title

معرفی اصول اولیه طراحی رستوران

star امتیاز از نظر کاربران : 0 از 5

آنچه در این مقاله می خوانید

  • رستوران‌دار علاوه بر هوش بازاریابی نیازمند ذکاوت در زمینه طراحی می‌باشد. بهتر است پیش از آنکه دست به اقدامی در زمینه ارائه منو و غذاهای لذیذ بزنیم، به طراحی رستوران بیاندیشیم.

رستوران‌دار علاوه بر هوش بازاریابی نیازمند ذکاوت در زمینه طراحی می‌باشد. بهتر است پیش از آنکه دست به اقدامی در زمینه ارائه منو و غذاهای لذیذ بزنیم، به طراحی رستوران بیاندیشیم.

طراحی رستوران

اگرچه افتتاح یک رستوران برای اولین بار بسیار هیجان‌انگیز است اما به هیچ عنوان نمی‌توان از امر حائز اهمیت طراحی رستوران ‎ صرف نظر کرد. طراحی رستوران در وهله نخست به مالک رستوران نسبت داده شده و سپس با در نظر گرفتن مشتریان اجرا می‌گردد. بنابراین، طراحی رستوران نشان از هویت و ماهیت رستوران شما دارد.

در طراحی رستوران باید ابتدا به تم اصلی رستوران و ماهیت فضا و طرح کلی فضا توجه کرد. خارج از این موضوع، در طراحی رستوران باید تمام عناصر محیط در نظر گرفته شوند تا لحظاتی کوتاه اما خوشایند وضع و حال مشتریان رقم بزند. ما در این مقاله به ارائه اصول اولیه طراحی رستوران می‌پردازیم.

مطمئنا طراحی رستوران مطابق با اصول اجرایی اساسی کار چندان ساده‌ای نیست ولی به لطف جمع‌بندی‌های صورت گرفته در این زمینه می‌توان به نتیجه‌ای مثبت دست یافت.

اهمیت سالن غذاخوری در طراحی رستوران

همانطور که از عنوان سرتیتر مشخص است، سالن غذاخوری به واسطه هدف ارائه غذاهای منوی رستوران و همچنین سرو غذا توسط مشتریان از اهمیت بسزایی برخوردار است. سالن غذاخوری مرکز یک رستوران شمرده می‌شود و طراحی رستوران ‎ تماما به دکوراسیون سالن غذاخوری وابسته است.

بهتر است علاوه بر پرداختن به طراحی منو و ترجیح به ارائه غذاهای لذیذ و خوشمزه، به فکر طراحی رستوران و سالن غذاخوری‌تان باشید. پیش از هرگونه اقدامی، ظرفیت سالن غذاخوری را چک کنید. سپس آن را متناسب با ابعاد فضا طراحی کنید.

صندلی و میز غذاخوری یکی از مهم‌ترین عناصر سالن غذاخوری محسوب می‌گردد. بهتر است پیش از آمدن مشتریان، لحظه‌ای روی صندلی‌ها به تناسب محل قرارگیری آن‌ها بنشینید و منظره رو به آن‌ها را بررسی و نظاره کنید. آن وقت متوجه خواهید شد چه چیزی کم و کسر است. طراحی رستوران ملزم به طراحی سالن غذاخوری می‌باشد.

آشپزخانه

آشپزخانه قلب یک رستوران شمرده می‌شود و طراحی رستوران می‌تواند به طراحی آشپزخانه نیز وابسته باشد. جدا از آنکه آشپزخانه از لحاظ تجهیزات مهم است، باید طراحی آن را نیز در نظر گرفت.

برخی از رستوران‌دارها طی انتخابی هوشمندانه محیط آشپزخانه را جسورانه در معرض دید عموم قرار می‌گذارند تا کیفیت محصولات غذایی و همچنین رعایت نکات بهداشتی را به رخ رقبا بکشند. نمایش تظاهری آشپزخانه در صورتی که فضا و ابعاد رستوران شما گسترده است، می‌تواند انتخاب شجاعانه‌ای باشد.

در صورتی که آشپزخانه خارج از دید مشتریان شماست، از طراحی آن غافل نشوید. ممکن است ظاهر این طراحی اهمیت نداشته باشد اما بطن آن بر روی آماده و محیا کردن غذا تاثیر بسزایی می‌گذارد.

بار

اگر تمایل دارید طراحی رستوران شما گویا و معرف نام تجاری شما باشد، از طراحی یک بار زیبا که نوشیدنی‌های گوارا سرو می‌کند غافل نشوید! مطمئن باشید فهرست خدمات رستوران شما با طراحی یک بار تکمیل خواهد شد.

