم برای موفقیت پروژه است.بدون تیم عمل کننده تضمین موفقیت پروژه بسیار مشکل خواهد بود.تیم عمل کننده نیز از بهشت نازل نمی شود. ولی این امکان همراه وجود دارد که تیم ها نتوانند بگونه ای موفقیت آمیز خود را در هیئیت یک واحد عمل کننده سازماندهی نمایند.حتی ممکن است مدیریت مدیریت پروژه دکوراسیون داخلی انگونه که ما می پنداریم غایب باشد.ولی باور نکنید .البته هر تیم اجرایی در هر حال به حدود و ثغور و محدوده مشخص و شفاف و غیر منعطفی که اعضائ درون آن به فعالیت می پردازند نیاز دارد.تیم های عملیاتی اغلب این توانایی را دارند که از درون بشکفند و شعله ور شوند ولی لازم است که ابتدا شما اتش عملکرد را مشتعل کنید.در این رابطه تععین محدوده و قلمرو به تیم می گوید که حوزه فعالیتش را محدود به حدود و ثغور تعیین شده کند.اگر مایل به ایجاد نتایجی در محیطی پر هرج و مرج هستید باید سازنده ایجاد کننده ی ساختاری باشید که شکل دهنده و به ظهور رساننده ی توانایی های لازم ،خلاقیت ،نوآوری و نتایج باشد.کمک به ساخت و حفظ این ساختار از جمله وظایف رهبری مد نظر این کتاب است که در ان باره گفت و گو می شود.مدیریت پروژه دکوراسیون داخلی ارائه دهنده ی بهترین ابزار برای شکل دادن به این ساختار است.ولی این روند به خودی خود برای موفقیت پروژه کافی نیست.اگر شما پروژه را به سمت و جهت درست سوق ندهید انها فاقد اثر بخشی خواهد ماند .این جهت دهی شاید با مهار های مدیریت پروژه به تنهایی عینیت نیابد و انچه انرا به عمل در می آورد رهبری است.بدون رهبر پروژه جهتی در مدیریت پروژه وجود نخواهد داشت.رهبری عاملی قابل تامل برای اتکا بر اساس رهبری پروژه دارد.بدون رهبری احتمال اینکه پروژه ما نیز سرنوشت هر پروژه دیگری را طی کند بسیار زیاد خواهد بود.این مرحله انتخاب شما را می خواهد اگر تمایل به مدیریت موفق پروژه دکوراسیون داخلی و معماری که با کمک اصول رهبری امکان پذیراست را در نظر دارید ما خواندن کتاب را به شما پیشنهاد می کنیم

مشاهده جزئیات

چیدمان اتاق

مشاهده جزئیات

خانه ای با نمای شیشه ای

مشاهده جزئیات

شخصیت شناسی بر مبنای چیدمان کوسن

مشاهده جزئیات

سیستم ساختمانی

مشاهده جزئیات

مختصر و مفید

مشاهده جزئیات

هراس از رنگ

مشاهده جزئیات

نکات کاربردی در دکوراسیون

مشاهده جزئیات

قاب پنجره

مشاهده جزئیات

کشتی تفریحی اییرینو

مشاهده جزئیات

بازسازی منزل

مشاهده جزئیات

دکوراسیون داخلی هتل

مشاهده جزئیات

اهمیت نمای هتل

مشاهده جزئیات

رنگ های اصلی و کمکی در دکوراسیون

مشاهده جزئیات

استفاده از مصالح دردکوراسیون داخلی

مشاهده جزئیات

مصالح نوین در دکوراسیون داخلی
در مبلمان دست ساز همیشه در طرح هایش از مواد خام و طبیعی و استفاده می کند و کارهای منحصر به فردی را روانه بازار می کند .مبلمان جدیدی که به تازگی توسط این گروه طراحی شده نیز با استفاده از عناصر طبیعی به خوبی پالوده شده و با اعمال تغییراتی به گونه ای زیبا طراحی شده است .این مبلمان کار دست است که به رنگ چوب گردو رنگ آمیزی شده است.این مجموعه شامل میز ،مبل ،نیمکت ،اینه ،قفسه ،جالباسی است که با مواد طبیعی ساخته شده و زیبایی آن خیره کننده است. این مجموعه به گونه ای طراحی شده است که تداعی کننده خانه های افسانه ای است.تصور کنید این مجموعه چه جلوه خیره کننده ای به فضا خانه می دهد و در عین حال طبیعی بودن ،بسیار مدرن است.نکته جالب در این است که انتخاب فلز مورد استفاده در مبلمان کاملا به انتخاب شخص است و مشتری می تواند از بین انواع فلز ها ،برنز و یا فلز رنگ شده سیاه و سفید یکی را برای مبلمان انتخاب کند . کاغذ دیواری لامپی : به تازگی نوعی کاغذ دیواری راهی بازار شده است که در آن لامپ ال ای دی به کار رفته است،شگفتی را کنار بگذاریم در دنیای تکنولوژی هر چیز امکان پذیر است.هر چند این کاغذ دیواری از زمان خود جلوتر است .سازنده این کاغذ دیواری با استفاده از قطعات الکتریکی بسیار ریز و لامپ های کوچک ال ای دی این طرح را ارائه نموده است.نکته جالب این است که شما می توانید تعداد و رنگ لامپ های کاغذ دیواریتان را خودتان انتخاب کنید و فضای خانه تان را روشن کنید اینه ی شکسته :این ایینه شکسته نمونه ای از هنر نامتعارف است که کلیشه های موجودرا می شکند و پا را فراتر می گذارد .ایینه شکسته سایه روشن های متنوعی را به نمایش می گذارد و بازتاب رنگ های آن جلوه خاصی را به فضای خانه می بخشد .این ایینه یاداور ایینه های کلاسیک است زیرا در اطراف آن از گل های شیشه ای تزئینی زیادی استفاده شده است که به دوران رمانتیک نزدیک تر است.تراش های اریب ،نقره کاری ،و آیینه را به زیبایی محض بدل می کند.نصب این ایینه را در سرسرای خانه ،جلوی رختکن ،اتاق خواب ،حمام و یا بر بالای شومینه بسیار چشم نواز است و زیبایی خانه را دو برابر می کن این اینه 84 اینچ است و درسه رنگ طلایی ،نقره ای و برنز راهی بازار شده است. آبنمای چوبی : اگر خانه ای بزرگ و جادار دارید با نصب یک آبنمای مدرن را داخل خانه و یا در حیاط خانه نصب کنید و جلوه ای زیبا به خانه تان بدهید.طراحی این ابنما بسیار مدرن و هوشمندانه است .استفاده از طرح های منحنی به فضای آن روح می بخشد .کف این ابنما یک یک مخزن سربی بسیار زیبا وجود دارد که اب در ان جمع اوری می شود.و پس از ان از طریق یک پمپ بار دیگر به بالای ابنما برگردانده می شود.و ایچنین در مصرف اب صرفه جویی می شود.

مشاهده جزئیات

متریال دکوراسیون داخلی هتل

مشاهده جزئیات

قانون طراحی داخلی

مشاهده جزئیات

هدف دکوراسیون داخلی

مشاهده جزئیات

هنر و معماری

مشاهده جزئیات

تعریف هنر

مشاهده جزئیات

طبیعت در دکوراسیون داخلی

مشاهده جزئیات