title

مهم ترین اصول طراحی و دکوراسیون داخلی رستوران

star امتیاز از نظر کاربران : 0 از 5

آنچه در این مقاله می خوانید

مهم ترین اصول طراحی و دکوراسیون داخلی رستوران

در تمامی کشورهای دنیا، رستوران ها مکان هایی هستند که افراد برای مناسبت های مختلف و هم چنین تفریح به آن جا می روند تا هم از کیفیت مناسب غذاهای رستوران استفاده کنند و هم این که بتوانند چند ساعتی را در آن جا با آرامش و به دور از هیاهوی روزانه سپری کنند. یکی از مهم ترین مسائل در ایجاد رضایت مشتری رعایت اصول طراحی و دکوراسیون داخلی رستوران است. اصلی که به اندازه میزان کیفیت غذای سرو شده برای مخاطب اهمیت دارد و حتی بعضا شاهد آن هستیم که در بسیاری از رستوران لوکس و مدرن که از آخرین متدهای اصول طراحی و دکوراسیون داخلی رستوران استفاده کرده اند هزینه ای مازاد بر قیمت واقعی غذا می گیرند و زمانی که می پرسیم چرا این جوری شده جواب می دهند که ما هزینه مکانی که در آن جا غذا سرو کردید را هم می گیریم. جالب اینجاست که مشتریان هم اصلا انتقادی نمی کنند و حتی از خوردن غذا در این مکان ها هم افتخار می کنند و برای بار بعد هم به این رستوران می آیند. این مباحث نشان می دهد که رعایت اصول طراحی و دکوراسیون داخلی رستوران از مهم ترین نکات برای جلب رضایت مشتری است.


1039529668641001B


نکات اصول طراحی و دکوراسیون داخلی رستوران

قبل از اجرای پروژه در این مورد کافی است مطالعات ابتدایی در خصوص شرایط منطقه ای که می خواهیم رستوران در آن جا احداث شود داشته باشیم و هم این که رستوران ما در دسته فست فود، کافی شاپ و یا رستوران های ایرانی و سنتی تعریف می شود. تمامی این دسته بندی ها خود دکوراسیون های مختلفی در بخش داخلی آن رقم می خورد و به همین دلیل باید این موارد ابتدایی را در ارتباط با کسب و کار خود تعیین کنیم.

رستوران های لوکس و سنتی هم به طور حتم از تفاوت هایی در زمینه اصول طراحی و دکوراسیون داخلی رستوران برخوردار هستند، به فرض مثال در رستوران های سنتی حتما باید از پرده های ضخیم و زبر استفاده کنیم و از تابلو فرش های دستباف به علاوه نقاشی های قدیمی مربوط به شهر استفاده کنیم که فضای داخل رستوران را سنتی تر کند. هم چنین استفاده از وسایل و لوازم قدیمی هم چون ظرف های قدیمی، لوازم عتیقه ای و لوکس در ارتباط برقرار کردن مخاطب با رستوران سنتی بسیار اهمیت دارد. اصول طراحی و دکوراسیون داخلی رستوران سنتی با فضای مربوط به این مکان متناسب باشد به طوری که بهترین حالت از مبلمان های چوبی استفاده کنیم و مخاطب بتواند بر روی این تخته های چوبی بنشیند و به شکل سنتی غذای خود را سرو کند، هم چنین در تهیه طرفو جام های مربوط به غذا می توان از ظرف های مسی استفاده کرد.

اما در دکوراسیون داخلی رستوران سنتی باید از رنگ های تیره تر استفاده کرد و حتی الامکان استفاده از رنگ های روشن در این مکان ها می تواند به دور شدن مخاطب از فضای سنتی کمک کند. در و پنجره های این فضا هر چقدر سنتی تر اما به شکل لوکس باشد بیش تر نظر مخاطب را به سوی خود جذب می کند.


1039520768641001B


اما می رسیم به رستوران های مدرن و کلاسیک که دیگر از فضای سنتی فاصله می گیرد. به طور قطع پرده های به کار گرفته در این رستوران ها باید نرم و نازک باشد، هم چنین رنگ های مورد استفاده بر روی در و دیوار این مکان حتما ملایم و به رنگ های روشن باشد تا مخاطب در آن جا احساس آرامش کند. حتی الامکان از ساخت سرویس بهداشتی در دیدرس مشتری استفاده کنید که مخاطب بتواند به راحتی به آن دسترسی داشته باشد، هم چنین در رستوران های دو طبقه حتما یک سرویس بهداشتی در طبقه بالای رستوران هم احداث کنید که مشتری های که در طبقه بالا قرار دارند برای استفاده از سرویس بهداشتی به پایین نیایند. این موارد نکات بسیار ریزی که در جلب نظر رضایت مشتریان بسیار تاثیر گذار است و همگی در زمره اصول طراحی و دکوراسیون داخلی رستوران قرار می گیرند.

استفاده از نقاشی های قدیمی و جدید به همراه تابلو فرش های خوش رنگ و نگار در رستوران های مدرن باید به وفور دیده شود. هم چنین در طراحی کلاسیک بایستی نورپردازی حرفه ای در رستوران انجام بگیرد تا چشم های مشتری خسته نشود، این مورد در رستوران های سنتی کم تر دیده می شود و نیازی به نورپردازی طبیعی در رستوران نیست و اتفاقا هر چقدر محیط تاریک تر باشد به زیباسازی محیط سنتی کمک می کند، اما در رستوران های کلاسیک باید تلفیقی از نورپردازی طبیعی به همراه مصنوعی شکل بگیرد تا مخاطب در آن جا احساس آرامش و رضایت کند.

نحوه نورپردازی یکی از مهم ترین اصول طراحی و دکوراسیون داخلی رستوران به حساب می آید و بایستی به استاندارد های مربوط به آن توجه زیادی کرد. نحوه تهویه رستوران نیز یکی از مطالب مهم در علم معماری رستوران ها به حساب می آید.


1039521768641001B


اما می رسیم به فست فودی ها که اتفاقا مخاطبان زیادی هم در ایران و هم سایر کشورهای اروپایی دارد. عمدتا باید در اصول طراحی و دکوراسیون داخلی رستوران باید مخاطب مورد آن نوع از رستوران را سنجید. حتما شما هم با من هم عقیده هستید که اکثر مشتری های فست فود جوانان هستند به همین دلیل در اصول طراحی دکوراسیون داخلی آن باید به علایق و سلایق جوانان بیشتر اهمیت داد. معمولا جوانان احتیاج به شور و اشتیاق دارند به همین دلیل در رنگ های مورد استفاده در فست فودها می توان از رنگ های بسیار روشن هم استفاده کرد. نقاشی های مربوط به این نوع از رستوران ها باید اثرات جوانی در آن دیده شود و از نمادهای به روز و مدرن در این نقاشی ها استفاده کرد. فست فود ها احتیاجی به پرده ندارند اما اگر هم استفاده می شود از پرده های بسیار نازک و با رنگ های روشن استفاده شود.

تمامی این موارد که در بالا عنوان شد از مهم ترین مطالب مربوط به اصول طراحی و دکوراسیون داخلی رستوران به حساب می آید و برای این که شخصی بخواهد در رستوران داری موفق باشد باید حتما این مطالب را به عنوان یکی از ضروریات اصلی کسب و کار خود در نظر داشته باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دکوراسیون داخلی با ما تماس بگیرید.

title
دیدگاه شما؟
leave a comment
شما به این مقاله چه امتیازی می دهید؟ 0 از 5
captcha

:

با ما در ارتباط باشید