در نظر داشته باشید در طراحی رستوران ‎ تنها خوردنی‌ها در اولویت نیستند؛ بلکه نوشیدنی‌ها را هم نباید از قلم انداخت. سرویس بار برای آن دسته از کسانی است که چندان میل به خوردن غذا در میان‌ وعده‌های خود ندارند. راه اندازی یک بار مدرن و زیبا به کسب و کار رستوران‌داری شما رونق می‌بخشد.


1039524613741001B


سرویس بهداشتی

اطمینان حاصل کنید که سرویس بهداشتی در طراحی رستوران شما قرار دارد. سرویس‌های بهداشتی یکی از مهم‌ترین فضاها را در طراحی رستوران به خود اختصاص می‌دهند. اگرچه فضای اختصاص یافته به سرویس بهداشتی کم و کوچک است اما به لحاظ نظافت و پاکیزگی حائز اهمیت می‌باشد.

سرویس بهداشتی نه تنها کسر شان طراحی رستوران مدرن و لوکس شما نیست؛ بلکه یکی از ملزومات آن محسوب می‌شود. طراحی سرویس بهداشتی باید با طراحی کلی رستوران مطابقت داشته باشد. پس از افتتاح رستوران و هر چند روز یکبار به نظافت سرویس بهداشتی بپردازید تا بهداشت رستوران‌ تان را به رخ بکشید.

طراحی فضای باز

اگر رستوران شما محدود به فضای داخل نباشد، می‌توانید یک محیط دنج برای غذاخوری در فضای بیرونی نیز در نظر بگیرید. پس در صورتی که رستوران شما شامل یک فضای باز باشد، طراحی آن جزء لزومات طراحی رستوران شمرده می‌شود.

طراحی فضای باز با ایده‌های مبتکرانه زیادی اجرا می‌شود. به طور مثال، اگر فضای بیرونی رستوران‌تان با دیوار ساختمان‌های اطراف محاط شده بهتر است از گیاهان بالارونده استفاده کنید.

کاشت گل و گیاهان و همچنین ایجاد نورپردازی ایده‌آل از مهمات طراحی فضای باز به شمار می‌آیند. قابل ذکر است برخی جزئیات به ظاهر کوچک نظیر چتر و سایبان‌های تابستانه را جهت رفاه حال مشتریان در فصول گرم سال از یاد نبرید.

سالن انتظار

هیچ فکر کرده‌اید اگر رستوران شما جای خالی نداشته باشد، مشتریان شما باید کجا بنشینند؟ در نظر گرفتن سالن انتظار و محل نشیمن برای مشتریان در صف از مهم‌ترین فضاهای طراحی رستوران ‎به شمار می‌رود. شما می‌توانید با سرو نوشیدنی‌های خنک و گرم از مهمانان خود پذیرایی کنید و منوی رستوران‌تان را به آنان معرفی نمائید.

بخش پذیرش لباس

بخش پذیرش لباس به خصوص کت مشتریان جزء مهم‌ترین‌ها نیست. حتی جزء لزومات طراحی رستوران هم نیست. معمولا تمام رستوران‌ها بخش پذیرش لباس مشتریان را پوشش نمی‌دهند اما یک رستوران خوب متناسب با خدمات ارائه دهنده می‌تواند بخشی از فضای بزرگ رستوران خود را به پذیرش لباس‌ها و کت‌های مشتریان اختصاص بدهد.

از آنجا که آویزان کردن کت پشت صندلی‌ یکی از نازیبایی‌های طراحی رستوران به نظر می‌رسد، بهتر است بخش پذیرش لباس را به فضای مدنظر افزود. ایجاد کردن بخش پذیرش لباس می‌تواند به نمایش تظاهری تجملاتی رستوران شما بپردازد و با پیاده کردن چنین ایده‌ای بر روی ذهن مشتریان تاثیر مثبتی بگذارد.

بخش پذیرش لباس می‌تواند یکی از شیک‌ترین ایده‌های طراحی رستوران به شمار رود که کمتر رستوران‌داری به فکر آن می‌افتد. چه بسا مشتریان در فصول سرد سال بیشتر به سراغ رستوران شما بیایند!

استفاده از یونیفرم منحصر به فرد

پوشیدن یونیفرم مشخص شاید به نظرتان خارج از مبحث طراحی رستوران ‎ بیاید اما در واقع جزء عناصری است که رستوران شما با آن معرفی می‌شود. بسیاری از رستوران‌ها تصور می‌کنند در نظر گرفتن پوشش منحصر به فرد و یا یونیفرم برای کارکنان تنها به یک رستوران لوکس اختصاص دارد اما این در حالی است که با پوشش‌های یکسان طراحی رستوران را یکدست نشان خواهید داد.

یونیفرم مشخص که نشان برند تجاری رستوران شما باشد، می‌تواند بر زیبایی طراحی رستوران بیافزاید.

منبع

title
دیدگاه شما؟
leave a comment
شما به این مقاله چه امتیازی می دهید؟ 0 از 5
captcha

با ما در ارتباط باشید