چند نکته برای طراحی رستوران

امتیاز از نظر کاربران : 0 از 5

آنچه در این مقاله می خوانید

  • پیش از آنکه خدمات خود را ارزیابی کنید و به فکر محیا ساختن غذاهای روز باشید، بهتر است به طراحی رستوران خود فکر کنید. طراحی رستوران شما یکی از عناصر حائز اهمیت در کسب و کار شما محسوب می‌شود.

پیش از آنکه خدمات خود را ارزیابی کنید و به فکر محیا ساختن غذاهای روز باشید، بهتر است به طراحی رستوران خود فکر کنید. طراحی رستوران شما یکی از عناصر حائز اهمیت در کسب و کار شما محسوب می‌شود.

طراحی رستوران

طراحی رستوران ‎ مانند درب یک خانه مشتریان را به سوی خود فرا می‌خواند. هرچه در طراحی این درب سلیقه بیشتری خرج داده شده باشد و از زیبایی بصری برخوردار باشد، اشخاص بیشتری متمایل هستند تا از فضای داخلی خانه سر در بیاورند. طراحی رستوران در قیاس با طراحی فضای داخلی، منو و حتی سایر موارد نظیر کارکنان از اهمیت ویژه‌تری برخوردار است. چه بسا وقتی از کنار برخی رستوران‌ها گذر می‌کنیم، تنها با نگاهی اجمالی مجذوب شده و دوست داریم به آنجا سرک بکشیم. در واقع می‌توان گفت طراحی رستوران فضای کلی مکان شما را مورد قضاوت قرار می‌دهد و گاها می‌توان از نمای زیبای رستوران متوجه لوکس بودن، مدرن و یا سنتی بودن فضای داخلی آن شد.

تحقیقات نشان داده طراحی رستوران تاثیر عمده‌ای بر روی موفقیت کسب و کار رستوران‌داری می‌گذارد. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند بیشتر از آنکه خرج غذا کنند، لحظاتی را در یک رستوران زیبا بگذرانند.

ما در این مقاله به 10 نکته‌ای می‌پردازیم که با در نظر گرفتن آن‌ها قادر خواهید بود طراحی رستوران خود را ارتقاء بدهید.

مطمئن شوید تابلوی شما قابل رویت است

اگر تمایل دارید هرروزه میزبان مهمانان جدیدتر و بیشتری در رستوران‌ تان باشید، باید اطمینان حاصل کنید تابلوی شما از وضوح زیادی برخوردار است.

در وهله دوم توجه کنید که تابلوی شما به اندازه‌ای بزرگ است که با نوشته‌های خوانا رهگذران گرسنه را جذب کند. البته منظور ما نیست که یک تابلوی بی‌ خلاقیت بزرگ نصب کنید. گاهی بهتر است از ایده‌های مدرن نظیر نوشته‌ها و حروف LED در تابلوی خود بهره‌مند شوید. از مزایای چنین تابلوهای خوانا و زیبایی دید مناسب در شب است.

به طور مثال، رستوران Junior's یکی از رستوران‌های معروف واقع در شهر نیویورک می‌باشد که چیز کیک‌های آن از دهه 50 نزد مردم محبوب است. آنچه در طراحی رستوران ‎Junior's مهم است، طراحی تابلوی آن می‌باشد. حتی در گذر سال‌ها حروف شبرنگ سردر از بین نرفته و پابرجاست.در انتخاب رنگ‌ها عقلانیت به خرج دهید

هنگام انتخاب رنگ‌ها در تابلوی سردر رستوران شتاب نکنید. انتخاب رنگ‌های مناسب نقش بسزایی در طراحی رستوران ‎ ایفا می‌کنند. رنگ‌ها نقش موثری در بروز احساسات ما دارند. به طوری که یک روانشناسی کامل پشت سر انتخاب رنگ‌ها نهفته است. حین انتخاب رنگ تابلوی نمای رستوران بهتر است به تطابق آن با عناصر فضای بیرونی نظیر سایبان‌ها و تم کلی توجه کنید.

بسیاری از طراحان بر این باورند استفاده از رنگ‌های قرمز و زرد درست مانند فست فود مک‌دونالد برای مشتریان دائمی غذاهای سریع مناسب است. استفاده از ترکیب رنگ‌های سبز و قهوه‌ای تیره برای یک تجربه آرام غذاخوری در رستوران‌های مجلل انتخابی ایده‌آلی به شمار می‌رود. اما این در حالی است که بهره‌بری از ترکیب رنگ‌های آبی، بنفش و مشکی چندان هوشمندانه نیست و تقریبا برای طراحی رستوران بی‌کاربرد و ناخوشایند هستند.

