title

طراحی ویلای مدرن در ایران

star امتیاز از نظر کاربران : 0 از 5

آنچه در این مقاله می خوانید

  • در کشور ایران طراحی ویلای مدرن به شرایط مختلفی بستگی دارد و باید این شرایط طبق استاندارد های روز دنیا برای ویلا در نظر گرفته شود تا منجر به ساخت یک ویلای مدرن و کلاسیک شود.

در کشور ایران طراحی ویلای مدرن به شرایط مختلفی بستگی دارد و باید این شرایط طبق استاندارد های روز دنیا برای ویلا در نظر گرفته شود تا منجر به ساخت یک ویلای مدرن و کلاسیک شود.

پارامترهای طراحی ویلای مدرن

همیشه این را نکته را در ذهن داشته باشید که با دیدن یک تصویر نمی توانیم عینا آن را به شکل عملی به اجراء دربیاوریم، هر چند در اجرای ویلاهای مدرن تصاویر سه بعدی و نقشه ها می تواند ایده خوبی به طراح و معمار دهد اما واقعیت این است که برای طراحی ویلای مدرن ‎در ایران نیاز به یک سری شاخصه ها و پارامترهای دیگر هم داریم. به نظر می رسد که با در نظر گرفتن این پارامترها می توانیم به طراحی ویلای مدرن امیدوار شویم.

اولین شرطی که برای طراحی ویلای مدرن باید در نظر داشته باشیم، شرایط محیطی مکانی است که قرار است ویلا در آن جا ساخته شود. این شرایط محیطی شامل آب و هوا و هم چنین منطقه جغرافیایی که بایستی در این شرایط از بهترین مصالح ساختمانی برای ساخت ویلا استفاده کنیم. شاخصه دوم میزان افرادی که قرار است در ویلا سکونت داشته باشند و این که چه متراژ از محیط داخلی ویلا به افراد اختصاص می یابد و چه مقدار برای محیط خارجی ویلا اختصاص یابد.

اما به نظر من مهم ترین بخش در طراحی ویلای مدرن ‎، تناسبات به کار گرفته در طراحی داخلی آن است. تناسباتی که از هارمونی مناسبی برخوردار باشد و زمانی که فرد به داخل ویلا وارد می شود الهام درست و آرام بخشی از محیط داخلی ویلا به وی منتقل شود. نوع رنگ به کار گرفته در ویلا، نوع مصالح و دکوراسیون داخلی و خارجی ویلا و هم چنین تناسبات اشکال هندسی در ویلا می تواند در میزان آرام بخشی افراد تاثیر گذار باشد.


1039520615741001B


مراحل طراحی ویلای مدرن

مراحل طراحی ویلای مدرن به دسته های مختلفی تقسیم بندی می شود و زمانی که این مراحل به صورت منظم و پشت سر هم اجرا شود، مخاطب از دیدن ویلا به وجد می آید. لزومی نیست که برای طراحی ویلای مدرن از مصالحی با قیمت بالا و یا تجملات زیاد استفاده کنیم. زمانی که محیط داخلی و خارجی ویلا با همدیگر متناسب باشند و میزان نور پردازی و طراحی داخلی آن به همدیگر بیاید، منجر به طراحی ویلای مدرن ‎می شود.


1039521615741001B


اما می رسیم به مراحل طراحی ویلای مدرن در ایران که از اهمیت زیادی هم برای کارفرمایان و هم معماران برخوردار است که بایستی طبق این شرایط، ساخت و ساز ویلا انجام بگیرد. قدم اول مطالعات دقیق بر روی مسائل ژئو فیزیکی و نوع خاکی که قرار است بنا در آن جا ساخته شود. این قدم تنها برای ساخت ویلا نیست بلکه برای ساخت بناهای مدرن و کلاسیک هم نیاز به گذراندن این مرحله دارد. از قدم های دیگر مربوط به این مرحله می توان به مطالعات جغرافیایی، آب و هوایی، دستورات شهرداری منطقه در خصوص ساخت اماکن و ویلاها و هم چنین بر آورد هزینه ساخت ویلا طبق مصالح مورد استفاده نیز از دیگر مراحل اولین قدم طراحی ویلای کلاسیک می باشد.