به طور مثال: Sel Rrose واقع در شهر نیویورک نمونه زیبای طراحی رستوران می‌باشد. ترکیب خلاقانه دو رنگ صورتی و طلایی باعث جلوه دوچندان این رستوران شده است اما اگر شما از این دو رنگ برای طراحی رستوران و یا فست فود خود بهره ببرید، احتمالا با بازخورد مثبتی مواجه نخواهید شد.منوی رستوران را در فضای باز به نمایش بگذارید

نمایش منو در فضای باز یکی از ایده‌های خلاقانه برای طراحی رستوران ‎ به شمار می‌رود. نمایش منو می‌تواند رهگذران گرسنه را برای آمدن به رستوران‌ تان ترغیب کند. برخی از رستوران‌دارها به واسطه طراحی رستوران منو را به وسیله نگهدارنده منو کنار درب ورودی تعبیه می‌کنند و برخی دیگر ترجیح می‌دهند از یک تابلوی کوچک استفاده کنند و غذاهای خاص و روز خود را به نمایش بگذارند.

به طور مثال، به منوی این رستوران مجلل توجه کنید. استفاده از قاب طلایی برای نمایش چنین منویی بسیار شیک و زیباست.از تخته سیاه به عنوان تابلو اعلانات استفاده کنید

کافی است از کنار برخی رستوران‌ها و کافه‌های مدرن عبور کنید. متوجه خواهید شد که استفاده از تابلوهای تخته سیاه در این روزها باب شده است. بسیاری از رستوران‌دارها بر روی تخته‌های سیاه با گچ‌های رنگی منو، اطلاعیه و یا حتی نقل قول‌های زیبا می‌نویسند. اینطور ابتکارهای نوین می‌توانند در طراحی رستوران ‎ شما به تناسب تم اصلی نقش موثری ایفا کنند.فضای سبز اضافه کنید

تحقیقات نشان داده است کاشت گیاهان در محیط شهری تاثیر مثبتی دارند. از این رو، شما با بهره‌بری از کاشت گیاهان می‌توانید مشتریان زیادی را با جلب بصری جذب محوطه رستوران خود کنید. کاشت گیاهان به خصوص برای رستوران‌هایی که فضای خارجی تا درب ورودی آن‌ها فاصله دارد، انتخاب هوشمندانه‌ای است. بنابراین می‌توان کاشت گیاهان را یکی از المان‌های پررنگ طراحی رستوران نامید.

برای نظافت فضای خارجی رستوران اهمیت قائل شوید

نظافت و پاکیزگی در رستوران یکی از مسائل برجسته رستوران‌داری است. اگر رستوران شما دارای فضای خارجی می‌باشد، سعی کنید نظافت را رعایت کنید. زیرا که تمیزی فضای خارجی در طراحی رستوران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. در واقع بسیاری از مشتریان طی نگاهی گذرا می‌توانند از پاکیزگی فضای خارجی متوجه رعایت بهداشت در رستوران شما شوند.

محصولات رستوران را به نمایش بگذارید

برخی از مشتریان کنجکاو تمایل دارند پیش از ورود به رستوران شما محصولات غذایی شما را تماشا کنند. سلف سرویس، سرو غذا روی پیشخوان و یا ویترین‌ها می‌توانند محصولات غذایی شما را به نمایش بگذارند. به نمایش گذاشتن محصولات رستوران می‌تواند عنصر جزئی طراحی رستوران ‎ به نظر برسد اما مشتریان را به مقصود خوشمزه‌شان می‌رساند.

از پنجره‌ها و بالکن‌های شیشه‌ای بهره ببرید

امروزه پنجره‌های مرتفع و گسترده و بالکن‌های شیشه‌ای در طراحی رستوران‌ها نقش بسزایی ایفا کرده‌اند. اکثر این پنجره‌ها و پنل‌های شیشه‌ای توانسته‌اند طراحی مدرن و لوکس به رستوران ببخشند. بهره برداری از پنجره‌ها و بالکن‌های شیشه‌ای علاوه بر آنکه فضای داخلی رستوران را نورگیر می‌کنند، به جذب بصری مشتریان کمک زیادی می‌کند.

نتیجه‌گیری

امروزه با اهمیت به سزای طراحی رستوران خدمات، سرویس‌دهی عالی و ارائه غذاهای خوشمزه برای رسیدن به موفقیت کافی نیستند. طراحی رستوران ویترین فضای داخلی مکان مدنظر شما محسوب می‌گردد که قادر است مشتریان زیادی را هم جذب کند.

منبع

دیدگاه شما؟
leave a comment
شما به این مقاله چه امتیازی می دهید؟ 0 از 5

با ما در ارتباط باشید