مرحله دوم که اساسا در علم معماری به آن فاز 1 مرحله اجرایی به گفته می شود، شامل ایده پردازی معمار در قبال سبک طراحی محیط داخلی و خارجی ویلاست. این مرحله نیاز به خلاقیت فرد معمار و هم چنین تجربه های چندین ساله وی در قبال طراحی ویلاهای کلاسیک گذشته است. این قسمت بهترین و لذت بخش ترین مرحله برای معماران است به خصوص برای ویلاها که اماکنی است که دست طراح و معمار برای گسترش و توسعه پذیری ایده های آنان باز است به همین دلیل نیاز است که در این مرحله از یک معمار با تجربه و نوآور بهره بگیریم تا بتواند ایده های خود را بر روی نقشه و پلان به کارفرما تحویل دهد. البته باید توجه داشته باشیم که این ایده پردازی متناسب با شرایط محیطی منطقه و مسائل زیست محیطی باشد.

اما می رسیم به فاز نهایی یعنی به اجراء در آوردن ایده های معمار و هم چنین تعیین مصالحی است که از قبل برآورد آن را انجام داده بودیم که این بخش دیگر از مبحث طراحی ویلای مدرن ‎ خارج است.

ایده های طراحی ویلای مدرن

معماران برای طراحی ویلای مدرن ‎‎در ایران معمولا از سبک های مختلفی استفاده می کنند. این سبک ها بستگی به میزان سرمایه گذاری کارفرما و هم چنین نوع و متراژ زمین دارد. خود طراحی ویلای مدرن به چندین بخش تقسیم بندی می شود و این که این بخش ها برای اکثر ویلاهای مدرن کم و زیاد می شود. اولین قدم طراحی ماکت ویلاست که معمولا به اشکال مکعب مستطیلی است و معمار طراحی این ماکت را بر روی نرم افزار های نقشه کشی انجام می دهد. بعد از انجام این کار نوبت به کار سخت پروژه یعنی طراحی داخلی و دکوراسیون به کار رفته در محیط داخلی ویلا می رسد که اتفاقا برای کارفرما هم بسیار پر اهمیت است زیرا کارفرما می خواهد در محیط داخلی ویلا به آرامش برسد. معمولا در ویلاهای بسیار مدرن و کلاسیک از روف گاردن، استخر و دیگر بخش های کلاسیک استفاده می شود که طراحی این بخش ها برای معمار بسیار لذت بخش می تواند باشد.


1039522615741001B


مهم ترین نکته ای که یک معمار بایستی آن را رعایت کند تناسب نورپردازی محیط داخلی و خارجی ویلاست، هم چنین نحوه طراحی نباید با مقررات ملی ساختمان در ایران مغایرت داشته باشد که در صورت عدم توجه به آن احتمال دارد کارفرما در آینده دچار مشکلاتی شود. اما بعد از توجه کردن به این موارد نوبت به طراحی قسمت فضای سبز بیرون ویلا می رسد که به دلیل متراژ زیاد ویلاهای مدرن ایده های جالبی را می توان در آن به کار گرفت، نکته ای که حائز اهمیت است در حال حاضر در ایران، ویلاهای مدرنی دیده می شود که طراحی فضای سبز در داخل و محیط خارجی ساختمان ویلا دیده می شود که کار را بسیار زیبا کرده است. طراحی این موارد بستگی به نظر کارفرما دارد و بهتر است نمونه های قبلی در این رابطه را مشاهده کند و بعدا برای طراحی آن تصمیم درستی بگیرد.

آخرین مرحله برای ویلا، قسمت طراحی تاسیسات ساختمان است که از اهمیت زیادی هم برای افزایش ایمنی ساختمان برخوردار است.

در این مقاله سعی کردیم به مهم ترین نکات در خصوص طراحی ویلای مدرن در کشور ایران بپردازیم، امیدواریم که کارفرمایان با مطالعه این موارد و ایده هایی که در ذهن خود دارند بتوانند بهترین تصمیم را در خصوص طراحی ویلای مدرن بگیرند.

title
دیدگاه شما؟
leave a comment
شما به این مقاله چه امتیازی می دهید؟ 0 از 5
captcha

:

با ما در ارتباط باشید